Sada je: uto apr 16, 2024 7:49 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet apr 07, 2005 2:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
Čarobnjak iz 'Čudan život Ivana Osokina ':
" Morate da shvatite, da sami ništa ne možete da promenite i da morate da potražite pomoć. A to mora biti vrlo duboka spoznaja, jer nije dovoljno danas shvatiti, a sutra zaboraviti. Mora se živjeti sa tom spoznajom.

...jednom čovjeku može biti dato samo ono što može da primjeni, a može da primjeni samo ono za šta je nešto žrtvovao. To je zakon ljudske prirode. Dakle, ako neki čovjek želi pomoć da bi stekao značajno znanje ili nove moći, mora da žrtvuje druge stvari koje su mu u tom trenutku važne. Osim toga može da dobije samo toliko koliko je zauzvrat žrtvovao. U skladu sa njegovim stanjem postoje još i dodatne poteškoće. ne može se točno znati što će dobiti, ali ako spozna beznadežnost svoje situacije, bit će spreman da podnosi žrtve, čak i ako ne vidi mogućnosti. I bit će zbog toga srećan, jer samo na taj način može da stekne mogućnost da dobije nešto novo ili da se promjeni; jer ako ne žrtvuje ništa, onda će za njega sve ostati po starom ili će se pogoršati.

...a sad se vratimo pitanju što i kako treba žrtvovati. Vi kažete da nemate ništa. To nije sasvim tako. Imate svoj život. To je vrlo niska cijena koju plaćate, s obzirom da ste i ovako i onako, imali na umu da ga bacite. Umjesto toga dajte tvoj život meni, a ja ću vidjeti što se odvas može učiniti. Čak ću vam još olakšati stvar. Neću od vas tražiti čitav vaš život, Dvadeset, čak petnaest godina bit će dovoljno. Ali tokom tog vremena, pripadat ćete bezuslovno meni, pod tim podrazumjevam da morate da učinite sve što vam kažem, bez izgovora i izvinjenja. Ako vi ispunite svoj dio dogovora, ja ću ispuniti svoj. Kada to vrijeme prođe, bit ćete sposobni da sami primjenjujete svoje znanje."

Eto...ovo možemo usporediti sa Isusovim :"Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći
će ga« (Mt 10, 39).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 07, 2005 3:35 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Pardon, bio je nesporazum!

U svakom slučaju, ukoliko onu Parabolu o kočiji uzmemo kao adekvatnu, ko je to onda - istinski čarobnjak? To može biti samo – gospodar/istinsko Ja ili duša.

I niko drugi!

Pogrešne interpretacije “Znakova pored puta” odvele su mnoge u ambis. Ljudi, na primjer, pogrešno interpretirajući te “znakove” i prihvatajući namjerno posijane dezinformacije kao istinu, stavljaju svoj “život” u ruke kojekavih individua koje se predstavljaju “čarobnjacima”, “duhovnim učiteljima”, guruima itd., dok istovremeno s njima nemaju nikakve veze. Radi se o jednom podmuklom sistemu manipulacije ljudskih bića s individualnom dušom. Tako oni često završavaju u okrilju kojekakvih sekti i društava koja se predstavljaju “ezoteričkim”. Oni traže od njega da se on odrekne svoje ličnosti, a onda će ga oni “prosvjetliti”. Naravno, čovjek smatra da je to sasvim u redu i na kraju završava kao neka vrsta zombija.

Jehovini svjedoci npr. takođe pričaju o buđenju, dok se istovremeno nalaze u toliko dubokom hipnotičkom snu, da su šanse za buđenje jednake nuli.

~***~

Ako nastavimo sa Parabolom o kočiji, situaciju komplikuje i to što prirodno postoje kočije koje nemaju gospodara a umjesto konja, njih vuku mazge, koje mogu na prvi pogled da liče na konje. (Pogledaj temu: Organski Portali)
Tako se kočije koje vuku mazge skoro ne razlikuju od kočija koje vuku konji, odnosno, kočije koje nemaju svog gospodara, ne razlikuju se od onih koje ga imaju.
Istovremeno, problem je u tome što “oni što jedu konje” – ne jedu mazge. Njih interesuju samo one kočije koje vuku pravi konji.

Tako se oni dosjete, te počnu da koriste one kočijaše koji nemaju gospodara i prave konje da unose konfuziju kod kočijaša koji imaju gospodara i prave konje. Formira se sistem života u kome se favorizira životni stil i način vožnje kočijaša bez gospodara. Kočijaši koji ga imaju, izlažu se cijeloj jednoj paleti sredstava za kontrolu njihove svijesti, sve od njihovog rođenja pa do smrti, tako da mnogi od njih nisu svjesni da njihov gospodar postoji i da njihovi konji služe nekome kao hrana.

Kočijaši bez gospodara i pravih konja imaju tendenciju da poštuju autoritete, slijepo izvršavaju njihova naređenja, prate nametnute im trendove, vjeruju, slijede i sprovode svaku ideologiju nametnu ‘odozgo’, uživaju u ceremonijama i ritualima, vrzmaju se svuda gdje se obećavaju paket-aranžmani za neku vrstu vječnog života i blagostanja, ukratko rečeno, služe kao nosioci raznih mentalnih programa koji su instalirani od strae “onih koji jedu konje”.…itd.

Kočijaši s gospodarom, kojeg nisu svjesni jer su hipnotisani, takođe prate sve to, manje više, jer misle da tako treba i da drugačije ne može.

Pojavljuju se organizacije koje tvrde da posjeduju znanje kako da se dođe do gospodara. Jedni postavljaju uslove zainteresovanim kočijašima
da prije nego što se počne s učenjem, ovi moraju podmazivati kočiju sa mašću biljnog porijekla, jer kočija ne može drugačije stići do svog gospodara, drugi odobravaju korištenje svih vrsta masti, osim svinjske, treći strogo zabranjuju pušenje, četvrti zagovaraju da kočijaš mora izvršiti samoubistvo, da bi kočija stigla do odredišta, uvode se mantre, tantre, krštenja na ovaj način, krštenja na onaj način, klanjanje ovako, klanjanje onako i ko zna kakvi ne rituali…sve s ciljem pronalaska gospodara ili skupljanja poena kod “spasitelja”, ovisno o tome gdje se koji kočijaš zadesio ili kako je programiran.

Instant-prosvjetljenja se obećavaju na svakom koraku, uz određene uslove, naravno.
Oni koji pored svega smatraju da postoji nešto više, često završavaju u specijalno za njih dizajniranim mrežama od strane ovakvih “društava”.

Kočijaši slušaju samo ono što im je milo čuti, a malo kome pada na pamet da sam preuzme odgovornost za sebe, da se uhvati posla na samom sebi i da obrati pažnju na objektivnu realnost. To već podrazumijeva malo veći trud, mnogo razmišljanja i rješavanje od većine svojih ‘svetinja’, dok je s druge strane, mnogo lakše pratiti rituale i raditi ono što “duhovni učitelj” ili neki drugi “autoritet” nalaže.

Nakon određenog perioda mentalne masaže, neki kočijaši/ličnosti počinju čak da pričaju o svom samoubistvu, jer će onda navodno “ono što od njih ostane” voziti kočiju Putom bez pogovora, u pravcu koji mu nalažu oni koji su ga nagovorili na samoubistvo.

Dok se ne vidi dinamika ovog “hiperdimenzionalnog kontrolnog sistema”, instaliranog od strane “onih koji jedu konje”, malo koji kočijaš će se naći na stvarnom Putu koji vodi napolje.

Svaki kočijaš ima svoj vlastiti um i odgovornost za to kako će ga koristiti da bi došao u kontakt sa svojim gospodarom/dušom i sjedinio se s njim.

To je jedini uslov da se kočija nađe na istinskom Putu.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 07, 2005 4:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
Galaksija,

naravno da čarobnjak nije neka osoba ni organizacija koja će ti doći s čudotvornim napitkom. Čarobnjak je u tebi i oko tebe.

U svim takvim pričicama, pa i u Bibliji o ničem se ne govori što je izvan nas. Da, čaobnjak je naše 'istinsko ja' koje je uspavano kao trnoružica. Ali Čarobnjak je i princ, a to su ili probuđeni čarobnjaci ili čarobnjaci koji nisu nikad zaspali. Njih ne zanima tvoja ličnost koja i nisi ti, njih zanimaš istinski ti, a ti si zaspao čarobnjak, a ne tvoja ličnost.

A kad se taj zaspali čarobnjak počinje buditi, naša vlastita ličnost mu je najveća prepreka...a o preprekama sa strane da i ne govorimo. I zato je taj put težak i malo je onih koji ga nalaze, a još je manje onih koji njime idu.

...ličnost je ta koja se voli uvijek vezati za autoritete. Ona se mora za nešto uhvatiti. Kad nema više za što da se uhvati...spoznaje kako stvari stoje s njom uistinu. Šteta što se to većinom dešava tek nakon smrti.

U Kraljevstvo Nebesko ulazi se puzeći, a ne uzdignute glave. A vidi nas ovdje...ponos do ponosa...ponosni jugoslaveni (i ta iluzija nam je propala) :D

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 21, 2005 11:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Sa zakasnjenjem samo dve primjedbe..


galaksija je napisao/la:

Kako tumačiti da neki na osnovu fotografije uspostavljaju čovjeku dijagnozu? Pljuneš na papir A4 formata ili staviš kap krvi na njega i pošalješ to faksom, a onaj s druge strane, čak možda i na drugom kontinentu, uspostavi ti na osnovu tih uzoraka (“e-magnetne” frekvencije?) dijagnozu!? Kako se to one prenose faksom?!?



Ne prenose oni nista faksom.
Po meni tu je pitanje odnosa mikrokozmos, makrokozmos.
Ili ona izjava za Boga. On je u svemu i sve je u Njemu.

Dakle tip koji je dobio faks je samo dobio smjernicu gdje da u samom sebi potrazi dio kojeg predstavlja bolesna osoba. To je nematerijalni koncept. Vrijeme i prostor su ionako dio iluzije. NEtko ko moze lijeciti osobu pored sebe sada moze lijeciti bilo koga ikada. Ako si dopusti da je to moguce naravno. Ionako je stvarnost manje vise ono sta ljudi od nje ocekuju...To ne moze promijeniti nitko. Manipulacijom se moze promijeniti jedino to da covjek ne ocekuje puno...

Ima puno ljudi koji gledaju u sliku osobe i lijece je bez obzira gdje je. slika sluzi samo kao vodic za energiju koja je ponovo kazem nematerijalni koncept pa je ne mozemo gledat u materijalnom kontekstu tj prostoru i vremenu...



Citat:
Istovremeno, da li se mi u podrumu inkarnirali u neku višu ili nižu kastu, programirali se ovako ili onako, zauzeli ovu ili onu poziciju, napravili ovaj ili onaj društveni poredak, ‘drugu Marku’ je svejedno, sve dotle dok smo mi u podrumu i dok nam ne pada na pamet da izađemo napolje.


Dakle ti kazes ovako.
Mantre i ostalo nisu preporucljivi jer covjeka zadrzavaju u iluziji a ne nude konkretno i trajno rjesenje nego ga samo vozaju naokolo...
To stoji...medutim ja kazem i slijedece...

Dal ima program koji bi meni unutar tog podruma pomogao pomoc da budem bliize stepenicama koje izlaze van nego da budem netko ko tupo gleda u zid.
Ajde priznaj...kolko bi te tvojih susjeda drzalo za budalu ili u najboljem slucaju ludaka da im pokazes ovo recimo o cemu sad tu razgovaramo.

Sta im ne bi koristio program da malo prosire vidike.
Tvoje bavljenje onim aparatom, ovim siteom su isto aktivnosti koje vode okolo po mpodrumu...

O tome ja pricam, Zar nije bolje imati uspjeha u onom sta cinis pa ako ti program moze pomoc- fino...
Ono sta je bitno je metnalni stav prema tome i svijest o uzrocima i posljedicama nekih akcija.
Program je nacin ne cilj.
Kad prestane biti potreban odbacis ga.
Citirao si Castanedu.
Pogledaj samo kolko on programa po tome ima....
Vidi recimo sivanje ocnih kapaka gusterima u pola noci. Sta to nije oblik rituala.
Medutim to je bio nacin za nesto ne cilj. Ako to radi Juanov ratnik...naravno...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jul 02, 2005 3:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
........


Zadnja izmjena: Faaip de Oiad; pet nov 07, 2008 1:20 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 28, 2005 3:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
"Sa svojim drugarima, nakon mnogih velikih i neočekivanih teškoća, uspio je naći ono nekoliko pojedinaca i izoliranih zajednica, svaki puta stječući djeliće tog znanja - sve do trenutka kad su mu se otvorila vrata izvjesne škole, gdje je počeo razumijevati kako privesti na okup sva načela ezoteričkog nauka. Tu školu on jednostavno naziva Univerzalno bratstvo, a da ne kaže ništa više."
( iz G.I. Gurdjieff: Susreti s iznimnim ljudima, str.8. )

O toj školi, koju je Gudjieff nazvao "Univerzalno bratstvo", postoje neke naznake u ovoj knjizi:

slika

Dok su mi ne um padale mnoge takve pomisli starac je sjedio duboko zamišljen, i pokrenuo se tek kada sam ja našao snage da uzviknem: "Tko ste vi i kako to da me tako dobro poznajete?"

"Nije li to u ovom momentu svejedno tko sam i što sam!" odgovorio mi je. "Zar u tebi doista još uvijek živi ona radoznalost koja predstavlja jedan od glavnih razloga što sve što si u životu radio nije donijelo nikakvog rezultata? I zar je ona u tebi doista toliko jaka da si se čak i u ovom trenutku spreman čitavim bićem predati ispitivanje mog poznavanja tvoje osobnosti - samo da bi sebi objasnio tko sam i što sam ja?"

Starčev odgovor je pogodio moju najslabiju točku. "U pravu ste, oče", rekao sam mu. "Nije li za mene doista svejedno što i kako se izvan mene zbiva? Nisam li prije toga bio svjedok mnogih istinskih čuda, i kakvo razumijevanje sam odatle stekao? Znam samo da sam iznutra prazan i da nisam morao biti toliko prazan da nisam, kao što kažete, radio na vlastitu štetu, i da sam se umjesto da budem radoznao što se van mene zbiva i da na tu radoznalost tratim vrijeme, borio sa svojim unutarnjm neprijateljem.
Da... a sad je već prekasno! Trebalo bi mi biti svejedno sve što se izvan mene samoga zbiva, i zato ne želim znati ono što sam vas upravo pitao, nit vas ne želim više uznemiravati. Iskreno vas molim da mi oprostite što sam vas maloprije ražalostio."

Nakon toga smo još dugo sjedili, svaki zadubljen u svoje misli. Konačno je on prekinuo tišinu, rekavši:
"Ne, možda ipak još uvijek nije prekasno. Ako čitavim svojim bićem osjećaš da si doista prazan, savjetujem ti da pokušaš još jednom. Ako jasno osjećaš i bez ikakve sumnje spoznaješ da je sve za čime si do sada težio bila samo opsjena, i ako pristaješ na jedan uvjet, pokušat ću ti pomoći. A uvjet je taj da svjesno umreš za život koji si do sada vodio, to jest da odmah prekineš svu automatski uspostavljenu praksu svog vanjskog života i da odeš tamo gdje ti ja kažem."

Istinu govoreći, za mene nije bilo više ničega od čega bih se morao odvajati. Taj uvjet za mene čak i nije bio uvjet, jer me, ako se izuzmu moje veze s nekolicinom ljudi, ništa više nije zanimalo, i jer sam sebe iz različitih razloga prinudio da ni na te veze više ne mislim.
Odmah sam mu rekao da sam istog trenutka spreman krenuti gdje god je potrebno. On je ustao, rekao mi da okončam svoje poslove, i bez riječi iščezao u gomili. Sljedećeg sam dana sredio sve svoje poslove, dao sam određene naputke, napisao kući nekoliko pisama poslovne prirode i počeo s čekanjem.

Nakon tri dana mi je došao jedan mladi Tadžik, koji je kratko i jednostavno rekao: "Unajmljen sam kao tvoj vodič. Put će trajati oko mjesec dana. Za put sam spremio to i to" - tu je nabrojao sve što je spremio za put. "Recite mi još što treba naručiti i gdje i kada želite da se okupi karavana."
...

(što je bilo dalje pročitajte u G.I. Gurdjieff: Susreti s iznimnim ljudima, str.147)

Ovdje se možemo prisjetiti pojma "bankrot osobnosti" koji je koristio Moravjev, a koji je preduvjet da bi se uopće moglo doći do bilo kakvog kontakta s "školom", odnosno Univerzalnim bratstvom.

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 30, 2005 5:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Dado je napisao/la:
Sofija!
Preporučio bih ti pročitati "DUHOVNI VODIČ" Miguela de Molinosa,napisan 400 godina prije Gurdžijeva i Moravjeva,u kojem ćeš otkriti da bankrot osobnosti nije ezoterička inovacija već nešto što se tisućama godina provlači kroz judeo-kršćansku mistiku.Pozdrav.

P.S.
Spomenut ću da je redovnika de Molinosa zbog te knjige u kojoj se zagovara osobni pristup,Sveta Inkvizicija doživotno pritvorila


U pravu si, Dado!
Bankrot osobnosti je oduvijek bio uvjet bez kojega se ne može dalje:


ŠALICA ČAJA

Nan-ina, japanskog učitelja iz razdoblja Meiji, posjetio je jednog dana neki profesor koji se želio raspitati o zenu. Dok je Nan-in šutke pripremao čaj, profesor je neumorno pričao. Čulo se: Znam da... Mislim da... Očigledno je..., itd.

Nan-in je poslužio čaj. Napunivši šalicu svome gostu, nastavio je dolijevati. Profesor je promatrao kako se čaj prelijeva, a kada se više nije mogao suzdržati, reče:

- Puna je. Više ne može stati!

- Kao i ova šalica - reče Nan-in - pun si svojih predrasuda i pretpostavki. Kako ti mogu objasniti zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šalicu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 24, 2005 10:43 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon okt 24, 2005 10:26 pm
Postovi: 26
Lokacija: zg gavella
evo, ja sam sve pročitao od gurdjieva i čak se susreo sa 2sekte-
stoga jedva čekam popričati sa onima koji nešto znaju o tome- :wink:

_________________
veritas am: http://dragonmagic.chaosmagic.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 03, 2006 5:58 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet feb 03, 2006 4:43 pm
Postovi: 9
Kako ćete verificirati Gurdjieffa?

Gurdjieff kaže ja sam bio tamo i tamo i postigao to i to.
Da li je itko poslije Gurdjieffa bio u manastiru Sarmoung i provjerio da li je Gurdjieff dobio "dozvolu za rad"?

_________________
GRANDE INKVIZITOR


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 25, 2006 7:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 04, 2005 2:36 pm
Postovi: 57
Lokacija: Zagreb
Poslastica u video obliku

Susreti sa iznimnim ljudima

http://www.megaupload.com/?d=K2CTOMCI


Uzivajte


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 25, 2006 10:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
To je samo kraj filma 'Susreti sa izuzetnim ljudima' Petera Brooka u kome su plesovi.
Kome treba mogu mu poslati ceo film.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 01, 2006 5:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Ima li igdje u HR, BiH, SCG kupiti prevedene Beelzebubove priče?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 02, 2006 10:46 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Sve i svja - Belzebubovi Razgovori s Unukom, Gurđijev Georgij Ivanovič

Izdavač: Brimo
Beograd 2001.
Edicija: S one strane...
ISBN 86-83521-06-0


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 10:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 10:34 am
Postovi: 35
Lokacija: Split
Pantelija je napisao/la:
To je samo kraj filma 'Susreti sa izuzetnim ljudima' Petera Brooka u kome su plesovi.
Kome treba mogu mu poslati ceo film.


Pantelija ajd rijeshi kakav link....tnx

_________________
of those who say nothing few are silent


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 04, 2006 4:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
galaksija je napisao/la:
Sve i svja - Belzebubovi Razgovori s Unukom, Gurđijev Georgij Ivanovič

Izdavač: Brimo
Beograd 2001.
Edicija: S one strane...
ISBN 86-83521-06-0


Pozdrav!
Hvala, ali taj je (1) na ćirilici koju ne poznajem (2) rasprodat.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 04, 2006 9:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Ima na latinici, posudila sam prošle godine u knjižnici, ali ne znam izdavača. Potraži u knjižnicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 04, 2006 4:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Rekoše mi da nije izdana. Ja sam to sebi objasnio time što je najduža i stoga treba najduže za prevest.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 11, 2006 10:55 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 11, 2006 10:34 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Citat:
To je samo kraj filma 'Susreti sa izuzetnim ljudima' Petera Brooka u kome su plesovi.
Kome treba mogu mu poslati ceo film.


ako mozeshes da uploadujesh film postoje neki nacini

npr http://rapidshare.de - free upolad ali sa ogarnicenjem na 100MB
film bi morao da se izdeli u multi .rar arhivu pomocu recimo ACE alata ili slicno i onda da se upoladuje u delovima (pomalo smor)

i ima novi servis koji tek testiram www.box.net - free storage od 1 GB gde bi moga ceo film ako je DiVX 700MB velicine
samo trenutno me ne www.box.net ne pushta da se sign up-ujem jer sam (naravno) probao da otvorim vishe lokacija sa jedne IP adrese...

film sam vec gledao interesantno je da Gurdjieff kad odraste igra srpski glumac Dragan Maximovic, bog dushu da mu prosti


unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned mar 12, 2006 9:50 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
"Kao što je prethodno već rečeno, kod manje kulturnih ljudi suština je često razvijenija nego kod onih kulturnijih. Tako bi se moglo činiti da kod njih postoji mogućnost rasta, međutim, u praksi to nije tako jer se ispostavlja da je njihova ličnost nedovoljno razvijena.

"Da bi došlo do unutrašnjeg razvoja, i da bi se moglo raditi na samom sebi, potrebna je jedna određena razvijenost ličnosti isto kao i određena snaga suštine. Nedovoljno razvijena ličnost čovjeka podrazumjeva nedostatak znanja, nedostatak informacija i materijala na kome se mora bazirati rad na samom sebi. Bez određenih zaliha znanja, bez određene količine materijala koji ‘nije njegov’, čovjek ne može početi sa radom na samom sebi, on ne može početi da proučava samog sebe, on ne može početi da se bori protiv svojih mehaničkih navika, on jednostavno neće imati ni razloga ni motiva da poduzme jedan takav posao.


"To ne znači da su svi putevi zatvoreni za takve ljude. Put fakira i put monaha, koji ne zahtjevaju neki intelektualni razvoj još uvijek im ostaju dostupni. (…)

ovo mi nije jasno - ako mu je suština razvijenija, onda znači da mu se kroz život ona razvija što bi trebao i biti smisao života, pa zašto kaže onda Gurđijev da za takvog ne postoji mogućnost rasta? :?:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 12, 2006 10:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Murugan, dobrodosao. :)

Murugan je napisao/la:
ovo mi nije jasno - ako mu je suština razvijenija, onda znaci da mu se kroz život ona razvija što bi trebao i biti smisao života, pa zašto kaže onda Gurdijev da za takvog ne postoji mogucnost rasta? :?:


Smisao zivota NIJE SAMO razvoj sustine, jer SAMO to ne vodi nicemu, nego svih aspekata Sebe.

Kako ces se inace u svakodnevnom zivotu snaci: prepoznati, analizirati i djelovati OPTIMALNO u skladu sa situacijom pred tobom, i to sve u djelicima sekunde - kao sto je nekad potrebno, ako nemas razvijenu Licnost, nego samo Sustinu?

Dakle: balans.

Murugan je napisao/la:
ne postoji mogucnost rasta?

Postoji mogucnost rasta, a to je on implicitno i rekao.

Dakle, ako se taj sa razvijenom sustinom, IKAKO odluci/ili odvede u situaciju da razvije svoj intelekt, do te mjere koja je potrebna da analizira i zakljucuje ono sto je za njegov rast i razvoj o Licnosti i Sustini potrebno, onda ima mogucnost rasta.

A, ako ne, onda i nema mogucnost.

Slobodna volja svakog.

Nista nije nemoguce. :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz