Sada je: uto apr 30, 2024 11:10 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 8:32 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Pantelija,

odlična knjiga-puno hvala....

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 11, 2006 2:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Pantelija je napisao/la:
Gurđijev: Pogledi iz stvarnog sveta
(prevedeno na srpski)


http://www.uploadfile.org/download.php? ... iUe0ykRAvX


Vrlo, vrlo važna knjiga.
Toliko važna da nisam odoleo da je ne skeniram.



pozajmio knjigu od prijatelja letos,i procitao,i nikako da je vratim :) ,sve se nesto vracam i preprocitavam,stvarno odlichna knjiga,
hvala za e-format,sad mogu da je vratim :mrgreen:
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 12, 2006 3:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Život je stvaran samo kada 'Ja jesam'


http://www.uploadfile.org/download.php? ... 9W2meMBA91


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 15, 2006 2:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Pantelija je napisao/la:
Gurđijev: Pogledi iz stvarnog sveta
(prevedeno na srpski)


http://www.uploadfile.org/download.php? ... iUe0ykRAvX


Vrlo, vrlo važna knjiga.
Toliko važna da nisam odoleo da je ne skeniram.

Pantelija dugo želim tu knjigu. Da je nisi stavio vjerojatno bih je morao naručivati preko Amazona.

Da sam žena rekao bih ti da si srce. Ovako zahvaljujem. :)

Sad još skeniraj i Sve i sva i na konju sam. :mrgreen:

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned okt 15, 2006 8:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
'Sve i svja' je preveliko za skeniranje.
Naruči preko 'Ezoterije'.
http://www.esotheria.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 16, 2006 9:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Svjestan sam toga. Otud zeleni smajli.
A k tome bih je nešto lakše pročitao na engleskom (na kojem već imam pdf) nego na ćirilici. :)
Ali i tu moj mazohizam ima granice: zaustavio me na 300 pročitanih strana na kompjutoru i vjerojatno 0.10 zarađenoj dioptriji. :glasses7:
Ali dosta sam blebetao.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 17, 2006 4:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
'Rad Gurđijeva' od Ketlin Riordan Spit

http://www.uploadfile.org/download.php? ... DyzG0d2nOZ

Najvažnija knjiga o učenju Gurđijeva, za početnike i sve ostale. Ceo sistem je objašnjen na najjednostavniji način.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 31, 2006 9:00 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Jack987 je napisao/la:
Ne brini. Naučit ćeš. Samo polako.

Što se dešava kad želiš odjednom, kroz usko grlo boce, naliti veću količinu neke tekućine? Veći protok nego što može proći kroz grlo?

:mrgreen: :wink:

Vremenom, povećavamo "moć" upijanja znanja, odnosno imamo sve veću i veću podlogu, odnosno temelj, na kojem gradimo sve veće i šire znanje. U početku je "brzina" učenja manja... ali tokom "vremena" je sve veća i veća... učimo sve brže i brže... na početku se čini kao linearni porast - a kasnije je eksponencijalni !!! ( eksponencijalni rast na početku je vrlo sličan linearnom... vidi grafove u matematici )

Dakle, polako, sve će "sjest" na svoje mjesto. Sigurno nisi naučila hodati za jedan sat, zar ne!? Koliko puta padnemo i što sve naučimo za vrijeme učenja hodanja? Stajanje uspravno, balans, pokreti ruku i nogu, motorika tijela... tvrdi stolovi i stolice oko nas... pa pod... uh, uh... padneš, pa ponovo...

... i gle!!! Pa mi sad znamo hodati !!! Jupiiiii !!!

=D>

:mrgreen: :wink:


Ljudsko mladunče najsporije nauči hodati u životinjskom carstvu....

Zašto????

Genetski su ga isprogramirali da ne vjeruje ničemu što izvire iz njega,nego da sve ZNANJE mora dobiti izvana.

I onda mladunče gleda odrasle,dobija STRAH koji mu svi oko njega projiciraju,postaje nesiguran u sebe i ostaje takav cijeli život.

Za trideset godina dođe na internet,naiđe na malu grupu istomišljenika,

i "promaši ceo fudbal"izjavama da je SVO ZNANJE IZVAN NAS i da ga treba vrijedno skupljati.

Koštica jabuke posjeduje SVO ZNANJE što njoj treba ,a čovjek ne?????

Zar bi Kreator bio toliko nepravedan,i to samo prema nama???

Trenutno jedemo plodove s drveta dobra i zla,jer naš EGO tako hoće....

Evo,ja sam u par navrata, u sebi PROBUDIO ZNANJE o jogi,kiropraktici,

mudrama,mandalama......a da nikad u životu to nisam naučio tj.

DOBIO IZVANA.

U nama znanje spava-u to sam se uvjerio na osobnom primjeru...

Mada i dalje čitam...........jer sam tako programiran.


ROBOTI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE! :mrgreen:

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 31, 2006 12:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Kokoraos (sada pazim da ti u slovo citiram ime)
Kostica jabuke ima svo znanje svijeta koje joj je potrebno da postane stablo, ali samo to i nista vise.

kao sto znamo sastojimo se od pravog ja i od licnosti koju sticemo rastom i razvojem. Po svemu sudeci nase pravo ja koje cijelog zivota ostaje na nivou djeteta kada su ovozemaljske stvari u pitanju ne bi nam bas puno pomoglo da opstanemo u nasoj 3D OPS realnosti.
Kompletni smo samo ako podjednako razvijamo oba aspekta.
Drugim rijecima Put spoznaje trebao bi biti ujednacen "unutrasnjim" i "vanjskim" znanjima a u svakom sticanju znanja od esencijalne vaznosti je nacin na koji razmisljamo.
Jako mi se svidja sljedeci koncept:

Razmisljanje Cekicem i nakovnjem

Ovaj termin prvi je upotrijebio Mark Hedsel u Zelatoru:
"alkemicari insistiraju da moramo ugrijati retortu nekoliko puta prije nego sto dodjemo do finalne destilacije, ovo je u stvari zastitni znak Istinske Misli - svatko mora ispeci svoje razmisljanje vise puta, proci s njim kroz pecnicu da bi bio sigura.
Dakle u ovom procesu oblikujemo svoje misli od usijane mase, pa razmisljamo cekicem a ne mozgom." iskovao je sipku na vrhu balustrade, udarcima cekica kao sam bog Vulkan- Zeljezo Vidite! Ipak izgleda kao kamen. To je istinski kamen mudrosti, nikad ne izgleda kao ono sto u stvari jest"

Fulcanelli doslovce kaze Mali Vulkan, kovac bogova.

U Skoli Kvantne Fizike pod pojmom Razmisljanja Cekicem podrazumjeva se pristup objektu razmisljanja iz svih mogucih uglova. Cekic implicira cekicanje protiv vlastitih uvjerenja i predrasuda, stvaranje interne frikcije kritickim odnosom prema samom procesu razmisljanja. Misljenje cekicem je kontrastno Inertnom ili habitualnom misljenju. Kod misljenja cekicem stvaraju se nove veze i poveznice za razliku od habitualnog misljenja gdje se naslino stvari nastoje svrstati u vec postojece zljebove ili pretince.

Misljenje cekicem znaci ekspanziju uma do velicine pitanja a ne smanjivanje pitanja da bi ono odgovaralo mjeri uobicajenog razmisljanja,

Misljenje cekicem nije moguce u stanju spavanja i zahtjeva jaku snagu volje i savladavanje urodjenog internog otpora.

ovo bi se moglo povezati i sa ucenjima Don Huana koji prica slijedece:

"jedina alternativa koja ostaje covjecanstvu je disciplina. Disciplina je jedina obrana od predatora. Kad kazem disciplina - ne mislim na strogu rutinu, ustajanje svakog jutra u pet i polijevanje hladnom vodom ( mada ovo svakako pomaze :0 op.prev.) dok ne poplavis. Samani razumiju disciplinu kao sposobnost da se sa mirom i prihvatanjem suocimo sa mogucnostima koje nisu ukljucene u nasa ocekivanja . Za samane disciplina je umjetnost suocavanja sa vjecnoscu bez treptaja ne zato sto su jaki nego zato sto su ispunjeni razumjevanjem. Ovakva disciplina, kazu samani, cini omotac nase svjesnosti neprobavljivim za voladorese.
kazu da je najveci trik carobnjaka proslih vremena bio da optrete predatorov um disciplinom. Primjetili su kada na voladoresa natovare unutarnju tisinu, strana instalacija bjezi glavom bez obzira i od jednom nam se u svoj svojoj ruznoci ukaze strano podrijetlo ovog dijela naseg mozga. Naravno strana instalacija ponovno pokusava da se vrati, ali sada vec slabije i time zapocinje proces u kojem istjerivanje voladoresove instalacije postaje rutina, dok jednog dana ona ne pobjegne zauvjek. Ovo je ujedno i najtei dan za svakog adepta...."
Vise u knjizi aktivna strana vjecnosti

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 01, 2006 11:11 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
kokoraos je napisao/la:

Ljudsko mladunče najsporije nauči hodati u životinjskom carstvu....

Zašto????

Genetski su ga isprogramirali da ne vjeruje ničemu što izvire iz njega,nego da sve ZNANJE mora dobiti izvana.

I onda mladunče gleda odrasle,dobija STRAH koji mu svi oko njega projiciraju,postaje nesiguran u sebe i ostaje takav cijeli život.

Za trideset godina dođe na internet,naiđe na malu grupu istomišljenika,

i "promaši ceo fudbal"izjavama da je SVO ZNANJE IZVAN NAS i da ga treba vrijedno skupljati.

Koštica jabuke posjeduje SVO ZNANJE što njoj treba ,a čovjek ne?????

Zar bi Kreator bio toliko nepravedan,i to samo prema nama???

Trenutno jedemo plodove s drveta dobra i zla,jer naš EGO tako hoće....

Evo,ja sam u par navrata, u sebi PROBUDIO ZNANJE o jogi,kiropraktici,

mudrama,mandalama......a da nikad u životu to nisam naučio tj.

DOBIO IZVANA.

U nama znanje spava-u to sam se uvjerio na osobnom primjeru...

Mada i dalje čitam...........jer sam tako programiran.


ROBOTI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE! :mrgreen:



Interesantna je ova čovjekova težnja ka isključivosti. Ako je ovo, onda nije ono. Na primjer, u poslednje vrijeme se na internetu pojavljuje sve više onih koji su saznali da postoje prilično jasne naznake o postojanju manipulacije ‘gojima’ (ili nejevreja) od strane cionista. Onda su otkrili i to da su ovi, između ostalog, ‘malo’ napuhali i broj Jevreja koji je stradao kao žrtva nacizma. Onda se automatski počelo sa ‘revizijom’ istorije, i potragom za ‘dokazima’ koji potvrđuju da je Hitler u stvari morao biti ‘dobar dečko’. Naravno, ti ‘dokazi’ će se naći kad se to hoće.

Dakle, ako nas Jevreji manipulisu, oni su loši, a pošto ih je Hitler želio iskorijeniti, on je dobar. To je naša logika. Znači, ne ostavlja se prostora za mogućnost da su i Nijemci i Jevreji u određenim periodima svoje istorije postale žrtve psihopatske manjine koja se infiltrirala na njihovo čelo, pa odatle ‘ponerizirala’ veći dio naroda.

Ista stvar je i sa ovim pitanjem - odakle dolazi znanje. Ako dolazi iznutra, onda ne može iz vana, i obratno. Nema drugih opcija!?

Ovdje ću uzeti samo jedan primjer. Recimo, kategorično mogu da tvrdim da čovjek može "jogirati" i meditirati dok ne poplavi od glave do pete, da korištenjem kojekavih hiperdimenzionalnih tehnika “otvori” ne znam koliko hiljada “DNA-kodova” itd., da uspostavi direktnu vezu sa ne znam koliko “Vaskrsnutih Majstora”, da aplicira na sebe neograničene količine reiki energije itd.itd. a znanje o suštini psihopatije, načinima transpersonalizacije ‘normalnih’ ljudi i drugim vidovima njihove manipulacije od strane istih – NEĆE steći.

A istovremeno smatram da je to jedan od bitnih modaliteta manipulacije čovjeka a kao takvog ga većina nas još uvijek nije ni svjesna.

***

Činjenica jeste da se može reći da je “znanje u nama” ako pokušamo shvatiti Sve Što Jeste kao jedan ‘hologram’ ili ako prihvatimo koncept dostupnosti zajedničke svijesti, “akasha-zapisa”, “sve je Jedno” i slično. Međutim, u tom ‘hologramu’ naše biće, kao jedinka može ‘procesirati’ ili ‘svariti’ samo onoliko informacija koliko ih je u stanju – akomodirati. Možda se zato u Gnostici naglašava važnost ‘proširenja’ čovjekovog bića? Kako se to radi? Isključivo meditacijom?! Ne bih rekao.

Isto tako, mislim da čovjek nosi sa sobom u svojoj podsvijesti/duši prilično veliki broj informacija iz života u život, (možda je odatle ono: “sve svoje nosim sa sobom”) koje manje ili više mogu biti dostupne njegovoj ‘budnoj svijesti’. Međutim, da li je to sve? Možemo li uzeti u obzir mogućnost da se ovdje može raditi i o ‘dvosmijernom’, ili ‘više-smijernom’ saobraćaju?!

Gurđijev je govorio o znanju kao materiji, i skupljanju znanja u materijalnom smislu, međutim, bukvalno shvatanje tog koncepta, podrazumijeva nerazumijevanje njegove suštine. Većina ljudi vidi samo materijalno te tako i cijeni ono što je materijalno. Ako se znanje dovede na razinu materijalnog ili se tako predstavi, onda se značaj ta dva koncepta izjednačava. Tako ni ‘materijalno’ možda neće više izgledati toliko ‘tvrdo’ ili čvrsto, kao što uostalom i nije. Istovremeno, kad se pravo znanje pravilno aplicira, rezultati takođe mogu biti prilično dobro ‘opipljivi’ ili ‘materijalno’ se manifestovati. Šta je to materijalno?! Ako znamo da je udaljenost između jezgre atoma i elektrona u njegovom omotaču proporcionalna sa udaljenošću zemlje od sunca, da je jedan atom 99.9% prazan prostor, onda možemo zaključiti i da je sve ‘prazan prostor’, međutim, ako na ovom nivou 3-ćeg denziteta udarimo glavom u zid, ona će nas zaboliti ‘proporcionalno’ sa jačinom udarca i tvrdoćom zida (koji je ‘teoretski prazan’). S druge strane, ono što za nas ovdje predstavlja materijalno, istovremeno ne mora to da predstavlja za individue s višim stanjem svijesti.

‘Skupljanje znanja’ ne može se svesti samo na skupljanje informacija. Čovjek može skupiti masu informacija a da nije u stanju da ih poveže, niti aplicira. Veći broj skupljenih informacija ne podrazumijeva automatski da čovjek – više zna. Ako uz to uzmemo u obzir da je u realnosti u kojoj živimo u opticaju mnogo više dezinformacija nego informacija, a mi dezinformacije uzmemo kao informacije, onda to može da ima rušilačko dejstvo po naše biće. To se stalno i dešava. Čovjekovo zalaganje i uložen trud za razlikovanje informacija od dezinformacija ima ogroman značaj. On tako razvija svoju razboritost ili pronicljivost, što doprinosi razvoju njegovog bića. Istinske informacije, njihovo razumijevanje i pravilna aplikacija formira – Znanje.

Kako se drugačije može steći razboritost?! Kontemplacijom svog vlastitog pupka? Ne bih rekao.

Gnostičari i alhemičari se prema tom procesu odnose kao prema jednom mukotrpnom fizičkom radu. Tako se pominju i pojmovi “razmišljanje čekičem” (Fulcanelli) a u alhemiji se npr. govori o “radu s metalima”, gdje sve počiva na principu - da se “veća količina zlata može proizvesti samo ako se već posjeduje jedna mala količina zlata”. Mnogi od nas imaju tu “malu količinu zlata”, koja je potrebna, međutim, koliko će nas uspjeti da od toga proizvedemo “veću količinu zlata” s kojom možda možemo ‘kupiti kartu’ za odlazak na viši sprat, ili što figurativno rečeno podrazumijeva – izbavljenje iz govana, to ostaje pitanje?!

Da li se to može uraditi uz pomoć kontemplacije svog vlastitog pupka?! Ne bih rekao.

Nadalje, kako odrediti da li je ono što nam dolazi iznutra laž ili istina? Oni koji misle da je sve ono što dolazi iznutra - istina, a pogotovo - znanje, žive u velikoj zabludi. Dakle, opet se vraćamo na razboritost, za koju bi sada trebalo biti jasno da se ne može ostvariti na osnovu informacija koje nam stižu uz pomoć - ‘kontemplacije svog vlastitog pupka’.

I na kraju, šta da kažemo o onim mislima i idejama koje nam se ‘upumpavaju’ iz vana, a mi ih smatramo našim vlastitim?! O tome nešto više u tekstu: Da li sam ja organski portal? – koji se može naći ovdje:

http://galaksija.info/forum/viewtopic.p ... &start=280


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 02, 2006 10:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Galaksijo,

nisam mislio ništa isključivo,nego samo malkice drugačije.

Pošto si već spomenuo Gurđijeva,da se zapitamo ovako:

Pošto prihvatamo da u nama postoj konji,kola,kočijaš i gospodar,da li možemo prihvatiti da svaki od njih ima svoju inteligenciju??

Ako je odgovor da ,kojom onda vrstom inteligencije sada čitaš OVO???

I šta misliš koliko to kočijaš mora biti načitan,da bi mogao zamijeniti

gospodara?

I još nešto,do gospodara se ne dolazi meditacijom i kontemplacijom pupka.

Do njega se može doći i posmatranjem sebe i uspostavom unutrašnje tišine.

Tvoje negiranje postojanja Suštine/gospodara/pravog ja je u dubokoj koliziji sa učenjima i Kastanede i Gurđijeva i cjelokupne gnostike.....

Najljući neprijatelj je svako sam sebi,pa tek onda ostali.

Svakako je dobro imati načitanog kočijaša,ali nije zgorega ni da gospodar ponekad preuzme kontrolu.

I ne vjerujem da ono što ja duboko osjetim instalacija reptila......

mada se nemože isključiti u potpunosti...

Pozdrav!

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 02, 2006 1:06 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Citat:
Kokoraos

Galaksijo,

nisam mislio ništa isključivo,nego samo malkice drugačije.

Pošto si već spomenuo Gurđijeva,da se zapitamo ovako:

Pošto prihvatamo da u nama postoj konji,kola,kočijaš i gospodar,da li možemo prihvatiti da svaki od njih ima svoju inteligenciju??


Niži intelektualni centar pripada kočijašu. Niži centri kod svih kočijaša nisu isto razvijeni.

Citat:
Ako je odgovor da ,kojom onda vrstom inteligencije sada čitaš OVO???


S tim u vezi, ovdje imamo slučaj gdje jedan kočijaš čita poruku drugog kočijaša.

Citat:
I šta misliš koliko to kočijaš mora biti načitan,da bi mogao zamijeniti

gospodara?


Prvo, načitanost nema nikakve veze sa zamjenom gospodara. Količina upijenih informacija nema veze sa znanjem niti automatski podrazumijeva brži razvoj nečijeg bića. Drugo, kočijaš ni ne može zamijeniti gospodara u gnostičkom smislu. U prijevodu, ličnost/kočijaš je jedno a gospodar/duša je - drugo. (pogledaj tekst Gnostika)

Citat:
I još nešto,do gospodara se ne dolazi meditacijom i kontemplacijom pupka.


Upravo to sam pokušao da kažem u prošloj poruci.

Citat:
Do njega se može doći i posmatranjem sebe i uspostavom unutrašnje tišine.


Može pomoći, ali to nije sve.

Citat:
Tvoje negiranje postojanja Suštine/gospodara/pravog ja je u dubokoj koliziji sa učenjima i Kastanede i Gurđijeva i cjelokupne gnostike.....


Gdje sam ja to negirao??? Možeš li me podsjetiti?!

Citat:
Najljući neprijatelj je svako sam sebi,pa tek onda ostali.


S tvoje tačke gledišta, možda jeste.

Citat:
Svakako je dobro imati načitanog kočijaša,ali nije zgorega ni da gospodar ponekad preuzme kontrolu.


Kako će gospodar preuzeti kontrolu ako se kočijaš nije povezao s njim, a da ne kažem da postoje i kočije koje su bez gospodara?!

Citat:
I ne vjerujem da ono što ja duboko osjetim instalacija reptila......

mada se nemože isključiti u potpunosti...


Ne vjeruješ, ali to ne možeš isključiti u potpunosti?!? Interesantno.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 06, 2006 10:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Galaksijo,

pričaš o isključivosti......a pitanje je tko je isključiv...

Kao prvo,da sam ja isključiv,onda bih u skladu s mojim stavom o izviranju znanja iznutra,trebao reagirati poput tebe,i potpuno negirati da se išta može naučiti izvana....

Ali,ja recimo malo nešto znam i o Gurđijevu,i o gnostici,pa čak i o psihopatima.

O svim temama o kojima ti pišeš,ja ponešto znam,tj. skupio sam nešto znanja izvana.

Problem je u tome što ti o tome što ja pričam neznaš ništa,ali svaki put kao oparen reagiraš na tezu da bi nešto malo moglo doći vlastitom samospoznajom.

I nemoj u svakoj raspravi nekoga citirati nego pokušaj nekakav zaključak sam obraniti,a ne sakrivati se iza autoriteta(zadnji post-fulkaneli,gurđijev,moravjev).

I da se razumijemo,i ja mislim da zamišljanje ljubičastih balona nigdje
ne vodi,a bogami niti kontemplacija pupka.

Međutim,ako postoji,a postoji, kolektivno polje čovječanstva

ako postoji neuništiva duša/gospodar/suština/pravo ja za koju ne postoje izmišljene kategorije vremena i prostora i koja ima pristup SVEMU ŠTO JE IKAD IZREČENO I BILO za sve vrijeme ljudske rase

onda treba samo znati doći do toga tj.naći put.

Trebaš mi reći u kojem dijelu se ne slažeš sa mnom:

da ima kolektivno polje,

da ima duša/suština,

da treba naći put,

ili mi hoćeš reći da po tvojim saznanjima nema puta?

Moj put se zove posmatranje sebe,neupitna ljubav,gnostika i

WU WEI Buđenje.

O tome možeš pitati i urednike nexusa i misterija kojima sam te i preporučio,da od tebe nauče što je to hrabro pisanje.

Pozdrav!

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 08, 2006 1:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Evo,ja sam u par navrata, u sebi PROBUDIO ZNANJE o jogi,kiropraktici,

mudrama,mandalama......a da nikad u životu to nisam naučio

Mozda bi mogao i nas ostale da naucis toj metodi ucenja?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 08, 2006 3:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Esperio Max je napisao/la:
Citat:
Evo,ja sam u par navrata, u sebi PROBUDIO ZNANJE o jogi,kiropraktici,

mudrama,mandalama......a da nikad u životu to nisam naučio

Mozda bi mogao i nas ostale da naucis toj metodi ucenja?


Buduci imam slicna iskustva mogu iz svoje perspektive reci da obicno (ili bar poneki put) zahtijeva promijenjena stanja svijesti, ovdje sam procitao da je to opasno i da si onda eto manipuliran i slicne stvari tako da se sa te strane ne preporuca:).
O nekim drugim tehnikama da ni ne govorim. :?

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 08, 2006 8:39 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Evo par interesantnih navoda iz knjige U potrazi sa čudesnim, P.D. Uspenskog, gdje on citira Gurđijeva:



"Čovjek je mašina. Sva njegova djela, radnje, riječi, misli, osjećanja, ubjeđenja, mišljenja i navike, rezultat su vanjskih uticaja, vanjskih impresija. Iz samog sebe čovjek ne može proizvesti nijednu misao, nijednu radnju. Sve što on kaže, radi, misli, osjeća – sve se to desi. Čovjek ništa ne može otkriti, ništa istražiti. Sve se to dešava.

"Da bi se utvrdila ta činjenica o sebi, da bi se to razumjelo, da bi se uvjerilo u njenu istinu, to podrazumijeva oslobađanje od hiljadu “istina” o čovjeku, o njemu kao nekome kreativnom biću ili nekome ko je u stanju svjesno da organizuje svoj vlastiti život. Tu nema ništa takvo. Sve se dešava – narodni pokreti, ratovi, revolucije, promjene u vladi, sve to se to dešava. A dešava se na potpuno isti način kao što se sve dešava u životu individualnog čovjeka. Čovjek se rodi, živi, gradi kuće, piše knjige, ne zato što on to hoće, nego zato što se to tako desi. Sve se dešava. Čovjek ne voli, ne mrzi, ne želi – sve to se dešava.

"Ali niko vam nikada neće povjerovati ako mu kažete da on ne može ništa da uradi. To je najuvredljivija i najneprijatnija stvar koju možete reći ljudima. Ona je posebno neprijatna i uvredljiva zato što je to istina, a niko ne želi da zna istinu. (…)


"Čovjek mora da nauči da govori istinu. To vam se takodje čini čudno. Vi ne shvatate to da čovjek mora da uči da govori istinu. Vama se čini da je sasvim dovoljno da se to poželi ili da se to odluči. I mogu vam reći da ljudi uglavnom rijetko namjerno govore laži. U većini slučajeva oni misle da govore istinu. Međutim, oni ipak cijelo vrijeme lažu, i onda kad žele da lažu, a i kad žele da govore istinu. Oni lažu cijelo vrijeme, i sebi i drugima.

Odatle, niko nikada ne razumije ni sebe, niti bilo koga drugog.

Razmislite—da li bi bilo toliko nesklada, toliko duboko pogrešnog razumijevanja, i takve mržnje prema stavovima i mišljenjima drugih, kad bi ljudi bili u stanju da razumiju jedan drugog?

Ali oni ne mogu razumjeti, zato što ne mogu prestati da lažu. Govoriti istinu je najteža stvar na svijetu; a čovjek mora mnogo učiti tokom jednog dužeg vremenskog perioda da bi bio u stanju da govori istinu. Sama želja nije dovoljna. Da bi govorio istinu, čovjek bi morao znati šta je istina a šta je laž, i to prvenstveno u njemu samom, a to niko ne želi da zna."


***

"Postoje dvije linije po kojima se odvija čovjekov razvoj, linija znanja i linija bića. Kod pravilne evolucije, linija znanja i linija bića razvijaju se simultano, paralelno u odnosu jedna na drugu, i pomažući jedna drugoj. Međutim, ako linija znanja odmakne previše daleko od linije bića, ili linija bića odmakne daleko ispred linije znanja, onda dolazi do pogrešnog razvoja čovjeka i prije ili kasnije, mora doći do zastoja.[...]

"Ako znanje previše odmakne ispred bića, ono postaje teoretsko i apstraktno i neprimjenljivo na život, ili u stvari štetno, jer umjesto da služi životu i pomaže ljudima da se lakše bore s teškoćama s kojima se susreću, ono počinje da komplikuje čovjekov život, unoseći u njega nove poteškoće, nove nevolje i stradanja kojih nije prije bilo.

"Razlog za to je taj što to znanje koje nije u skladu s bićem ne može biti dovoljno veliko ili dovoljno prikladno čovjekovim stvarnim potrebama . Ono će uvijek biti znanje o jednoj stvari zajedno sa ignorantnošću u vezi druge stvari; znanje o jednom detalju bez znanja o cjelini; znanje o formi bez znanja o suštini.

"Takvo prevladavanje znanja u odnosu na biće može se primjetiti u današnjoj kulturi. Pojam vrijednosti i značaja razvojnog nivoa bića, potpuno je zaboravljen. A zaboravljeno je i to da se nivo znanja određuje nivoom bića. U stvari, na jednom određenom nivou bića, mogućnosti znanja su ograničene i konačne. U okviru granica datog bića kvalitet znanja se ne može promijeniti a akumulacija informacija jedne te iste prirode, unutar već zadanih granica, nije moguća. Promjena prirode znanja je moguća samo uz promjenu prirode bića.

"Čovjekove mogućnosti su veličanstvene. Vi ne možete zamisliti čak ni sjenku od onoga što je čovjek u stanju da postigne. Međutim, u jednom snu ništa se ne može postići. U svijesti čovjeka koji spava, njegove iluzije, njegovi ‘snovi’, miješaju se sa stvarnošću. On živi u jednom subjektivnom svijetu i on odatle nikad ne može da pobjegne. A to je i razlog zašto on nikada ne može koristiti sve one sile koje posjeduje i zašto živi samo u jednom malom dijelu sebe.

***

"Već prije je pomenuto da samo-proučavanje i samo-posmatranje, ako se ono pravilno sprovodi, može čovjeka dovesti do spoznaje činjenice da je nešto pogrešno s njegovom mašinom i njegovim funkcijama u svom normalnom stanju. Čovjek shvati da je to upravo zbog toga što spava, što živi i radi u jednom malom dijelu sebe. To je upravo razlog zašto velika većina njegovih mogućnosti ostaje nerealizovana, velika većina njegovih moći ostaje neiskorištena. Čovjek osjeća da ne dobija od života sve što mu on može dati, i da mu to ne polazi za rukom zbog određenih grešaka u funkcionalnosti njegove mašine, u njegovom prijemnom aparatu.

Pojam samo-proučavanja dobija u njegovom očima jedno novo značenje. On osjeća da možda ne bi bilo svrhe u proučavanju samog sebe u stanju u kakvom on trenutno jeste. On vidi svaku funkciju onakvom kakva je ona sada i onakvom kakvom bi ona trebala da bude. Samo-posmatranje vodi čovjeka do shvatanja potrebe za mijenjanjem samog sebe. A posmatrajući sebe čovjek primjećuje da to njegovo samo-posmatranje, samo po sebi stvara određene promjene u njegovim unutarnjim procesima. On počinje da razumije da je samo-posmatranje jedan instrument za mijenjanje samog sebe, sredstvo za buđenje. Posmatrajući sebe on baca zraku svjetlosti na svoje unutarnje procese koji su se do tada zbivali u potpunom mraku. A pod uticajem te svjetlosti, i sami ti procesi počinju da se mijenjaju. Postoje mnogi hemijski procesi koji se mogu odigravati u odsustvu svjetlosti. Upravo na isti način, mnogi psihički procesi mogu se odigravati samo u mraku. Čak i najmanji plamičak svijesti je dovoljan da potpuno promijeni karakter nekog procesa, dok mnoge od njih može onemogućiti. Naši unutrašnji psihički procesi (naša unutrašnja alhemija) ima mnogo toga zajedničkog s onim hemijskim procesima u kojima svjetlost mijenja karakteristike procesa i oni su podložni analognim zakonima.

[…]

"Kad čovjek shvati potrebu ne samo za samo-proučavanje i samo posmatranje, nego i za rad na samom sebi s ciljem da se promijeni, karakter njegovog samo-posmatranja će se morati promijeniti. On je do tada proučavao detalje rada njegovih centara (niži motorni, niži emocionalni i niži intelektualni, prim. prev.), pokušavajući samo da registruje ovaj ili onaj fenomen, da bude jedan nepristrasan svjedok. On je proučavao rad mašine. Sada on mora početi da gleda samog sebe, tj. da vidi, ne samo one odvojene detalje, ne samo rad malih kotača i poluga, nego da vidi sve to kao jednu cjelinu – njegovu cjelokupnost, onakvog kakvog ga drugi vide.

"Za tu svrhu čovjek mora učiti da napravi, da tako kažemo, ‘mentalne fotografije’ samog sebe u različitim momentima njegovog života i različitim emocionalnim stanjima: ali ne fotografije samo nekih detalja, nego fotografije cjeline onakve kakvom ju je on vidjeo. Drugim riječima, takve fotografije moraju u sebi istovremeno sadržavati sve ono što čovjek može da vidi u sebi u datom momentu. Emocije, raspoloženja, misli, osjećaje, poze, pokrete, ton glasa, izraz lica, itd. Ukoliko čovjek uspije da uhvati interesantne momente na tim fotografijama, on će uskoro skupiti cijeli jedan album slika samog sebe, koje će mu, kad se uzmu kao cjelina, prilično jasno pokazati šta je on. Međutim, nije tako lako naučiti uslikati najinteresantnije i karakteristične momente, kako uhvatiti karakterstične poze, karakteristične izraze lica, karakteristične emocije i karakteristične misli. Ako se te fotografije uspješno naprave i ako ih bude u dovoljnom broju, čovjek će vidjeti da je njegovo uobičajeno shvatanje samog sebe, kojeg se on godinama držao, veoma daleko od realnosti.

"Umjesto onog čovjeka kojeg je očekivao da će vidjeti, on će vidjeti jednog sasvim drugog čovjeka. Taj 'drugi' čovjek je on sam a istovremeno i nije. To je on, onakav kakvog ga drugi ljudi znaju, kakvim on sebe zamišlja i kako izgleda u njegovim riječima, djelima itd.; ali sveukupno ne onakav kakav on stvarno jeste. Čovjek sam zna da postoji mnogo toga što je nestvarno, izmišljeno i vještačko u tom drugom čovjeku kojeg drugi ljudi poznaju i kojeg on sam poznaje. Vi morate naučiti da razdvajate stvarno od zamišljenog. A da bi se počelo sa samo-posmatranjem i samo-proučavanjem, potrebno je da se čovjek razdijeli. On mora da shvati da se stvarno sastoji od dva čovjeka.”


***

"Jedan je od njih čovjek kojeg on naziva ‘Ja’ a koga drugi zovu Uspenski, Zaharov ili Petrov. Drugi je istinski on, istinsko Ja, koje se pojavljuje samo na kratke momente u njegovom životu i koje može postati čvrsto i stalno, samo nakon jednog dužeg rada.

"Sve dok čovjek uzima sebe kao jednu ličnost one se nikada neće pomaći od tamo gdje jeste. Njegov rad na samom sebi počinje od onog momenta kad počne da osjeća u sebi dva čovjeka. Jedan je pasivan i on najviše što može da uradi to je da registruje ili posmatra šta se s njim zbiva. Drugi, koji naziva sebe ‘Ja’, je aktivan, priča o sebi u prvom licu, a on je u realnosti samo Uspenski, Zaharov ili Petrov.

"To je prva spoznaja koju čovjek može imati. Kad počne pravilno da razmišlja on ubrzo vidi da je potpuno pod vlašću njegovog Uspenskog, Petrova ili Zaharova. Bez obzira na to šta on planirao ili šta je namjeravao da kaže, nije on, nije njegovo ‘Ja’ to koje će to sprovesti, učiniti ili reći, nego Uspenski, Petrov ili Zakarov, a naravno, ne na način na koji bi to ‘Ja’ učinilo ili reklo, nego na njihov vlastiti način i sa njihovim vlastitom verzijom značenja, a ta njihova verzija potpuno mijenja ono što je ‘Ja’ htjelo da učini.

"S te tačke gledišta, postoji jedna velika opasnost koja se javlja od prvog momenta samo-posmatranja. Istinsko ‘Ja’ je ono koje počinje samo-opservaciju, ali ona odmah biva preuzeta i nastavljena od strane Uspenskog, Zaharova ili Petrova. Međutim, odmah od prvog koraka Uspenski, Zaharov ili Petrov uvode jednu blagu promjenu u to samo-posmatranje, jednu promjenu koja se čini beznačajnom ali koja u realnosti potpuno mijenja cijelu tu stvar.”

(…)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 08, 2006 8:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
ovdje sam procitao da je to opasno i da si onda eto manipuliran

A ti ne mislis da je manipulacija moguca?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 09, 2006 1:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Esperio Max je napisao/la:
Citat:
ovdje sam procitao da je to opasno i da si onda eto manipuliran

A ti ne mislis da je manipulacija moguca?


U kontekstu u kojem sa ja rekao a ti postavio pitanje. Apsolutno ne.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 09, 2006 12:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Organski portal je napisao/la:
U kontekstu u kojem sa ja rekao a ti postavio pitanje. Apsolutno ne.

Onda bih ti bio zahvalan ako bi u tom kontekstu malo pojasnio te tehnike.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 13, 2006 8:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Istinski duhovni učitelj nema čemu podučavati u običnom smislu riječi, nema ničega što ti može dati ili dodati, kao što je nova informacija, vjerovanja ili pravila ponašanja. Jedina je funkcija ovog učitelja pomoći ti da ukloniš ono što te odvaja od istine tko si već sada i što već znaš u dubini svog bića. Duhovni je učitelj tu da ti razotkrije ovu dimenziju dubina koja je istovremeno i mir.


Kad si izgubio dodir s unutarnjom tišinom, izgubio si i dodir sa samim sobom. Kad si izgubio dodir sa samim sobom, izgubio si se u svijetu.

Tvoj najintimniji osjećaj sama sebe, onoga tko si ti, neodvojiv je od unutarnje tišine. Ovo je JA JESAM koje je dublje od imena i oblika.


*


Unutarnja tišina je tvoja bitna priroda. Što je unutarnja tišina ? To je unutarnji prostor svjesnosti koji opaža riječi na strani u koju sad gledaš i te riječi onda postaju misli. Bez ove svjesnosti ne bi bilo percepcije, ni misli, ni svijeta.

Ti si ta svjesnost maskirana kao osoba.


*


Ekvivalent vanjske buke je unutarnja buka mišljenja. Ekvivalent vanjske tišine je unutarnja tišina.

Gdje god je neka tišina oko tebe – slušaj je. To znači samo je primijeti. Obrati pažnju na nju. Slušanje tišine budi dimenziju unutarnje tišine unutar tebe jer samo kroz unutarnju tišinu možeš biti svjestan vanjske tišine.

Uvidi da u trenutku primjećivanja vanjske tišine oko tebe ti ne misliš. Svjestan si a ne misliš.


*


Kad postaneš svjestan vanjske tišine, tu je odmah i stanje unutarnje tihe budnosti. Prisutan si. Iskoračio si iz tisuća godina kolektivnog ljudskog propisivanja i reguliranja.


*


Pogledaj u drvo, cvijet, biljku. Neka tvoja svjesnost na njima počiva. Kako su oni samo smireni, kako su duboko ukorijenjeni u Biće. Dopusti prirodi da te poučava unutarnjoj tišini.
*


Kad pogledaš u drvo i opaziš njegovu unutarnju tišinu, tad i sam postaješ unutarnje smiren. Povezuješ se s tom unutarnjom tišinom na vrlo dubokoj razini. Osjećaš se kao jedno s bilo čim što opaziš u u njoj i kroz nju. Osjećaj jedinstva sebe i svih stvari je istinska ljubav.


*


Vanjska je tišina korisna ali je ti ne trebaš kako bi našao unutarnju tišinu. Čak i kad je buka, možeš biti svjestan unutarnje tišine koja leži u temelju buke, možeš biti svjestan prostora u kome se pojavljuje buka. To je unutarnji prostor čiste svjesnosti, sama svijest.

Možeš postati svjestan svjesnosti kao pozadine i temelja svih svojih osjetilnih opažaja, sveg svog mišljenja. Postajanje svjesnim svjesnosti je pojavljivanje unutarnje tišine.


*


Svaka buka koja smeta može biti korisna kao vanjska tišina. Kako ? Odbacivanjem svog unutarnjeg otpora buci, dopuštanjem buci da bude ono što jeste, ovo prihvaćanje također te uvodi u područje unutarnjeg mira koji je unutarnja tišina.

Kad god duboko prihvatiš trenutak onakav kakav je – bez obzira na oblik koji uzima – miran si u nutrini, smiren si.


*


Obrati pozornost na prekid – na pukotinu između dvije misli, na mali, tihi prostor između riječi u razgovoru, između nota glasovira ili flaute, ili na prekid između udisaja i izdisaja.

Kad obratiš pažnju na ove prekide, tad svjesnost „nečega“ postaje – jednostavno svjesnost. Javlja se bezoblična dimenzija čiste svijesti iz tvoje nutrine i zamjenjuje poistovjećenost s oblikom.


*


Istinska inteligencija tiho djeluje. Unutarnja tišina je mjesto gdje se nalazi stvaralaštvo i rješenje problema.


*


Je li unutarnja tišina samo odsutnost buke i sadržaja ? Ne, to je sama inteligencija – svijest koja leži u temelju i iz koje se rađa svaki oblik. I kako to onda može biti odvojeno od onoga što si ti ? Oblik za koji misliš da si ti iz ovoga proizlazi i ovo ga podržava.

Ta unutarnja tišina je srž svih galaksija kao i vlati trave, svog cvijeća, drveća, ptica i svih drugih oblika.


*


Unutarnja tišina je jedina stvar na ovome svijetu koja nema oblik. Ali onda, to nije stvar i nije od ovoga svijeta.


*


Kad gledaš u drvo ili u ljudsko biće iz unutarnje tišine, tko to onda gleda ? Nešto što je dublje od osobnosti. Svijest gleda u ono što je stvorila.

U Bibliji se kaže kako je Bog stvorio svijet i vidio da je svijet dobar. A to je ono što i ti vidiš kad gledaš iz unutarnje tišine u kojoj nema misli.


*


Treba li ti više znanja ? Hoće li više informacija spasiti svijet, ili možda brži kompjutori, više znanstvenih ili intelektualnih analiza ? Zar u ovo vrijeme nije mudrost ta koja je najviše potrebna čovječanstvu ?

Ali što je mudrost i gdje je se može naći ? Mudrost dolazi od sposobnosti da se bude smiren. Samo gledaj i samo slušaj. Ništa više ne treba. Unutarnja smirenost, gledanje i slušanje aktiviraju nepojmovnu inteligenciju u tvojoj nutrini. Neka unutarnja tišina usmjerava tvoje riječi i djelovanje.

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz