Sada je: pet maj 17, 2024 6:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon nov 13, 2006 2:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Osho. Knjiga tajni?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 13, 2006 9:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Pantelija je napisao/la:
Osho. Knjiga tajni?


Nije Osho......a nije ni knjiga tajni.

Zove se Unutrašnja tišina govori,a autor je Eckhart Tolle i upravo se prevodi na hrvatski.

Na neki način simbioza Osho-a i Gurđijeva.

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 13, 2006 9:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Valjda sinteza, a ne simbioza.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 12:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Nije simbioza, jer ta rec oznacava spoj dva ziva bica u jednu funkcionalnu celinu. Na primer, trudna zena je u simbiozi sa fetusom kojeg nosi u stomaku. Nadam se da Kokoraos nije mislio na nekakvu monstruoznu organsku simbiozu izmedju Oshoa i Gurdjijeva - to bi licilo na horor film. :mrgreen:
A nije u pitanju ni sinteza jer ona znaci stvaranje potpuno novog kvalitativnog sistema iz odabranih delova tako da taj novi sistem nema nikakve slicnosti sa osobinama tih upotrebljenih delova.
Ovde se u stvari radi o pojavi koja se naziva sinkretizam, mesanje razliticih ucenja pod maskom prividnih slicnosti, tako da sve to lici na jednu papazjaniju...koja, ako se pazljivo ne prouci, lici na novu stvar. Takve stvari obicno cine ljudi koji zele ispasti originalni i mudri tako da bi fascinirali druge ljude, i na taj nacin sebi pribavili pohvale, uvazavanja, slavu i td. Deja vu...
Gospodo, pre nego sto u raspravama upotrebite strucne termine, proucite recnike i neophodnu literaturu kako ne bi ste ispadali smesni.

Inace o unutrasnjoj tisini je Karlos Kastaneda govorio preko 40 godina, tako da mi nije jasno zasto se ovde o tome prica kao o necem novom i senzacionalnom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 1:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
STALKER je napisao/la:
Gospodo, pre nego sto u raspravama upotrebite strucne termine, proucite recnike i neophodnu literaturu kako ne bi ste ispadali smesni.


Hvala na savjetu, ali to mi je maltene struka pa preporuku proslijedi dalje heh, a rječnike gledam svakodnevno, od prijevoda nadalje. Ja sam kolegu forumaša samo upozorio na nespretno korištenje riječi u ovom slučaju. Ali moram reći da nisi u pravu bio jer:

STALKER je napisao/la:
Nije simbioza, jer ta rec oznacava spoj dva ziva bica u jednu funkcionalnu celinu. Na primer, trudna zena je u simbiozi sa fetusom kojeg nosi u stomaku. Nadam se da Kokoraos nije mislio na nekakvu monstruoznu organsku simbiozu izmedju Oshoa i Gurdjijeva - to bi licilo na horor film. :mrgreen:


Kao prvo, ne znam baš da li je trudnica u simbiozi s djetetom, jer dijete od nje dobiva kao organizam, ali majka ne. Govorimo o biologiji, ne o ljubavi između majke i djeteta, kulturološkim fenomenima itd. I taj se termin ne koristi baš u okvirima ljudske vrste, jer govorimo isključivo biološki, a čovjek nije isključivo biološko biće...

Primjera simbioze ima puno, dobri primjeri su lišajevi kao primjer simbioze (pa i neke vrste sinteze ako cemo se slobodnije izraziti) alga i gljiva. Onda recimo rak samac i crvena moruzgva, rak daje moruzgvi hranu jer se ona ne moze kretati, a ona njemu daje zaštitu i dom. Zatim razne vrste mahovina i dušikovih bakterija itd. itd. To su primjeri simbioze, a ne ovo što si ti rekao. Dakle netko drugi ovdje mora ponoviti neke stvari.

Drugo, mislio sam baš na sintezu i to je baš ono što sinteza znači. Ok, možda bi bilo bolje reći sinkrazija, ali radi se o sintezi - imaš X i Y i dobiješ cijelinu XY. Dobivena cjelina je nova, a hvala bogu da ima neka svojstva prvotnih elemenata. Ovo je pojednostavljeno naravno, ali čisto zato da ne odemo previše u offtopic.

:hello2:

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 3:58 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Priznajem gresku jer nisam naznacio da se kod trudnice i fetusa radi o specificnoj vrsti simbioze koja je zivotno vazna jedino za dete. To je tzv. privremena simbioza i ja sam samo citirao tvrdnje nekih biologa. Ipak, ono sto sam hteo reci je da nije primereno koristiti taj termin na nacin koji je to ucinio Kokoraos.

A sto se tice sinteze ustvrdio si:

Citat:
...radi se o sintezi - imaš X i Y i dobiješ cijelinu XY. Dobivena cjelina je nova, a hvala bogu da ima neka svojstva prvotnih elemenata.


Ovo je pitanje logike, tj. matematike jer X + Y ne daju XY vec daju Z. Npr. 2+3=5 a ne 23. Dakle, dve stvari daju novu. To je sinteza. A to sto si naveo zove se sinkretizam, ili sinkrazija. Pobrkati sintezu i sinkretizam moze dovesti u zabludu a zablude mogu, ali i ne moraju biti opasne.
Mislim da je upravo to slucaj sa raznim "novim" uciteljima koji "miksuju" razlicita ucenja...

Svakako, slazem se sa tobom da ne trebamo odstupati od teme koja se bavi Gurdjijevim, ali takodje smatram da je precizna upotreba i dobro poznavanje terminologije bitno za svaku ozbiljnu raspravu, kako ne bi doslo do zabune i krivih shvatanja...

Eto, da se vratimo na temu, zelim citirati odlomak iz intervjua sa Karlosom Kastanedom iz časopisa “Magical Blend Magazine” (USA), koji je vodila Dr.Grasiela Korvalan sredinom 70-tih godina proslog veka:

"Godinu dana kasnije, Kastaneda je imao slično iskustvo sa jednim od učenika Gurđijeva. Sreo se sa njim u Los Anđelesu nakon insistiranja jednog od njegovih prijatelja. Izgledalo je da je taj gospodin imitira Gurđijeva u svemu.
„ Imao je obrijanu glavu i ogromne brkove,“ prokomentarisao je(Kastaneda) pokazujući rukama njihovu veličinu.
„ Samo što smo se sreli, on me je energetski zgrabio za grlo i zadao mi nekoliko strahovitih udara. Odmah posle toga je rekao da napustim svog učitelja zato što gubim vreme: Po njemu, u osam ili devet lekcija, on će me naučiti svemu što je potrebno da znam. Možete li da zamislite? U nekoliko lekcija, on može svakoga da svemu nauči.“
Kastaneda nam je takođe rekao da je učenik Gurđijeva spomenuo upotrebu droga kako bi se ubrzao proces učenja. Razgovor nije trajao dugo. Izgleda da je Kastanedin prijatelj momentalno shvatio apsurdnost situacije i razmere svoje greške. Taj prijatelj je insistirao da se on vidi sa učenikom Gurđijeva zato što je bio ubeđen da je Kastanedi potreban učitelj mnogo ozbiljniji od don Huana. Kastaneda nam je rekao da kada se razgovor završio, njegov prijatelj se osećao potpuno osramoćeno."

Mislim da ovo kastanedino iskustvo ukazuje na cinjenicu da bez obzira koje duhovno ucenje sledimo, pa makar i gurdjijevljevo (koga ja odista izuzetno cenim i postujem) - izgleda da u ljudskom bicu postoji neverovatna tendencija da bude ohol, ("covek, kako to gordo zvuci" rekao je Tolstoj), da bude nerealno vazan, centar svemira, samovazan ili kako to ovde neki kazu OPS. Najgore u svemu tome je sto uprkos toj svojoj umisljenoj velicini covek u stvari nista ne zna, jer da zna resio bi probleme smrti, besmislenog ubijanja, nasilja i na kraju, glavno pitanje - zasto smo vecina nezadovoljni zivotom. Cak i oni koji su bogati, imaju puno zena itd...

Pozdrav! :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 9:01 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Pantagruel je napisao/la:
Valjda sinteza, a ne simbioza.


Puno hvala,dobra primjedba.

STALKER:
Inace o unutrasnjoj tisini je Karlos Kastaneda govorio preko 40 godina, tako da mi nije jasno zasto se ovde o tome prica kao o necem novom i senzacionalnom......

I to je točno,kao što je točno da je prije njega o tome govorio Uspenski,

a prije njega Gurđijev,a prije njega Isus,a prije njega Buda,a prije njega.......

U raspravu ko ima jačeg tatu; Tolle,Gurđijev ili Kastaneda ne želim ulaziti


jer previše cijenim svu trojicu;vjerovatno najviše od svih koje sam čitao...

Pozdrav!

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 2:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Ma, naravno da je besmisleno i oholo dokazivati "ko ima jaceg tatu", ja to nisam ni zeleo. Ja sam samo htio reci da se ne treba ponasati kao da smo upravo otkrili tocak ili Ameriku...
Tvoj post u kome si citirao Tolle-a, je predivan. Toliko dubokih uvida o unutrasnjoj tisini... koje mogu potpuno shvatiti samo oni koji su tu tisinu doziveli.

Stanje unutrasnje tisine je u suprotnosti sa razmisljanjem, pricanjem, recima, govorom... Don Huan kaze da smo mi skoro beznadezno zarobljeni u recima - nasim ponasanjem upravljaju reci, bilo unutrasnje(JA, EGO...) ili spoljne, tj. drugi ljudi. Mi to prihvatamo automatski i ubedjeni smo da se izlaz nalazi u opsesivnom rukovanju recima. To je najveca prevara, kojom spoljna sila-grabljivci drze u ropstvu nasu svest.

Zato smatram da sav taj inzvaredan napor razmisljanja, filozofiranja, mozgovanja, iscitavanja Kastanede, Gurdjijeva i ostalih ucitelja treba da dovede do shvatanja da treba - prestati sa razmisljanjem. Kakav paradoks!
Koliko mnogo razmisljanja, kako bi se shvatilo da uopste ne treba razmisljati. Fascinantno!

Kad uspemo da prekinemo taj energetski tok koji se moze nazvati bla,bla,bla...28 sati dnevno, onda dolazi do budjenja naseg istinskog JA koje sve zna bez ikakve upotrebe reci. Don Huan to naziva "vidjenje", a daje i naziv koji se meni licno jos vise svidja - "nemo znanje".

Ali, i ovo sto pisem su samo reci. Treba se zaustaviti iznutra. Da bi se to postiglo postoje efikasne tehnike, kao sto su magijski pokreti, sanjanje, rekapitulacija, tai-chi, wu-wei, i td...
Sve te tehnike su, u stvari, akcije naseg fizickog tela, ali ne kao sport koji jaca misice, vec kao postupci koji dovode do jacanja energije kojom je fizicko telo prozeto. Dakle, kada ojacamo tu zivotnu silu koju Kinezi zovu chi, a Indusi prana, onda sticemo dovoljno snage da zaustavimo unutrasnji razgovor i udjemo u unutrasnju tisinu.
Svi mi krecemo na put duha kao materijalni, fizicki. Zato je na pocetku nase fizicko telo jedino sredstvo koje posedujemo. Prema tome resenje je da postanemo fizicki - telesno svesni beskrajne energije svesti i duha. To je moguce ostvariti jedino konkrektnom, specijalnom praksom a ne beskrajnim razmisljanjem i odbranom svoga JA , koje, u stvari, uopste i nije nase...

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 14, 2006 6:17 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Zato je na pocetku nase fizicko telo jedino sredstvo koje posedujemo.


Da, prvo smo vrlo materijalni, pa onda sve rijeđi i rijeđi... i prelazimo u eterički dio.

Samo što ovo materijalno tijelo ne posjedujemo, već smo ga "posudili" za jedno "vijeme"... Nitko ništa ne posjeduje. Samo se služi time ( ili ne... ).

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 15, 2006 3:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Citat:
Nitko ništa ne posjeduje. Samo se služi time ( ili ne... ).


Hm, a kako se ti onda tako predivno sluzis svojom pamecu kada je ne posjedujes, sudeci po ovome sto si napisao? :shock:

Sve je to jedna prazna fraza koja bi trebala zvucati premudro...:read:

Posjedujemo upravo ono cime smo se kadri sluziti. (Recimo automobil) Doduse, privremeno...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 16, 2006 9:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Upravo tako. Moć sadašnjeg trenutka (Ekart Tol) najmanje posedujemo

http://www.zshare.net/download/mst-pdf.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 17, 2006 12:02 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Posjedujemo upravo ono cime smo se kadri sluziti. (Recimo automobil)


Da, ali možeš to i gledati kao "posuđeno" materijalno dobro koje ti koristi za transport od točke A do točke B...

Generalno gledajući, sve materijalno bi jedino moglo pripadati cjelokupnoj kreaciji, ali samo kao materijalan dio. Dakle, sve što je materijalno, ono se mijenja ( nakon nekog vremena ), preoblikuje... naše tijelo se nakon fizičke smrti pretvara u razne materijale iz kojih kasnije opet nešto drugo nastaje, a mi kao SVIJEST = DUŠA ne nestajemo, nastavljamo i dalje... vraćamo se u eterički dio egzistencije. Jer materijalno bez utisnute svijesti ne može postojati. To će ti potvrditi i svaki kvantni fizičar... ( naravno, ozbiljan :mrgreen: )

:mrgreen: :wink:
Citat:
Hm, a kako se ti onda tako predivno sluzis svojom pamecu kada je ne posjedujes, sudeci po ovome sto si napisao?


Služim se i zrakom kojeg udišem, a ne posjedujem ga... služim se gradskim prijevozom, autobusom, a ne posjedujem ga, služim se svojom pamecu, a ne posjedujem je... hehe! Ona je samo karakteristika misaonog centra koji se služi samnom, i svim mojim razmišljanjima... kao i tuđim, od svih nas... nešto u stilu: misaoni centar XY služi se trenutno materijalnom jedinkom Jack-om987, kao svojom manifestacijom u 3 D, u ovoj točki vremena/prostora na lokaciji Zemlja. Tko kaže da nemam neki zajednički misaoni centar sa još nekoliko duša??? Ili svima? :|

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 17, 2006 6:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 29, 2006 3:33 pm
Postovi: 58
Citat:
Tko kaže da nemam neki zajednički misaoni centar sa još nekoliko duša??? Ili svima?


Ponekad u trenucima tisine shvatite da ne postoji nesto kao sto je osobnost.
~Postoji samo svemir koji se pretvara da je osoba~

Deepak Chopra


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 21, 2006 12:21 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4218
(…)

Gurđijev, nastavak:


"Na primjer, pretpostavićemo da čovjek koji se zove Ivanov čuje za ovaj opis metode samo-posmatranja. On je čuo da se mora podijeliti, ‘on’ ili ‘Ja’, na jednu stranu a Uspenski, Petrov ili Zaharov, na drugu stranu. I on onda podijeli sebe bukvalno onako kako je to čuo. Ovo je moje ‘Ja, kaže on, a ovo je Uspenski, Petrov ili Zaharov. On nikada neće reći ‘Ivanov’. On to nalazi neprijatnim, tako obavezno pokušava da koristi neko tuđe ime ili prezime. Nadalje, on naziva sa ‘Ja’ ono što mu se sviđa u samom sebi ili što u bilo kom smislu smatra jakim u sebi, dok sve ono što mu se ne sviđa ili što smatra slabim, on će nazivati Uspenskim, Petrovim ili Zaharovim. Na osnovu toga on onda počinje da rezonuje na razne načine o sebi, i naravno, prilično pogrešno od samog početka, jer je već prevario samog sebe u vezi najvažnije tačke. On nije uzeo u obzir sebe, tj. nije prihvatio Ivanova, nego imaginarnog Uspenskog, Petrova ili Zaharova.

"Čak je teško i zamisliti to koliko čovjek ne voli da koristi svoje vlastito ime kad govori o sebi u trećem licu. On to pokušava da izbjegne na svaki mogući način. On će nazivati sebe nekim drugim imenom, kao u slučaju kojeg sam upravo pomenuo; on izmišlja neko vještačko ime za sebe, ime kojim ga niko nije zvao, niti će ga kad zvati, ili će jednostavno nazivati sebe ‘on’, itd. U vezi s tim, ljudi koji su navikli na to da sebe u svojim mentalnim konverzacijama nazivaju svojim pravim imenom, takođe nisu izuzetak. Kad se radi o samo-opservaciji, onda oni nastoje da nazivaju sebe ‘Uspenski’ ili
‘Uspenski-u-meni,’ kao da neki Uspenski može biti u njima. Uostalom, ‘Uspenskog’ ima prilično dovoljno u samom Uspenskom.


***

"Ali kad čovjek shvati svoju bespomoćnost kod susreta s ‘Uspenskim’, njegov stav prema njemu i prema ‘Uspenskom’ prestaje biti indiferentan i to počinje da ga se tiče.

"Samo-opservacija postaje opservacija ‘Uspenskog’. Čovjek zna to da on nije ‘Uspenski’, da je ‘Uspenski ništa drugo do samo jedna maska koju on nosi,
onaj dio koji nesvjesno igra igru i kojeg on na žalost ne može zaustaviti da igra, onaj dio koji njime upravlja i tjera ga da radi i govori hiljade glupih stvari, hiljade stvari koje on nikada ne bi sam uradio ili rekao.

"Ukoliko je on pošten prema samom sebi, onda će osjetiti da se nalazi pod vlašću ‘Uspenskog’ a istovremeno će osjećati da on nije ‘Uspenski’.

"On počinje da se plaši ‘Uspenskog’, počinje osjećati da je on njegov ‘neprijatelj’. Bez obzira na to šta bi on želio da uradi, ‘Uspenski’ sve to presretne i promijeni. 'Uspenski’ je njegov neprijatelj. Želje ‘Uspenskog’, njegovi ukusi, simpatije, antipatije, misli, stavovi, sve je to ili suprotno od njegovih vlastitih pogleda i osjećanja ili oni nemaju ničega zajedničkog s njima. A u isto vrijeme, ‘Uspenski’ je njegov gospodar. On je rob. On nema svoju vlastitu volju. On nema načina da izrazi svoje želje jer šta god bi htjeo da uradi ili kaže, sve bi to za njega uradio ‘Uspenski’.

"Na tom nivou samo-posmatranja čovjek mora razumjeti da je sav njegov cilj u tome da oslobodi sebe od ‘Uspenskog’. A pošto on sebe ne može nikako osloboditi od ‘Uspenskog’, jer je to on sam, on odatle mora savladati ‘Uspenskog’ i navesti ga da radi ne ono što ‘Uspenski’ u datom momentu želi da radi. Sada, umjesto da bude gospodar, ‘Uspenski’ mora postati sluga.


"Ta prva faza rada na samom sebi sastoji se u mentalnom odvajanju od ‘Uspenskog’, u tome da se od njega stvarno odvoji, da se on drži na rastojanju. Međutim, moramo imati na umu činjenicu da se sva pažnja mora usmjeravati ka ‘Uspenskom’ jer čovjek nije sposoban da objasni šta on sam stvarno jeste. Ali on može objasniti ‘Uspenskog’ samom sebi, i s tim on mora da počne, imajući na umu stalno to da on nije ‘Uspenski.'

"Najopasnija stvar u svemu tome je da se čovjek oslanja na svoje vlastito prosuđivanje. Ako je čovjek sretan, on onda može imati pored sebe nekoga ko će mu moći reći gdje je on a gdje je ‘Uspenski’.

Međutim, on nadasve mora vjerovati toj osobi, jer će nesumnjivo misliti da on sam sve to razumije i da zna gdje je on a gdje je ‘Uspenski’. I ne samo u vezi sa samim sobom, nego i u vezi s drugim ljudima, on će misliti da zna i vidi njihove ‘Uspenske’. Sve je to naravno samoobmana. U toj fazi čovjek ne može vidjeti ništa, ni u vezi sebe, niti u vezi drugih. Što je on više uvjeren u to da može, utoliko više griješi. Međutim, ukoliko bi on mogao bar u nekom manjem stepenu biti iskren sa samim sobom i stvarno želi da zna istinu, on onda može naći jednu ispravnu i stabilnu osnovu za prosuđivanje prvo samog sebe, a onda drugih ljudi.

Međutim, sav problem leži u tome da se bude iskren prema samom sebi. A to ni na koji način nije lako. Ljudi ne razumiju da se iskrenost mora učiti. Oni zamišljaju da biti iskren ili ne, isključivo zavisi od čovjekove želje ili odluke. Međutim, kako čovjek može biti iskren prema samom sebi kad je činjenica da on u sebi ne vidi ono što je trebao da vidi? Neko treba da mu to pokaže. Njegov odnos prema toj osobi koja mu to pokazuje treba da bude ispravan, tj. takav kao da će mu ona pomoći da vidi ono što mu je predstavljeno. (…)

"To je veoma ozbiljan momenat u radu na sebi. Čovjek koji u tom momentu izgubi pravac, neće ga vise nikada kasnije naći. Mora se zapamtiti to da čovjek onakav kakav on stvarno jeste, ne posjeduje način za razlikovanje ‘Ja’ i ‘Uspenskog’. Čak iako on to pokuša, on će lagati samog sebe i izmišljati stvari, a nikada neće vidjeti sebe onakvog kakav je on stvarno. Mora se razumjeti to da bez pomoći sa strane čovjek nikada neće vidjeti sebe.

"Da bi znali zašto je to tako, morate se sjetiti većeg dijela onoga što je prije bilo rečeno.

{…}

Kako je već ranije rečeno, samo-posmatranje navodi čovjeka do spoznaje činjenice da on ne pamti sebe. Čovjekova nesposobnost da pamti sebe je jedna od glavnih i najkarakterističnijih osobina njegovog bića i uzrok svega ostalog u njemu. Ta nesposobnost pamćenja samog sebe izrazava se na mnogo načina. Čovjek se ne sjeća svojih odluka, ne sjeća se obećanja koje je dao samom sebi, ne sjeća se šta je rekao ili osjećao prije mjesec dana, sedmicu, juče ili čak prije sat vremena. On počne nešto da radi i poslije određenog vremenskog perioda ne sjeća se ni zašto je to započeo. Ovo se posebno često događa u vezi s radom na samom sebi. Čovjek se može sjetiti obećanja koje je dao drugima samo uz pomoć vještačkih asocijacija, asocijacija koje su mu usađene uz pomoć obrazovanja a one su povezane s konceptima koji su takođe vještački stvoreni, kao npr. 'čast,' 'poštenje,' 'dužnost,' itd. Međutim, generalno govoreći, iskreno se može reći da ukoliko se čovjek sjeti jedne stvari, on će zaboraviti deset drugi stvari koje su mnogo važnije za njega da ih zapamti. A čovjek posebno lako zaboravlja ono što se odnosi na njega, one ‘mentalne fotografije’ samog sebe koje je možda prije napravio.

"To onemogućava da njegovi stavovi i mišljenje imaju bilo kakvu stabilnost i preciznost. Čovjek se ne sjeća onoga što je razmišljao ili šta je govorio; a ne sjeća se ni kako je razmišljao i kako je govorio.

***

"To je nadalje povezano s jednom od fundamentalnih karakteristika čovjekovog odnosa prema sebi i svojoj okolini. Naime, njegova konstantna ‘identifikacija’ (ili poistovjećivanje, prim. prev.) s onim što mu je u datom momentu zaokupilo pažnju, njegove misli ili njegove želje, i njegova imaginacija.

"'Poistovjećivanje' je toliko uobičajena osobina da ju je za svrhu opservacije veoma teško izolovati od svega ostalog. Čovjek se uvijek nalazi u stanju poistovjećivanja, samo se objekat s kojim se on poistovjećuje mijenja.

"Čovjek se poistovjećuje s malim problemima s kojima se suočava i onda potpuno zaboravlja velike zamisli zbog kojih je otpočeo s radom. On se poistovjećuje s jednom mišlju i zaboravlja druge misli; on se poistovjećuje s jednim osjećanjem, s jednim raspoloženjem a zaboravlja svoje vlastite mnogo dublje misli, emocije i osjećanja. Kod rada na samim sebi ljudi se toliko poistovjećuju sa različitim ciljevima, tako da nisu u stanju da vide šumu od drveća. Dva ili tri drveta koja su im najbliža, za njih predstavljaju cijeli svijet.

"'Poistovjećivanje' je jedan od naših najužasnijih neprijatelja zato što ono sve prožima i vara čovjeka u momentu kad se čini da se on bori s njim. Posebno je teško osloboditi se od poistovjećivanja zato što se čovjek prirodno sve lakše poistovjećuje sa stvarima koje ga najviše interesuju, kojim posvećuje svoje vrijeme, svoj rad i svoju pažnju. Da bi se oslobodio od poistovjećivanja, čovjek mora stalno biti na oprezu tj. ne smije se plašiti da vidi sve one suptilne i skrivene forme koje poistovjećivanje uzima.

"Poistovjećivanje je potrebno u sebi primjetiti i proučiti do njegovih najtanjih korjenova. Teškoće u izlasku na kraj s poistovjećivanjem se još više povećavaju zbog činjenice da kad ljudi to primjete u sebi, oni to uzimaju kao jednu dobru osobinu, te oni to nazivaju i - ‘entuzijazam’, ‘pasija’, ‘cilj’, ‘spontanost’, ‘inspiracija’, i slično, i ljudi misle da samo u stanju poistovjećivanja čovjek može stvarno da uradi neko dobro djelo, bez obzira na kojem području. U realnosti, naravno, to je samo jedna iluzija. Čovjek ne može uraditi ništa što bi imalo nekog smisla sve dok se nalazi u stanju poistovjećivanja. Kad bi ljudi vidjeli šta stanje poistovjećivanja znači, oni bi onda promijenili svoje mišljenje. Čovjek postane stvar, komad mesa; on gubi i ono malo što ima i što ga čini nalik na ljudsko biće. Na istoku, gdje ljudi puše hašiš i druge droge, često se dešava da se čovjek toliko poistovijeti sa svojom lulom, da samog sebe počinje da smatra jednom lulom. Ovo nije vic, nego činjenica. To je poistovjećivanje. A za to, hašiš i opijum uopšte nisu ni potrebni. Pogledajte ljude u trgovinama, u pozorištu, u restoranima; pogledajte kako se oni poistovjećuju sa svojim riječima kad raspravljaju oko nečega ili kad pokušavaju nešto da dokažu, posebno ono što ni sami ne znaju. Oni postaju pohlepa, želje, ili riječi; od njih samih ništa ne ostaje.

"Poistovjećivanje je najveća prepreka pamćenju samog sebe. Čovjek koji se poistovjećuje s bilo čim, nesposoban je da pamti samog sebe. Da bi čovjek mogao pamtiti sebe, prvo što je potrebno, to je da se on ne poistovjećuje. Međutim, da bi naučio da se ne poistovjećuje, čovjek mora prije svega da se ne poistovjećuje sa samim sobom, ne smije sebe nazivati ‘Ja,’ stalno i u svakoj prilici. On mora zapamtiti to da u njemu postoje dvojica, da u njemu postoji on sam, tj. ‘Ja’, i onaj drugi s kojim se on mora boriti i kojeg mora pobijediti, ukoliko želi da ikada nešto ostvari. Sve dok se čovjek poistovjećuje ili može da se poistovjećuje, on je rob svega što mu se može desiti. Sloboda je prije svega sloboda od poistovjećivanja.


-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 22, 2006 9:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Pa, nisi naveo nista novo, ali uvek je dobro podsecati na stvari koje stalno i iznova zaboravljamo (zasto?) U Psiholoskoj nauci je odavno otkriven taj fenomen indentifikacije, tj. poistovecivanja sa autoritetom. Medjutim psiholozi, buduci da su programirani kao i svi ostali ljudi, donose sledeci genijalni zakljucak: sve ovo je osobina dece a ne odraslih, zrelih ljudi... "malo sutra", rekao bih. A, priznajem, mozda i gresim. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 22, 2006 7:20 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Pa, nisi naveo nista novo, ali uvek je dobro podsecati na stvari koje stalno i iznova zaboravljamo (zasto?) U Psiholoskoj nauci je odavno otkriven taj fenomen indentifikacije, tj. poistovecivanja sa autoritetom
.

Rekla bih da ovde nije rec o poistovecivanju sa autoritetom, vec o poistovecivanju sa onim sto nam trenutno okupira paznju. Misli koje nezvane nagrnu u nas um, upletene u proizvoljan asocijativni sled, afektivne reakcije koje one izazovu, trenutna raspolozenja, sitnice svakodnevnice.
Namagnetisane, ne samo da okupiraju nasu paznju vec temeljno odredjuju nase poimanje samih sebe. Tako lepo raspolozenu Arju za cas zameni Arja koju je naljutio neki vozac u javnoj garazi, ili Arja koja se raduje nekom susretu ili pravi spisak za kupovinu, ili je zabrinuta, ili razocarana, ili ... nijedna nije prava, ali se nasa dnevna svest u potpunosti poistovecuje sa ovom prikazom koja se radja svakog trenutka, „ne pamteci“ svoja Ja od pre nekoliko minuta.

To je operativni deo naseg bica, zaduzen za obavljanje jednostavnih akcija u stvarnosti, a nasa svest ne samo da veruje da je ona sama taj operativni deo bica, vec se poistovecuje sa svakom njegovom pojedinacnom akcijom.

To je kao kada bismo izolovano posmatrali radnje tokom voznje i verovali jednog trenutka „Ja sam onaj koji pritiska kvacilo“ i videli sebe u potpunosti kao nekoga ko pritiska kvacilo, savrseno se poistovecujuci sa njim, da bismo sledeceg trenutka mislili: „Ja sam onaj koji ubacuje u brzinu“, potpuno zaboravljajuci sebe iz prethodnog trenutka. Ovo je, naravno, karikatura, ali kada se nase svakidasnje ponasanje malo pazljivije sagleda, to zaista tako izgleda, dopunjeno afektivnim reakcijama, koje zovemo emocijama, sto dodatno pojacava proces identifikacije.

Naravno, nije novo, ali se iz gore navedenih razloga stalno Zaboravlja, pa se nije lose podsetiti.

Citat:
Medjutim psiholozi, buduci da su programirani kao i svi ostali ljudi, donose sledeci genijalni zakljucak: sve ovo je osobina dece a ne odraslih, zrelih ljudi... "malo sutra", rekao bih. A, priznajem, mozda i gresim.

Ne, nije rezervisano samo za decu, naprotiv, proces je progresivan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 23, 2006 8:43 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Po našem mišljenju na putu do Najviše Istine Gurđijev nije stigao do Krajnjeg Odredišta ...

Nama on liči na upornog tragača
za Jezerom Samospoznaje koji je nakon dugotrajnog
i napornog planinarenja po Himalajima Nesvjesnog uspio stići do same
Obale Njegovih Transcedentalnih Voda, čak se u njima malo i ogledao, ali se nikada nije okupao i zaronio u Dubine Bez Jastva.

Na ovakav zaključak upućuje
citat iz Galaksijinog posta u kome Gurđijev govori
o čovjekovom poistovjećivanju, gdje između ostalog kaže:

"To je nadalje povezano s jednom od fundamentalnih karakteristika čovjekovog odnosa prema sebi i svojoj okolini. Naime, njegova konstantna ‘identifikacija’ (ili poistovjećivanje, prim. prev.) s onim što mu je u datom momentu zaokupilo pažnju, njegove misli ili njegove želje, i njegova imaginacija.
Poistovjećivanje' je toliko uobičajena osobina da ju je za svrhu opservacije veoma teško izolovati od svega ostalog. Čovjek se uvijek nalazi u stanju poistovjećivanja, samo se objekat s kojim se on poistovjećuje mijenja.
s Naime, njegova konstantna ‘identifikacija’ (ili poistovjećivanje, prim. prev.) s onim što mu je u datom momentu zaokupilo pažnju, njegove misli ili njegove želje, i njegova imaginacija.«

Kao što vidimo Gurđijev tvrdi, ukoliko nije greška u prevodu, da se čovjek nalazi u stalnoj poistovjećenosti sa sadržajima opažanja njegove svijesti (mislima, željama, imaginacijom, ... i svim ostalim što je predmet opažanja),
što je u osnovi potpuno suprotno stvarnom stanju stvari...
(U ovom kontekstu prije bi se moglo govoriti o ljudskoj »zaokupljenosti« ili »okupiranosti« objektima opažanja, nego o »poistovjećivanju« ili »identifikaciji«)

Naime, u današnje doba čovjek se jedino i isključivo poistovjećuje sa svojim »jastvom«, što i jeste glavni problem i prepreka da se poistovjeti sa bilo čim drugim, ili da se oslobodi stanja identifikacije i tako postane Vrhovno Sopstvo Bez Identiteta.

Ljudski cilj u današnje vrijeme upravo bi i trebao biti postizanje tog stanja poistovjećenosti (o kome govori Gurđijev) sa sadržajima opažanja (ali bez posredovanja »jastva«), jer bi takvo stanje bilo stanje TOTALNE SVJESNOSTI!!!


Stvarni Proces Deidentifikacije »Jastva« vrlo je zanimljiv fenomen.
Riječ je o ekstremno neobičnom i sporom procesu koji za krajnji rezultat ima čovjekovo postupno oslobođenje od svih vrsta zarobljenosti...
Takav preobražaj započinje onog trena kada se u ljudskoj svijesti »jastvo« prvi put pojavi kao objekat (posmatranja), a završava se totalnom svjesnošću u kojoj ne postoji ni »Ja«, ni »Ne-Ja«, ... u kojoj svijest ne samo da »svjetlosnom brzinom« putuje na »krilima percepcije« i tako sve što »čulno dotakne« spoznaje istovremeno i neposredno, nego čak (što je krajnja faza) u trku i gradi ono što je predmet opažanja i spoznaje...
..............

Arja,
počela si da se »samoposmatraš« i da o sebi zboriš u trećem licu, a to je upravo ono o čemu govorimo ...
Samo naprijed!

Pozdrav Svima

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 23, 2006 11:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Ans i Eva Jargi je napisao/la:
Po našem mišljenju na putu do Najviše Istine Gurđijev nije stigao do Krajnjeg Odredišta ...

koliku vrijednost imaju misljenja bez solidne argumentacije mozes pogledati na topicu Moj pogled na svijet.
Nazalost izrazavanje u mnozini ne moze povecati kredibilitet
Ans i Eva Jargi je napisao/la:
Nama on liči na upornog tragača
za Jezerom Samospoznaje koji je nakon dugotrajnog
i napornog planinarenja po Himalajima Nesvjesnog uspio stići do same
Obale Njegovih Transcedentalnih Voda, čak se u njima malo i ogledao, ali se nikada nije okupao i zaronio u Dubine Bez Jastva.

Na ovakav zaključak upućuje
citat iz Galaksijinog posta u kome Gurđijev govori
o čovjekovom poistovjećivanju, gdje između ostalog kaže:

"To je nadalje povezano s jednom od fundamentalnih karakteristika čovjekovog odnosa prema sebi i svojoj okolini. Naime, njegova konstantna ‘identifikacija’ (ili poistovjećivanje, prim. prev.) s onim što mu je u datom momentu zaokupilo pažnju, njegove misli ili njegove želje, i njegova imaginacija.
Poistovjećivanje' je toliko uobičajena osobina da ju je za svrhu opservacije veoma teško izolovati od svega ostalog. Čovjek se uvijek nalazi u stanju poistovjećivanja, samo se objekat s kojim se on poistovjećuje mijenja.
s Naime, njegova konstantna ‘identifikacija’ (ili poistovjećivanje, prim. prev.) s onim što mu je u datom momentu zaokupilo pažnju, njegove misli ili njegove želje, i njegova imaginacija.«


jesi ti ili vi ( nikad ne znam koliko vas je)
ikad procitao bar jedno kompletno gurdjijefovo dijelo po tvojim komentarima i "misljenjima" rekao bih da nisi citao vise od citata na ovom forumu.
Ans i Eva Jargi je napisao/la:
Kao što vidimo Gurđijev tvrdi, ukoliko nije greška u prevodu, da se čovjek nalazi u stalnoj poistovjećenosti sa sadržajima opažanja njegove svijesti (mislima, željama, imaginacijom, ... i svim ostalim što je predmet opažanja),
što je u osnovi potpuno suprotno stvarnom stanju stvari...
(U ovom kontekstu prije bi se moglo govoriti o ljudskoj »zaokupljenosti« ili »okupiranosti« objektima opažanja, nego o »poistovjećivanju« ili »identifikaciji«)

Naime, u današnje doba čovjek se jedino i isključivo poistovjećuje sa svojim »jastvom«, što i jeste glavni problem i prepreka da se poistovjeti sa bilo čim drugim, ili da se oslobodi stanja identifikacije i tako postane Vrhovno Sopstvo Bez Identiteta.

Ljudski cilj u današnje vrijeme upravo bi i trebao biti postizanje tog stanja poistovjećenosti (o kome govori Gurđijev) sa sadržajima opažanja (ali bez posredovanja »jastva«), jer bi takvo stanje bilo stanje TOTALNE SVJESNOSTI!!!


Uz krajnji napor koncentracije pokusao sam shvatiti o cemu ti zapravo ovdje govoris. Ne mogu reci da mi je poslo za rukom. Ovo me podsjetilo na demagogiju iz bivseg jugoslavenskog rezima, ljudi bi pricali satima, sve to zavili u lijepe rijeci medjutim sustina ?
Jedina sustina koju ja mogu vidjeti u ovom tvom "misljenju" jeste da uopce nisi razumio o cemu gurdjijef prica, dakle prije nego se uputis u njegovu javnu diskreditaciju bilo bi moralno procitati ne jednu kompletnu knjigu nego njegovo cijelokupno dijelo.
Ovako samo ostavljas buku a kao sto rekoh buka je na ovom forumu nepozeljna, ima je i previse u stvarnom zivotu


Ans i Eva Jargi je napisao/la:

Stvarni Proces Deidentifikacije »Jastva« vrlo je zanimljiv fenomen.
Riječ je o ekstremno neobičnom i sporom procesu koji za krajnji rezultat ima čovjekovo postupno oslobođenje od svih vrsta zarobljenosti...
Takav preobražaj započinje onog trena kada se u ljudskoj svijesti »jastvo« prvi put pojavi kao objekat (posmatranja), a završava se totalnom svjesnošću u kojoj ne postoji ni »Ja«, ni »Ne-Ja«, ... u kojoj svijest ne samo da »svjetlosnom brzinom« putuje na »krilima percepcije« i tako sve što »čulno dotakne« spoznaje istovremeno i neposredno, nego čak (što je krajnja faza) u trku i gradi ono što je predmet opažanja i spoznaje...
..............


da i ?!...

Ans i Eva Jargi je napisao/la:
Arja,
počela si da se »samoposmatraš« i da o sebi zboriš u trećem licu, a to je upravo ono o čemu govorimo ...
Samo naprijed!

Pozdrav Svima

za ovakve primjedbe postoje privatne poruke, na javnom djelu foruma ograniciti se na ono o cemu se raspravlja a to je u ovom slucaju gurdjijef i njegovo dijelo
nikoga ne zanima dali ti tj. vi mislite da li je arja na pravom putu ili ne, pretpostavljam ni samu arju

hvala na razumjevanju

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 23, 2006 11:03 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Ljudski cilj u današnje vrijeme upravo bi i trebao biti postizanje tog stanja poistovjećenosti (o kome govori Gurđijev) sa sadržajima opažanja (ali bez posredovanja »jastva«), jer bi takvo stanje bilo stanje TOTALNE SVJESNOSTI!!!


Poistovecivanje u smislu brisanja razlika izmedju objekta i subjekta posmatranja? Stapanje posmatraceve svesti sa onim sto posmatra, jer sve i jeste jedno. Na to si mislio?

Mozda i malo drugacije: ziveti u jedinom postojecem trenutku, u sada, i usredsrediti punu paznju na ono sto se u TOM sadasnjem trenutku odvija. Stari dobri zen, hehe...

Medjutim, mislim da pasus govori o necem drugom. O coveku cija se paznja proizvoljno lepi na ono sto nasumicno iskrsava pred njegovom svescu, bile to njegove sopstvene misli ili spoljni dogadjaji, a da pri tom vec sledeceg trena bude odvucena na drugu stranu.

Citat:
(U ovom kontekstu prije bi se moglo govoriti o ljudskoj »zaokupljenosti« ili »okupiranosti« objektima opažanja, nego o »poistovjećivanju« ili »identifikaciji«)


Zaokupljenost onim sto radimo/opazamo, je podnosljivo stanje. To moze biti duboko uzivanje u spokoju zore, duboka koncentracija potrebna za neki kreativni rad ili za popravku motocikla hehe.

Problem se sastoji u stalnom pomeranju fokusa nase svesti. Da se ponovo posluzim ilustracijom: neko je ugasio svetla u sobi. Ima malu baterijsku lampu u ruci i njome naizmenicno i nasumicno osvetljava jedan po jedan deo sobe, dok "mi" „posmatramo“ trenutno osvetljeno mesto, verujuci da je to citav svet.

Tako je nasa ukupna percepcija uslovljena malenim snopom svetlosti iz te baterijske lampe koja se proizvoljno pomera... ili je neko... ne, stvarno, ko pomera baterijsku lampu?

Mozemo malo da prosirimo svetlosni snop, ali to je i dalje samo maleni delic stvarnosti i nas samih na kraju.
Ne samo da verujemo da je ono sto postoji u nasem fokusu citav svet, vec se identifikujemo sa Onim operativnim delom naseg bica koji Trenutno vrsi posmatranje, sa njegovim emocijama, afektima, mislima, odlukama izazvanim kontaktom sa onim sto je trenutno obasjala ta mala zraka svetlosti. Ako sam ovo jasno izrazila.

Jedan od puteva koji vode iz ovog mehanickog stanja je ovladavanje ovim operativnim delom, odnosno njegovo kakvo-takvo integrisanje u celinu, povezivanjem rascepkanih delova licnosti u celovitost, da nas utisci svakodnevnice ne bi uvek iznova izbacivali iz fokusa. To nije cilj, to je stepenica na putu. Da bismo sa tog stabilnijeg temelja mogli da se otisnemo dalje...

Mozda ce neko reci, zasto se uopste baviti tim Ja, cemu to? Medjutim, - da malo zadjem u drugu oblast – tzv. congregatio simboli (simboli ujedinjavanja) u nasim snovima ukazuju da se u alhemijskom loncu nase podsvesti/nase psihe/nase duse odvija upravo ovaj proces kao posledica delovanja samoregulisuceg centra. Da taj proces znaci i sakupljanje tih nasih Ja rasutih svuda po prostoru i vremenu. Rad na sebi je vatra koja podesava frekvencije u loncu na talasnu duzinu koja odgovara nasem bicu.

Ovo vise nije pitanje teorije, filozofiranje, vec posmatranje prirodnog procesa koji se odvija u dubinama nase psihe i koji nam postaje delimicno vidljiv preko ocitavanja nesvesnog, npr. u snovima.

Naravno, neki su mozda na ovom putu odmakli dalje, pa im mozda sve ovo zvuci kao zamlacivanje sitnicama i glupostima. Ali, buduci da su visoko razvijena bica, sigurno istovremeno i znaju da ono sto je za njih lek i zivotna cinjenica za nekog drugog predstavlja otrov i laz i cini da taj neko izgubi tlo pod nogama. I takodje, buduci visoko razvijena bica, gaje puno postovanje prema putu i lekcijama koje je neka druga dusa izabrala za sebe.
:love9:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 24, 2006 3:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Nakon sto sam malo prooucila ucenje Lao Tzu-a , nasla sam dosta
stvari u Gurdijevim knjigama koje govore o istom jer na kraju
krajeva i jedna je mudrost, neki kazu da dolazi sa
Istoka(simbolicno).
Recimo meni je Gurdijev pomogao da savrseno shvatim vaznost
integracije sva tri elementa, tijela ,Uma , duse i to u vrijeme kad
mi je takva pomoc i bila potrebna, zato i nista i nije slucajno ,
znakovi cekaju uvijek pored puta.

Tesko je znati sto je Gurdijev znao ili nije znao, spoznao ili nije
spoznao, da li je dosao do kraja svog puta ili nije , to samo on
zna, u svakom slucaju hvala mu na njegovom trudu, ako se njegove
ucenje sagleda sa jedne ozbiljne strane rada na sebi, sigurno nece
nikome odmoci jer za razliku danasnjih fantazija koje kruze
svjetskim knjiznicama i virtulnim svjetom , Gurdijev je riznica
mudrosti.
Na kraju i u njegovim knjigama ima dosta simbolike, simbolike koja
vuce svoje korijene iz pradavnih vremena kad je bilo onih koji su
znali i ako netko moze da pojmi ono sto je iza rijeci , naci ce se
na putu kojem treba, a dalje je sve do nas.

Dopada mi se ovo sto Arja kaze:

"Naravno, neki su mozda na ovom putu odmakli dalje, pa im mozda sve
ovo zvuci kao zamlacivanje sitnicama i glupostima. Ali, buduci da su
visoko razvijena bica, sigurno istovremeno i znaju da ono sto je za
njih lek i zivotna cinjenica za nekog drugog predstavlja otrov i laz
i cini da taj neko izgubi tlo pod nogama. I takodje, buduci visoko
razvijena bica, gaje puno postovanje prema putu i lekcijama koje je
neka druga dusa izabrala za sebe. "

Pa ako moze malo razumijevanja za nas u nizim razredima, jer nije
nitko poletio tko nije dobio krila, iako je njemu netko rekao da ima
tamo neka zemlja i da treba da samo da je dostigne , ali cime ce je
dostici kad nema aparat za to.
Zato, polako sa savjetima, ubrzanim kursem samospoznaje, nije to
kurs kuvanja.

Gurdijev je isticao vaznost svakodnevnog zivota i ucenja jer gdje mozes dobiti na jednom mjestu toliko raznovrsnih situacija gdje testiramo kako su nam one "licnosti" , gdje smo stigli i koliko nas vodi sustina a koliko se identifikujemo sa nekim laznim karakteristikama izgradjenim tokom zivota.
Kako bih ja znala da li ja zivim u trenutku i imam kontrolu nad sobom ako se posvetim samo jednoj stvari, sto kad se dese i izazovne situacije, "nezgodni" ljudi, da li im dajem besplatno energiju ili imam samokontrolu ponasanja.

Lijepo bi bilo kad bi se mi svi slagali ovdje i pricali o istom ali postalo bi dosadno i nista vise ne bi naucili, nego bi se ponavljali kao papagaji, a ne bi mogli ni testirati sebe kako reagujemo kad nas malo i "nagaze", koja licnost tada stupa na scenu.
Mir u kuci najvise zavisi od domacina a manje od gostiju koji tu kucu pokusavaju posjetiti.
Tako slicno i kruze one tamne energije i pokusavaju nam se nametati a mi im nazalost ne mozemo samar opaliti ili ih banovati kao u ovom obicnom zivotu, nego moramo posjedovati u sebi izgradjen mir da nas ne bi to moglo ni dotaci, tako svjesno ne ucestvujemo u daljem zagadjenju atmosfere.
Nazalost, za one koji nas promatraju mislim da su u svakom od nas najvise naucili u takvim situacijama, tad "samospoznaja" stupa na scenu, zato je valjda i taj svjestan vlastiti i iskren proces samopromatranja koristan u borbi prestanka laganja samom sebi.

Sve to djeluju kao neke sitnice ali mnogo govore o nama ,jesmo li masina ili imamo neki stabilan izvor energije i inspiracije u sebi, da nam ne trebaju spoljne okolnosti, pozicije da rijesavamo odredjene zivotne situacije, nego snagu crpimo iz one nase sustine sto nam je svima zajednicka.
Kazu da i najkrvolocniju zivotinju silom ljubavi mozes na koljena oboriti.
Ili je mozda Gurdijev mislio da prvo treba nauciti hodati prije nego se krene na casove letenja.
Sretno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz