Sada je: pet apr 19, 2024 5:35 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon mar 13, 2006 9:25 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 11, 2006 10:34 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
da li neko razmenjuje muziku i knjige od Gurdijeffa ili od njegovih ucenika Ouspensky, Orage, Nicoll?

stavio bih All and Everything - Beelzebub’s Tales to His Grandson
An Objectively Impartial Criticism of the Life of Man

takodje free nudim neshto e-knjiga Ouspenskog i klavirsko izvodjenje svetih himni od Keita Jarrett-a, okacio bih na http://rapidshare.de, ako neko zanima

ocekujem da se sem suvog razglabanja mozemo i konkretno medjusobno pomagati u napredovanju, radu na sebi


okacicu tek nakon nekoliko komentara zainteresovanih, jer nisam neki usamljeni pacos (pacenik) koji tuzan bleji po netu, i neskupljam poene

a tek shto bi bilo cool da se neko seti (npr neko od legendi super legendi i GIGAMEGA legendi) da ima josh poneshto pa da se zapocne jedan pozitivni trend uploada/downloada korisnih fajlova.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 13, 2006 10:22 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri sep 01, 2004 4:13 pm
Postovi: 23
Lokacija: Heliopolis
stavi ovo :All and Everything - Beelzebub’s Tales to His Grandson

poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 13, 2006 12:23 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
"Kao što je prethodno već rečeno, kod manje kulturnih ljudi suština je često razvijenija nego kod onih kulturnijih."

Gle! Meni je jasno da postoje osobe kojima se Suština i Ličnost razvijaju paralelno, jasno mi je i to da kod osoba kod kojih je stao razvoj Suštine a Ličnost se i dalje razvijala je potrebna revizija te Ličnosti da bi se povezala sa Suštinom i tako da se ta osoba može dalje skladno razvijati. Također mi je jasno da su ovi prvi jako rijetki sretnici, a ovi drugi su velika većina - ali oni kojima je Suština razvijena a Ličnost nije takvi mi nisu jasni. Kako im se Suština uopće mogla razviti bez razvijene Ličnosti (ne mogu si jednostavno zamisliti takvu mogućnost), a ako postoje takvi što kaže Gurđijev da takvi postaju Fakiri (šta mu to znači?) i Monasi - pa zar nisu onda to Sveti ljudi koji ne drže ni pet para za razvoj Ličnosti tj socijalizaciju - nego su direktno od Boga vođeni a nama pomažu kao Zvijezde vodilje da možemo u odnosu na njihove razvijene Suštine sagledati naše te tako dobiti Istinski uvid na kojem smo stupnju razvoja vlastite Suštine - zar to nisu onda Istinska Duhovna Aristokracija ove naše Planete?

Pada mi napamet prekrasan lik iz knjiga Karlosa Kastanede: Don Henaro Flores kao takav jedan sa veoma razvijenom Suštinom a Kojeg Ličnost (socijalizacija) nije uopće zanimala; pa onda kod one parabole sa kočijašem = Ličnost i onoga koji se vozi u kočiji = Suštine, pada mi na pamet lik iz knjige 'Priručnik za autostopiste po galaksiji' koji je vozio svoj svemirski brod "svojim Zlatnim Srcem" - dakle bez kočijaša!

Lijep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 14, 2006 3:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Murugan,

Gurdijev nije podcijenjivao ni monahe ni fakire nego je objasnio kako razvijanje u jednom pravcu neminovno vodi do gubljenja ravnoteze jer se ostali centri ne razvijaju u istom pravcu.
Evo jednostavnog primjera :
Covjek se prihvati jednog ucenja i to mu ucenje kaze da je jedini put sjediti i ponavljati neke mantre pola dana. Radeci to vrsi uticaj na odredjene energetske centre koji pocnu da budu aktivniji od drugih.
Zbog prevelike aktivnosti tih energetskih centara dok drugi spavaju osoba dolazi u kontradikciju sa svijetom pa se prema toj kontradikciji i ponasa. Iako su joj se otvorili vidici na jednom mjestu iz onih nerazvijenih centara dolaze blokade i suprotnosti i onda umjesto da se pozabavi tim blokadama , osoba to ignorise i hvata se kao davljenik za slamku za taj jedini vidik sto joj se otvorio.
Obicno takve osobe promovisu da je to njihovo ucenje ili "vidik" jedini put i pokusavaju nametati to i drugima jer zbog nerazvijenosti ostalih centara nisu u stanju sagledati cjelokupnu sliku.
Primjera ovakvog ponasanja ima na hiljade.
Gurdijev je ucio da se najbolje uci aktivnim zivotom jer tako svaki dan kroz odredjena iskustva otkrivas istinu o sebi i svijetu i cistis nakupljene blokade u sebi. Naravno nije ni Gurdijev bio Bog da je sve znao i ne treba traziti dlaku u jajetu nego uzeti ono sto je bilo korisno u njegovom ucenju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: AN--OBJECTIVE--IMPARTIAL--CRITICISM--OF--THE--LIFE--OF--MAN
PostPostano: uto mar 14, 2006 11:04 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 11, 2006 10:34 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Citajte najvece delo tvorca 4 puta - na engleskom
Knjiga BEELZEBUB'S--TALES--TO--HIS--GRANDSON
by GEORGE GURDJIEFF - sva tri dela u html formatu

nalazi se ovde
http://rapidshare.de/files/15518940/Gur ... t.zip.html

kada se strana ucita kliknite free, sacekajte odbrojavanje i upishite kombinaciju brojeva i slova

knjige u zip file-u su velicine 652 kb, raspakovane - 2,08 MB

OD OVE KNJIGE CE VAS BOLETI GLAVA
procitajte "umesto uvoda"



SRETNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 14, 2006 11:12 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Draga Sophia


Covjek se prihvati jednog ucenja i to mu ucenje kaze da je jedini put sjediti i ponavljati neke mantre pola dana. Radeci to vrsi uticaj na odredjene energetske centre koji pocnu da budu aktivniji od drugih.
Zbog prevelike aktivnosti tih energetskih centara dok drugi spavaju osoba dolazi u kontradikciju sa svijetom pa se prema toj kontradikciji i ponasa. Iako su joj se otvorili vidici na jednom mjestu iz onih nerazvijenih centara dolaze blokade i suprotnosti i onda umjesto da se pozabavi tim blokadama , osoba to ignorise i hvata se kao davljenik za slamku za taj jedini vidik sto joj se otvorio.

prihvatiti = po Kabali 'prihvaćajuća i povezujuća inteligencija' je 'Sfera Ljubavi', dakle ako je 'prihvatio' jedno učenje on se da tako kažem 'oženio' za to učenje pa u tome nema ništa loše jer za njega je njegova 'žena' najljepša na svijetu i pošto 'njih dvoje postanu jedno tijelo' i ne treba se on baviti drugim blokadama (ženama) i dobro je da ih ignorira jer Vjernost povečava psihičku energiju!

Obicno takve osobe promovisu da je to njihovo ucenje ili "vidik" jedini put

pa za njega i je i tu se krije Ljepota

i pokusavaju nametati to i drugima

e tu sad počinje problem - jer normalno je da 'njegova žena' nije za svakoga najljepša na svijetu

jer zbog nerazvijenosti ostalih centara nisu u stanju sagledati cjelokupnu sliku.

hoćeš reć da bi on trebao 'varat svoju ženu' da bi mogao sagledati cjelokupnu sliku?

Eto malo vatre!



:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 14, 2006 11:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
..Ostala sam bez rjeci... :lol: :lol: ...konacno naucih gdje je uzrok nevjernosti .. :oops: ...eto covjek svaki dan nesto novo nauci :))
Rekla bih da se nismo shvatili u drugim stvarima sto je u redu, svako svojim puta treba ici :))


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 15, 2006 1:00 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Upravo sam završio sa ponavljanjem svoje mantre pola dana! :D

Draga Sophia!
Pazi, budi oprezna, jer kao što je 'ponavljanje' Majka Mudrosti, 'oprez' je Otac Mudrosti. [eto sad si dobila i Tatu i Mamu]
:wink:
Dakle budi oprezna da tvoja 'voda' ne ugasi moju 'vatru', a ja ću biti oprezan da moja 'vatra' ne ispari tvoju 'vodu', tako da u ovom uvođenju i vođenju Ljubavi u svemu bude balans kao što kaže Tina (koja mi je otvorila vrata i pristojno zaželila dobrodošlicu u ovu 'Virtualnu Crkvu' - Hvala Tina!), jer Istinska je Ljubav savršen sklad između 'vode' i 'vatre'. Ona je Velikodušna, Dobrostiva, ne zavidi, ne hvasta se, ne nadima se, nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo, ne raduje se nepravdi, a raduje se Istini, sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nikad ne prestaje!
Ovaj Forum, prestat će,
ove web stranice, uminut će,
ova internetska mreža, nestat će!

Budi oprezna Sophia jer Ti ćeš u ovoj 'Ljubavnoj' igri predstavljati "Ličnost", a ja ću predstavljati "Suštinu" na 'korist nama i čitavoj ovoj Virtualnoj Crkvi'
Amen! :D :D

:idea: nadam se da si shvatila (razumijela - po Kabali: Razumijevanje = Ženska Sfera, a Mudrost = Muška Sfera) i prihvatila (Sfera Ljubavi) :idea:


Citat: "Rekla bih da se nismo shvatili u drugim stvarima sto je u redu..."

Eto otvorio sam ti 'Vrata Razumijevanja' (po Kabali: Staza Mudrosti koja povezuje Emocije = Sferu Aktivnosti i Srce = Sferu Sklada)

Lijep Pozdrav Tebi Sestro Sophia i Tebi Sestro Tina.
brat Murugan [nemam zahtjeve - moji zahtjevi su prilagođavanje (umjerenost) >iz Samurajskog Kodexa Bušido<]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 15, 2006 1:30 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Istinska je Ljubav savršen sklad između 'vode' i 'vatre'


Hej, a di smo izostavili "zrak" i "zemlju"???

:?:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 15, 2006 10:03 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Lijep Pozdrav i Tebi Brate Jack987!

Citat: Hej, a di smo izostavili "zrak" i "zemlju"???


Svećenički Red je 'zemlja' i 'zrak', a 'voda' i 'vatra' je Ratnički Red!
dakle, Tvoje mjesto u ovoj 'Ljubavnoj igri' je Svećenički Red - pa lijepo budi Nadglednik i nadgledaj da sve bude istinito, časno, pravedno, čisto, ljubazno i hvalevrijedno!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 15, 2006 10:31 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Draga Tina!

'Ličnost' nastaje začećem, ako će dijete biti žensko: neposredno prije nego tata svrši u mamu dijete ulazi u mamu i zajedno sa mamom doživljava tatino svršavanje - odtuda dolazi Elektrin kompleks; ako će dijete biti muško: neposredno prije nego tata svrši u mamu dijete ulazi u tatu i zajedno sa tatom svršava u mamu te se smješta u mamu - odtuda dolazi Edipov kompleks (kako to u američkim filmovima zovu one koji taj kompleks nisu raščistili motherfuckers).
Na Nebu jedan dan je otprilike godinu dana na Zemlji.
Nakon što je dijete začeto, uspavljuje se i sažima se u maminom trbuhu.
Ako dijete ima sreće ili je Ratnik budi se u sedmom mjesecu trudnoće i prisjeća se svega zašto je tu, i koji joj je zadatak!
Na Nebu jedan dan je otprilike godinu dana na Zemlji, tako da ova trudnoća neće trajat duže od jednog dana - jer je eto Nebo sa nama (jer Ono uvijek podržava sve što je Istinski Lijepo).
Nadajmo se da će se Sophia Lijepo poroditi (i da ju nisu abortirali) pa da krenemo i zasviramo svi zajedno ovu Nebesku Pjesmu! 8) 8) 8) 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 17, 2006 11:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Murugan...strpljenje je jedna od odlika i licnosti i sustine...razmisli o tome :D
Inace ja svoje igre igram sama i uz melodiju koja odgovara mojoj sustini . To je put koji sam odabrala a kao sto vidis i moja licnost to podrzava.
Razne mantre, tantre, misticne skole, vjezbe,komplikovane teorije su mi strasno zamorne kad kroz jednostavnost svakodnevnog zivota najbolje pronalazim sebe.
Inace kroz aktivno ucestovanje na ovom forumu sam naucila da se treba drzati teme a tema je "Gurdijev".
Ako ti zelis nam nesto reci o vaznosti harmonije vatre i vode (zenske i muske energije) unutar naseg bica vjerojatno nitko nema nista protiv da takvu temu otvoris.
Naravno sto se mene tice , slobodan si da mantras po cio dan, ja ti zelim sve najbolje u tome. :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 17, 2006 11:56 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Ako ti zelis nam nesto reci o vaznosti harmonije vatre i vode (zenske i muske energije) unutar naseg bica vjerojatno nitko nema nista protiv da takvu temu otvoris.


Tako je. Molit ću lijepo... zahvaljujem unaprijed. Mogla bi biti dobra tema.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 18, 2006 1:26 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Sophia...baš si me provalila, sa OGROMNIM nestrpljenjem sam čekao da se uspješno porodiš pa da krenemo dalje! :D
Kao onaj koji sjedi u kočiji (sa punim vrečama Duhovne hrane za gladnu dječicu) i čeka na kočijaša;
Kao 'suština' koja čeka na 'ličnost' da se porodi pa da zajedno krenu u dalji razvitak u novoj inkarnaciji;
Kao marsovac koji čeka da dar Duha Svetoga "Apsolutni sluh kao simultani prevodioc" se spusti na zemljanku pa da mogu počet sa komunikacijom! :wink:
---------------

'Zelena rukavica' [tako su zvali Gurdijeva jer je nosio samo jednu zelenu rukavicu], siguran sam, nema nista protiv da razgovaramo o odnosu 'sustine' i 'licnosti' ovdje kod njega, jer je to kljucni odnos iz kojeg proizlaze svi drugi odnosi na planeti Zemlji.

A pitanja je mnogo:
Zasto dolazi do zastoja u razvoju sustine a licnost se i dalje razvija?
Kada dolazi do tog zastoja i kako da licnost otkrije gdje je taj trenutak, to jest koliko mu je sustina razvijena?
Sto to znaci
'trula sustina ili sustina koja ima nepopravljiva ostecenja'?
Zasto se od 'male i deformirane sustine ne moze nista napraviti'?
Zasto sustina koja je umrla u covjeku u kojem njegova licnost i tijelo jos uvijek zivi ne bi mogla uskrsnuti? (primjer za to je film Underground Evolution)
Toliko za sada.
---------------
Hvala ti Draga Sophia što si mi dala slobodu da 'mantram po cio dan', baš sam se pitao što da radim drugu polovicu dana. A melodije meni sve odgovaraju pa ti ja za uzvrat dajem slobodu da svoje igre igraš sama', čak štoviše: pratit ću te sa svojom električnom bas gitarom iz svake pjesme koju čuješ u prolazu kao tvoj vlastiti background! :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 19, 2006 12:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Poradjanje sustine moze biti jako tezak i bolan proces , neke od licnosti su u velikom strahu da nece prezivjeti , hoda se doista po nekoj ivici ponora, nesto mora umrijeti da bi se drugo rodilo.. ..no kao sto majka zaboravi sve porodjajne muke kad cuje plac tek rodjene bebe tako i bice zaboravi sav horor noci kroz koji je moralo proci kad ga preplavi sila ljubavi iz tek rodjene sustine.
Ali...kao sto majka treba da odgaja svoje dijete sa nesebicnom ljubavlju da bi moglo da odraste u zdravu licnost koja ce dozvoliti i svojoj sustini da se izrazi tako i bice kojem se rodila sustina mora da je njeguje svakodnevno da bi licnost i sustina igrali uz jednu istu melodiju i da se ne bi ta sustina ponovo srusila ko kula od pijeska. Vidis koliko slicnih znakova na putu u ovom nasem obicnom , ponekad nezanimljivom zivotu.
Svatko bice treba na njoj svojstven nacin da putuje do svoje sustine da bi se bas ta njena originalna sustina rodila u njoj a ne necija druga jer razlicite vibracije ne mogu obitavati jedna u drugoj.
Time se postuje i zakon slobodne volje i zakon ljubavi, to je ono sto si zelio reci izmedju redova :D .

Razumijela sam ja i te druge stvari a kao sto vidis i postujem tvoju ljubav prema mantranju :D :D :D a tu drugu polovinu dana mozes i na astral pa ako neki entitet sretnes tamo, javi nam sto ti je rekao :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 19, 2006 4:52 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
Sophia je napisao/la:
a tu drugu polovinu dana mozes i na astral pa ako neki entitet sretnes tamo, javi nam sto ti je rekao :wink:


Pametna Sophia zna kak se ratnik aktivira! :D
No dobro!
Uzmem ja bocu viskija (Chivas regal star 12 godina), šteku cigareta i upaljač
i krenem ja prvo u pakao (da ojačam lava u sebi) jer tu rade od ljudi životinje, onda kroz niži astral - tu sam gladne i žedne duhove plašio sa 'Sudnjim Danom' (toga se grozno boje), pa kroz viši astral - tu su me skoro kamenovali (mislili su 'evo opet onog ludog Stjepana sa svojom vizijom') i probijem se ja tako do mentalne razine pa kroz 1. nebo, pa 2. nebo i sve tako do 9. neba izbjegavajući grozne anđele jer su htjeli da sviram s njima (a znam ih male gadove: popili bi mi sav viski i popušili sve cigarete jer nema toga tamo) i tako se ja probijem do brata Isusa koji sjedi sdesna Ocu iznad svih nebesa. Dam ja njemu poklone i popijemo si mi po čašicu i popušimo par cigareta ko indijanci lulu mira i pitam ja njega: brate Isuse daj mi razjasni taj odnos 'suštine' i 'ličnosti' pa da objasnim dole ljudima. A on će meni da nek si ljudi ponove gradivo (kao sve piše u evanđelju): Ivan Krstitelj predstavlja 'ličnost' (nema nikog od žene rođenog ko je veći od njega, a u Kraljevstvu Nebeskom je on najmanji, dok 'suštinu' predstavlja Isus a dodirna točka je 'krštenje na jordanu' (gdje se Ivan počinje smanjivati da bi Isus mogao rasti). Nevjerojatno kažem ja tako jednostavno kak se toga nitko nije sjetio dole na zemlji tak lijepo objasnit. A kaže on: pa kad od šume (informacija) ne vidite drvo.
I tako se mi družili - ja mu ispričo još par friških viceva kad veli Isus meni: uh evo ide Stari, bježi brzo nazad jer ak te vidi ovdje znal bu da si mi dofural alkohol a nesmem ga pit jer sam na sedativima a znaš njega kad se naljuti: odmah pobije trećinu ljudi na planeti.
I tako se mi oprostimo i odjurim ja dole onim toboganom koji je ostal kad je Lucifer nogiran dole.
Eto :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 21, 2006 7:27 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Brate Murugane


mislim da ubacivanje kojekakvih mantranja i astralnih “doživljaja” za vrijeme promijenjenih stanja svijesti (koja se mogu izazvati na raznorazne načine), predstavlja samo kontaminaciju ove teme.

Četvrti Put po svojoj suštini nema nikakve veze s tim.

Uz pomoć koje to mantre ili ‘čarobnog napitka’ jedna mašina/robot može razviti svoje biće?

Čini mi se da te stvari čovjeku mogu jedino pomoći da se POTPUNO razvede od - objektivne realnosti, od koje smo već odavno manje-više razvedeni.


Pozdrav!


P.S. “Čovjekom sa zelenom rukavicom” zvali su tibetanskog sveštenika koji je bio Hitlerov savjetnik i to sa Gurđijevom naravno nema nikakve veze.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Gurđijev
PostPostano: uto mar 21, 2006 3:28 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 12, 2006 9:32 am
Postovi: 11
Lokacija: 6. kat
1° - prvotno lice, prije začeća.

Dijagnoza br.1:
Majka se u jednom trenutku emotivno odvaja od dijeteta (emotivno odbacivanje) pa onda kod tog djeteta stane razvoj 'suštine', dok se 'ličnost' i dalje razvija (to ne znači da ga prestaje voliti).
Zašto?
Zato da bi dijete razvilo određeni karakter koji mu je potreban da obavi zadatak zbog kojeg je i došlo na ovaj svijet.
To je prva rana i sva odbacivanja tokom života su samo ponavljanje i ponovno otvaranje te rane.
Ako je dijete odbačeno dok je još u maternici ili neposredno nakon rođenja, razvit će "šizoidni karakter". [2°,3°]
Ako je odbačeno u fazi sisanja - između rođenja i treće godine života, razvit će "oralni karakter". [4°,5°,6°,7°,8°,9°]
Ako je odbačeno u fazi igranja između 3. i 5. godine života, razvit će "psihopatski karakter". [10°,11°,12°,13°]

(S time smo završili sa "nagonom za oponašanjem" i ako je dijete dobro bilo odgajano razvit će 'osjećaj za slobodu i integritet drugih ljudi'.)

Ako je odbačeno u fazi osamostaljivanja - između 5. i 12. godine života, razvit će "mazohistički karakter". [14°,15°,16°,17°,18°,19°,20°,21°,22°,23°,24°,25°,26°,27°28°]

(S time smo završili sa "nagonom za oslanjanjem na autoritet" i ako je dijete dobro bilo odgajano razvit će 'osjećaj životne sigurnosti iz čega automatski proizlazi mogućnost surađivanja sa drugim ljudima'.)

Ako je odbačeno u pubertetu - između 12. i 18. godine života, razvit će "strogi karakter". [29°,30°,31°,32°,33°,34°,35°,36°,37°,38°,39°,40°]

(S time smo završili sa "nagonom za neautoritativnim učenjem - odnos čovjeka sa čovjekom" i ako je dijete dobro bilo odgajano razvit će 'interes za živote drugih ljudi'.)

U toj točki (stupnju) odbacivanja dijetetu je stala u razvoju 'suština' dok se 'ličnost' i dalje razvija.

Lijek br.1:
Uloga oca je da (dijetetu nakon što je stalo u razvoju 'suštine' te su temelji za razvoj karaktera postavljeni) ojača taj karakter, da bi se skladno dalje kroz život razvijala i 'suština' i 'ličnost' te da bi ono moglo obaviti svoj zadatak.

Dijagnoza br.2:
Ako otac ne obavi svoj dio posla, dijete ostaje na nivou 'suštine' tu gdje je zapelo, zadatak nije obavljen i još jedan život je protraćen.

Zbog čega je to tako?
Pošto smo svi 'slike Božje' - istočni grijeh to jest 'emotivno odbacivanje Boga od strane Eve, pa onda i od strane Adama (jer je poslušao glas svoje žene)' je zapravo ponavljanje tog 'arhetipa' kod svakog Božjeg primjerka.

Lijek br.2:
Zbog toga je potreban 'duhovni učitelj' koji će učeniku pomoći da ojača karakter, da bi se 'suština' dalje mogla razvijati, te da bi učenik mogao obaviti svoj zadatak.

Komentar a.):
Podsvijesno mi svi to znamo i cijela ova jurnjava ove civilizacije, taj prebrz način života je zapravo traženje 'duhovnog učitelja' - koji će nas zaustaviti (našu 'ličnost') dok nas još nisu napali 'slobodni radikali' (koje treba ukrotiti a kako, to znaju samo 'duhovni učitelji'), senilnost, infarkti, moždani udari, alzhajmeri i ostali - koje u biti proizvodi naša vlastita 'suština' pokušavajući izaći iz zatvora u kojem je zatvorena (mitohondriji).

Komentar b.):
Čak i Bog sam kad dolazi na ovu planetu prihvaća vodstvo 'duhovnog učitelja' što nas uče sve svjetske Svete knjige, (makar to njemu nije potrebno) da bi bio Dobar primjer te da bi tako podučio čovječanstvo kako treba živjeti na ovoj planeti.


RATNIČKA TERMINOLOGIJA:

šizoidni karakter:
kod muških - ratnik učenjak (potpuno posvećen svom zadatku bez obzira kakav on je)
kod ženskih - istočni vjetar (zovu ju Red)

oralni karakter:
kod muških - ratnik glasnik (jako talentiran ali potpuno nesamostalan, onakav je kako se njime upravlja)
kod ženskih - južni vjetar (zovu ju Razvoj)

psihopatski karakter:
kod muških - ratnik tame (tajanstveni organizator iza kulisa, o njemu se nemože ništa doznati jer on ne dopušta da se o njemu išta dozna)
kod ženskih - zapadni vjetar (zovu ju Osjećaj)

mazohistički karakter:
kod muških - ratnik tipa čovjek od akcije (šaljivi, prevrtljivi sudrug)
kod ženskih - sjeverni vjetar (zovu ju Snaga)

strogi karakter:
kod muških - savršeno usklađena sva četiri tipa ratnika u jednom (istinski vođa)
kod ženskih - savršeno usklađena sva četiri vjetra u jednoj ženi

ako se niko ne ljuti ja ću s vremena na vrijeme ipak malo kontaminiravati ovaj forum! :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 31, 2006 7:51 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Četvrti put

Gurdjieff:

"Da bi se shvatila suština ovog učenja potrebno je jasno razumjeti da su ovi putevi [fakira, monaha, jogija] jedine moguće metode razvoja čovjekovih skrivenih mogućnosti. S druge strane, to nam kazuje koliko je jedan takav razvoj težak i rijedak.

Razvoj tih mogućnosti ne podrazumijeva nikakav zakon. Zakon koji važi za čovjeka je egzistencija u krugu mehaničkih uticaja, to je jedno stanje ‘čovjeka-mašine’.

Put razvoja skrivenih potencijala je put protiv prirode, protiv Boga. To objašnjava poteškoće i ekskluzivnost tih puteva. Ovi putevi su pravi i uski. Ali istovremeno samo uz njihovu pomoć se nešto može postići.

U generalnoj masi svakodnevnog života, posebno modernog života, ovi putevi su jedan mali skoro neprimjetan fenomen koji sa životne tačke gledišta ne mora uopšte ni da postoji. Ali taj mali fenomen sadrži u sebi sve što čovjek posjeduje za razvoj svojih skrivenih mogućnosti.

Ti putevi su suprostavljeni svakodnevnom životu, zasnovani su na drugim principima i oni potpadaju pod druge zakone. U tome se sastoji njihova moć i značaj.

U svakodnevnom životu, čak i u jednom životu ispunjenom naučnim, filozofskim, religijskim ili društvenim interesima, ne postoji ništa, i ne može da postoji išta, što može da pruži mogućnosti koje su sadržane u ovim putevima.

Ti putevi čovjeka vode, ili bi trebali da ga vode, do besmrtnosti.

Svakodnevni život, u najboljem slučaju, vodi čovjeka do smrti i ne može ga voditi ničemu drugom. Pojam ovih puteva ne može se razumjeti ukoliko čovjek smatra da postoji mogućnost njegove evolucije bez pomoći ovih puteva.

"Po pravilu, čovjeku je teško da se pomiri s tom mišlju; ona se njemu čini pretjeranom, nepravednom i apsurdnom.

On veoma slabo razumije značenje riječi ‘mogućnost’. On se zavarava idejom da ukoliko on ima bilo kakve mogućnosti u sebi samom, onda one već moraju biti razvijene i da u njegovoj okolini moraju postojati uslovi za njihovo razvijanje.

Od totalnog odbijanja da prizna postojanje tih mogućnosti u sebi, čovjek se generalno prebacuje na zahtijevanje jednog imperativnog i neizbježnog razvoja tih mogućnosti.

Njemu je teško da prihvati pomisao da te mogućnosti mogu ostati nerazvijene i kao takve nestati, i da njihov razvoj, u drugu ruku, zahtijeva jedan veliki trud i izdržljivost.

U stvari, ukoliko uzmemo u obzir sve ljude koji nisu fakiri, monasi ili jogiji i za koje možemo sa sigurnošću reći da oni nikada neće ni postati fakiri, monasi ili jogiji, onda sa nesumnjivom sigurnošću možemo reći da se njihove mogućnosti ne mogu razviti i neće razviti.

Ovo se mora jasno razumjeti kako bi se razumjelo ono što slijedi.

"U običnim uslovima kulturnog života, pozicija čak i jednog inteligentnog čovjeka, koji traži znanje je beznadežna, zato što u uslovima koji ga okružuju ne postoji ništa što podsjeća na škole joge ili fakirske škole, dok su religije Zapada degenerisane do jednog takvog stepena da u njima nema ničeg živog već dugo vremena.

Razna okultna i mistična društva sa svojim naivnim spiritističkim eksperimentisanjima, takođe ne mogu dati nikakve rezultate.

"Tako da bi cjelokupna situacija stvarno bila beznadežna ukoliko ne bi postojao Četvrti Put.

"Četvrti put ne zahtijeva povlačenje u pustinju, ne traži od čovjeka da se on odrekne svega s čim je do sada živjeo.

Četvrti put počinje daleko iza puta jogija.

To podrazumijeva da čovjek mora biti pripremljen za Četvrti Put i ta priprema se morala odvijati tokom običnog života i na ozbiljan način, uključujući u sebe mnoge različite strane.

Nadalje, čovjek mora živjeti u uslovima koji su pogodni za rad na Četvrtom Putu, ili u svakom slučaju, u uslovima koji ga neće onemogućavati u tome.

Mora se razumjeti to da u unutrašnjem i vanjskom životu čovjeka mogu postojati nepremostive barijere za dosezanje Četvrtog Puta.

Nadalje, Četvrti Put nema definitivne oblike kao što je to slučaj sa fakirom, monahom i jogijem.

I prije svega, njega se mora pronaći. To je prvi ispit.

On nije tako dobro poznat kao ona tri tradicionalna puta. Postoji mnogo ljudi koji nikada nisu čuli za Četvrti Put, a postoje i drugi koji negiraju negovo postojanje ili mogućnost.

"Istovremeno, započinjanje četvrtog puta je mnogo lakše nego započinjanje puteva fakira, monaha ili jogija.

Na četvrtom putu je moguće raditi i pratiti ga, dok čovjek istovremeno ostaje u uobičajenim životnim uslovima, radeći svoj uobičajeni posao, održavajući svoje prethodno uspostavljene veze s drugim ljudima i bez odricanja od bilo čega.

Nasuprot tome, uslovi u koje je čovjek stavljen na početku tog rada, u kojima da tako kažemo, taj posao nalazi njega, su istovremeno najbolji za njega, u svakom smislu, na početku tog posla.

Ti uslovi su za njega prirodni zato što život tog čovjeka i uslovi u kojima se on nalazi odgovaraju onome što on jeste. Svi uslovi različiti od onih koji su stvoreni samim životom, bili bi vještački za čovjeka i u takvim vještačkim uslovima on ne bi bio sposoban da dotiće sve strane svog bića odjednom.

"Zahvaljujući tome, četvrti put simultano utiće na svaki aspekt čovjekovog bića. To je posao koji se obavlja u više nego tri sobe odjednom.

Fakir radi u prvoj sobi, monah u drugoj a jogi u trećoj. Kad dosegnu četvrtu sobu, fakir, monah i jogi će ostaviti za sobom mnoge stvari nezavršenim, i oni neće moći koristiti ono što su naučili zato što nisu ovladali svim njihovim funkcijama.

Fakir je vladar svog tijela, ali ne i svog uma i emocija; monah je vladar svojih emocija ali ne tijela i uma; jogi je vladar svog uma ali nije vladar svog tijela i emocija.

"Zatim, četvrti put se razlikuje od drugih puteva u tome što je glavni zahtijev koji se traži od čovjeka zahtijev za razumijevanjem. Čovjek ne smije raditi ništa što ne razumije, osim u slučaju nekog eksperimenta koji se obavlja pod nadzorom njegovog učitelja.

Što više čovjek razumije ono sta radi, utoliko će biti bolji rezultati njegovog uloženog truda. To je fundamentalni princip Četvrtog Puta. [Sušta razlika od ‘hiperdimenzionalnih tehnika’ S. Swerdlowa, prim.prev.]

Na četvrtom putu vjera nije potrebna; nasuprot tome sve vrste vjera su u suprotnosti sa četvrtim putom.

Na četvrtom putu čovjek mora zadovoljiti samog sebe istinom koja mu je rečena. Sve dok on nije zadovoljan njome, on ne smije ništa raditi.

"Ova metoda četvrtog puta sastoji se u radu na nečemu u jednoj sobi i istovremenom radu na nečemu drugom, što je u vezi s tim, u druge dvije sobe – to znači, dok radimo na fizičkom tijelu moramo istovremeno raditi na našem umu i emocijama; kad radimo na našem umu, moramo raditi na fizičkom tijelu i emocijama; kad radimo na emocijama, moramo raditi na umu i fizičkom tijelu.[...]

Uz sve to, na četvrtom putu je moguće da se individualizira rad svake osobe posebno, što znači, svaka osoba može raditi samo ono što je za nju potrebno a ne raditi ono od čega nema koristi.

"Kad čovjek na četvrtom putu stekne volju, on je onda može početi i koristiti, zato što je on stekao kontrolu nad svojim tjelesnim, emocionalnim i intelektualnim funkcijama. Pored toga, on je uštedio prilično mnogo vremena radeći na tri strane svog bića, paralelno i simultano.[...]

"Pojmovi, dobro i zlo, ponekad se vežu s pojmovima istinitog I pogrešnog. Međutim, isto kao što dobro i zlo ne postoje za običnog čovjeka, za njega takodje ne postoji istinito i pogrešno.

"Permanentna istinitost i permanetna lažnost može postojati jedino za permanentnog čovjeka. Ukoliko se čovjek stalno mijenja, onda će se za njega ono što je istinito i lažno takođe stalno mijenjati. A ukoliko se ljudi u svakom datom trenutku nalaze u različitom stanju, njihovi koncepti istine mogu biti isto toliko raznovrsni kao i njihovi koncepti dobra.

Čovjek nikad ne primjećuje kako on počinje da smatra pravilnim ono što je juče smatrao pogrešnim i obratno. On ne primjećuje te tranzicije isto kao što ne primjećuje ni tranzicije onih svojih ‘Ja’, jednih u druge.

"U životu običnog čovjeka istina i laž nemaju moralnih vrijednosti ikakve vrste, zato što se čovjek nikada ne može pridržavati jedne jedine istine. Njegova istina se mijenja.

Ukoliko se ona neko određeno vrijeme ne mijenja, onda je to zato što joj to ne dozvoljavaju ’odbojnici’.

A čovjek nikada ne može reći istinu. Ponekad ‘ono kaže’ istinu, ponekad ‘ono kaže’ laž. Iz toga proizilazi da njegova istinitost i lažnost nemaju vrijednosti; nijedno od toga na zavisi od njega, oboje zavise od čistog slučaja.
A to je isto tako tačno ukoliko se primjeni na čovjekove riječi, njegove misli, njegova osjećanja, i njegove koncepte pravilnog i nepravilnog.

"Da bi razumjeo međusobnu povezanost istine i laži u životu, čovjek mora razumjeti laži u samom sebi, one konstantne i stalne laži koje neprestano govori samom sebi.

"Te laži su stvorene od strane ‘odbojnika.'

Da bi se uništile laži u nekome, kao i one laži koje se nesvjesno govore drugima, ti ‘odbojnici’ se moraju uništiti.

Međutim, čovjek ne može živjeti bez ‘odbojnika’.

'Odbojnici' automatski kontrolišu čovjekovo djelovanje, riječi, misli i osjećanja. Ukoliko bi se ‘odbojnici’ uništili onda bi sva kontrola nestala. Čovjek nije u stanju da egzistira bez kontrole, čak iako je ta kontrola samo automatska.

Samo čovjek koji posjeduje volju, tj. svjesnu kontrolu, može da živi bez ‘odbojnika’. Iz toga proistiće da kad čovjek počne da uništava ‘odbojnike’ unutar sebe on mora istovremeno da razvija jednu volju.

A pošto se volja ne može stvoriti po poruđbini u kratkom vremenskom roku, može se dogoditi da on ostane sa uništenim ‘odbojnicima’ i sa voljom koja još uvijek nije dovoljno snažna.

Jedina šansa koju on ima tokom tog perioda je da bude kontrolisan od strane druge volje, koja je već prethodno dovoljno ojačana.

"To je razlog zašto prilikom rada u školi, koji uključuje unistenje ‘odbojnika’, čovjek mora da bude spreman da se povinuje volji drugog čovjeka sve dok se njegova vlastita volja dovoljno ne razvije.

Obično se ta potčinjenost volji drugog čovjeka proučava prije svega drugog.

Ja koristim riječ ‘proučava’ jer čovjek mora razumjeti zašto je ta poslušnost potrebna i on mora učiti kako da sluša.

Ovo posljednje nije lako.

Čovjek koji počinje s radom na samo-proučavanju s ciljem da stekne kontrolu nad samim sobom navikao je da vjeruje u svoje vlastite odluke.

Čak i činjenica da je on uvidjeo potrebu da se promijeni kazuje mu da su njegove odluke ispravne i ojačava njegovo povjerenje u njih.

Međutim, kad on počne da radi na sebi, čovjek se mora odreći svojih vlastitih odluka, on mora da ‘žrtvuje svoje vlastite odluke,’ zato što u drugom slučaju volja drugog čovjeka koji upravlja njegovim radom ne bi bila u staju da kontroliše njegove postupke.

"U religijskim školama, ‘poslušnost’ se zahtijeva prije svega drugog, tj. poptpuno i bespogovorno potčinjavanje, ali bez ikakvog razumijevanja.

Škole četvrtog puta zahtijevaju razumijevanje prije svega drugog.

Rezultati uloženog truda uvijek su proporcionalni sa razumijevanjem.

"Odricanje od svojih vlastitih odluka, potčinjavanje volji drugog, može da predstavlja nepremostivu barijeru za čovjeka koji nije uspjeo prethodno da shvati da on u suštini niti žrtvuje nešto, niti mijenja bilo šta u svom životu, da je cijeli njegov život podvrgnut jednoj vanjskoj volji i da on nikada sam nije ni donjeo neku svoju vlastitu odluku.

Međutim, čovjek nije toga svjestan.

On smatra da on ima pravo na slobodan izbor. Za njega je veoma teško odreći se iluzije da on sam upravlja svojim životom i organizuje ga.

Međutim, rad na samom sebi nije moguć sve dok se čovjek ne oslobodi te iluzije.

"On mora shvatiti da on ne postoji; on mora shvatiti da on ne može izgubiti ništa, zato što on nema ništa što bi mogao izgubiti; on mora spoznati svoje ‘nistavilo’ u punom smislu te riječi.

"Ta svjesnost o svom ništavilu sama je dovoljna da se pobijedi strah od potčinjavanja volji drugog.

Koliko god čudno se to moglo činiti, taj strah je jedna od najozbiljnijih prepreka na čovjekovom putu.

Čovjek se boji da će ga natjerati da čini stvari koje su protivne njegovim principima, pogledima ili stavovima.

Nadalje, taj strah momentalno stvara u njemu iluziju da on ima principe, stavove i uvjerenja koje u stvarnosti on nikada nije ni imao, niti bi ih ikad mogao imati.

Čovjek koji nikad u svom životu nije razmišljao o moralu, sada naglo počinje da se boji da će ga neko natjerati da učini nešto nemoralno.

Čovjek koji nikada nije razmišljao o svom zdravlju i koji je uradio sve sto je moguće kako bi ga narušio, odjednom počinje da se boji da se ga neko natjerati da on ugrožava svoje zdravlje.

Čovjek koji je cijeli svoj život ‘u oči’ lagao svakoga i svugdje, počinje odjednom da se boji da će ga neko natjerati da laže, i tako dalje u nedogled.

Ja sam poznavao jednog pijanca koji se bojao više od svega, da će ga neko tjerati da pije.

"Taj strah od potčinjenosti volji drugog čovjeka veoma često se ispostavlja jačim od bilo čega drugog. Čovjek ne može razumjeti da se ta potčinjenost na koju on svjesno pristaje podrazumjeva jedini način da se stekne vlastita volja.."[...]

"Momenat u kojem čovjek koji se nalazi u potrazi za putom sretne čovjeka koji poznaje put, naziva se prvi prag ili prvi korak. Od tog praga počinje stepenište.

Izmedu ‘života’ i ‘puta’ nalazi se jedno ‘stepenište’.

Samo kad se čovjek uspije popeti uz to ‘stepenište’, on će moći kročiti na ‘put’.

Čovjek se penje tim stepeništem uz pomoć čovjeka koji je njegov vodič; on se ne može uspinjati prema gore sam.

Put počinje upravo tamo gdje stepenište završava, tj. nakon posljednje stepenice ili praga na stepeništu, na jednom nivou koji je mnogo viši od običnog životnog nivoa.

"Odatle proizilazi da je nemoguće odgovoriti na pitanje iz čega počinje taj put?

Taj put počinje iz nečega sto se uopšte ne nalazi u životu, tako da je nemoguće reći iz čega.

Ponekad se kaže: kad se uspinje stepeništem, čovjek nije siguran ni u šta, on može da sumnja u sve, njegovu vlastitu moć, u to da li je ono što on radi ispravno, u svog vodiča, svoje znanje i svoju snagu.

Istovremeno, ono što on stiće je veoma nestabilno; čak iako se uspjeo uspeti prilično visoko na stepeništu, on može pasti u svakom momentu a onda morati da počne ispočetka.

Međutim, kada pređe posljednji prag i kroči na put, sve to se mijenja.

Prije svega, sva sumnja koju je on mogao da ima u svog učitelja nestaje, a u isto vrijeme taj učitelj postaje njemu manje potreban nego prije.

U mnogim slučajevima on može čak postati nezavisan i znati gdje će da ide.

Drugo, on ne može više tako lako izgubiti rezultate koje je stekao svojim radom i on se ne može više zateći u običnom životu.

Čak iako bi tada napustio put, on ne bi bio u stanju da se vrati tamo odakle je počeo.

"To je skoro sve što bi se uopšteno moglo reći o ‘stepeništu’ i o ‘putu’, zato što postoje različiti putevi. ...

I, na primjer, na četvrtom putu postoje specijalni uslovi koji se ne mogu naći na drugim putevima.

Tako, uslov za napredovanje na stepeništu četvrtog puta je da se čovjek ne može popeti na višu stepenicu ukoliko on ne postavi drugog čovjeka na svoju vlastitu stepenicu.

Taj drugi čovjek, takodje mora postaviti trećeg čovjeka na svoje mjesto, da bi on mogao da se popne na višu stepenicu.

Tako, što se čovjek više penje prema gore, on više i zavisi od onih koji ga prate.

Ukoliko oni zastanu, on takođe zastaje.

Do takvih situacija takođe može da dođe.

Jedan čovjek može npr. steći neke posebne moći ili sposobnosti i onda on može kasnije da žrtvuje te svoje moći da bi podigao druge ljude na njegov nivo.

Ukoliko se ljudi s kojim on radi popnu na taj njegov nivo, on će onda dobiti nazad sve ono što je žrtvovao. Međutim, ukoliko se oni ne popnu, onda on može sve to da izgubi.



nastaviće se...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 31, 2006 11:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Ne razumem ovo:
Citat:
"Odricanje od svojih vlastitih odluka, potčinjavanje volji drugog, može da predstavlja nepremostivu barijeru za čovjeka koji nije uspjeo prethodno da shvati da on u suštini niti žrtvuje nešto, niti mijenja bilo šta u svom životu, da je cijeli njegov život podvrgnut jednoj vanjskoj volji i da on nikada sam nije ni donjeo neku svoju vlastitu odluku.

A pre toga si rekao:
Citat:
Tako oni često završavaju u okrilju kojekakvih sekti i društava koja se predstavljaju “ezoteričkim”. Oni traže od njega da se on odrekne svoje ličnosti, a onda će ga oni “prosvjetliti”. Naravno, čovjek smatra da je to sasvim u redu i na kraju završava kao neka vrsta zombija.

Sta ovo treba da znaci?:
Citat:
Put razvoja skrivenih potencijala je put protiv prirode, protiv Boga.


A ovo zvuci kao potpuni brainwash:
Citat:
Ta svjesnost o svom ništavilu sama je dovoljna da se pobijedi strah od potčinjavanja volji drugog.


Cini mi se da je Gurdjiev pomalo zastranio.Vidim da je pisao i o Belzebubu.Evo sta Kasiopejci kazu:
Citat:
Q: (L) Who was or is Baal?
A: Lizard.
Q: (L) Beelzebub?
A: Same.
Q: (L) Were these actual names of individual Lizards?
A: No. Personifications.

Moram reci da mi je ovaj cetvrti put malo cudan.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz