Sada je: pet apr 26, 2024 11:13 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Biste li pohađali tečaj Kabale?
Anketa je završila: sri apr 08, 2009 5:04 pm.
Bih, svakako! 8%  8%  [ 1 ]
Bih, čisto iz znatiželje 31%  31%  [ 4 ]
Ne bih, ne zanima me 8%  8%  [ 1 ]
Ne, nikada! 8%  8%  [ 1 ]
Ne znam 46%  46%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 13
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: uto aug 28, 2007 12:37 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Što je Kabala?
Kabala je bila zamagljena zabunama, legendama, mitovima i nerazumijevanjem jer je autentična Kabala bila skrivena tisućama godina … sve do danas.
Iako njezini korijeni sežu u daleku antiku, u vrijeme starog Babilona, znanost o Kabali ostala je ljudskom rodu praktično skrivena od svog nastanka prije više od četiri tisuće godina.
Upravo je ta skrovitost održavala vjekovno zanimanje za Kabalu. Poznati znanstvenici i filozofi iz mnogih zemalja, poput Newtona, Leibniza, i Pica della Mirandola, istraživali su i pokušavali razumjeti znanost Kabale. Međutim, I dan danas tek nekolicina uistinu zna štoKabala uistinu jest.
Znanost o Kabali ne govori o našem svijetu, te stoga njezina suština izmiče ljudskom razumijevanju. Nemoguće je shvatiti nevidljivo, neosjetno, i ono što nije iskušano. Četiri tisuće godina ljudskom su rodu nuđene mnoge različite stvari pod nazivom “Kabale”: čarolije, uroci, čak i čuda – sve osim same znanosti o Kabali. Preko četiri tisuće godina razumijevanje Kabale bilo je zagađeno nerazumijevanjem i pogrešnim tumačenjima. Stoga, najvažnije je da se znanost o Kabali jasno izloži. Kabalist Yehuda Ashlag ju definira u svojem članku The Essence of the Wisdom of Kabbalah na sljedeći način:
Ova je mudrost ni više ni manje no slijed izvora (korijena), koje se spušta uslijed uzroka i posljedica prema fiksnim, određenim pravilima, spajajući se u jedinstveni, uzvišeni cilj koji se opisuje kao „otkrovenje Njegove Božanstvenosti Njegovim stvorenjima na ovom svijetu.“
Znanstvene definicije mogu biti složene i nespretne. Pokušajmo ispitati o čemu se ovdje govori.
Postoji viša sila ili Stvoritelj, i upravljačke se sile spuštaju od te više sile u naš svijet. Ne znamo koliko je takvih upravljačkih sila, no to je i nevažno. Postojimo u ovom svijetu, stvoreni od neke više sile koju nazivamo „Stvoriteljem“. Poznate su nam različite sile u našem svijetu poput gravitacije, elektromagnetizma i snage misli. Međutim, postoje sile višeg reda koje djeluju ostajući nam skrivene.
Najvišu, sveobuhvatnu silu nazivamo „Stvoriteljem“. Stvoritelj je zbir svih svjetskih sila i najviši stupanj u nizu upravljačkih sila.
Znanost o Kabali ne proučava naš svijet i ljude u njemu kao što to rade tradicionalne znanosti. Kabala izučava sve što postoji iznad Machsom-a (barijera koja dijeli ovaj svijet i više svjetove).
Kabalist Yehuda Ashlag kaže da „ova mudrost nije ni više ni manje no slijed izvora (korijena), koje se spušta uslijed uzroka i posljedica prema fiksnim, određenim pravilima…“ Nema ničega osim sila koje se spuštaju odozgo u skladu sa preciznim zakonima. Štoviše, ovi su zakoni, kao što Ashlag piše, čvrsti, apsolutni i sveprisutni. Konačno, svi su oni usmjereni na način da pojedinac može razotkriti najvišu upravljačku silu prirode dok postoji u našem svijetu.
Sve dok osoba u potpunosti ne razotkrije ovu silu, sve dok ne upozna sve svjetove kojima se mora uspeti pokoravajući se istim zakonima kao i silazeće sile, i sve dok pojedinac ne dostigne svijet Beskonačnosti, takva osoba neće napustiti ovaj svijet. Što znači „neće napustiti“? Takva će se osoba neprestano ponovo rađati u našem svijetu, razvijajući se iz života u život dok ne postigne stanje u kojem se javlja želja za dostizanjem više sile.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 4:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Enoch, dobrodošao na naš forum!

Odličan uvodni post u drevnu nauku. U najkraćim crtama si precizno izložio kabalističku kosmologiju. =D> Kao i mnoge druge tradicije i Kabala govori o "uspinjanju" čoveka iz ovog sveta u više nivoe i svetove sve do njegovog stapanja sa stvoriteljem. Ja se nisam puno bavio tom tematikom imam samo informativno znanje ali bih voleo više saznati o tom drevnom znanju, o sefirotima i ostalom, a naročito me zanimaju praktični postupci za dostizanje viših sfera. Nadam se da nam možeš nešto o tome reći.

Kabala je u celom svetu izuzetno cenjena od svih ezoterijskih krugova ali sam čuo da je to najteža i najkomplikovanija praksa i znanje, nešto kao gnostički sistem za elitu, za posebno obdarene i odabrane ali ne znam koliko je to tačno. Možeš li reći nešto više o tome?

Mislim da je veoma dobro što je ova tema otvorena jer smatrem da Kabala ima svoje velike vrednosti i dubinu mudrosti i spoznaje duhovnih dimenzija, te zaslužuje da se o njoj raspravlja na ovom forumu.

Još jednom, srdačna dobrodošlica i samo napred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 11:48 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
STALKER je napisao/la:
Enoch, dobrodošao na naš forum!


Hvala najljepša! :) Još bolje vas našao!

STALKER je napisao/la:
Odličan uvodni post u drevnu nauku. U najkraćim crtama si precizno izložio kabalističku kosmologiju.


Navedeni tekst (prijevod) dio je veće cjeline pod nazivom "Što je Kabala" koja će uskoro izaći na hrvatskoj "verziji" stranice www.kabbalah.info. Namjera mi je pružiti ljudima koji posjećuju ovaj forum uvid u autentičnu mudrost Kabale, kako su je tumačili veliki kabalisti prijašnjih vremena, i kako je danas tumače nasljednici njihove "loze" Michael Laitman i organizacija Bnei Baruch čiji sam student. Stoga ću s vremena na vrijeme postati dio po dio tog teksta, i ako bude pitanja, bit će mi drago odgovoriti na njih koliko budem znao i mogao. :)

STALKER je napisao/la:
Ja se nisam puno bavio tom tematikom imam samo informativno znanje ali bih voleo više saznati o tom drevnom znanju, o sefirotima i ostalom, a naročito me zanimaju praktični postupci za dostizanje viših sfera. Nadam se da nam možeš nešto o tome reći.


Praktični postupci mogu se svesti na slijedeće: Sve što ti podiže želju za duhovnim, za Stvoriteljem, to radiš. Odnosno, svrha je izbrusiti i iskristalizirati vrlo određenu namjeru koja nam omogućava ulazak u duhovne svjetove - namjeru za davanjem. U kabalističkom smislu to se prvenstveno postiže kontemplacijom nad kabalističkim tekstovima i radom u grupi s gdje se "uvježbava" navedena namjera. Postoje, naravno, i drugi načini, no ova dva su temeljna. Ovo zasigurno djeluje nejasno, no kako budemo odmicali u raspravi postat će jasnije. :)

STALKER je napisao/la:
Kabala je u celom svetu izuzetno cenjena od svih ezoterijskih krugova ali sam čuo da je to najteža i najkomplikovanija praksa i znanje, nešto kao gnostički sistem za elitu, za posebno obdarene i odabrane ali ne znam koliko je to tačno. Možeš li reći nešto više o tome?


Kabala uistinu jest vrlo složena. Rekao bih do matematičkih razina preciznosti... :) No, svatko tko želi, može se baviti njome. Dakle, svatko tko ima želju za duhovnim, tko se pita "Koji je smisao mog života?" "Koji je smisao postojanja?" dobrodošao je baviti se Kabalom. Ranije zabrane, da osoba mora biti muškarac, stariji od 40 godina, oženjen s djecom, dobrog poznavanj Tore i sl. od 16.stoljeća, točnije od Arija (Isaac Luria) više ne postoje. Kabala ne poznaje elitizam, talenti nisu bitni, nije bitno ni predznanje, jer u većini slučajeva ono može biti samo teret kojeg se čovjek vrlo teško rješava. Kabala je put srca kojim može kročiti tko god to želi i koliko želi.

STALKER je napisao/la:
Mislim da je veoma dobro što je ova tema otvorena jer smatrem da Kabala ima svoje velike vrednosti i dubinu mudrosti i spoznaje duhovnih dimenzija, te zaslužuje da se o njoj raspravlja na ovom forumu.


Slažem se. :) I budući da nisam vidio da je itko započinjao ovu temu, osjetio sam se pozvanim da to učinim.

STALKER je napisao/la:
Još jednom, srdačna dobrodošlica i samo napred! :)


Hvala najljepša, i vrlo se radujem kvalitetnim i iscrpnim raspravama. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 4:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
Enoch je napisao/la:
Namjera mi je pružiti ljudima koji posjećuju ovaj forum uvid u autentičnu mudrost Kabale, kako su je tumačili veliki kabalisti prijašnjih vremena, i kako je danas tumače nasljednici njihove "loze" Michael Laitman i organizacija Bnei Baruch čiji sam student.

Ako ti nije problem da li bi mogao da das neku uvodnu rec o organizaciji Bnei Baruch?
Kako se klasifikuju - kao fakultet, akademija ili nesto sasvim drugo?
Gde mu je sediste? Da li ta institucija ima svoja predstavnistva sirom sveta? Da li ima priznanje od drugih univerzitetskih ustanova?...itd. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 6:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 19, 2007 9:56 am
Postovi: 61
Lokacija: osijek
koliko sam shvatio to je ucenje preko neta. i novi semestar pocinje 4.9 i traje 12 tjedana, sve lijepo pise na stranici :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 7:14 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Kromp je napisao/la:
Ako ti nije problem da li bi mogao da das neku uvodnu rec o organizaciji Bnei Baruch?
Kako se klasifikuju - kao fakultet, akademija ili nesto sasvim drugo?
Gde mu je sediste? Da li ta institucija ima svoja predstavnistva sirom sveta? Da li ima priznanje od drugih univerzitetskih ustanova?...itd. ;)


Evo što Bnei Baruch kažu o sebi:

Bnei Baruch je neprofitna organizacija koja širi mudrost Kabale kako bi ubrzala duhovni razvoj čovječanstva. Kabalist Rav Michael Laitman, dr.sc., učenik i osobni asistent Rabina Barucha Ashlaga, sina Rabina Yehude Ashlaga (autora Sulam komentara na Zohar), slijedi korake svoga mentora vodeći grupu prema njezinoj misiji. Laitmanova znanstvena metoda pruža pojedincima svih vjera, religija i kultura precizan alat neophodan za stupanje na zadivljujući put samootkrivenja i duhovnog uzleta. S fokusom usmjerenim prvenstveno na unutarnje procese koje pojedinci prolaze vlastitim koracima, Bnei Baruch poziva ljude svih dobi i životnih stilova da se uključe u ovaj nagrađujući proces.

Posljednjih godina, svijet proživljava masovnu potragu za odgovorima na pitanja života. Društvo je izgubilo sposobnost pogleda na stvarnost kakva uistinu jest, a na njezinom mjestu pojavili su se plitki i često obmanjujući koncepti. Bnei Baruch stupa u kontakt sa svima koji traže svjesnost iznad uobičajene, s ljudima koji teže razumijevanju istinskog smisla našeg postojanja. Bnei Baruch nudi praktičnu poduku i pouzdanu metodu za razumijevanje fenomena svijeta. Autentična metoda podučavanja, ostavština Rabina Yehude Ashlaga, ne samo da pomaže u nadvladavanju kušnji i patnji svakodnvenog života, već pokreće proces u kojem se pojedinci šire izvan uobičajenih granica i ograničenja današnjeg svijeta.

Rabin Yehuda Ashlag ostavio je metodu učenja namijenjenu ovoj generaciji, koja u svojoj biti „trenira“ pojedince da se kao da su ovdje, u našem svijetu, već postigli savršenstvo viših svjetova. Riječima Rabina Yehude Ashlaga, „Ova je metoda praktični put za dosezanje višeg svijeta, izvora našeg postojanja, za života u ovom svijetu. Kabalist je istraživač koji proučava vlastitu prirodu korištenjem dokazane, tijekom vremena provjerene i precizne metode. Ovom metodom pojedinac postiže savršenstvo i kontrolu nad vlastitim životom. Na taj način, pronalazimo naš istinski smisao u životu. Kao što osoba ne može fukcnionirati kako treba u ovom svijetu bez njegova poznavanja, tako i duša ne može funkcionirati kako treba u višem svijetu bez njegova poznavanja. Mudrost Kabale pruža vam to znanje.“

Cilju usmjerena priroda ovih učenja omogućava primjenu primjenu tog znanja na osobnoj i kolektivnoj osnovi poradi napretka duhovnosti cijeloga svijeta.


Sjedište organizacije je u Izraelu, i imaju predstavništva širom svijeta, a uskoro i u Hrvatskoj :) Neki od njihovih udžbenika koriste se u nastavi filozofije na nekima od svjetskih sveučilišta, a sam Laitman je član World Wisdom Councila, svojevrsnog savjeta koji okuplja svjetske znanstvenike s ciljem pronalaženja rješenja globalne krize. Također, držao je predavanja o Kabali i (s) brojnim svjetskim fizičarima kao što su Jeffrey Satinover, Fred Allan Wolf i njima sličnima koji se bave najsuvremenijim spoznajama fizike, povezujući iste s tvrdnjama Kabale o kreaciji svemira.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 7:18 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
deanos je napisao/la:
koliko sam shvatio to je ucenje preko neta. i novi semestar pocinje 4.9 i traje 12 tjedana, sve lijepo pise na stranici :)


Točno. :) ARI, odnosno Ashlag Research Institute, svojevrsni znanstveni ogranak Bnei Baruch, organizira besplatne tečajeve autentične Kabale, koji počinju navedenog datuma. Ako je netko zainteresiran, može pogledati na www.arionline.info. No, lekcije počinju u "nezgodno" vrijeme, odnosno u 2:00 ujutro! Ipak, propuštene lekcije mogu se downloadati. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 7:22 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
ZAŠTO TRAŽIM NEŠTO DUHOVNO?

Zašto želim nešto drukčije od onoga što mi svakodnevni život pruža? Kabala postavlja ovo pitanje na slijedeći način: Kako se javlja želja za višom silom?

Čovječanstvo se razvijalo kroz brojne vijekove života; isprva sličeći zvjerima, sa željama samo za hranom, obitelji, seksom i skrovištem; zatim razvijajući se kroz stadije bogatstva, moći, časti i znanja.

Na prvom stadiju razvoja, želje za hranom, obitelji, seksom i skrovištem jedine su želje koje osoba osjeća. Čak i potpuno izolirani pojedinac ima ove želje i nastoji ih zadovoljiti. Želje koje su uvjetovane društvenim utjecajem (želje za bogatstvom, moći i časti) pojavljuju se na slijedećem stadiju.

Zatim se pojavljuje želja za znanjem. Znanosti cvjetaju dok krećemo otkrivati odakle sve dolazi, pronaći naše korijene. Želja za znanjem, međutim, ipak pripada samo okviru našeg svijeta.

Ljudska bića po prirodi su sebična. Sve naše želje su motivirane nama i žude za ispunjenjem. Pritišću nas, kontrolirajući doslovno svaki naš pokret. Vrhunac egoizma u našem svijetu je želja za ispunjenošću znanjem o nečemu iznad nas.

Koji je izvor želja i kako se one pojavljuju? Izvor želja je patnja. Prijelaz iz jednog tipa želja na drugi događa se jedino pod utjecajem patnje. Ako sam u uravnoteženom stanju, tada se osjećam ugodno i sve je posve u redu. Tada se pojavljuje nova želja, i ja osjećam da nešto nedostaje. Sada želim doživjeti nešto novo, stoga počinjem nastojati ispuniti tu želju...i taj proces se nastavlja ponavljati. Drugim riječima, ja uvijek jurim za novim zadovoljstvima.

Rađamo se na ovoj planeti, živimo i umiremo pokušavajući zadovoljiti naše nebrojene želje. Tek nakon puno života dostižemo u stanje kada ostaje samo jedna želja: želja za dosezanjem našeg izvora, smisla naših života. Jednom kada se pojavi ta posljednja, konačna želja, sve drugo čini se nepotrebnim i besmislenim. Osoba postaje depresivna, osjeća se emocionalno i duhovno prazna, kao da joj ništa u ovom svijetu ne može donijeti sreću. Život postaje besciljan i nedostaje mu nešto pravo...“Koji je smisao mog života?“ „Zašto postojim?“ Ovo su pitanja koja dovode ljude do Kabale.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 29, 2007 9:23 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jun 01, 2006 1:13 pm
Postovi: 21
Lokacija: Zg
The Path of Kabbalah

slika

* Publisher: Bnei Baruch/Laitman Kabbalah
* Number Of Pages: 450
* Publication Date: 2005-01-15
* Sales Rank: 585503
* ISBN / ASIN: 0973231599
* EAN: 9780973231595
* Binding: Paperback
* Manufacturer: Bnei Baruch/Laitman Kabbalah
* Studio: Bnei Baruch/Laitman Kabbalah
* Book Description:

Kabbalists state that there is no reality at all, but something called His Essence, the Upper Force, and this is what we perceive as our world. As uncanny as it sounds, this notion hides in its wings the very prospect of freedom, for every person, for eve

Download:
Code:
http://rapidshare.com/files/51704307/Th ... bbalah.rar


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 29, 2007 11:45 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Path of Kabbalah je izvrstan uvod u mudrost Kabale, i kabalistički pogled na svijet.
Sve knjige, članci, tekstovi i predavanja Laitmana i drugih, starijih kabalista iz autentične "loze" mogu se skinuti na stranici www.kabbalah.info


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 29, 2007 11:51 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Što Kabala naučava i kakve koristi imam od toga?

Znanost o Kabali ima jedinstven način obraćanja tebi, meni i svima nama. Ne govori o ničem apstraktnom, nego samo o načinu na koji smo stvoreni i kako funkcioniramo na višim razinama postojanja. Jedan njen dio govori o silasku viših sila koje dolaze iz svijeta Beskonačnog. Svijet Beskonačnog je naše početno stanje u kojem postojimo kao zaseban, jedinstven sustav duša koje su međusobno povezane.
Nakon toga učimo o nizu svjetova koji slijede nakon svijeta Beskonačnog, o Sefirama i Partzufima i načinu na koji se oni spuštaju u naš svijet u kojem živimo. Mnoge kabalističke knjige su pisale o tome, počevši od knjige pod nazivom Sefer Yetzira (Knjiga Stvaranja) koju je napisao Abraham Patrijarh prije 4000 godina. Drugo važno djelo je Knjiga Zohar, pisana u drugom stoljeću naše ere. Nakon Zohara slijede djela koja je napisao Ari, veliki kabalist 16. stoljeća. U 20. stoljeću kabalist Yehuda Ashlag piše svoja djela, koja su prilagođena našoj generaciji.
Svi kabalistički izvori opisuju strukturu viših svjetova, način na koji se oni spuštaju i stvaraju niže svjetove. Također opisuju kako je nastao naš svijet, svemir, naš planet i kako se naš život razvijao. Učeći o tome kako je taj sustav napravljen i kako se spušta u naš svijet, omogućava nam da ovladavamo metodom ulaska u taj isti sustav te potom kako da vladamo njime.
Mi uglavnom učimo iz knjige Talmud Eser Sefirot (Studija Deset Sfira) koju je napisao Yehuda Ashlag. Knjiga se sastoji od šest svezaka i zamišljena je kao pomoć u učenju. Sadrži pitanja, odgovore, materijale za ponavljanje i memoriziranje, objašnjenja, grafikone i crteže. Ovo je, ako želite, fizika viših svjetova koja opisuje zakone i sile koje upravljaju univerzumom. Ovaj materijal postupno mijenja studente, jer tragajući za ulaskom i bivanjem u duhovnom svijetu, oni sami sebe prilagođavaju materijalu.
Znanost o Kabali ne bavi se životom u ovom svijetu. Naprotiv, studirajući ovaj sustav, ponovno dosižemo razinu koju smo imali prije silaska, istu onu razinu na kojoj ćemo biti na kraju našeg uzdizanja iz ovog svijeta. Tijekom uzdizanja, Kabala gradi sustav unutar studenta koji je isti kao i viši sustav.Ovaj sustav se počinje organizirati i manifestirati u osobi koja ga želi doseći i koja ga studira s tom namjerom. Kao što se kapljica ljudskog sjemena može razviti u ljudsko biće i postupno raste u odraslu zrelu osobu, tako i znanost Kabale razvija našu želju za dosizanjem viših razina postojanja.
U početku to je mala želja koja se zove 'točka u srcu'. Ova točka je poput embrija našeg budućeg stanja. Studirajući strukturu viših svjetova razvijamo 'genetičku' informaciju unutar točke, a kako ona raste, u nama se počinje formirati struktura slična onoj u višim svjetovima. Zbog toga se studiranje nagrađuje. Čak i ako ne razumijemo ništa od onog što čitamo, samim time što pokušavamo razumjeti kabalističke tekstove naša točka u srcu se hrani i raste, kao i želja za Višim. Što više raste, sve više osjećamo prisustvo nove kreacije, novog i drugačijeg svijeta unutar nas.
Čineći to, znanost Kabale daje nam priliku da osjetimo više svjetove, da shvatimo sve što nam se događa, i što je najvažnije, da kontroliramo taj proces.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 01, 2007 2:16 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 13, 2005 1:21 am
Postovi: 259
Evo jedne zanimljive knjižice:

Alan Richardson "Uvod u Mističnu Kabalu"

Download:
http://www.4shared.com/file/23302641/194cac90/Alan_Richardson-Uvod_u_misticnu_kabalu.html

Pozdrav. :wink: :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 01, 2007 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 30, 2007 5:15 pm
Postovi: 70
Lokacija: Banjaluka
OK je knjižica, čitao sam je, inače se tu radi o Hermetičkoj Kabali, ne o tradicionalnoj.

_________________
Eros and Thanatos are branches on the same old Tree, rooted in the soil of Shadow and Light;
If God was separated from the dark twin, the Devil, could he ever know the Soul of Mankind?


http://www.inner-sunrise.co.nr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 02, 2007 7:05 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
STALKER je napisao/la:
Evo jedne zanimljive knjižice:

Alan Richardson "Uvod u Mističnu Kabalu"

Download:
http://www.4shared.com/file/23302641/194cac90/Alan_Richardson-Uvod_u_misticnu_kabalu.html

Pozdrav. :wink: :)


Nažalost, ta knjiga ne predstavlja validan izvor Kabale, već prije ono što navedeni autor, ili članovi Golden Dawn-a misle da Kabala jest.

Kabala nema veze s misticizmom, religijom, magijom, ezoterijom, tarot kartama, ritualima itd. itd., već predstavlja vrlo precizni, sustav za postizanje cilja Kreacije...

Znanje koje se nalazi u osnovi autentične Kabale posjeduje samo osoba koja se nalazi u direktnoj liniji ("lozi") kabalista od Isaka Lurije do danas. A takvih je danas izuzetno malo...

Informacije o Kabali, o onome što ona uistinu jest, "puštene" su u javnost (izvan užeg kruga "odabranih") tek 1995. godine...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 04, 2007 12:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 30, 2007 5:15 pm
Postovi: 70
Lokacija: Banjaluka
Jasno. Hermetička i Tradicionalna Kabala su dve različite stvari. Engleska riječ za tradicionalni sistem je Kabbalah, dok riječ Qabala (Qabalah) označava sistem nastao sinkretizmom i sintezom tradicionalne Kabale, Hermetike, Tarota, Ritualne Magije i ko zna čega sve ne :D ; tako da je uveden termin Qabala da bi se istakla razlika, ali i iz poštovanja prema tradicionalnom sistemu, da bi se pokazalo kako se ne teži poistovjećivanju. Rekao bih da je to najuže značenje termina "Zapadni Okultizam", znači onog sistema koji se najčešće vezuje za Golden Dawn i njihove nasljednike.

Ova knjiga se u originalu zove "An Introduction To The Mystical Qabalah". A na ovoj temi je riječ o Tradicionalnoj Kabali.

_________________
Eros and Thanatos are branches on the same old Tree, rooted in the soil of Shadow and Light;
If God was separated from the dark twin, the Devil, could he ever know the Soul of Mankind?


http://www.inner-sunrise.co.nr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 1:47 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
ŠTO JE STVARNOST?

Kabala i opažanje stvarnosti

U znanosti Kabale proučavamo što trebamo učiniti kako bismo dospjeli u skrivenu strukturu: duhovnost. Proučavamo kako se možemo uzdići iznad našeg svijeta, u polje koje njime upravlja.

Mi opažamo svijet unutar nas samih. Naših pet osjetila primaju nekakav vanjski podražaj i provode ga do mozga, gdje se obrađuje oblikujući našu sliku svijeta, i mi ne opažamo ništa izvan te slike.

Svijet kojeg „znamo“ su naše reakcije na vanjske utjecaje. Svijet „po sebi“ je nepoznat. Na primjer, ako mi je bubnjić oštećen, ne čujem ništa, i zvuk za mene ne postoji. Opažam samo u rasponu s kojim sam usklađen.

Naša percepcija svijeta posve je subjektivna; ne govori ništa o tome što se zbiva izvan nas. Razumijemo naše vlastite reakcije na nešto što se tobože odvija izvan nas, ali zbiva li se ondje uistinu nešto?

Mnoge teorije raspravljaju o tome. Newtonova teorija napominje da postoji objektivna stvarnost, da svijet jest onakav kakvim ga vidimo i da postoji neovisno o našem postojanju. Einstein je kasnije promišljao da opažanje stvarnosti ovisi o odnosu između brzine opažača i brzine predmeta opažanja. Drugim riječima, mijenjanjem naše brzine u odnosu na predmet, opažamo ga posve drukčije: prostor postaje iskrivljen, pritješnjen ili proširen, a vrijeme se mijenja.

Druge teorije, poput Heisenbergova načela neodređenosti, predlažu uzajamnost između pojedinca i svijeta. Drugim riječima, opažanje stvarnosti rezultat je mog utjecaja na svijet i njegovog utjecaja na mene.

Znanost Kabale objašnjava da uopće ne postoji opažljiva stvarnost izvan nas. Mi ne utječemo ni na što izvan nas, jer na opažamo ništa izvan nas. Izvan nas, postoji samo stalna Viša Svjetlost. Cijeli je svijet unutar nas, a mi osjećamo da se na nas utječe izvana zato što smo stvoreni na takav način.

Ako izađemo iz našeg svijeta, počinjemo vidjeti kako Viša Svjetlost rađa uvijek novije slike svijeta u nama. Ovaj cjelokupni svijet tada postaje malen i ograničen. Vidimo kako Viša Svjetlost određuje način na koji opažamo sebe i okolinu, i u konačnici počinjemo kontrolirati taj proces.

Znanost Kabale nam daruje tu sposobnost. Počinjemo razumijevati da razlog naših ograničenih sposobnosti leži u nama. Ako izjednačimo naše unutarnje atribute s atributima Više Svjetlosti, doseći ćemo razinu savršenstva i vječnosti nazvanu „Svijet Beskonačnosti“ – beskrajan život i apsolutno ispunjenje.

Sve to ovisi isključivo o mijenjanju naših unutarnjih kvaliteta. To je razlog zbog kojega nam znanost Kabale nastoji pokazati da mijenjanjem nas samih (i to brzo, tijekom života) počinjemo transcendirati ovo zemaljsko postojanje. Naša tijela ostaju u njemu, i mi nastavljamo živjeti naše ustaljene živote s obiteljima, djecom, svijetom i društvom. Ali dobivamo dodatak na sve to – Višu Stvarnost – gdje živimo u našem uzvišenom osjetnom organu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 1:48 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Zašto se osjećam loše?

Bol nas gura naprijed. Bilo da se osjećamo potišteno, prazno ili zbunjeno, svi loši osjećaji nastaju kako bi nas natjerali da razmišljamo o njihovim razlozima i svrsi.
U našem svijetu vidimo samo izvanjsku ljusku stvarnosti. Ne vidimo što je skriveno iza prirode, društva, osobe ili svemira, i ništa od toga ne možemo kontrolirati.
Kao kod vezenja, niti koje se križaju kroz sve dijelove slike mogu biti vidljive samo s druge strane goblena. Slično tomu, ne vidimo vezivno tkivo između događaja u našoj stvarnosti; vidimo samo da se "nešto iznenada dogodilo zbog nekoga razloga".
Kako ću znati za posljedice svojih postupaka? Odjednom, primim udarac i ne razumijem zašto se dogodio ili otkuda je došao. "Gdje sam pogriješio?" "Što sam uradio da sam zaslužio ovo?" Čak i: "Koji je smisao svega toga?"
Svatko može protumačiti razloge vlastite boli i boli drugih kako mu se prohtije. Ali svatko se slaže da nas bol tjera na razmišljanje o njezinoj svrsi i njezinom uzroku, što je u očima Kabale jedno te isto.
Znanost Kabale tvrdi da postoji samo jedan razlog za svu bol – da nas ponuka da se pitamo o njezinu značenju. Tada možemo iskoristiti sva ta pitanja da nas uzdignu s razine naše zemaljskog postojanja, gdje su razlozi skriveni, na višu razinu postojanja, gdje se otkriva razlog za tu bol.
Znanost Kabale daje nam tu priliku: da otkrijemo kako postoji izvor života – Gornje Svjetlo, Stvoritelj – i da postignemo sjedinjavanje s tim izvorom. Pitanja o tome što je izvor bola, koja je svrha patnje i kakav je smisao života osobu dovode do Kabale.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 1:49 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Zašto Kabala? Zašto sada?

Mnogi ljudi danas vjeruju da se čovječanstvo nalazi na kraju slijepe ulice. Naše nekadašnje nade za boljim, sretnijim životom, koje su se trebale ostvariti kroz znanstveni i društveni progress, prekrila je sjenka rastućeg pesimizma zbog toga što se čini kao da stojimo na mrtvoj točci.
Svjedoci smo činjenice da sve manje ljudi može pronaći ispunjenje. Jednom, sebe smo vidjeli kako grabimo velikim skokovima naprijed i vjerovali smo da se stvarno razvijamo, ali sada se čini kao da smo stali pred nekakvim zidom.
Čini se da je čovječanstvo zaglavilo u depresiji, svjedoci smo obilja samoubojstava i droge, i ljudi se pokušavaju isključiti iz takvoga svijeta te potisnuti svoje osjećaje. Terorizam i brzorastući trend prirodnih katastrofa simptomi su globalne krize, a sva ta stanja dovode čovječanstvo do jednog osnovnog pitanja: "Koji je smisao ovog života?"
Mnogi su ljudi već započeli potragu za odgovorom na to pitanje. Ovo postaje očigledno kada u obzir uzmemo značajan porast broja onih koji su u potrazi za duhovnim tijekom posljednjih dvadeset godina.
U Knjizi Zohar piše da će na kraju dvadesetoga stoljeća čovječanstvo početi propitivati smisao života, te da će odgovor na to pitanje, skriven u drevnoj znanosti Kabale, moći jedino biti otkriven u naše vrijeme, baš zbog spomenutih izazova.
Zbog tog je razloga znanost Kabale bila skrivena stoljećima. Ljudi nisu bili spremni, niti im je to bilo potrebno. Posljednjih je godina međutim privlačnost Kabale dramatično narasla. Mnogi su započeli studije Kabale sa željom da saznaju što im ona može dati.
Jednom kada osoba shvati da Kabala odgovara na pitanje o smislu života, on ili ona prestaju biti zastrašeni njome, i počinju se aktivno uključivati u studij.
Ideje da je u Kabali riječ o magiji, čudima, crvenim vrpcama i svetoj vodi polako odumiru. Ljudi uviđaju da su to tek psihološki fenomeni.
Rastu zahtjevi za istinskom, autentičnom Kabalom. Drugim riječima, postoji sve veća potreba za nečim što će nam dopustiti da osjetimo veći univerzum, vječno postojanje i više sile koje su na djelu. Ljudi žele znati zašto su naš svijet i naši životi takvi kakvi jesu, odakle smo i kamo idemo.
U naše vrijeme, mnogi su ljudi diljem svijeta razvili interes za to pitanje, i to je razlog zašto je znanost Kabale sve popularnija. Kako se ova zemaljska egzistencija doima sve više nezadovoljavajućom i ograničavajućom, sve više se ljudi pokušava vezati uz nešto izvan ovoga svijeta.
Zato je današnji čovjek spreman za znanost Kabale. Ona s dobrodošlicom dočekuje svakoga tko istinski želi otkriti smisao života i izvor naše egzistencije, a za dolazak do tih spoznaja nudi praktičnu metodu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 08, 2007 1:54 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
PITANJA I ODGOVORI

P: Da li je svijet kojeg vidimo neispravan?

O: Stvoritelj je započeo kreaciju. Preciznije, stvorio je svijet „zla“, ili korupcije. No, čovjek završava kreaciju, što znači da ju čovjek korektira. Pošto čovjek ima sposobnost da vodi svijet, Stvoritelj prenosi na njega vodstvo kreacije. Stvoritelj povećava pritisak na nas kako bi nas potaknuo da sami preuzmemo vodstvo na sebe. Zbog toga je svijet oko nas tako loš; Stvoritelj ga je takvim učinio, kako bi ga mi počeli korektirati.


P: Koje izvore uobičajeno citirate po pitanju smisla Kabale?

O: Kabalist Rav Yehuda Ashlag, autor Sulam komentara Zohara, započinje svoj članak, Esencija Mudrosti Kabale, sa slijedećom definicijom:“...ova mudrost nije ništa više niti ništa manje nego slijed izvora koji se spuštaju po principu uzroka i posljedica, sa fiksnim, određenim pravilima, i ujedinjuju u jedan uzvišeni cilj 'otkrivenja Njegove Božanstvenosti Njegovim stvorenjima na ovom svijetu'.


P: Zašto uvijek sumnjam u vlastite ideje koje sam sam prezentirao prije par trenutaka?

O: Istina je ta da se unutar tebe sve mijenja cijelo vrijeme. Suprotnosti koje uviđaš u sebi te iznenađuju, i uistinu je zaprepašćujuće vidjeti kako toliko puno suprotnih stavova može egzistirati u isto vrijeme u jednoj osobi, posebno kada se izmjenjuju svake minute.
Ovo je u stvari način na koji te uči da ti je sve dano Odozgor, da sve dolazi od Stvoritelja, gdje sve se suprotnosti spajaju u jedinstveno savršenstvo..
I upravo zahvaljujući tom spajanju, i tvojoj bliskosti sa Stvoriteljem, bit ćeš sposoban postići ujedinjenje suprotnosti unutar sebe.


P: Što je sreća?

O: Sreća je osjećaj ispunjenja unutarnjih sposobnosti čovjeka.
Potpuno je jasna tek kada shvatimo što i kako točno moramo ispuniti,
koji je cilj, kako je taj cilj vječan i neovisan, te do kojeg stupnja jest on
jedna jedina smislena stvar u svijetu koja se sada realizira.
Drugim riječima, sreća je osjećaj približavanja Stvoritelju,
jer je to svrha kreacije – osjećaj napredovanja prema beskrajnoj cjelovitosti.


P: Što da radim sa svojom ljubomorom, sa svojom strasti?
Korektira li Kabala takve karakteristike te odnose među ljudima?

O: Na vas tokom studija Kabale okolna Svjetlost postupno vrši utjecaj te vas na taj način mijenja.
Isprva se to događa u malim količinama, a kasnije postaje stalan proces. S vremenom se može dogoditi da se činite egoističniji, iz razloga što drugačije reagirate na vanjske podražaje, odnose i bol, a ljudi to mogu protumačiti kao nepažnju prema njima. Ustvari, jednostavno ste počeli razumijevati smisao onoga što se događa. Više ne plačete niti paničarite kao drugi. Upravo suprotno, želite svakome davati sve više i više, ali to činite na poseban način, kroz korekciju univerzuma kroz sebe same.
Ova ljubav prema čovječanstvu, najveća koja postoji, može se činiti kao čisti egoizam. Iako se odnosite prema ljudima oko vas kao otac pun ljubavi, koji neće svom djetetu dati nož da se igra s njim, drugi vas neće razumjeti. Općenito, Kabala se može razumjeti samo kroz osobno iskustvo. Na žalost, samo ljudi s duhovnim postignućem mogu uživati u ovoj vrsti iskustva.


P: Da li je dovoljno koristiti razum i logiku kako bi se spoznala Božanstvenost?

O: Nikakav razum u ovom svijetu neće nam pomoći da razumijemo duhovnost, jer je duhovnost iznad našeg razuma i naših umova. To je razlog zašto ne osjećamo duhovnost. Naša osjetila mogu istraživati samo one stvari koje mogu zahvatiti i analizirati, znanje koje općenito označavamo kao „ovaj svijet“.
Kako bismo osjetili Viši Svijet, moramo zadobiti druga osjetila koja zovemo „zaslon“. Samo sa zaslonom možemo osjetiti što je iznad nas, s one strane naših materijalnih osjeta, a koje naša prirodna osjetila ne mogu detektirati. Kada budemo u stanju osjetiti Viši Svijet,
također dobijamo i drugačiji um i drUgačiji razum. Prvo dobijemo mudrost i razum Višeg svijeta, a tek potom ga počinjemo osjećati. Jedini način zadobivanja zaslona jest kroz usvajanje mudrosti Kabale.


P: Da li sposobnost vođenja svijeta nužno zahtjeva pročišćenje?

O: Da. Do mjere u kojoj smo pročišćeni, zaslužujemo pravo određivanja
naše vlastite sudbine. Drugačije, mogli bismo naštetiti sebi i drugima.
Na primjer, priroda ne daje svoje moći malom djetetu iz straha
da bi si moglo naštetiti. Priroda određuje da moći koje osoba zadobija
budu proporcionalne znanju kako te moći ispravno koristiti.
Pravilo koje se primjenjuje u Kabali glasi da osobi nikada neće biti
dozvoljen ulaz u duhovni svijet, kao ni obavljanje duhovnog čina koji
pripada višem stupnju korekcije od stupnja korekcije same osobe, iz straha od mogućnosti nanošenja štete sebi ili drugima. To je razlog zbog
kojega duhovne sile koje vrše korekciju osobe, postavljaju tu osobu na
određeni stupanj, i samo u toj je mjeri osoba uključena u sustav vodstva.
Stoga, nema ničega čega bi se trebalo bojati, jer čovjek ne može učiniti
ništa iz svog izbora, već samo iz svog stupnja.


P: Možete li objasniti tko je pravedan i tko je zao?

O: Svaki duhovni stupanj je razdijeljen u dva dijela: pravedan i zao.
Ukoliko osoba opravdava Stvoritelja ta se osoba smatra pravednom,
dok se osoba koja Ga osuđuje i okrivljuje smatra zlom.
Osoba koja se nalazi u svijetu Assiya smatra se zlom, no u svijetu Yetzira
ta se osoba smatra zlom i pravednom. U svijetu Beria, ta ista
osoba je pravedna. Prije ulaska u duhovne svijetove, osoba ne potpada niti u jednu od spomenutih kategorija, jer iz duhovne perspektive ta osoba ne postoji. Čitajte puno tekstova od Baal HaSulama i Rav Baruch Ashlaga i naučite ispravne definicije od njih. To će spriječiti zbunjenost koja bi mogla biti posljedica vašeg prijašnjeg znanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 24, 2007 3:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Ja sam praktičar hermetične Kabale i često povezujem njezin simbolizam sa ostalim tradicijama Istoka i Zapada. Izgleda da je Kabala doista univerzalni sustav poučavanja arhetipova Stvaranja putem Drveta Života. Kabala je bila oduvijek blueprint za simbolizam u srednjovjekovnoj i renesansnoj alkemiji, tajnim društvima iz tog perioda sve do danas.

Mnogi masoni nisu ni svijesni u kojoj mjeri je njihova simbolika posuđena od Kabale, počevši od stupova hrama, Jakobovih ljestava, 7 liberalnih znanosti, 7 arkanđela koji njima caruju, Fleur de Lis (3 stupa u Drvu Života), dvoglavi orao, itd...

Osobno mi je omiljen način na koji je Israel Regardie izložio svoje viđenje Kabale isprepleteno psihologijom.

Imam dosta knjiga od Laitmana u pdf-u, ali još nisam našao vremena za čitanje. Malo sam na brzaka pre-browsao kroz materijale i uvidio gotovo epsku proporciju njegova opusa. Way to go!

Ponekad doista izgleda da je simbolizam Kabale sveprisutan.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz