Sada je: čet mar 28, 2024 11:57 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon dec 19, 2005 5:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Da prekinemo jalove rasprave, evo vam suština joge u najboljem prevodu


http://www.geocities.com/pantatop/Jogas ... jdjali.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Sri Ramana Maharshi
PostPostano: sub sep 23, 2006 10:57 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet sep 22, 2006 11:22 pm
Postovi: 29
Lokacija: bl
ako admin dozvoli mogu da postam knjige Sri Ramane [6MB] - i ukoliko neko praktikuje meditaciju “Ko sam ja” - Maha Yoge, vjerujem da moze vise reci o samoj tehnici i praktikovanju Maha Yoge nego sto ja mogu da ispisem…pozdrav svim ucesnicima foruma


Razgovori sa Sri Ramanom Maharsijem sa Arunacale


P: Kaze se da je Buda ignorisao pitanje o Bogu.

Bg: Da, i zato je bio nazvan bezboznikom. Zapravo, Buda se bavio pre svega vodjstvom tragaoca ka ostvarenju stvarnosti, ovde i sada, a ne akademskim diskusijama o Bogu, svetu i tako dalje.

P: Da li su znanja prirodnih nauka, psihologije, medicine itd. od pomoci yoginu za postizanje oslobodjenja ili intuitivnog uvida u stvarnost?

Bg: Da, ali vrlo malo. Nešto teorijskog znanja za yogija je neophodno i ono se moze naci u knjigama, ali je zaista nephodno prakticno usmerenje. Licni primer i licno ucesce su najbolja pomoc. Što se tice intuitivnog razumevanja, moze da se dogodi da neko samog sebe snazno ubedi u Istinu, njenom dogadjanju i ostvarenju, ali sopstvena intuicija je potpuno nezavistan i neposredan dogadjaj koji nadilazi sva iskustva. Samo ucenje iz knjiga ne donosi veliku i trajnu korist. Posle ostvarenja, sva duhovna razmisljanja su mrtav i beskoristan teret koji ostaje iza nas.

Iskljucivo zanimanje teorijom, doktrinom i filosofijom može da bude stetno za coveka ukoliko ga odvraca od istinski neophodnog duhovnog preobrazaja. Nudeci jednu laznu alternativu koja je samo mentalna, samim tim sprecava da se uvidi neautenticno postojanje.

Bg: Cemu koristi ucenje onih koji se zatim ne ustreme da ugase pogubno delo sudbine pomoću pitanja: "Odakle dolazimo mi koji cinimo i spoznajemo dela?" Oni su pali na nivo pokvarene ploce. Sta su oni zapravo, o Arunacala?
Lakse se spasavaju jednostavni ljudi, nego oni cije Ja nije nestalo uprkos njihovom ucenju. Jednostavni ljudi zasticeni su od snaznih djavolovih zahvata samoobmane; zasticeni su od zla bezbrojnih uskovitlanih misli, reci i dela, postedjeni su teznje za obiljem. Oni su zasticeni od svih djavola.
Zbog iluzije koja nastaje iz neznanja, ljudi ne mogu da vide da je sve u svakom trenutku svojstveno Istini koja prirodno pociva u njihovom srcu, i u njoj ne mogu da ostanu. Umesto toga, raspravljaju da li ona postoji ili ne, da li ima oblik i kakav ili ga nema, da li je nedvojstvo ili dvojstvo. Moze li se nešto ispoljiti iznad bivstvujuceg i stvarnog? Ovaj nacin diskusije nema kraja. Ne zaposljavaj se time. Umesto toga okreni svoj um unutra i prestani sa svim tim. Nema kraja diskusijama. Na kraju su svi spisi beskorisni. Spisi sluze samo da nagoveste postojanje konacnog stanja ili Sopstva, kao i da ukazu na put. To je njihov pravi cilj. Sve drugo je beskorisno. Pa ipak, oni su obimni kako bi odgovarali stepenu duhovne zrelosti svakog pojedinog tragaoca. Isto kao kada se neko penje stepenicama i primeti da je predjeni put omogucio dolazak na vrh, kada je cilj najzad dostignut. Kada se to dogodi ostaje sam cilj, a sve drugo, ukljucujuci i stepenice, postaje beskorisno.

On je, istina, ponekad objašnjavao filosofiju u svoj njenoj komplikovanosti, ali samo kao ustupak nemoci onome kome su "mnoga misljenja propala", kako on to kaze u samoistrazivanju. Hteo sam ovde da citiram jedno takvo objasnjenje, ali sam video da se ono u sustini otkriva u sledećem pasusu:

Kaze se da slozeni modeli filosofije u razlicitim skolama razjasnjavaju stvarnost i otkrivaju Istinu. Ali oni, zapravo, stvaraju konfuziju tamo gde ne treba da je bude. Da bi se bilo sta razumelo potrebno je Sopstvo (Atman). Sopstvo je jedina stvarnost. Zasto mora da se objasnjava ne-Sopstvo?

I dodaje o sebi samom:

"Na srecu, filosofiji se nikada nisam uputio. Da jesam, to me verovatno nikuda ne bi odvelo. Moja me sopstvena naklonost odvela dotle da pitam: "Ko sam ja?" Kakva sreca!"

P: Sta je stvarnost?

Bg: Stvarnost mora da bude uvek stvarna. Ona nema niti imena niti oblika, vec im lezi u osnovi. Ona lezi u osnovi svakog ogranicenja jer je sama bezgranicna. Ona nije vezana na bilo koji nacin. Ona je u biti nestvarna, a sama je stvarna. Ona je to što jeste. Ona je takva kakva je. Ona je sa druge strane govora i odnosa kao što su Bice i ne-Bice.

Maharsi se nije dao zavesti prividnom razlikom misljenja koja proistice samo od jednog drugog nacina vidjenja ili izraza.

P: Budisti poricu svet, dok hindu filosofija priznaje njegovo postojanje, ali ga naziva nestvarnim. Da li je to tacno?

Bg: To su samo razlicita stanovista.

P: Svi priznaju delo pomocu bozanske energije (sakti). Da li kroz iluziju proistice znanje o nestvarnosti?

Bg: Svi govore o bozanskoj energiji, ali sta je priroda ove energije? Ona mora da se slaze sa prirodom njenog dela.

P: Da li ima stepenovanja u iluziji?

Bg: Sama je iluzija iluzorna. Ona moze da postane vidljiva samo nekome ko je od nje odvojen. Ali kako moze odvojen posmatrac da joj bude potcinjen? Kako on, dakle, moze da govori o stepenovanju iluzije?
Ti gledas kako prolaze razlicite scene na filmskom platnu. Cini se da vatra pretvara zgradu u pepeo, voda unistava brodove, ali platno, na kome se slika projektuje, ostaje neizgorelo i suvo. Zato sto su slike nestvarne, a platno je stvarno.
Na slican nacin ogledalo daje odraz svetlosti, ali njemu nece nikada naskoditi mnostvo stvari ili kvalitet ovih refleksija.
Na isti nacin je svet pojava na osnovi jedine stvarnosti na koju on ne moze nikako da utice. Postoji samo jedna stvarnost. Razgovor o iluziji je samo uslovljen stanovistem. Promeni tacku svog gledista u saglasnosti sa takvim znanjem i uvideceš da je univerzum samo Brahman. Jer, ti si sada uvucen u svet i vidis ga kao da je stvaran. Ako se oslobodis toga, on će nestati i ostace samo stvarnost.
Svet se opaza kao ocigledna, objektivna stvarnost samo kada je um okrenut spolja i prema tome je njegovo postojanje odvojeno od njegovog Sopstva. Ako se svet vidi na ovakav način, tada stvarna priroda Sopstva nije ocigledna. I obratno, ako je Sopstvo ostvareno, svet prestaje da se pojavljuje kao objektivna stvarnost.
Kada se neko izbezumi pa vidi kao nepostojece i nestvarno ono sto je stvarno i sveprisutno, savrseno i iz sebe samo blistavo, stvarno Sopstvo, bit znanja - onda je to iluzija. Takodje iluzija je i to sto neko prihvata nepostojano i nestvarno Ja, predstavu sveta i Boga, kao stvarno i samopostojano.

Svet je stvaran, ali ne po sebi i za sebe. Mi zaista vidimo neku osobu u snu, ali ona ipak nije stvarna sama po sebi.
Svet je stvaran za onoga ko nije ostvario Sopstvo, a takodje i za onoga koji ga je ostvario. U prvom slucaju Istina odgovara obliku sveta, dok u drugom slucaju Istina svetli kao bezoblicno savrsenstvo i sama bit sveta. Samo se po tome oni razlikuju jedan od drugog.

Setio sam se slucajnog iskaza Bhagavana da nestvarno i stvarno imaju isto značenje. To nisam mogao da razumem pa sam ga o tome pitao. On je rekao:

"Da, ponekad to zaista kazem. Sta podrazumevas pod stvarnim? Sta je to sto nazivas "Stvarno"?

Odgovorio sam: "Prema vedanti stvarnim moze da se nazove samo ono što je postojano i nepromenljivo. To je znacenje stvarnosti." Na to je Bhagavan rekao:

"Imena i oblici (nama-rupam) koji izgradjuju svet, stalno se menjaju i nestaju, pa se zbog toga nazivaju nestvarnim. Nestvarno nastaje kada je Sopstvo zaboravljeno usled uslovljavajućih aktivnosti imena i oblika, a stvarnost se budi kada se sve opaza u Sopstvu. Nedualist kaze da je svet nestvaran, ali on takodje kaže: "Sve je Brahman". Jasno je da se to što on osudjuje odnosi na svet kao objektivnu stvarnost samu po sebi, odnosno da ga ne vidi kao Brahmana. Ko boravi u Sopstvu, uvidja jedino Sopstvo sveta. Za probudjenog je nevazno da li svet postoji ili ne. On uvek boravi u Sopstvu.

http://www.ramana-maharshi.org/books.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 24, 2006 6:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Pozdrav i tebi saiensu.

Sto se tice Sri Ramane i njegove 6 MB knjige, mozes na njegove knjige ostavit link, kao sto si vec ostavio tu, ili na forumu "Linkovi i literatura".

Bez da postiras 6 MB knjige na forumu.
Pa tko zeli, moze tamo procitati.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 24, 2006 7:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Ovaj tekst sam ja radio, kao i sve ostale od Ramane, izdato je kao knjiga. Prodavalo se vrlo malo tako da sam odlučio da ga delim džabe.
Možete sve da skinete ovde

http://www.uploadfile.org/download.php? ... rjWNVzRNmw

http://www.uploadfile.org/download.php? ... EZH1IKeSJt


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sri Ramana Maharshi
PostPostano: ned sep 24, 2006 7:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
Citat:
Zapravo, Buda se bavio pre svega vodjstvom tragaoca ka ostvarenju stvarnosti, ovde i sada, a ne akademskim diskusijama o Bogu, svetu i tako dalje.


najs. Buda evo ruke.

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 24, 2006 9:12 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet sep 22, 2006 11:22 pm
Postovi: 29
Lokacija: bl
Pantelija je napisao/la:
Ovaj tekst sam ja radio, kao i sve ostale od Ramane, izdato je kao knjiga. Prodavalo se vrlo malo tako da sam odlučio da ga delim džabe.
Možete sve da skinete ovde

http://www.uploadfile.org/download.php? ... rjWNVzRNmw

http://www.uploadfile.org/download.php? ... EZH1IKeSJt



pozdrav jos jednom svima, a posebno tebi pantelija. znam da sam negdje skinuo sve knjige ali se nisam kasnije sjetiti sa kojeg sajta tacno, pa sam stoga i rekao da ih postam ovdje na forumu.
jos jednom pozdrav i hvala na odlicnim Ramaninim knjigama


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 24, 2006 9:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Nema na čemu.
Prenosi ih dalje, samo da se ne menja tekst jer puno je truda uloženo oko prevoda i korekcije. Bolje ne može da bude.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 25, 2006 12:06 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pantelija, svaka čast!

Razumijem te u potpunosti... ima tu posla i posla... =D>

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 25, 2006 12:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Sa Ramanom sam nerazdvojan od 1981, a ovi prevodi se vuku već 10 godina.


Evo, ko ga nije video, ne bi verovao...


slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 25, 2006 3:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
wow, koji topli svjetlosni pogled. smiruje, oslobađa...

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Sve vrste joge
PostPostano: uto okt 03, 2006 11:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Koja vrsta joge vam najviše odgovara? Nista znali ni šta sve postoji, po čemu se razlikuju, kako bilo koji pristup može da nam pomogne u ovom svetu ubrzanog tempa, uzburkanih misli i neostvarenih emocija.

Piše: Dragan Lončar, učitelj joge



Joga koju većina ljudi danas poznaje zove se Ha-Tha joga i sastoji se od položaja (asana) i vežbi u pokretu koje su usklađene sa disanjem, kao i vežbi disanja (pranajama) koje se uglavnom izvode u sedećem položaju.

Joga razlikuje pet osnovnih energija koje upravljaju različitim aktivnostima tela. Praktikovanjem hatha joge postiže se njihovo usklađivanje a to se pozitivno odražava i na psihičko stanje aspiranta. Kada neusklađenost energija u telu duže opstaje, čovek nema snage da usredsređeno i staloženo obavlja životne zadatke, oseća se “razbijeno” a energije u njegovom suptilnom telu su takođe neusklađene. Pre ili kasnije, ova neravnoteža se odražava i na fizičko telo. Svakako da razloge za nastanak energetskog disbalansa treba tražiti mnogo dublje, u samoj psihi pojedinca, njegovom karakteru, ali to je u domenu drugih vrsta joge.

Postoje primeri koji dokazuju suptilnu povezanost između stanja svesti i energija koje vladaju u nama i svakodnevnih životnih situacija. Vežbajući jogu mnogi su uspeli da reše neke životne probleme iako se nisu njima bavili na drugačiji način od do tada poznatih pokušaja da nešto promene. Jednostavnim vežbanjem doveli su energije u skladan odnos, oslobađajući se unutrašnjih frustracija i potisnutih impresija, uskraćujući “hranu” koja je održavala u životu negativne unutrašnje programe. Odjednom su se “otvorile” šanse na materijalnom i finansijskom planu, uskladili se emotivni odnosi, ostvarila se poznanstva sa pravim ljudima (onakvim kakvim ih opisuje Radjard Kipling u poemi Ako). Praktikovanjem joge prikupljaju se razbijene energije u telu i vraća se sposobnost usredsređivanja, pažnja više nije raspršena, postiže se unutrašnji mir, jača sposobnost uvida, razlučivanja istine od neistine i prepoznavanja suštine pojavnosti stvari u životu.

Redovnim vežbanjem joge na neobjašnjiv način nestaje “glad” prema nekim stvarima koje konzumiramo da bismo popunili “praznine” koje se poput dubokih jama nalaze u nama. Postiže se stanje svesti u jogi poznato kao santoša - ispunjenost, samodovoljnost. To se odnosi ne samo na fizički osećaj gladi već i na emotivni i psihički. Joga nam nudi šansu da nenasilnim putem menjamo navike, tj. one gube svoju magnetičnu i gravitacionu moć, jer se mi menjamo. Dolazi do postepene razgradnje ustaljenih navika i modela ponašanja, razmišljanja i osećanja, koje nas onemogućavaju da sagledamo celovitost života. Približavamo se sebi, svom pravom Sopstvu. Telo je kočija, čula su konji, razum su uzde, inteligencija je kočijaš i Sopstvo je putnik – stara je izreka Upanišada. (Katha-Upanišad veoma lepo opisuje svrhu joge). Put Hatha joge, fizičke joge, u bogatom filozofsko-praktičnom sistemu drevne Indije služi kao solidna osnova za duhovni razvoj.



Druga vrsta joge je tzv. Gjana ili Đnana Joga - joga razlučivanja i uvida. Spoznavanjem sopstvene prirode putem razmišljanja i kontemplacije i razlučivanjem istine od neistine nastoji se da se dosegne sama suština i svrha postojanja. Poznati predstavnici ove vrste joge su veliki mislioci savremene Indije: Šri Ramana Maharši, Šri Nisargadatta Maharađ i Đidu Krišnamurti.

Ovaj vid prakse zahteva duboko iskustvo života i iznad svega - čisto srce. Upuštati se u ovu vrstu kontemplacije bez prethodne pripreme može biti opasno po duhovni razvoj aspiranta. Sagledavanje recimo, prolaznosti svega u životu, može odvesti pojedinca u osećanje besmisla, apatičnost i depresiju. On nema sposobnost sagledavanja svoje sebičnosti. Takva praksa, umesto da ga otvara prema svetu i ljudima, čini ga ustvari, sve više introvertnim. Spoznaja je fragmentarna i nije “legla” na plodno tlo. Krajnji cilj Gjana joge je sagledavanje jedinstva sa svim ljudima i stvarima u životu, iz kojeg nastaje beskrajna ljubav – karuna.

Mahajana Budisti ističu neophodnost razvijanja ljubavi i saosećanja – karune uporedo sa razvijanjem mudrosti – prađne. Veliki budistički mislilac Nagarđuna koji je živeo u drugom ili trećem veku u Indiji, svojim Prađnaparamitra sutrama koje su mu prema legendi razotkrile Nage – mistični red jogija, izvršio je snažan uticaj na filozofiju Budizma.



Karma joga se prvi put pominje i opisuje u Bhagavad Giti. To je joga u akciji. Karma je svaka uslovljena akcija, dobra ili loša, koja ima motiv i traži neki rezultat. Karma joga podrazumeva nesebičan rad i aktivnost koji nisu motivisani nikakvom nagradom. Svako od nas traži određeno priznanje i naknadu za uloženi rad, ali to nije u duhu Karma joge. To ne znači da treba dozvoliti da drugi nezasluženo koriste našu energiju, jer to nije dobro za njihov a ni za naš duhovni razvoj, ali ako «adekvatna» nagrada izostane to treba mirno prihvatiti, u suprotnom ćemo se sve više uplitati u slične situacije i doživljavati «nepravdu», ne shvatajući da je karma sa kojom se suočavamo sastavni deo našeg karaktera i da je možemo poništiti jedino prihvatanjem i razumevanjem razloga zbog kojih nam se neke stvari dešavaju u životu. Kako ne bismo bili zatečeni, jer kada smo povređeni teško je zaustaviti inerciju osećanja i ozlojeđenosti, a još gore je potiskivati, najbolje je na vreme razvijati pomirljiv stav i budnost, dobrodušnost i spontanost u svakoj akciji, koliko je to moguće, sve dok nam to ne pređe u naviku. Tako ćemo se postepeno oslobađati negativnih programa koji privlače neprijatne situacije, namenjene da isprave naše pogrešno izgrađene stavove. Podsećanje na istinu da je sve ono što nam se dešava u životu najbolje za nas i našu dušu (ali često ne i za naš ego) i primenjivanje tog uvida u svakodnevnim životnim situacijama jeste stav Karma joge.

Ideal Karma joge iskazuje se kroz živote taoističkih, čanističkih i zen-budističkih učitelja. Kada u sebi razvijemo unutrašnji stav da svakodnevne poslove obavljamo bez namernog napora ili svrsishodnosti to Taoisti nazivaju Wu-Wei (ne-delanje). Veliki umetnici, slikari, arhitekte i vajari drevne Indije često nisu potpisivali svoja dela i ostajali su anonimni. Nisu se vezivali za svoja velika dela i talente, niti tražili priznanja, nisu bili gordi već su uživali u kreativnom radu ne doživljavajući sebe kao nekoga ko radi, već nekoga kroz koga se dela.



Bhakti joga je joga predanosti Bogu. Išvara pranidhana - prepuštanje božijoj volji - Neka bude božja volja. Ovo je najzahtevniji oblik joge u kome nema mesta za rezervisanost bilo kakve prirode. Realizovani Bhakta (posvećenik bhakti joge), vidi božansko u svemu, prepoznaje lepotu Boga svuda oko sebe. U njemu gori ljubav prema svima i svemu, obuzet je blaženstvom. To stanje svesti zove se Madhura – božanska slatkoća..

Bhakte nastoje da delaju, osećaju i razmišljaju održavajući sve vreme svesnost o Bogu. Znaju i osećaju da su samo zahvaljujući Bogu u stanju da osećaju, misle i rade. Ovo konstantno podsećanje umanjuje stisak ega i ograničenja koja iz toga nastaju. Bhakta prihvata sve što mu se dešava u životu kao božiju milost i mogućnost da pročisti dušu i tako se približi Bogu. Ljudi jakih emocija su potencijalne bhakte. Emocije hrane i podstiču svaku misao i akciju. Kada su razbijene one su slabe ali kada su usmerene postaju izuzetno moćne. Kada se usmeravaju ka božanskom principu emocije prerastaju u devociju.

Psihološki gledano, Bhakti joga je izvanredan metod pomoću kojeg se uravnotežava preterana rigidnost i vezanost za intelekt. Od velike je pomoći u otklanjanju intelektualne «konstipacije» i moćno sredstvo za oslobađanje i kanalisanje emocija. Danas su ljudi veoma zatvoreni, retko se smeju i slobodno izražavaju osećanja. Emocije se često ispoljavaju eksplozivno, nekontrolisano, nekultivisano i destruktivno. Stari tekstovi govore o tome da je u vremenu u kojem živimo – Kali jugi, stalno ponavljanje božijeg imena jedina delotvorna tehnika (sadhana). Kali juga je vreme velikog stresa, konfuzije i uznemirenosti. Svakako da je radi održavanja dobrog zdravlja preporučljivo vežbati Hatha jogu i tehnike disanja, ali svi drugi oblici, kao što su rituali, duge meditacije i slično su za populaciju Kali juge suviše zahtevni. Podsećanje na Boga, razmišljanje o Bogu, pevanje božijeg imena, prepoznavanje božije volje u svemu, postulati su Bhakti joge.

Pogrešno razumevanje Bhakti joge vodi u dogmu, koja vrlo brzo prerasta u fanatizam i netoleranciju. Ne treba zaboraviti da reč Bhakti potiče od sanskritskog korena Bhađa, što znači – «obožavati, voleti, služiti».



Radža joga, u prevodu kraljevska joga, je duhovni put koji vodi do realizacije, kroz disciplinu, samouzdržavanje i beskompromisnu kontrolu uma. Priroda uma (misli se na svesni, podsvesni i nesvesni deo) smatra se preprekom u vidu kružnih formacija (vrittija) poput koncentričnih talasa koji se formiraju kada bacimo kamen u vodu, koja sprečava Svest (Puruša) da se u svoj svojoj blistavosti i čistoći nesmetano manifestuje kroz instrument um-telo (Prakriti). Svakodnevnim vežbanjem (koncentracija, meditacija i samoposmatranje) i razvijanjem unutrašnjeg stava nevezivanja (vairagya) može se postići oslobođenje od patnje (moksha).

Put Radža joge opisao je pre oko 2500 hiljade godina svetac i mudrac Patanđali u svojim Joga Sutrama, uputstvima do sada neprevaziđenim po mudrosti, jasnoći i konciznosti. Sam naziv ove joge govori o tome koliko je ona zahtevna. Teško se danas u doba Kali juge može naći čovek koji bi bio u stanju da ispoštuje principe Radža joge, a još teže da postigne prosvetljenje.



Pomenuli smo najznačajnije vrste joge. Hatha joga koja se bavi telom i usklađivanjem energija neophodna je osnova za dalji duhovni razvoj, ako čovek želi da se svesno kreće tim putem. Gjana joga, odgovara intelektualnom tipu ličnosti, Bhakti joga – emotivnom, Karma joga je najprikladnija za dinamične i preduzimljive osobe koje ne drži mesto i nemaju strpljenja da meditiraju, Radža joga - mističnom i jasno determinisanom tipu ličnosti koji se odlikuje snažnom voljom. Svi u sebi nosimo od svega po malo. Ipak, neka od pomenutih karakteristika dominira, pa u skladu sa tim možemo sebi odrediti najprikladniji put.

Postoje i druge vrste joge, kojima se na određen način koriste opisane joge. To su: Nada joga – joga koja se bavi usredsređivanjem na unutrašnji zvuk – Nadu; Krija joga - podrazumeva provlačenje svesti kroz psihičke kanale i energetske centre, sinhronizovano sa dahom i bliska je Taoističkim meditacijama; Mantra joga – koristi zvuk kao metod pročišćenja uma i oslobađanja od potisnutih impresija (samskare). Mantra je za Bhakte ime Boga; Jantra joga – usredsređivanjem na mistične dijagrame (geometrijski iskazane kosmičke sile), budimo energije u sebi, proširujemo svest i stapamo se sa kosmičkom svešću, čije je ustrojstvo iskazano putem jantre; Kundalini joga - nastavak Hatha joge, jer nastoji da svojim tehnikama otvori energetske centre – Čakre, izbalansirane energije preusmeri u središnji energetski kanal – Sušumnu i individualnu svest rastvori u apsolutnoj svesti. Hatha, Krija, Mantra, Jantra i Kundalini joga ulaze u sastav veoma sveobuhvatnog i bogatog sistema - Tantra joge.

http://www.b92.net/zivot/novodoba.php?nav_id=213913

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 12, 2006 4:47 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri nov 08, 2006 12:10 am
Postovi: 3
preporucam pranayama yogu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 12, 2006 10:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
ares je napisao/la:
preporucam pranayama yogu...


ova tvoja preporuka nema neku veliku vrijednost ako nam ne objasnis ukratko sta je pranayama yoga i zbog cega je preporucas

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 11, 2007 3:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Vitez od Nevera je napisao/la:
ares je napisao/la:
preporucam pranayama yogu...


ova tvoja preporuka nema neku veliku vrijednost ako nam ne objasnis ukratko sta je pranayama yoga i zbog cega je preporucas


Nisam ares, ali mogu odgovoriti kratko, ako još uvijek netko ne zna, a zanima ga:

Pranayama je jedan od koraka raja yoge. Ima ih ukupno osam. Iako je do danas pranayama kao "vježba disanja" pronašla svoj put maltene svagdje i u svaku granu "yoge", a u nekima je tek indirektno prisutna.

Pranayama = prana + yama. Prana je ono što se naziva "životna energija", kineski chi, japanski ki, ali i dah (ili čak Dah=Duh)... Ne znam što točno znači yama, ali vjerojatno ima veze s pravilima i kontrolom/upravljanjem.

Pod pranayamom se uglavnom podrazumijeva reguliranje/kontroliranje (ulaska-izlaska-cirkulacije) životne energije/prane kroz disanje.

Jedna od najjednostavnijih i sveopće primjenjivih vježbi pranayame je tzv. svjesno disanje gdje pažnju zadržavaš, tj. fokusiraš se na svaki pojedini prirodni izdah-kratko zadržavanje daha-udah-kratko zadržavanje daha i tako u krug.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 25, 2007 7:57 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 23, 2007 3:06 am
Postovi: 94
Lokacija: Novi Sad
dreamback je napisao/la:
Jel moze netko mozda objasnit to "smirenje uma"?
Ja uopce ne shvacam cemu pokusavati takvo nesto. Kako ja znam da onaj tko tvrdi da to moze nije lud? Ne shvacam zasto se uopce um opisuje kao nemiran.


Najpre to je uvod u meditaciju. Potom, nas um stalno ima neku aktivnost koje mi nismo svesni i neke svoje tokove koje mi ne kontrolisemo. Ako hocemo da budem ofunkcionalni onda pronadjemo sve to, ispitamo i ono sto je "korov" uklonimo. Uostalom, Kastaneda je svoju ideju o unutrasnjem dijalogu, tj njegovom umirivanju, pokupio bas sa istoka i samo drugacije nazvao smirivanje uma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 25, 2007 8:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 23, 2007 3:06 am
Postovi: 94
Lokacija: Novi Sad
Pantelija je napisao/la:
Ovaj tekst sam ja radio, kao i sve ostale od Ramane, izdato je kao knjiga. Prodavalo se vrlo malo tako da sam odlučio da ga delim džabe.
Možete sve da skinete ovde

http://www.uploadfile.org/download.php? ... rjWNVzRNmw

http://www.uploadfile.org/download.php? ... EZH1IKeSJt


Cek, cek cek...ramanini prevodi su prevodi dvoje ljudi u saradnji sa Ramaninim centrom u Zrenjaninu koji je funkcionisao dok Olja nije poremetila koncepciju glavnom baji u pomenutom, pa on zbrisao valjda u Svajcarsku? Ili sam ja nesto pobrkao? Ako si ti onaj gari sa corama, onda si mi bio na gajbari?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yoga
PostPostano: pet okt 22, 2010 9:01 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 3:01 am
Postovi: 6
Lokacija: Beograd
„Joga nije religija, imajte to na umu. Joga nije hinduistička, budistička niti muslimanska. Joga je čista nauka kao matematika, fizika ili hemija. Joga je nauka i sasvim je slučajno što je hindus otkrio. Joga je čista matematika unutranjeg bića. Tako da jogin može biti hrišćanin, musliman, budista. Do istine u jogi ne dolazi se kroz veru već kroz sopstveno iskustvo, kroz svoju sopstvenu realizaciju – transformaciju u biće više svesnosti. Joga podrazumeva promenu onoga koji je praktikuje. Joga znači koračanje u novi život. Slabosti moraju da se prevaziđu da bi se rodilo novo biće. Novi život je skriven u vama.


Odlomak iz knjige "Patanjđali-IZREKE O JOGI"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yoga
PostPostano: čet dec 23, 2010 2:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Dosta stara tema, a nema puno postova. Znam da je nesto receno, ali opet s druge strane nije receno puno. Nema bas iskustava ljudi s foruma koji se bave jogom. Eto ja sam pocetnik s nesto procitane literature i zeljom da zamjenim teretanu, trcanje i bicikl sa necim kvalitetnijim. Valjda me i promjena prehrane, gubitak kila i ozdravljenje samo navelo na ovaj put, nekako mi je to normalno. Ne zudim vise za prevelikim naprezanjem i trosenjem u teretani, ne opterecujem se do maksimuma kao nekada i osjetim da tijelo trazi i zeli lakse i profinjenije vjezbe. Cak sam skuzio i da na ulici hodam sporije, nekada sam doslovno skoro trcao sav u zurbi. Ne znaci da sam postao starac :angel4: , nego sam valjda poceo biti svjetan sebe i onoga sto mi odgovara.

Vjezbe radim prema videu koji sam uzeo s neta "David Swenson - Ashtanga joga". Radim osnovnu - pocetnicku seriju (naravno), jer mi 2. i 3. napredna izgledaju nemoguce trenutno za moje tijelo. Nisu ni ove osnovne tako lagane kao na prvi pogled. Cak i osnovni pozdrav suncu koji je uvod u ostale asane, postaje u pocetku naporan ako se vjezba radi pravilno i ako se sve savija max i do kraja kako taj lik radi na videu.

Dosta toga se moze naci na netu, razne vrste i podvrste joge, prilagodjene zapadu, mijesane s aerobikom i platesom, vise meditacijske - mirnije vrste joge itd...meni je nekako legla ova, mozda zbog izrazito fizickog izrazaja i nonstop si u pokretu. Nije lako fizicki, a ponekad i disanje zakaze, odnosno ne ide po planiranom. Ali bit svega, poceo sam prije mozda 2-3 mjeseca lagano bez nekog forsiranja s tim osnovnim pozdravom suncu koji traje mozda 10 minuta vjezbanja. Sada sam na 45 minuta vjezbanja, sto je negdje polovica te osnovne serije ashtanga joge. Znam da joga nije takmicenje niti se ima smisla zuriti, ali osjetim da tijelo samo prelazi preko nekada tezih i zahtjevnih vjezbi i dolazi na nove asane, savladavajajuci ih kroz kratko vrijeme bez problema. Postajem gipkiji i savitljiviji. Iskreno, nisam mislio da cu tako brzo ici s tim asanama, a sto je najbolje, nisam znao da se mozes tako dobro osjecati nakon vjezbanja. Mozda sam nekada bio jedan od rijetkih u teretani koji se istezao svaki trening redovito i da nisam odmah isao zajasiti klupu s utezima bez zagrijavanja i istezanja.

"Udijana-banda" mi pomaze kod klistiranja, odnosno vise ne moram rukama masirati stomak da bi tekucina izasla van. Dovoljno je raditi ovo disanje i sve samo izlazi. Puno opustenije i ugodnije. Uvlacenjem i izbacivanjem stomaka sve se unutra stisce, masira i tjera tekucinu van. Nisam ni znao da se u ovoj asani mogu kontrolirati i dizati posebno lijevi, pa posebno desni trbusni misici. Hehe, cudo je ta joga :rofl Postajes pravi gospodar svoga tijela :love6:

Eto toliko od mene pocetnika, cisto da dignem temu iz mrtvih :occasion5:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yoga
PostPostano: pet dec 24, 2010 2:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Evo da se ubacim malo u ovu temu

Na jogu idem vec neka 4 mjeseca i vec nakon ovog kratkog vremena sam vidio mnogo dobrobiti. Radi se o "Joga u svakonednevnom zivotu" sistemu i vec nakon kraceg vremena se moze videti da to mnogo pomaze u duhovnom razvoju.

Neke dobrobiti joge su da sve više i više postajemo svijesni svoga tijela, svojih misli, sadasnjeg trenutka. Tjelo postaje leprsavije, zdravije-pocne traziti svjeziju hranu. nekako se sve samo od sebe pocinje poslagivati.

I naravno joga nas uci pravilnom pogledu na svijet, prihvatanjem sebe, drugih, situacija. Jogi cijelo vrijeme radi introspekciju, posmatra pokrete, misli, osjecanja, i sve to naravno postaje način našeg života.

Joga je ite kako aktivan zivot. Pogotovo ovaj susatv "Joga u svakodnevnom zivotu" kojeg je osmislio Paramhanse Šri Svami Mahešvarananda , i godinama ga širi Evropom. U Njegovim knjigama ima itekako korisnih savjeta. On je na neki način ujedinio istok i zapad. Duhovno i materijalno. Prilagodio je svoj sustav današnjem čovjeku.

Nisam baš stručan za ovu temu, tek sam počeo sa jogom, ako negdje griješim ili sam nešto pogrešno shvatio neka me neko ispravi, to cu dobronamjerno shvatiti. No to je onoliko koliko sam ja mogao razumjeti i ovo kratko vrijeme.

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Yoga
PostPostano: ned feb 06, 2011 7:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Za praktičare yoge evo jedan lijep radio koji pušta izuzetno lijepe tjune.

Zen Radio

Uživajte! :love3:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz