Sada je: sub apr 27, 2024 5:44 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub apr 19, 2008 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1198
Citat:
Sad bi bilo dobro da se koja pojednostavljena metoda za pocetnike predstavi ili putem neke prevedene knjige ili ovdje u kratkim crtama... Jednostavno da krenem


svi bi nekud išli, išli, išli :-s (šala mala) :mrgreen: :toothy2:


najkraće:
Citat:
Ti sjedneš i jednostavno sjediš


malo dulje:
Citat:
Ti sjedneš i jednostavno sjediš, što znači da iz svoga uma izbaciš sve osim čiste svjesnosti o sjedenju.


a možda ipak leći :roll: no,no nema spavanja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 21, 2008 1:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Danas na HTV-u u emisiji Na rubu znanosti (23:45 h; tema "Transcedentalna meditacija):

http://www.hrt.hr/raspored/?raspored=1& ... 2008-04-21

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 3:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
How to See Yourself As You Really Are
by His Holiness the Dalai Lama (Author), Jeffrey, Ph.D. Hopkins (Translator)

Opis i kritike na amazonu: KLIK

Audio book (na engleskom jeziku, torrent, 380mb) download stranica: KLIK
Direktno preuzimanje torrent-a: KLIK


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 9:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
treskavica je napisao/la:
Danas na HTV-u u emisiji Na rubu znanosti (23:45 h; tema "Transcedentalna meditacija):

http://www.hrt.hr/raspored/?raspored=1& ... 2008-04-21


Gledao sam. Jako dobra epizoda iako ne znam ništa o TM-u. Još uvijek ne znam šta da mislim o toj disciplini (mnogi autsajderi kažu da je mlaka i komercijalna). Dobro je imati otvoreni um.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 23, 2008 10:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
tehuti, pogledaj ovaj komentar o TM:

http://www.galaksija.info/forum/viewtop ... ght=#47989

:)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 23, 2008 11:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
što se tiče tog Tm,moje mišljenje je da je to samo jedan vid meditacije,al ona kao takva nemože bit puno različitija od drugih vidova.
Po meni je pravi vid meditacije ući u samog sebe,spoznati mikrokozmos, odmoriti se od okoline.
A Swađimi što je osmislio naziv,nije ništa napravio drugo doli približio zapadnjacima drevne tekstove Veda,stare tisućama godina, no nekako iza svakog njegovog dijela vidim egocentričnost, fokusiranje na njegov lik i djelo.
Napravio je veliku stvar približivši ta učenja zapadnjacima, la nije niš baš izmislio, čovjek je spoznao za vrijeme intenzivnih višegodišnjih meditacija u povučenosti na Himalajama velike stvari,a kada se vratio odlučio o tome izvjestiti čovječanstvo za koje su Upanišade postale nejasne, no što je napravio sa velikim bogastvom?
Napravio si ogromnu vilu i živo u ogromnom bogatstu koje je uvelike trošio na svoje hirove, desetci auta te helihopteri za vlastite potrebe,dali tako doista postupa čovijek koji je spoznao sebe i laž materije?
Ne bi baš rekao, napravio je mnogo al mislim da je daleko od onoga za koga ga smatraju mnogi.
Naravno to je samo moje mišljenje...

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 23, 2008 12:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Anonimus
Citat:
iza svakog njegovog dijela vidim egocentričnost, fokusiranje na njegov lik i djelo

Istina, takvi su i moji dojmovi ljudi od kojih sam učio :mrgreen:

Vjerojatno je najbolje zaista se ni za šta niti na koga 'zaljepiti' već od svakoga naučit ono dobro što nudi, ostalo prepustit njima samima (nek se veličaju) :wink:

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 24, 2008 12:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
Samo kritiziraju druge i na temelju toga grade svoj autoritet, svi se oni smatraju boljim od ostalih, što ih ne razlikuje od krizitiranih osoba. Prodaju istu maglu. Ima tu i dobra al ima ga svagdje, nekada je teško razliovati negativca od pozitivca, kada su sve osobe oboje u jednome, samo ovisno o situaciji mogu poprimiti oblik koji sa naše perspektive odgovara našim stavovima.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: meditejšn iliti dhyana iliti "nisam poliglota"
PostPostano: čet apr 24, 2008 2:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
............

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Zadnja izmjena: Faaip de Oiad; pet nov 07, 2008 2:23 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 24, 2008 2:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Arja je napisao/la:
Prava.
Ideja trud/ne-trud je gotovo nepremostivi jaz za naš formativni centar, koji se klati od jedne suprotnosti do druge: srce vs um, čitanje knjiga vs meditacija, teorija vs praksa, četvrti put vs meditacija, intuicija vs razum, čestica vs talas hehe. Istina nije ni na jednoj od ovih suprotnosti, niti između ovih krajnosti, već jednostavno izvan klatna. :wink:
Ima tu nešto.
Citat:
Bez napora nikada ništa nećeš postići, sa naporom se ne može postići. Pa ti vidi. :?
Osho se na jednom mjestu izrazio IDENTIČNO. Jesi to uzela odatle ili slučajno?

Sviđa mi se kako razmišljaš i pišeš. Zrelo i, za razliku od većine, nije nekontrolirana struja svijesti.

Unatoč tome što si žensko. :)

Eto ti primjer muškog šovinističkog formativnog mišljenja na djelu. ;)

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 24, 2008 8:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Anonimus je napisao/la:
Samo kritiziraju druge i na temelju toga grade svoj autoritet, svi se oni smatraju boljim od ostalih, što ih ne razlikuje od krizitiranih osoba. Prodaju istu maglu.


slazem se... evo kako je Nietzscheov Zaratustra rekao svojim ucenicima

Zaratustra je napisao/la:
Sad ću poći sam, učenici moji! A i vi se raziđite i pođite sami. Tako ja hoću.
Doista, savjetujem vam: pođite od mene i branite se od Zaratustre! I još bolje: stidite ga se! Možda vas je prevario.
Čovjek spoznaje ne smije znati ljubiti samo svoje neprijatelje već i mrziti svoje prijatelje.
Loše se vraća učitelju, kad se uvijek ostaje samo učenikom.

...

- i tek onda kad me se svi odreknete, želim vam se vratiti. Doista, drugim ću očima, braćo moja, potražiti tada moje izgubljene; drugom ću vas ljubavlju tada ljubiti.


Zato, treskavice, i bolje da ne prihvacas ljude od kojih si ucio za autoritet.

Pozdrav

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 2:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Gledao sam Na rubu znanosti i uočio nešto zanimljivo: već dvadesetak godina imam prilike da slušam prezentacije TM-ovaca (bio sam i iniciran u tehniku) i vidim da i danas apsolutno svi govore isto o TM, potpuno istim rečima, čak i istom strukturom rečenice.
To je dokaz da se radi o programiranju.

Naravno izvrću suštinu meditacije: nije težnja uma da ide ka sve većem blaženstvu već ka sve većem čulnom iživljavanju, mehaničnosti i vezanosti, a oni to svetovno zadovoljstvo predstavljaju kao cilj meditacije. Kada kreneš da transcendiraš um onda se suočavaš sa sve većim njegovim haosom i otporom, on se nikada ne predaje, brani se kao zver. Naš um je poslednji bastion odbrane i očuvanja sebe. I naravno, nikada se um ne može umiriti, jer tada ne bi ni postojao, on postoji samo kroz aktivnost, a njihova priča da se um umiruje mantrom i tako kao u Holilvudskom hapy endu transcendira, je čista laž. Samo uvidom u celu strukturu uma i sveg haosa i vezanosti koji proizvodi on se može nadići. I tada doživiš blaženstvo, ali kao rezultat napuštanja svega onoga što oni reklamiraju kao cilj meditacije.

Uz pomoć njihove mantre možeš samo da otupiš toliko da sanjaš da si budan, smiren, i zaista tako da izgledaš. Mahariši je meditaciju kao tehniku za buđenje pretvorio u tehniku spavanja u kome sanjaš da se budiš. To je simulacija meditacije. Vrhunski simulakrum.
Zato su mu Iluminati dali zamak u Holandiji i uključili ga u svoj prokjekat svetske vlade.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 6:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 8:06 pm
Postovi: 43
Lokacija: Nis
Pantelija, ovde je već bilo reči o fraktalima .Fraktali potiču od reči fraktus –polomljen kamen. To ti je ono kad su geometriski oblici nepravilni ali i jednako nepravilni u svakoj srazmeri.!!!!
U principu u prirodi najčešće srećemo upravo ovakve nepravilne oblike koji su sebi slični :
Paprat,, grane drveća i gde se god okrenemo mi vidimo fraktale.
Ako se ovo dobrrrrrrrro razume JA lako mogu da te pretvorim recimo u „fraktalnu ORHIDEJU“ !!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 9:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
što se tiče TM, fora mi je bila ona njihova navodna levitacija,neznam dali je to provala ili doista to mogu,al mi se čini fora.

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 9:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Pa naravno da je fora, ni Mahariši nije mogao da levitira, niti iko od njih to može. Samo vešto skakuću na zadnjici.
Kada je malo dosadio ljudima samo sa meditacijom, i stado prestalo da mu se uvećava, pojačao je program sa sidhi tehnikama, slikao letače u vazduhu sa kravatama, odelima i akt tašnama, sve nasmejane i hapy, i tako 'prilagodio drevnu duhovnost Istoka savremenom Zapadu'.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 12:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 18, 2007 7:46 am
Postovi: 155
Lokacija: Rijeka, Hrvatska
Najčudniji podatak o njemu mi je to da je deset godina meditiro u pećinama Himalaje a nakon šta se vratio ponašao se kao običan idiot,kupujući sve i svašta,kako god je mogao. Daj je sada on samo lažuckao o godinama u planini ili nije naučio niš,il još gore,naučio pa zaboravio...
A šta mislite o njegovoj tezi da TM pomaže pri spriječavanju sukoba?
Još jedna važna činjenica njegove strukture učenja...

_________________
RESPECT TO THE MAN IN THE ICE-CREAME VAN!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 1:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Anonimus je napisao/la:
Najčudniji podatak o njemu mi je to da je deset godina meditiro u pećinama Himalaje a nakon šta se vratio ponašao se kao običan idiot,kupujući sve i svašta,kako god je mogao. Daj je sada on samo lažuckao o godinama u planini ili nije naučio niš,il još gore,naučio pa zaboravio...
A šta mislite o njegovoj tezi da TM pomaže pri spriječavanju sukoba?
Još jedna važna činjenica njegove strukture učenja...


Mene to sve podsjeća na multi level marketing. Nešto poput Amwaya, Tuperwarea, Zeptera... Ljudi koji ga slijede ne žele duhovno unapređenje već materijalno, a on im je uzor. Ipak većina još uvijek više drži do love i imetka nego do duha i napretka. I to on koristi...

:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: a di je tu meditacija?
PostPostano: pet apr 25, 2008 1:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Puno se pisalo o meditaciji ali meni nije puno toga jasno. Da li mi netko može reći sažeto što je meditacija i čemu služi? #-o
Osobno nastojim sve pojednostaviti i to tako prakticiram da uvijek vadim suštinu. Iz ovoga što ste pisali sam zaključio da meditacija nije ono što joj sama riječ znači - razmišljanje, nego slušanje, osluškivanje. Postupak u kojem čovjek nastoji isključiti ovozemaljska osjetila, pa tako i mozak i nastoji biti svjestan viših osjetila.

Po meni je glupost da meditacija služi za opuštanje, za vježbanje memorije, a i za duhovno pročišćavanje i slične stvari. Možda se može nešto takvo postići s njom, ali to su samo djelići onoga čemu bi trebala služiti.

Malo je to sve zakomplicirano, komercijalizirano.
:love12:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 26, 2008 12:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
..........

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Zadnja izmjena: Faaip de Oiad; pet nov 07, 2008 2:24 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 26, 2008 12:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
nogard je napisao/la:
Puno se pisalo o meditaciji ali meni nije puno toga jasno. Da li mi netko može reći sažeto što je meditacija i čemu služi? #-o


Problem s meditacijom jest u tome što koja god tehnika ti se da, formula, misao s kojom bi mogao krenuti, to prestaje biti meditacija i postaje koncentracija na tu misao, tu formulu.

Možda je najbolje i najbliže što se može reći "Sjedi i gledaj svoje misli." Ali već i to je počiniti grijeh protiv meditacije i prekinuti je prije nego što je počela. Po mom mišljenju, je li.

Usput, pročitao sam (nije provjereno) da je jedan zen-majstor podučavao ovako. Svaki put kad bi mu netko došao tražeći savjet, on bi samo bez riječi pokazao primjerom - sjeo ispred zida. Prema mom razumijevanju, poanta toga je da se um ne zagadi pogrešnim stavovima. Svaka instrukcija je nužno pogrešna. Zapravo možda bi bolje bilo da ti nisam ništa rekao osim ovog primjera. :)

Ako čitaš engleski i imaš volje, baci oko ili dva:

http://galaksija.info/forum/viewtopic.p ... ght=#39314

Bolji opis teško da ćeš naći. Ovdje ćeš ujedno vidjeti kako netko Maharishiju slama autoritet pred vlastitim sljedbenicima.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 86 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz