Sada je: pet maj 10, 2024 10:32 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri apr 14, 2010 11:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Pa da tacno, kako cu ja znat sta je sta ako je neko ko se na internetu predstavio da zna sta je meditacija pisao o vizualizaciji? U svakom slucaju, ja sam primijetila reakcije, a tek sam pocela sa time. Sad ne znam cemu ce me to odvesti :D

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri apr 14, 2010 11:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Najbitnije da te vodi k ljubavi.

Ljubav je najveća snaga ovog univerzuma.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet apr 15, 2010 10:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Nisam nikad u zivotu meditirala,no, ono zamišljanje boja na pojedinim chakrama sam zamišljala prilikom davanja autotretmana reikija, pa na neki nacin mislila sam da je to to.

ne,to nije to [-X
ovo je tema o Meditaciji:
viewtopic.php?f=7&t=423&start=0
iako i na toj temi veci deo postova govori o tome shta nije Meditacija nego shta jeste ,opet je i to od velike pomoci nekome ko se ovako prvi put srece sa tom praksom pa i pojmom meditacija uopshte,pogotovu u prvom delu teme ima obilje kvalitetnih postova o praavoj meditaciji

a zashto se na svaku sharenu i ugodnu nju ejdz vezbicu lepi etiketa meditacija sam vec na toj temi pisao pa cesh sigurno naleteti i na taj post,
ukratko(onima koji ne chitaju ni jucherashnje postove ,a kamoli one od pre par godina)
u pitanju je zakon trzshta,svakoj novokomponovano sklepanoj vezbici dodati rech meditacija,neshto kao oznaka kvaliteta -TM,i preko tog pojma se povezati sa jednom od najstarijih praksi budjenja ove civilizacije,dobiti na ceni i kredibilitetu da je ta vazbica koju kupujesh onaj pravi proizvod ,kvalitet isti kao original pa josh i turbo bolji jer je brzi ,ma instant
evo na primer,zachin Vegeta je toliko dugo,decenijama, bio neprikosnoveno dominantan,chak i posle razdruzivanja,da se svaki novi lokalni proizvodzach zachina morao prilagoditi da bi "ukrao"deo kolacha od 'vegete',poshto je naj upamceniji znak bio boja pakovanja i font,svi su novi imali iste boje ambalazu i font slova ,pa chak i slichna imena kao 'vegeta'
kad ojachaju i preuzmu deo trzishta,onda krenu sa novitetima koji bi ih istakli kao nesto razlichito od vegete
ali zanimljivo je da narod i dalje svaki zachin zove kao onaj prvi - 'vegeta'
bez razlike kako se zvao
i tako je i sa dzepnim papirnatim maramicama,prve koje su se pojavile su bile one "Paloma",i tako par decenija kasnije ljudi i dalje kad zele da kupe maramice kazu:daj mi paloma maramice,kasijerka navikla na ovakve narudzbe pita:od kojih,i kupac dalje bira prema ukusu i ceni
isto je i sa instant kafom,svaka je instant kafa(iako ih sada ima preko 40 na trzishtu ovde) i dalje 'Nes' kafa i u marketima i u kaficima i u cenovnicima itd...
toliko su ti znaci upechatljivi i ugnjezdivi u secanju
zato se svaka usrana nju ejdz zajebancija od shezdesetih naovamo zove "meditacija"

kad sledeci put na netu naletish na takve vezbice sa etiketom meditacija,samo se seti:
meditacija
isto kao vegeta
kao paloma
kao nes
kao meditacija
kao ljubav
pardon,Ljubav :toothy2:

Tragom_ptice_dodo je napisao/la:

A vidi sta je pisalo na stranici gdje sam procitala o meditaciji :
"Ukoliko želite probati meditirati ovdje se nalaze dvije jednostavne, a vrlo efikasne meditacije kanalizirane od Sv. Germaina o kojemu možete više saznati na stranici Svjetlosne Zrake."
A onda su napisali te 2 meditacije...

Sta je sad istina?

pogotovu biti pazljiv pri kupovini kad se na ambalazu lepe zvuchni likovi,na neki nachin uzori koji su tu stavljeni kao garancija kvaliteta,
jer gde je Germanikus,
tu je i Asteriks i Obe.....miki maus,neo,betmen i ostali pacovi(pardon, Izbavitelji ) i tu se vec trzishte shiri multidimenzionalno,tu onda idu i nagradne igre,napredovanje po nivoima,skupljanje slichica/ikona najugodnijh idola itd..
a beshe rech o meditaciji,jeli?


Tragom_ptice_dodo je napisao/la:

A vidi sta je pisalo na stranici gdje sam procitala o meditaciji :
"Ukoliko želite probati meditirati

Sta je sad istina?


shta je sad istina? na istoj temi
viewtopic.php?f=7&t=423&start=0

sam u jednom postu isprichao jedan stari gnostichki vic o machorima koji ce ti,chini mi se,biti od pomoci u odgovaranju na ovo pitanje

a to shto je pisalo i shta si prochitala,ima isto jedan vic,
znash onaj o choveku koji je hodajuci putem ugledao tarabu sa rupom iznad koje je pisalo P.ChKA
pa mu je valjda u tom trenutku bilo ugodno da poveruje da je ta rupa u tarabi zaista p.ichka i gurnuo kitu u rupu u potrazi za instant satisfakcijom i zavrshio odrane kite
e sad neko kad to prochita zna da ta rupa u tarabi nije p.chka jer je vec imao prilike da vidi praavu stvar
neko ko samo mashta o tome bez potrebnog znanja,ce poverovati svom vishful thinkingu(zavisno od jachine zelje) da je ta rupa na dohvat ruke zaista ona praava stvar koju sve svete knjige opisuju i gurnuce kitu u tarabu bez imalo oklevanja
dakle nesto slichno kao onaj vic sa machorima - nishta bez direktnog iskustva :love3: :love5: :love3:


Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Sinoc sam slučajno naletjela na jednu stranicu sa 2 jednostavne meditacije pa sam odlučila da probam. Prvo sam probala prvu, a zatim drugu meditaciju, a njihovo trajanje bilo je 20min + 20 min= 40minuta sveukupno.
Evo o kojim meditacijama je rijec:

I. meditacija - Meditacija Ljubičastog Plamena:
...
vizualizirajte
...
Ostanite tako meditirati koliko Vam je ugodno.

II. meditacija - Bijela Kugla:
...
vizualizirajte
...
Dok tako meditirate, isto možete ponavljati neke afirmacije,
Ostanite tako meditirati koliko Vam je ugodno.


A sad moje iskustvo:
Prilikom prve meditacije zamišljala sam onako kako je pisalo i osjecala sam nevjerojatno treperenje ociju. Nisam mogla to treperenje da kontrolisem, a naročito je “ludjelo” kad sam nekako zaklopljenih ociju uspjevala da vidim neku tacku u boji, indigoplave boje ili ljubičaste…Moje pitanje je : da li sam na dobrom putu?
Prilikom izvodjenja druge meditacije, osjecala sam ugodnost. Dugo sam sebe zamišljala u svjetlećoj kugli kako lebdim, putujem svemirom….

Ima li jos neka jednostavna meditacija kojom se cisti karma?

da skratim,na istoj temi sam vec pisao o instant vezbicama,bunar zelja meditacijama i efektima "shumece tablete" koji su opshte mesto ovakvih zezalica i obichno glavna udica na koju se naivni pecaju :toothy2:






Tragom_ptice_dodo je napisao/la:

Medjutim zbunjena sam. Sta znaci onda ono sto radim ja i koja je razlika izmedju vizualizacije i meditacije? Sta se moze postic jednim, a sta drugim?

takodje,za pochetak,prochitati temu :read:




Tragom_ptice_dodo je napisao/la:


:toothy2:
hehe,da,link bi slobodno mogao nositi naslov "Taraba sa rupom na kojoj pishe P.ChKA"



Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Pa da tacno, kako cu ja znat sta je sta ako je neko ko se na internetu predstavio da zna sta je meditacija pisao o vizualizaciji? U svakom slucaju, ja sam primijetila reakcije, a tek sam pocela sa time. Sad ne znam cemu ce me to odvesti :D

kad pazljivo prochitash temu bice ti itekako jasnije,pogotovu shta nije meditacija i nikad nece biti ,ma kakve efekte izazivala shumeca tableta ce uvek biti shumeca tableta,ma kako bila puna vitaminima nikad nece izrasti u drvo i roditi jabuku,
a ovde smo zbog te jabuke ,ne zbog tablete koja na kratko daje lazan ukus jabuke,
kao ona rupa u tarabi,ako je chovek poprilichno trankvilizovan i kontaminiran otrovima,nece ni osetiti da mu daska dere kitu,mislice da je to od uzitka valjda :glasses7:



:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet apr 15, 2010 12:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 08, 2005 9:11 am
Postovi: 90
Kaj se tiče meditacije "Srca u plamenu -Tao meditacije" od Wolinskog odlično prezentira tu praksu, a moram reći da i na Pantelijinim stranicam nalaze odlični materijali o meditaciji.
Ja ne bih etiketirao kao nat ove prakse o kojim govori dodo, svako bavljenje vlastitim razvojem je dobro. Znanje se skuplja na putu kroz praksu i učenje. Kojm metodom se dolazi do spoznaje opet je po svakom ponaosob....na kraju krajeva uz dovoljno truda svako dođe do svog načina meditacije.
Utišani unutarnji dijalog, povlačenje pažnje od vanjske vezanosti iotvara vrata u multidimenzionalnost istinske prirode čovjeka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 1:12 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 03, 2009 12:28 pm
Postovi: 3
bok svima. nisam cijeli topik prelistala baš, pa se nadam se ovakvo pitanje negdje ne ponavlja. uglavnom, zanima me dal mi netko moze objasniti to sto mi se desilo tijekom meditiranja...

inace, to mi je bilo prvi put da sam isla meditirati uopce...malo sam se informirala po netu, kako bi trebalo opustiti se, sjesti u lotus polozaj, prekriziti ruke, disati smireno i truditi odagnati kojekakve mislim, zapravo ne misliti ni na šta.
točno sam osjetila te neke trenutke kad ne bi mislila ni na šta, al se radilo o sekundama. recimo, misli vrludaju, pa ih nekako odagnam, pa par sekundi tog nicega, onda se opet nes javi, pa i to odagnam...i tako vise puta...

a onda se desilo da sam dobila osjecaj kao da mi je tijelo malo preplavila neka toplina. osjecaj kao da mi se tijelo lagano ljuljuska naprijed nazad, iako se to naravno nije dogadalo, samo taj osjecaj. isto tako, pocelo mi je lagano ubrzavati kucanje srca, javilo mi se i ko neko pulsiranje u glavi...to se sve pojacavalo, pa je doslo i do toga da su mi se (zatvorenih ociju) pocele pomicati oči ko u REM fazi sna. malo sam pustila da ti svi osjecaji traju, bila sam ih potpuno svjesna, no ipak sam se nekako i prepala. zasto se to desilo? kad sam odlucila otvoriti oci, jos minutu dvije nakon mi je srce tako ubrzano kucalo, onda se vratilo sve u normalu.

kasnije sam malo proguglala i o tome....pa se kao nekako najlogicnije objasnjenje ispostavilo da mi je mozdana aktivnost presla iz beta valova najprije u alfa koji bi trebali predstavljati duboku opuštenost, stanje uoči sna. a ovo što mi se desilo kao karakteristike REM faze sna su upravo theta valovi koje i inace karakterizira meditativno stanje, REM faza, sanjanje.

zanima me kolko sam u pravu, jel to stvarno bilo to? malo mi je i cudno da sam takvo stanje uspjela tako brzo postići. što bi bilo da sam se još prepustila tom osjećaju? uglavnom, svi komentari dobrodosli jer ja ocito i ne znam dovoljno o toj tematici...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 3:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
I ja sam doživio nešto takvo, također pri početku meditiranja. Nisam još vidio neko suviše uvjerljivo objašnjenje. Jedno je reklo da se radi o oslobađanju od nekakvih entiteta a drugo da se radi o "ostacima emocija"...

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 5:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 16, 2009 6:37 pm
Postovi: 104
konfuzna je napisao/la:
bok svima. nisam cijeli topik prelistala baš, pa se nadam se ovakvo pitanje negdje ne ponavlja. uglavnom, zanima me dal mi netko moze objasniti to sto mi se desilo tijekom meditiranja...

inace, to mi je bilo prvi put da sam isla meditirati uopce...malo sam se informirala po netu, kako bi trebalo opustiti se, sjesti u lotus polozaj, prekriziti ruke, disati smireno i truditi odagnati kojekakve mislim, zapravo ne misliti ni na šta.
točno sam osjetila te neke trenutke kad ne bi mislila ni na šta, al se radilo o sekundama. recimo, misli vrludaju, pa ih nekako odagnam, pa par sekundi tog nicega, onda se opet nes javi, pa i to odagnam...i tako vise puta...

kako ne misliti na nista ako su ti oci zatvorene?
ako zatvorenih ociju dovedes sebe u situaciju da na nista ne mislis, tada spavas.
opet, ako su ti oci otvorene, vanjski svijet kojeg gledas je dovoljan veliki izazov da o njemu mislis.
:-k hmmm, pa sta nam je ciniti?
gledanje u vrh nosa, znaci, blago otvorenog pogleda, tako da pratimo liniju nosa, ce nam omoguciti da odrzavamo budno stanje i da suzimo obim razmisljanja na jednu tacku.
to je sto se tice odnosa ociju i misli. to je vanjski odnos, jer slika dolazi iz vana i aktivira misli, bile oci otvorene ili zatvorene.

Citat:
a onda se desilo da sam dobila osjecaj kao da mi je tijelo malo preplavila neka toplina. osjecaj kao da mi se tijelo lagano ljuljuska naprijed nazad, iako se to naravno nije dogadalo, samo taj osjecaj. isto tako, pocelo mi je lagano ubrzavati kucanje srca, javilo mi se i ko neko pulsiranje u glavi...to se sve pojacavalo, pa je doslo i do toga da su mi se (zatvorenih ociju) pocele pomicati oči ko u REM fazi sna. malo sam pustila da ti svi osjecaji traju, bila sam ih potpuno svjesna, no ipak sam se nekako i prepala. zasto se to desilo? kad sam odlucila otvoriti oci, jos minutu dvije nakon mi je srce tako ubrzano kucalo, onda se vratilo sve u normalu.

zatim, imamo odnos sluha (usiju) i misli.
to je unutrasnji odnos i po njemu mozemo utvrditi da li nam se um umirio i nije.
taj odnos ide preko srca. usi prate ritam otkucaja srca.
ritam otkucaja srca zavisi od misli. sto nam misli vise lutaju (kad nesto vizualizujemo), to nam srce brze kuca. kada ne cujemo otkucaje srca, a svjesni smo daha koji nam iz srca dolazi, tada nam se um umirio.

predlazem, za sve one koji zele da pocnu da meditiraju, da prvo nauce da pozorno posmatraju bez uticaja misli. to znaci da kada posmatraju nesto u prirodi, recimo drvo, ne razmisljaju o onome sto vec znaju o tom drvetu iz skole ili knjiga, vec da ga posmatraju oslobodjeni misli. znaci, posmatrati njegovo deblo, lisce, krosnju, ptice koje slecu itd., bez donosenja bilo kakvog suda o svemu tome, samo posmatrati. ne treba se usredotociti na ono sto posmatramo, jer naredba da se usredotocimo dolazi iz misli. cim su misli u akciji javlja se i proturijecje. treba se nauciti na pozorno posmatranje, jer pozornost je stanje u kojem nema proturijecja. na taj nacin dolazimo do cjeline onoga sto posmatramo. posmatrac i posmatrani objekt postaju jedna cjelina.
kasnije, kad se krene sa meditacijom, usredotocenost na jednu tacku (vrh nosa) dolazi iz pozornosti, a ne iz misli.

pozz :love9:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 8:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 9:39 am
Postovi: 50
Lokacija: Treći kamenčić do Sunca
Slažem se s Cocco Billom, a najjednostavnija moguća tehnika je pratiti svoj dah, bez da pokušavaš promjeniti njegov ritam ili sl., samo budi svjesna prvo udaha, a nakon toga i izdaha. Može se i brojiti kod svakog izdaha 1, 2,...do 10, a onda opet ispočetka. Bitno je ne pokušavati promijeniti disanje, nego biti svjestan disanja.

_________________
Čovjekova najveća zadaća u životu je roditi samog sebe. (E. Fromm)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 10:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Aster je napisao/la:
Kaj se tiče meditacije "Srca u plamenu -Tao meditacije" od Wolinskog odlično prezentira tu praksu, a moram reći da i na Pantelijinim stranicam nalaze odlični materijali o meditaciji.
Ja ne bih etiketirao kao nat ove prakse o kojim govori dodo, svako bavljenje vlastitim razvojem je dobro. Znanje se skuplja na putu kroz praksu i učenje. Kojm metodom se dolazi do spoznaje opet je po svakom ponaosob....na kraju krajeva uz dovoljno truda svako dođe do svog načina meditacije.
Utišani unutarnji dijalog, povlačenje pažnje od vanjske vezanosti iotvara vrata u multidimenzionalnost istinske prirode čovjeka.


Odlična knjiga, pridružujem se preporuci. Imam ju u tvrdom formatu i dan danas, nakon nekoliko godina, smatram ju jednom od najkorisnijih i najpraktičnijih knjiga koje posjedujem.

Pojam meditacije se može gledati iz raznih perspektiva. Npr, u zapadnoj ezoteriji, meditacija je samo uvod u molitvu i kontemplaciju, o meditaciji se ne govori kao o ultimativnom iskustvu, već kao o pripremnoj, relaksacijskoj fazi susreta sa božanskim. U izvornoj Kabali (ne u hermetičkoj varijanti) meditacija je ustvari više kao prvi korak umirivanja uma dok se srce ne uzdigne na njegovo mjesto pa ga ponese u nebesa. U kršćanskom misticizmu, meditacija je također prvi stupanj duhovne prakse. Ona također služi kao temelj na kojem se gradi duhovni hram.

Postoje razne tehnike meditacije, ali to su samo tehnike. Sve one mogu dovesti do izmijenjenog stanja svijesti pogodnog za skok uma i srca i eventualnu kontemplaciju, tj. na potpunu apsorpciju ideje na koju se kontemplira.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 11:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Pomalo sa savjetima. Ako baš neko ne zna što da radi s očima, možda neka budu zatvorene ili otvorene da gledaju u nešto jednolično i nezanimljivo.

ptolomeus je napisao/la:
Bitno je ne pokušavati promijeniti disanje, nego biti svjestan disanja.
Zanimljivo, moje iskustvo je da je to nemoguće. Mada znam da ga koriste mnogi.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet maj 13, 2010 11:35 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 03, 2009 12:28 pm
Postovi: 3
@samo tako: nisam bas sigurna da vjerujem u priče oko entiteta :-k kod ovog sam htjela uzeti u obzir i potpuno znanstveno objasnjenje, a to je promjena stanja svijesti, odnosno moždanih valova. do nedavno nisam imala pojma da je meditacijom moguće to postići, odnosno neki čak kažu da sama meditacija upravo to i jest. theta i delta moždani valovi. onim sam postom htjela vidjeti dal netko s tog stajališta zna nešto više o tome?

@cocco bill: nisam rekla da nisam uopće na ništa mislila, nego da sam se trudila sto vise da ne razrađujem misao ako mi dode, nego da se samo prepustim opustanju. uostalom, sta nije slicno i kad ides spavati. kad me preplave razlicite misli, kad ne mogu prestati razradivati iste, tesko je zaspati. tako nekako shvacam i meditaciju. prepustiti se tom nekom opustenom stanju, i pritom sto manje razvijati misli, cak ih nekako sprijeciti. i vezano uz to, ja sam napisala da mi su mi se desili takvi kratki trenuci. mislim da sam negdje, ne znam jel na ovom forumu il negdje drugdje, isto procitala da je netko napisao da mu se dogadalo bas tako. dakle, misao pa kratko stanje nicega, pa opet neka misao, pa stanje ne misljenja ni o cemu. uzasno je tesko to odrzati da traje dulje od nekoliko sekundi. al nekako mi se cini da pridonosi tom nekom potpunom smirivanju (uma).

dakle, ako ja ne mislim u tom kratkom trenu ni na sta, ne znaci da spavam. i ako sam svjesna da ne spavam, ne znaci da razradujem misao o tome da sam svjesna. tako da ovo dalje sto si napisao uopce ne razumijem. ovo s vrhom nosa i sve nadalje....ovo sa otkucajima srca pogotovo. jer ispada kontradiktorno tvrdnji da u meditaciji nas mozak radi u theta i delta valovima? kako to objasnjavas?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: ned aug 08, 2010 5:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
konfuzna je napisao/la:
nisam rekla da nisam uopće na ništa mislila, nego da sam se trudila sto vise da ne razrađujem misao ako mi dode, nego da se samo prepustim opustanju. uostalom, sta nije slicno i kad ides spavati. kad me preplave razlicite misli, kad ne mogu prestati razradivati iste, tesko je zaspati. tako nekako shvacam i meditaciju. prepustiti se tom nekom opustenom stanju, i pritom sto manje razvijati misli, cak ih nekako sprijeciti. i vezano uz to, ja sam napisala da mi su mi se desili takvi kratki trenuci. mislim da sam negdje, ne znam jel na ovom forumu il negdje drugdje, isto procitala da je netko napisao da mu se dogadalo bas tako. dakle, misao pa kratko stanje nicega, pa opet neka misao, pa stanje ne misljenja ni o cemu. uzasno je tesko to odrzati da traje dulje od nekoliko sekundi. al nekako mi se cini da pridonosi tom nekom potpunom smirivanju (uma).

dakle, ako ja ne mislim u tom kratkom trenu ni na sta, ne znaci da spavam. i ako sam svjesna da ne spavam, ne znaci da razradujem misao o tome da sam svjesna. tako da ovo dalje sto si napisao uopce ne razumijem. ovo s vrhom nosa i sve nadalje....ovo sa otkucajima srca pogotovo. jer ispada kontradiktorno tvrdnji da u meditaciji nas mozak radi u theta i delta valovima? kako to objasnjavas?

Definitivno si u pravu. Može se biti svjestan zatvorenih očiju bez da se razmišlja o bilo čemu.
Pa, za mene to bi bila i poenta meditacije. Tako se lijepo odmorim. Događa se naravno da se pojedina misao ubaci. Samo je registruješ, ne uplićeš se u nju i ona izčezne. Um se definitivno sve više smiruje na ovaj način.
Neko je spomenuo u ranijim postovima ako se ne varam zvukove koji mogu mozak dovesti do promjene broja moždanih ciklusa. Probao sam to. Osjećaj je lijep. Relativno se brzo može ući u "opušteno" stanje. Iako je to externa metoda, nije loša za povremenu upotrebu pogotovo za početnike koji imaju probleme da sjede mirno 15-30 minuta.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: ned aug 08, 2010 5:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
http://www.internet-radio.org.uk/stations/meditation/

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet aug 12, 2010 9:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Aster je napisao/la:
...a moram reći da i na Pantelijinim stranicam nalaze odlični materijali o meditaciji.

Definitivno!
Ovom prilikom mu se istinski zahvaljujem! :thumbup:


Green Note je napisao/la:
...strašno sam radoznala i većinu stvari koje su navedene na ovom forumu, i o kojima sam čitala ne samo ovdje, hoću da isprobam i doživim. I onda ne znam šta prvo :)

Sve probaj, jedno po jedno, bez žurbe. Evo ja malo praktikujem zazen i sjajno je! :toothy2:

radaradmila je napisao/la:
Pozdrav svim forumasima!Nova sam na forumu i zelela bih da cujem necije misljenje.Naime pre 5 god.sam igrom slucaja dobila informacije i uputstva od osobe koja je inicarana u samana o meditiranju.Pocela sam meditacije prateci ta uputsva uz muziku koja mi je prijala,docarala pozitivnu kosmicku energiju,punila telo tom energijom do osecaja tezine a onda je sirila oko sebe do beztezinskog osecanja,odnosno lebdenja i bilo je predivno.Radila sam to nesto vise od godinu dana i u svom meditiranju mislila na cilj koji zelim da postignem i krenulo je,medjutim desilo se da sam zaspala i probudila se svesna jednog odgovora"dacemo ti" a na plafonu su bile 4sive glave,ustinula sam se i zakljucila da sam budna,zazmurila nekoliko puta a glave su nestajale jedna po jedna.Jos uvek se pitam sta je to bilo,ne meditiram vise od onda,uplasila sam se,znam samo da su pocela od onda da bole ledja,jaucem nocu,ne znam sta mi se desava.Ima li neko ideju sta bi to moglo da bude?

Vidi ovaj isječak: Makjo su pojave - priviđenja, opsjene, tlapnje, otkrivenja, varljivi utisci - koje je onaj koji praktikuje zazen (naravno vrsta meditacije; preporučuje se praktikovanje otvorenih očiju; u japanskom "zazen" znači sjediti u tišini ne radeći ništa) sklon da doživljava na određenom stepenu razvoja sjedenja (meditiranja). MA znači "đavo", a KJO "stvarni svijet". Stoga Makjo znači uznemiravajuće, ili "đavolske" pojave koje se nekome prikazuju u toku zazena. Ove pojave nisu po sebi loše. One postaju ozbiljna smetnja praksi samo ako čovjek nije upoznat sa njihovom pravom prirodom i ako biva njima zaveden....
...Onaj ko prione uz ono što uvidi kroz satori, još uvijek se zapetljava u svijetu Makjoa. Tako, vidite, čak i poslije probuđenja postoji Makjo...
...U izvjesnom smislu broj Makjoa koji se mogu javiti je neograničen...
...u Rjogen sutri Buda upozorava na 50 različitih vrsta ali naravno on ukazuje na najuobičajnije. Pored onih koji sadrže priviđenja, postoje mnogi koji su povezani sa čulom dodira, mirisa ili sluha, ili koji katkad pokrenu tijelo sa strane na stranu, ili naprijed nazad, ili ga saviju na jednu stranu, ili učine da ga osjećate kao da tone, ili da se podiže. Ima čak slučajeva kada bez svjesnog uvida čovjek zabilježi stvari za koje se ispostavi da su proročki tačne. Veoma su uobičajena vizuelna priviđenja. Radite zazen otvorenih očiju, kad neočekivano, bez upozorenja sve ispred vaših očiju postaje bijelo ili crno (u mom slučaju).
...Šta je suština ovih uznemirujućih pojava? One su privremena stanja svijesti koja se javljaju tokom zazena kada se naša sposobnost da se usredsredimo razvije do određene tačke, a naša praksa počinje da sazrijeva. Kada su talasi misli koji rastu i splašnjavaju na površini uma, djelomično smireni, preostali činioci prošlog iskustva "skladišteni" u dubljim nivoima svijesti, isplivavaju povremeno na površinu pružajući osjećaj obuhvatnije ili proširene stvarnosti.

Ovo je iz "Predavanja o zazenu" (Jasutani-roši)

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet sep 09, 2010 9:34 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri feb 18, 2009 10:46 am
Postovi: 10
Hello!

Zanima me, pa bih vas molila vaše stajalište glede pitanja: zašto se u meditaciji njišemo?

Hvala! :hello2:

_________________
What we think, we become.
Buddha


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet sep 09, 2010 10:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Misliš namjerno ili nehotice?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet sep 10, 2010 7:19 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri feb 18, 2009 10:46 am
Postovi: 10
Nehotice! ono njihanje koje dođe samo od sebe i ne osjeća se kao nikakav napor, već naprotiv, čak i ugodno.

_________________
What we think, we become.
Buddha


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet sep 10, 2010 8:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Dinah je napisao/la:
Hello!

Zanima me, pa bih vas molila vaše stajalište glede pitanja: zašto se u meditaciji njišemo?

Hvala! :hello2:

Paaa, možda se tijelo opusti i jednostavno prepusti?
Ja se nisam njihao kako ti kažeš, ali evo malo googlam i vidim da ima slučajeva njihanja.
U Oshovoj "Narandžastoj knjizi meditacionih tehnika" postoji i Meditacija njihanja.

Prvi stadij: 20 min.

Sjednite prekriženih nogu i zatvorenih očiju. Počnite se lagano njihati, prvo nalijevo, pa nadesno. Njihati se ne mora cijelo tijelo, naginjite se do tačke do koje vam je još ugodno. Kad dostignete najdalju tačku, ispustite glas "hu" - i to silovito, s trzajem. Učinite to na kraju svakog njihanja, s obje strane.

Drugi stadij: 20 min

Jednostavno sjedite nepokretno.

Treći stadij: 20 min

Stojte u ćošku posve nepomični.


Dakle, bez obzira na to da li je njihanje namjerno ili ne, bitno je da se u meditaciji osjećaš ugodno i ne možeš pogriješiti.

:hello2:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet sep 10, 2010 9:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 11, 2009 10:12 am
Postovi: 449
Dinah je napisao/la:
Nehotice! ono njihanje koje dođe samo od sebe i ne osjeća se kao nikakav napor, već naprotiv, čak i ugodno.

Čakre se spinuju ako se ne varam. Radio sam par puta to, uvek sam izazvao njihanje i to vrlo intezivno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet sep 10, 2010 10:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ja nemam takvo njihanje, samo ono minimalno koje ne mogu ni pokušavam eliminirati.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz