Sada je: ned apr 28, 2024 8:14 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet apr 10, 2008 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Pantelija je napisao/la:
Za Krišnamurtija kažem da je mlak u poređenju sa Nisargadatom. Uporedi ga i ti pa će i tebi tako izgledati. Govore u suštini istu stvar. Samo je Nisargadata mnogo direktniji i jasniji. Krišnamurti je intelektualniji, ako ti to nešto znači.


Nisargadatu priznajem da nisam pročitao. Namjeravam.

Ne bih Krishnamurtija okvalificirao kao intelektualnog. To je česta opaska koja mu se daje, pa ćeš naći i najvulgarnije budale na youtube-u kako mu prigovaraju intelektualnost.

Ja bih prije rekao da je "spoznajniji". On je za mene čovjek uvida.

Ljudi generalno misle da postoje neka kola u koja mogu sjesti (npr. meditacija) i da će, koristeći ta kola (a ostavši jednake neznalice koje su i bili) postati oni koji znaju. Mislim možda i postoje takva kola - ali u tom slučaju to sigurno nisu ona koja ljudi zamišljaju.

Citat:
Mislim da je dovoljno zapisano o Četvrtom putu. Svi ti mehanizmi i principi rada Četvrtog puta su već u nama i ispravna meditacija (vipasana, satipatana, zazen) ih spontano sprovodi i aktuelizuje. Znanje iz Četvrtog puta to samo može da ubrza i učini svesnijim i konstruktivnim.


Sve to pod pretpostavkom da je četvrti put nekako oformljen i kristaliziran oblik iste te meditacije. Ali pitanje je da li je. Po mom mišljenju nije.

Al dosta o svemu ovome. Preapstraktno je i presubjektivno. Ako napišeš komentar pročitat ću ga, ali nakon toga predlažem da prestanemo.



treskavica je napisao/la:
Nikoga od ovih gore ponuđenih autora nisam čitao, Osho-a sam pogledao, knjige u knjižnici, pročitao nekoliko slučajnih stranica i nije me privuklo ništa.
To je bio i moj prvi dojam. Zato sam naveo točno određene knjige. :) Jer ostale su brate besciljno litanje. Po mom mišljenju, pisma su daleko najveće kvalitete i najzanimljivija. A i razumljivo je zašto.

Sve ovo naravno ne znači da ti apsolutno moraš čitati Osha jer ga ja čitam. :) Vrlo važno...

Citat:
Zbunjuje me taj izraz 'četvrti put', nikad čuo.


http://en.wikipedia.org/wiki/Gurdijeff

Citat:
Ne znam u kojoj poziciji na ovim stranicama je Fromm, no nekoliko njegovih knjiga zaista ocrtavaju dio moje unutrašnjosti, a ovdje bih spomenuo njegove Čovjek za sebe i Autoritet i porodica koje se možda dotiču ovoga o čemu pišem.


Fromma sam pročitao uzduž i poprijeko. Samo Čovjek za sebe sam pročitao valjda 5-6 puta. Volim Fromma, dapače, do zena sam došao upravo tako što je on pisao jednu knjigu u suradnji sa Suzukijem.

Ipak mislim da ako se dočepaš pravih stvari od Osha (ili nekih od ljudi koje sam gore spominjao) da ga nećeš više ni pipnuti. To je jedna potpuno druga razina i autoritet.

Samo moje mišljenje. :)

Ajd...

nat je napisao/la:
ako ti se ne raspravlja ovako ,razmenom iskustava,
i ako pod raspravom onako podrazumevash ping-ponganje citatima raznih veeeeeeeeeeeeelikih,moooooooooocnih Guuuuuuruuuua s dugachkim imenima kao krishnamishnamurtikurti,sheshbeshnakaresh,sananmananmojtitatapogledajizavrata,kenliiiitulibulibudauchu i sl. chija ti imena zvuche tako duhovno i mistichno da ti se uchkur na gacama sam od sebe odvezuje josh dok im ime chitash u naslovu knjige
ne pada mi na pamet 8)


Nate, moram ti priznat da si mi zbilja očitao lekciju. Ne samo u ovom postu nego i u prošlom. Mislim vidim da ti je to bio cilj. Dođe mi da ti se poklonim, a na to natjeram i sve svoje ženske poznanice. Hoćeš li nam biti učitelj?

Ako misliš da sam ijedno ime naveo radi toga da se pohvalim...................... tsk tsk tsk.

[-X

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 10, 2008 2:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Svaka čast, Faaip de Oiad :thumbup:

Sad sam pogledao na stranicu o članovima i vidim da si oho-ho mlad, a toliko si knjiga pročitao, i Fromma masu puta =D> zaista sam zadivljen, ja sam u tvojoj dobi bio pravi tudum (tutlek #-o), sasvim su mi druge stavri bile na pameti, a sad kad sam u braku i dijete je tu, patim od kroničnog pomankanja vremena za čitanje, a da ne kažem kako čitam 100 puta više od bilo kog iz svoje generacije...

Svaki prijedlog prihvaćam, ne ustručavaj se dat mi savjet, samo idem polako i prepolako s čitanjem, a s meditacijom - NIKAKO :evil:

Nisam zainteresiran za rasprave o točnosti ili pogrešnosti bilo kojeg autora ili pristupa već više za praktične savjete i iskustva :) zato su naslovi knjiga i linkovi koje si mi preporučio dobar savjet, ubaci neki pravi naslov od Krishnamurtija, opiši detaljnije još neku svoju meditaciju i sve 5 8)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 10, 2008 11:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Tresk, hvala na lijepim riječima. Zacrvenio sam se. :)

Krishnamurti. Njegova najpoznatija knjiga je Prva i posljednja sloboda. Iskreno, ja nje nisam skoro ništa shvatio. Čitao sam još neke radove ali s njima je bilo isto. Onda sam s vremenom počeo uviđati neke od stvari koje govori. Sada čitam neku kompilaciju njegovih misli koju sam skinuo s limewirea - "The book of life". Sklepana je tako da postoji misao za svaki dan u godini. Inače imam averziju prema takvim radovima, ali ovaj put mi je stvarno sjelo. I čitam ga točno tako kako je napisan - dan po dan :)

Moja meditacija je još uvijek pipanje u mraku. Od Krishnamurtija ćeš sve čuti, ali ne odma. Ako se dobro sjećam, on čak u cijeloj PIPS nije ni spomenuo meditaciju, jer je smatrao da je to preozbiljna tema i da je za nju potreban prvo temelj razumijevanja nekih stvari.

(Inače, postoje dva Krishamurtija - Jiddu i U.G. Ovaj drugi je njegov bivši učenik-odmetnik. Njega nisam čitao. Jiddu je taj koji je poznatiji i o kojem se generalno govori.)

Baci oko na ove linkove za slučaj da ti zatrebaju kasnije ;)

http://galaksija.info/forum/viewtopic.p ... ght=#44600

http://galaksija.info/forum/viewtopic.p ... ght=#39314

http://ivantic.net/
(Pantelijin site.)

http://tchl.freeweb.hu/


Nije nešto ali jbga. Zippo je negdje bio stavio Suzukijev "Uvod u zen budizam" ali ga nema više.

Ako ti treba ovakve literature a imaš sporu vezu ili ti se ne da tražit, meni ti nije nikakav problem snimit na cd i poslat.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 11, 2008 5:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Faaip de Oiad je napisao/la:
Citat:
Mislim da je dovoljno zapisano o Četvrtom putu. Svi ti mehanizmi i principi rada Četvrtog puta su već u nama i ispravna meditacija (vipasana, satipatana, zazen) ih spontano sprovodi i aktuelizuje. Znanje iz Četvrtog puta to samo može da ubrza i učini svesnijim i konstruktivnim.


Sve to pod pretpostavkom da je četvrti put nekako oformljen i kristaliziran oblik iste te meditacije. Ali pitanje je da li je. Po mom mišljenju nije.


Sve što je Krišnamurti pokušavao u svim svojim knjigama jeste opis iskustva prave meditacije, a to je vipasana i satipatana.
On je pokušavao rečima da opiše ono što se samo praksom postiže.
To je ono što mu najviše zameram.
I to je ono što samo praksom čovek može da vidi dok čita Krišnamurtija.
Priznajem da je on to dobro pokušavao i da je njegov opis najbolji, ali je ipak samo opis i previše je njega naglašavao, čak toliko da je odvraćao od same prakse.
On je dobar kao uvod u meditaciju, čak nophodan jer vrlo dobro govori šta meditacija nije. Kada je jednom započneš onda ti ne treba Krišnamurti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 14, 2008 8:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Faaip de Oiad je napisao/la:
Nije nešto ali jbga. Zippo je negdje bio stavio Suzukijev "Uvod u zen budizam" ali ga nema više.

Ako ti treba ovakve literature a imaš sporu vezu ili ti se ne da tražit, meni ti nije nikakav problem snimit na cd i poslat.


Hvala na ponudi za CD, imam OK vezu :). No imam i Suzukijev "Uvod u zen budizam" doma, ako imaš vremena, znanja i mogućnosti, ja ga mogu poskenirati a ti prebaciti u PDF (to ne mogu)? Pa ga negdje staviti za download?

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 14, 2008 4:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 25, 2007 2:43 am
Postovi: 217
warrior_of_the_light je napisao/la:
New Testament:
"The Kingdom of God is WITHIN you."(Bozije Carstvo je unutar tebe -da bi se ljudi na kraju molili nekom Bogu izvan a nikada ne trazili onog iznutra
Bhagavad Gita:
"The Supreme Reality exists WITHIN." (Ista Poruka kao ova iznad)
Robert Browning:
"Truth is WITHIN ourselves." (Istina je unutar nas)
Bhagavad Gita:
"I am the Self, seated in the Hearts of all creatures." (U srcu svih nas je vrhovna svijest i sam Bog)
New Testament:
"Know that you are God's Temple and that God's Spirit lives IN you." (Znaj da si ti Bozija crkva a i da Bozija dusa zivi u tebi- znamo dobro kako je ovo poslije izmanipulisano da bi se gradile mrtve gradjevine i stvarale imaginacije a covjek zaboravio da u sebi trazi istinu)
Swami Muktananda:
"There is a sublime place INSIDE us where love dwells."
Roy Eugene Davis:
"At the deepest level of your being, behind the screen of mind and personality, is the pure, immortal, true SELF you are."
(U najdubljem nivou tvog Bica, iza zavjese Uma i licnosti je cisti, besmrtni . onaj istiniti ti ---ovdje je izrecena sva istina u jednoj jednostavnoj poruci )


Namerno sam citirao deo sa druge teme - Gnostika, jer mislim da meditacija sluzi upravo za skidanje zavese koju cini nas um i licnost u cilju oslobadjanja prostora za nase istinsko JA.

Sad se postavlja pitanje ukoliko postignemo pravu meditaciju u njenom sustinskom obliku - Sta sad da radimo sami sa sobom kada smo napokon upoznali svoje istinsko JA? :?: :shock: Sta da radim sa njim? ](*,) :mrgreen:

Drugo pitanje je - Sta je istinsko JA? Postoje razni sinonimi - dusa, sushtina (po Gurdjijevu), eneregetsko telo, energetski dvojnik (po Kastanedi) itd. Moje subjektivno misljenje je, onako kako trenutno razumem, da je nase istinito JA zapravo energetski dvojnik ili energetsko telo. (nematerijalno telo u pravom i punom smislu)

Ako je nase istinsko JA nematerijalne prirode i u toku meditacije na jedan period umrtvimo nas (letacki) um, a umesto licnost (i ega) poistovetimo se sa nasim nematerijalnim energetskim dvojnikom - Sta sve mi mozemo da uradimo :?: (jer smo sad nematerijalni - cista energija :D ) Putovanja i istrazivanja drugih dimenzija, OBE, parapsiholoske moci, rukovanje sa energijom u njenom najcistijem obliku, itd.?

Pretpostavimo da smo posle silnih neuspelih meditacija, odjednom svojom voljom zapali u duboku meditaciju i napokon spoznali naseg energetskog dvojnika i shvatamo da je na nivou petogodisnjeg deteta. Kako da ga razvijamo, jacamo, prosirujemo, osvescavamo? :?:

Ako je nase istinsko JA, energetske prirode, kako onda da ga energetski jacamo?

Po Gurdjijevu dete do 5 godine se ophodi i ponasa na osnovu svoje sustine, svog istinskog JA, sto navodi na cinjenicu da su mala deca spiritualna bica i kao takva (i zbog viska energije) cesto veoma prirodno dozivljavaju stanja povisene svesti u obliku lucidnih snova, laznih budjenja (fasle awakening) cak i OBE-a. (Out of Body Experience) Jednom kada pocnu da se obrazuju i bivaju pod uticajem drustvenog sistema, dolazi do razvoja licnosti i prestanka razvoja sustine.

Mislim da je meditacija samo jedan deo pronalazenja i poducavanja naseg istinskog JA, naseg energetskog dvojnika i da bi trebalo da postoje i jos neke tehnike sa kojima bismo trebali da "obrazujemo" (citaj: osvescujemo) nase energetsko bice.

Cini mi se da shvatam Gurdjijeva koji tvrdi da je cetvrti put SAMO put od prvog do poslednjeg stepenika. Jednom kada predjes poslednji stepenik i konacno zakoracis kroz vrata na vrhu stepenista, ostajes prepusten sebi sto i nije tako strasno jer bi trebalo da znas u kompravcu da ides. (valjda) Sta je iza tih vrata? Upravo meditaciju na neki nacin shavatam kao prelazenje stepenika, al ne kao i APSOLUTNU alatku za suocavanje sa onim sto se nalazi iz vrata. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 15, 2008 1:25 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 18, 2008 4:56 am
Postovi: 3
"Uzmite knjige, stavite ih u ormar i zaključajte ga. Čitajte samo svoj um."(Ađan Ča)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 6:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Molio bih ako ima neko da mi se javi na e-mail amyrsport@hotmail.com jako me zanima otvaranje treceg oka telekineza i posebno astralna projekcija, zanimaju me najprakticnije vjezbe za pocetnike kojima bih to mogao postici, jako me zanima sve ovo, odavno zelim nesto nadnaravno i vec sam ocajan... Molim vas da mis e javite na e-mail ili ovdje da nesto napisete... Jos nesto bitno, sinoc sam meditirao tako sto sam gledao u vrh stolice oko pola sata, okvir stolice, odnosno sve oko nje je svijetlilo kao da je ona sunce a u sobi mi je ustvari mracno. nisam je mogao odjednom kompletnu uhvatiti, mislim na auru kad pogledam jednu stranu stolice vidim je na toj strani ili drugu stranu, svijetlost je bila zuto narandzasta i jaka, kada bih pustio koncentraciu i malo trepnuo pogledao malo na stranu sve bi to netsalo, kao sto je nestalo i kada sam zavrsio sa meditacijom, mene zanima dali je to aura, i da mislim da sma se uspio usredotociti na trece oko... pozz

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 7:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 13, 2004 11:54 am
Postovi: 466
Lokacija: bg
amir je napisao/la:
Molio bih ako ima neko da mi se javi na e-mail amyrsport@hotmail.com jako me zanima otvaranje treceg oka telekineza i posebno astralna projekcija, zanimaju me najprakticnije vjezbe za pocetnike kojima bih to mogao postici, jako me zanima sve ovo, odavno zelim nesto nadnaravno i vec sam ocajan...

sine... tako i zbog toga se to ne radi...
zelim ti da sto pre shvatis sta sam ti upravo rekao :twisted:

_________________
ovde ili tamo, uglavnom na kraju Veritas vincit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 8:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
ras je napisao/la:
amir je napisao/la:
Molio bih ako ima neko da mi se javi na e-mail amyrsport@hotmail.com jako me zanima otvaranje treceg oka telekineza i posebno astralna projekcija, zanimaju me najprakticnije vjezbe za pocetnike kojima bih to mogao postici, jako me zanima sve ovo, odavno zelim nesto nadnaravno i vec sam ocajan...

sine... tako i zbog toga se to ne radi...
zelim ti da sto pre shvatis sta sam ti upravo rekao :twisted:

lepo recheno,ras,kratko i jasno 8)
nekome je neophodno da pipne ringlu da bi shvatio da je vrela :twisted:
a neko tek mnogo kasnije shvati da stvar uopshte i nije u shporetu,ma shta shporetu,nije uopshte ni u kuhinji,
ali do dvorane za ples \:D/
neko stigne kroz kuhinju(pipajuci ringle :mrgreen: ),neko hodnikom,a neko preskachuci balkon 8)
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 8:20 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Da upravu ste, ja se jos nalazim u ovome, kao sto sam napiso, pocetnik sam, ali sam neko koga previse zanimaju ove stvari , neko ko ima vjeru u to, istina cilj nemam, sad samo zelim da osjetim nesto od toga, a naravno zelim i nesto korisno da izvucem da to ne bude tek tako, upravo sam skinuo "Slavinski Kljucevi psihicke magije" , pa cu za pocetak da to procitam... E ako ce mi ko sa ovog foruma pomoci u mojoj pocetnickoj misiji kojoj jos mozda ni cilj nisam odredio neka me posavjetuje, ali ne da me odvuce od ovoga ili da mi savjetuje da se tog kloniv, vec kako da najsigurnije i najjednostavnije zapocnem sa meditacijom, aurom, astralnom projekcijom...

Evo maloprije mi se desilo nesto slicno a.p. ali stvarno ne zelim da neko ovdje misli da sam neki glupan i da sad smao izmisljam sta cu napisatim, stvarno mi nije cilj da ikoga maltretiram ovdje... sjetite se kad ste se prvi put poceli zanimati za ovo...

Legao sam prije 1 h i poceo sam sanjati svoje bise auto koje sam prodao prije godinu dana... Zaglavio sam na jednoj raskrsnici i nisam mogao da se okrenem, onda sam se poceo u snu nervirati, odjednom sam se sjetio i ovakos ebi rekao "Pa ja nemam vise ovaj auto otkud ja sad u njemu? pa jel moguce da sam usao u astral? pa ja mogu upravljati snovima" Tako mi svega mogao sam upravljati sa snovima i kad sam dozivio to uzbudjenje kad sam taj auto poceo da vozim sa kontrolom sna, naglo sam se probudio u paralizi sna (sto mi se cesto desava) trajalo je 4-5 sekundi i iskoprcao sam se iz toga...

Da li je i ovo samo bio sam, proizisao iz moje zelje za astralnom p. ili je stvarno to bilo to??? ali je jako kratko trajalo, kada sams e probudio puls mi je bio velik...

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 1:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Taman od :love5: htjedoh pozdraviti daniel.tosaba-u zbog:
Citat:
"Uzmite knjige, stavite ih u ormar i zaključajte ga. Čitajte samo svoj um."(Ađan Ča)


... jer zbog suviše zbunjujućih i kontradiktornih podataka naš mozak gubi interes (tako nekako), kad je doslovce poput uragana uletio amir :D kojem bih opet od :love5: preporučio knjigu Carl Honore-a "Pohvala sporosti" :D


Ti, dečko, kao da imaš neki dead-line pred sobom, no ne boj se, na pravom si mjestu, ja sam novi ovdje al odlično je iskustvo biti tu, čitati tuđa i pisati svoja razmišljanja i iskustva, dobivati i davati ( :!: :!: :!: ) komentare, sve5.

Samo malo prije postanja razmisli i uobliči što želiš reći tako da bude što većem broju ljudi jasno i sa manje pravopisnih pogrešaka - jer tvoja nestrpljivost kao da frca iz tih silnih tajpfelera - lijepo vježbaš strpljenje putem urednog pisanja i već si na pravom putu :)

E da, ne mora ti biti jasan cilj, važno je Putovanje i iskrena želja za preobrazbom i opet sve5 :wink:


***

Htio sam ubaciti nekoliko redaka s jednostavnim (praktičnost prije svega :mrgreen: ) uputama za meditaciju iz jedne knjige koja je pisana u suradnji s Maharishi Mahesh Yogi-em, no kako bijah i na par tečajeva, dodat ću nešto nakon citata:

Četiri bitne komponente koje bi mogle izazvati reakciju opuštanja:

1. Mirno okruženje.
2. Duhovno sredstvo (predmet na kojem ćete se zadržati) - zvuk, riječ, fraza ili molitva koja se ponavlja tiho ili glasno, ili pogled fiksiran na neki predmet.
3. Pasivan stav - ne brinuti se o tome kako dobro se izvodi neka tehnika i jednostavno odbaciti misli koje odvlače pozornost i ponovno se usredotočiti.
4. Udoban položaj.

Poslije smo otkrili da su samo dvije srednje komponente - duhovno sredstvo i pasivan stav - bile potrebne.


U nastavku knjige:

Otkrili smo da su dva bitna koraka za izazivanje reakcije opuštanja:

1. Ponavljanje riječi, zvuka, fraze, molitve ili mišićne aktivnosti.
2. Pasivno zanemarivanje svakodnevnih misli koje se neizbježno javljaju u duhu te vraćanje svom ponavljanju.

Ovo je opća tehnika kojoj sam poučavao pacijente i kojom sam se koristio godinama:

1. Odaberite riječ na koju ćete se usredotočiti, kratku
frazu ili molitvu koja je čvrsto ukorijenjena u vaš sustav vjerovanja.
2. Sjedite mirno u udobnom položaju.
3. Zatvorite oči.
4. Opustite mišiće, napredujući od stopala preko listova, bedara, trbuha, ramena, glave i vrata.
5. Dišite polako i prirodno. Izgovarajte u sebi tiho riječ na koju ste se usredotočili, frazu ili molitvu, dok izdišete.
6. Zauzmite pasivan stav. Ne brinite se zbog toga koliko dobro radite. Kada vam druge misli padnu na pamet, jednostavno recite sami sebi: "Oh, dobro" i blago se vratite svom ponavljanju.
7. Nastavite to činiti deset do dvadeset minuta.
8. Nemojte odmah ustati. Nastavite mirno sjediti još minutu ili dvije, dopuštajući ostalim mislima da se vrate.

Zatim otvorite oči i sjedite još jednu minutu prije ustajanja.

9. Provodite ovu tehniku jednom ili dva puta na dan. Pravo vrijeme da to činite jest prije doručka i prije večere.


Možete također izazvati reakciju opuštanja dok vježbate. Ako džogirate ili šetate, obratite pozornost na ritam svojih nogu na zemlji - lijeva, desna, lijeva, desna - i kada vam druge misli padnu na pamet, recite: "Oh, dobro" i vratite se na: lijeva, desna, lijeva, desna. Dakako, držite oči otvorene! Slično tomu, plivači mogu obratiti pozornost na zamahe rukama, biciklisti na zujanje kotača, plesači na ritam glazbe, ostali na ritam svog disanja.


***


Ovo zadnje sličilo bi onome što je Jack987 napisao na početku:

Citat:
Zašto to nebi mogao u "običnom" stanju... hehe... recimo jedan dio mozga "posvetiš" trenutno meditaciji, a drugi za obavljenje ostalih funkcija... pa ne treba se fokusirati trenutno na samo jednu stvar... hehe.


Dodajem još samo nešto o disanju - neka bude iz trbuha, onako kako djeca dišu, prirodno i opušteno (dok nisu preodgojena da ne dišu i da ne budu prirodna) - dakle, ne ono naše svagdašnje disanje gornjim vrškom pluća ... OK?

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 1:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
treskavica je napisao/la:
zen budizam" doma, ako imaš vremena, znanja i mogućnosti, ja ga mogu poskenirati a ti prebaciti u PDF (to ne mogu)? Pa ga negdje staviti za download?
Ne, ne, ja sam mislio da ga ti nemaš pa da ga skineš. Jesi ga pročitao? Strahovito je težak ali se isplati.

BTW u vezi disanja, evo kako ja vidim pitanje. Cijela poanta da se disanje preseli u trbuh jest u tome da je to prirodno disanje. Ali mentalno i namjerno prebačeno disanje je opet neprirodno. To dolazi samo ili nikako. Jedna od zafrknutosti meditacije. :?

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 2:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Carl Honore-a "Pohvala sporosti" Da li se moze nabaviti negdje na netu, prevedena na hrvatski, srpski nebitno, na nekom site-u? ovdje gdje ja zivim tesko cu to nabaviti. Eh da jutros sam zurio na predavanja pa sam na brzinu napisao ovu gore poruku, tak da mi nemojte zamjeriti na 2-3 greskice bice bolje :) . Ako nema ta gnjiga na site-u negdje prevedena da li se moze download neka slicna takodjer prevedena i gdje??? Previse pitam znam:)

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 17, 2008 2:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Faaip de Oiad
Citat:
Ne, ne, ja sam mislio da ga ti nemaš pa da ga skineš. Jesi ga pročitao?


Imam knjigu doma već godinama, pročitah nekih 30-40 stranica pa zapeh #-o

U međuvrenu sam 'završio' ubrzani tečaj skeniranja knjiga i pripreme istih za njihovo oblikovanje u pdf lijep za internet (thanks again, ras :D ) i sada skeniram Icke-ovu "Beskrajna ljubav ... " pa ću je i publicirat, a onda ću preć na "Uvod u zen ... " i ostalo što mi naiđe, he-he, 8) .*.*.*. i sve to svečano objavit na onom "Linkovi i literatura" tu na 'galaksiji'.

Disanje trbuhom nam je urođeno, ali smo na to pozabli, tako ti ja, kad god se sjetim, svjesno, bilo kada i bilo gdje (samo se treba sjetit) provjerim kako dišem pa ako dišem samo vršcima pluća prebacim na trbuh. Ispočetka mi zapinjalo, sada sve lakše :P . Pa prilikom meditacije gotovo automatski počnem tako disati i nema svjesnog napora i ometanja.



amir
Citat:
Carl Honore-a "Pohvala sporosti" Da li se moze nabaviti negdje na netu, prevedena na hrvatski, srpski nebitno, na nekom site-u? ovdje gdje ja zivim tesko cu to nabaviti. Eh da jutros sam zurio na predavanja pa sam na brzinu napisao ovu gore poruku, tak da mi nemojte zamjeriti na 2-3 greskice bice bolje . Ako nema ta gnjiga na site-u negdje prevedena da li se moze download neka slicna takodjer prevedena i gdje??? Previse pitam znam:)


Što se mene tiće, pitaj koliko hoćeš, to ništ ne boli :thumbup:

Imam poskeniranu tu knjigu, to nije duhovna knjiga, to je jedna od onih modernih za samopomoć, recimo, no bitan je naslov, malo uspori i sve5. To ću ti ponavljati koliko god ti puta zatreba. Sve5. :) Ako ju svejedno hoćeš, nešto ću smislit da ti ju pošaljem, neku sirovu verziju.

Ajd, doviđenja, odo ja kući

Pozdrav, društvo

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: meditejšn iliti dhyana iliti "nisam poliglota"
PostPostano: čet apr 17, 2008 10:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1198
eh uh oh... duhovi?

Citat:
Prava meditacija se dogodi kada se čovjek istinski prestane truditi da meditira ili se na ikoji način mijenja.


ili tako i tome slično, uglavnom „meditacija“sto

Prava Meditacija nije nešto što će se dogoditi kada se čovjek istinski prestane truditi da meditira ili se na ikoji način mijenja. Jednostavno stoga što imate gomilu ljudi koji se niti ikad trude niti se mijenjaju. Začkoljica.... Meditacija nije sama sebi svrha ili put bez cilja ili put s ciljem da se zaustave misli, s ciljem da se spozna sebe i tako to i tome slično. Meditacijom još nitko nije zaustavio misli, pa tako ni ošo ni krišnamurti jedda ni ug ni ovaj ni ona ni nadimci ni sen-sei. I meditacijom još nitko nije spoznao sebe jer tamo nema sebe.

Meditacija je jedan pojam o kojemu je toliko toga pisano i govoreno i pisano i govoreno i pisano i govoreno da što više toga pročitate i počujete mislit ćete da vam je sve jasno i da znate, ah! to je to, a sve što ćete na kraju o njoj znati je da ste potrošili gomilu svog života čitajući i slušajući nečije „ćitta vrti“ i pri tom proizvodili svoje vlastite. (usput, baš lijepo što ovo čitate)

No, dobro, stanje potpunog opuštanja može pomoći da se bolje osjećate u svojoj koži, u svojoj sobi, u svom društvu i društvu nekog drugog, u svojoj kući ili stanu, u svom gradu, u školi ili na poslu, u svojoj državi, ovoj kulturi i civilizaciji... i ne najmanje jer se možete pohvaliti i smatrati se „boljim“ od „drugih“ koji ga nisu ne samo postigli, već nemaju niti najmanjeg pojma o tome što ono jest. A osobito što meditacija jest ili nije.

A što jest? Svašta, pa rekli su to već patanjali ošo krišnamurti maheš i ini. Jesu li? Nisu li? Ne znam. Meditativno stanje je stanje svijesti. Isto kao što postoji nesvijest (ono kad se dame sruše), svijest kojom čitate i jedete i radite već to što radite ili se astralno projektirate - svakodnevna ili nesvakidašnja „budna“ svijest, ono stanje svijesti kad spavate i sanjate, a nemate pojma da ležite u krevetu jer ste neki lik u snu ili vas ganja pas ili letite nad gradom... Me ne. Meditativno stanje je stanje u kojemu ćete doživjeti osobito postojanje. Stanje bića bivanja i bitisanja. Ili nekakvo blaženstvo. Ma ne. Ma da. Neopisiv osjećaj/svijest/postojanje - satćitananda. To je plod drveta meditacije. Da li to znači da onda sutra više nećete morati ići u školu ili na posao? Ili da ćete (ili ćemo) svi postati novi krišnamurtiji, ošoi, nisargadate ili neki drugi? hmmmmm, baš. a opet, može biti. čudni su putevi srca i brojni.

Meditativnoj praksi prethodi par stvari, a druga ispred nje je koncentracija iliti po naški nešto kao jedno-usmjerena pažnja. Meditacija je dinamično stanje koje može nastupiti, a kad dođe, nastupa po zadržavanju te i takve pažnje jedno dulje vrijeme. A opet, i ne mora.

Citat:
Ako netko meditira, trebao bi citati literaturu koja prati praksu meditacije...


Četvrti put ima jedan naziv kojim karakterizira jedno stanje koje naziva - „podijeljena pažnja“ ili ČETVRTA pažnja (zato se i zove četvrti put). Podijeljena pažnja se u praksi meditacije vježba u pratyahari (ovladavanju vanjskim utjecajima). I zaista ne vidim razloga da u današnje vrijeme „komercijalizirane i specijalizirane duhovnosti“ praktikant ne potraži ili ne nađe objašnjenje onoga što mu se događa tijekom meditativne prakse ili pak pojašnjenja u nekoj sasvim desetoj literaturi. Gdje ima volje ima i načina. Pokucaj i otvorit će ti se.

Da se vrnem na početak: meditacija nije nešto što se dogodi kad se prestanete truditi da meditirate. Truditi se da meditirate možete prestati odmah sada. Jer trudom nikada nećete ući u meditaciju. Zapravo, morate prestati pokušavati. (kažu ništa se ne mora, samo umrijeti - stoga morate umrijeti za ideju da idete meditirati). Ono što idete je obraćati pažnju, koncentrirati se - hoćete to činiti na zvuk (ionako ga poslije više nećete čuti), na disanje (ionako poslije više nećete osjećati dišete li ili ne), na mentalnu vrtnju mantre, na ništa ili nešto... ili nešto deseto, svejedno je. Sve jedno je. A kad vam bude darovano, zahvalite se. A i kad ne znate još hoće li biti darovano već tek započinjete, zahvalite se prvo, u startu jer time otvarate srce za meditaciju. Meditacija bez srca ne prima nikoga! što god pročitali bilo gdje. Bez srca možete imati raznorazna iskustva i doživljaje, astralne projekcije, snove i fantazije, posjete drugim svjetovima itd itd, ali ne i meditaciju. To je ono što se naziva "predaja" iliti bhakti naširoko.

Meditacija je „prolaz“, kapija koja vodi u satćitanandu. Sve ostalo je ćitta vrti, uključujući i moje napise ovdje.

Ne vjerujte! Provjerite!

I know you want to know more, but how about PRACTICING!?

zen svima iz kraljevskog jedinstva

p.s.

Citat:
Možete također izazvati reakciju opuštanja dok vježbate. Ako džogirate ili šetate, obratite pozornost na ritam svojih nogu na zemlji - lijeva, desna, lijeva, desna - i kada vam druge misli padnu na pamet, recite: "Oh, dobro" i vratite se na: lijeva, desna, lijeva, desna. Dakako, držite oči otvorene! Slično tomu, plivači mogu obratiti pozornost na zamahe rukama, biciklisti na zujanje kotača, plesači na ritam glazbe, ostali na ritam svog disanja.


Baš lijepo, i usput padnite u hipnotički trans dok vozite bicikl i onda prođe kamion pored vas i vi padnete s bicikla. Ili vam u manje bolnom slučaju samo srce iskoči iz grudi od stresa.

Ako već hoćete raditi ovo gore naučite pretodno dobro, jako dobro - podijeljenu pažnju! Jer čovjek može pasti u trans i otvorenih očiju..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: meditejšn iliti dhyana iliti "nisam poliglota"
PostPostano: pet apr 18, 2008 12:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
sen-sei je napisao/la:
Meditacija bez srca ne prima nikoga! što god pročitali bilo gdje. Bez srca možete imati raznorazna iskustva i doživljaje, astralne projekcije, snove i fantazije, posjete drugim svjetovima itd itd, ali ne i meditaciju.

=D>
:thumbup:

:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 18, 2008 6:56 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Ovo je sve lijepo napisano za mene pocetnika, bas lijepo =D> =D> svaka cast.
Ali sad malo sa druge strane, to sto si napisao(la) mi nigdje ne daje nadu da cu i za par godina uspijeti sa meditacijom. Srca imam budi siguran(na), uvijek su me zanimale cudne, pranormalne itd... stvari koje drugi ljudi nemaju, ovo naravno nije paranormalno ali jeste neka povisena svijest koju drugi ljudi nemaju, osim onih sto se trude i trude. Ja sam do sad u zivotu samo jedan lucidan san imao, i to juce, i smatram da je to zbog prevelike zelje za tim stvarima jednostavno neka sila rekla evo ti kad toliko zelis... evo ti dokaz sad se trudi... I sad sam jos vise zavolio ovo sve , pa iako nisam trenutno odmakao od obicnih ljudi po stanju svijesti ja se osjecam kao da jesam, jer na taj osjecaj me je natjerala zelja. Sta hocu reci? smatram da imam sve predispozicije za ove stvari, odnosno to je nesto sto ja vama ne mogu opisati, meni nesto govori da ja imam neki dar za povisene svijesti, jednostavno sam siguran 100 %, samouvjeren u to, a sve sto meni treba sad jesu neke pojednostavljene metode i meditacije i drugih stvari za koje se zanimam ovdje na forumu a i tamo sam vec pisao, kao i podrska od vas iskusnih ovdje. I nemate pojma koliko mi je drago sto sam naisao na ovaj forum, prije nego sam dosao na forum nisam znao da postoje ovakve stvari, vjerovali ili ne oduvijek sam smatrao da sam stvoren za nesto drugo, ne za normalne stvari, sad cete misliti da sam neki freak ali prije nego sto sam ista znao u vezi ovoga, da uopce postoji poviseno stanje svijesti, vjerovao sam da cu jednom postati bar malo drugciji, i onda slucajno ali sasvim slucajno ne trazeci naidjem na ovaj forum i to bas na astralnu projekciju, pa onda meditaciju, bas slucajno :) , to je za mene SENZACIONALNO OTKRICE... Jos jednom ti hvala prijatelju na predhodnom postu u kratkim crtama si mi objasnio neke stvari. Sad bi bilo dobro da se koja pojednostavljena metoda za pocetnike predstavi ili putem neke prevedene knjige ili ovdje u kratkim crtama... Jednostavno da krenem, da vidim sta je to kako ide kud vodi... a vremenom cu se usavrsavati naravno...

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 18, 2008 11:30 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Prava Meditacija nije nešto što će se dogoditi kada se čovjek istinski prestane truditi da meditira ili se na ikoji način mijenja. Jednostavno stoga što imate gomilu ljudi koji se niti ikad trude niti se mijenjaju. Začkoljica....


Prava.
Ideja trud/ne-trud je gotovo nepremostivi jaz za naš formativni centar, koji se klati od jedne suprotnosti do druge: srce vs um, čitanje knjiga vs meditacija, teorija vs praksa, četvrti put vs meditacija, intuicija vs razum, čestica vs talas hehe. Istina nije ni na jednoj od ovih suprotnosti, niti između ovih krajnosti, već jednostavno izvan klatna. :wink:
Bez napora nikada ništa nećeš postići, sa naporom se ne može postići. Pa ti vidi. :?

Citat:
Četvrti put ima jedan naziv kojim karakterizira jedno stanje koje naziva - „podijeljena pažnja“ ili ČETVRTA pažnja (zato se i zove četvrti put). Podijeljena pažnja se u praksi meditacije vježba u pratyahari (ovladavanju vanjskim utjecajima).


Ili drugim rečima, život je stvaran kada jesam :wink: . Dok jesam, jer je četvrti put i pamćenje sebe (treći stepen svesti, podeljena pažnja, samosvest) stepenica, ne kraj puta.
Mi ne posedujemo svest Ja jesam – čisto bivstvo, mada duboko verujemo da ga posedujemo. Ko ne veruje, neka pokuša da obavlja najjednostavnije svakodnevne radnje i istovremeno zaista bude svestan da ih čini, podeli pažnju na stvarnost i sebe. U stvari je toliko jednostavno da je gotovo neverovatno da ovo promiče.

Mi nismo, već jesmo to i to - drugim rečima spavamo, sanjajući sebe u nekoj od trenutnih uloga sa kojom smo se identifikovali. Imamo samorefleksiju (laganje sebe) umesto samo-svesti.

Svet oko nas jeste, ali mi ne vidimo taj svet već sopstveni san koji smo projektovali preko stvarnosti. A san je uvek individualan, subjektivan. Zato i međusobno nerazumevanje ne treba da izazove iznenađenje: kako uopšte, ako svako govori o svom sopstvenom snu. Uvek će biti onih koji će pokušavati da svoj individualni san i projekciju – svoju interpretaciju stvarnosti – nametnu drugima kao objektivnu stvarnost i uvek će biti onih koji će im poverovati. Onih, za koje će rad na sebi biti jedna vrsta utakmice i elitizma – ko više, ko bolje – i onih koje će to impresionirati.

Možda bismo umesto toga mogli da složimo svoje sopstvene puzzle, čitajući, prakticirajući, teoretirzirajući, meditirajući, opažajući srcem i umom :wink: , talasajući, .... trudeći se jednom rečju, svako na svoj način, dok taj trud ne otpadne sam od sebe kao zreo plod.
I zahvalimo za dopuštenje da zavirimo u nečiji tuđi san - jer put do sebe vodi naizgled zaobilaznim putem, preko drugih – uspavanih baš kao i mi. Hebiga, kada ih ne možemo preskočiti. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 18, 2008 2:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
zato volim meditaciju :love5:
nema prevare :twisted:
nema lazi :twisted:
nema plejbeka :twisted:
sve je U ZIVO :love5:
SVE je SADA i OVDE :love3:

Citat:
Ideja trud/ne-trud ...
Istina nije ni na jednoj od ovih suprotnosti, niti između ovih krajnosti, već jednostavno izvan klatna.
Bez napora nikada ništa nećeš postići, sa naporom se ne može postići. Pa ti vidi.

Cilj je u putovanju,ne u preprekama na putu,napor se ulaze da se osposobimo da prepreku savladamo,prepreke na putu su mogucnosti da se osposobimo za sledecu etapu puta,tako rastemo i idemo putem dalje :love3:
Ideja trud/ne-trud ...bi u prichi o glavici crnog luka izgledala ovako nekako,
napor se ulaze da probijemo spoljasnji,suvi deo ljuske,prvi sloj,
napor se ulaze i dok skidamo svaki sloj/red glavice crnog luka ispunjen sneznom belinom(ono shto nismo mi,sva ona lazna Ja,svi nalepljeni identiteti...)
izmedju svakog sloja postoji tanka belichasta,skoro pa prozirna opna koja se obichno zalepi za gornji(onaj koji skidamo) ili donji(onaj sledeci za skidanje sa glavice)
za skidanje te opne se ne ulaze napor,vec se ne-trudom sacheka da se opna sama skine kao veo shto pada
svesnost postojanja te opne je trenutak ulaska u meditaciju
skidajuci trudom(radom na sebi) sloj po sloj,padajuci ne-trudom veo po veo
stizemo do centra,do srzi,do sushtine,do neizrecivog...
najduza verzija rechima bi bila: JA JESAM
najkraca verzija,ovaj smajli :love3:


Citat:
Možda bismo umesto toga mogli da složimo svoje sopstvene puzzle, čitajući, prakticirajući, teoretirzirajući, meditirajući, opažajući srcem i umom , talasajući, .... trudeći se jednom rečju, svako na svoj način, dok taj trud ne otpadne sam od sebe kao zreo plod.
I zahvalimo za dopuštenje da zavirimo u nečiji tuđi san - jer put do sebe vodi naizgled zaobilaznim putem, preko drugih – uspavanih baš kao i mi. Hebiga, kada ih ne možemo preskočiti.


Na zidu uchionice,posebnim pismom,djaci su ispisali nekih 40-tak rechenica koje im je chicha u amanet ostavio
evo nekoliko:

" 4.Pamti sebe uvek i svuda

5.Seti se da si ovde doshao sa prethodnim razumevanjem o neophodnosti borbe sa sobom - samo sa sobom.Stoga budi zahvalan svakom ko ti pruzi tu mogucnost.

6.Ovde mozemo samo usmeravati i stvarati uslove,ali ne i pomagati.

7.Znaj da ova kuca moze biti korisna samo onima koji su prepoznali svoju nishtavnost i koji veruju u mogucnost promene. "

:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 89 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz