Sada je: čet mar 28, 2024 4:31 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 10:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Hvala Saboter:) Pitanje sam formulisala tako da moje vise ja moze odgovoriti sa da ili ne. Jedno te isto pitanje sam postavljala da odgovor moze biti i da i ne ako me razumijes? Npr...Da li se trebam odreci te i te osobe? Ili drugacije formulisano da li trebam nastaviti sa tom osobom? Odgovor mog vise ja uvijek je bio isti: trnci u desnom dijelu glave...zbunjujuce...

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 10:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
upravo mi se cini da tu lezi problem ,da ili ne pitanja su takve prirode da ti oduzimaju slobodnu volju ,ti nemas tada kontekst u kojem je odluka donesena npr.dobiješ odgovor Da bez konteksta iz kojeg je proizasAo ti nemozes ocijenit vrijednost tog odgovora.Kada vec smatramo nase Vise Ja dijelom nas samih koje egzistira na 6d onda postaje jasno da ce odgovor biti dan na nacin da te se uputi da smjernica kroz koju ces sama naci odgovor na pitanje i tada steci puno razumijevanje sto je i bit postojanja.

iza tvog pitanja vidi koji se osjecaj krije, je li to bojaznost ili odusevljenje ako duboko u sebi zelis odgovor DA kako bi eventualno izbjegla potencijalno negativno iskustvo tada u emociji straha od ishoda zapravo svojim stavom privlacis upravo to cega se bojis i ako se ne suocis s time sada onda ce to biti drugi puta mozda i intenzivnije jer odugovlaciti beskrajno neces si niti sama dopustiti.

sjetih se suptilnih nacina (jedan sam i sam dobio)

npr. nisam dobio direktan odgovor tipa da ili ne vec citajuci neki kanalizirani materijal naletih unutar njega na izvadak iz neke knjige drugog autora koji tog trenutka nema nikakve veze s mojim traženjem ali kada sam uzeo knjigu tog autora pronasao sam odgovor na svoja pitanja,iz cega sam naravno otvorio konzervu s crvima i sad imam jos pitanja

1 od nacina je i recimo dobijes poziv od frenda za kino u kojem ce dio filma rezonirati s tvojim pitanjem ,moze to biti i kazalisna predstava ili emisija na radiju telki i sl.

uglavnom odgovor stize toliko brzo koliko si snage unijela u trazenje tj.koliku kolicinu volje ispoljavas za taj problem,a odgovor se dobija tad kad spustis svoj gard i doslovno kad pocnes gubiti interes za istim jer objektivni dio uma koji ima svoju namjeru vise ne pazi na odgovor i nije ga u stanju uskratiti ga tebi.

detalje mozes pronaci u knjizi koju sam ti preporucio na pm.

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 11:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Saboter je napisao/la:
upravo mi se cini da tu lezi problem ,da ili ne pitanja su takve prirode da ti oduzimaju slobodnu volju ,ti nemas tada kontekst u kojem je odluka donesena npr.dobiješ odgovor Da bez konteksta iz kojeg je proizasAo ti nemozes ocijenit vrijednost tog odgovora.Kada vec smatramo nase Vise Ja dijelom nas samih koje egzistira na 6d onda postaje jasno da ce odgovor biti dan na nacin da te se uputi da smjernica kroz koju ces sama naci odgovor na pitanje i tada steci puno razumijevanje sto je i bit postojanja.

iza tvog pitanja vidi koji se osjecaj krije, je li to bojaznost ili odusevljenje ako duboko u sebi zelis odgovor DA kako bi eventualno izbjegla potencijalno negativno iskustvo tada u emociji straha od ishoda zapravo svojim stavom privlacis upravo to cega se bojis i ako se ne suocis s time sada onda ce to biti drugi puta mozda i intenzivnije jer odugovlaciti beskrajno neces si niti sama dopustiti.

sjetih se suptilnih nacina (jedan sam i sam dobio)

npr. nisam dobio direktan odgovor tipa da ili ne vec citajuci neki kanalizirani materijal naletih unutar njega na izvadak iz neke knjige drugog autora koji tog trenutka nema nikakve veze s mojim traženjem ali kada sam uzeo knjigu tog autora pronasao sam odgovor na svoja pitanja,iz cega sam naravno otvorio konzervu s crvima i sad imam jos pitanja

1 od nacina je i recimo dobijes poziv od frenda za kino u kojem ce dio filma rezonirati s tvojim pitanjem ,moze to biti i kazalisna predstava ili emisija na radiju telki i sl.

uglavnom odgovor stize toliko brzo koliko si snage unijela u trazenje tj.koliku kolicinu volje ispoljavas za taj problem,a odgovor se dobija tad kad spustis svoj gard i doslovno kad pocnes gubiti interes za istim jer objektivni dio uma koji ima svoju namjeru vise ne pazi na odgovor i nije ga u stanju uskratiti ga tebi.

detalje mozes pronaci u knjizi koju sam ti preporucio na pm.


Hvala jos jednom na poslanom materijalu,kao sto rekoh, iscitavam u pauzama dok pravim/pečem kolač :D...Ovo sto si napisao rekla bih da je sinkronicitet...nesto sto pomislimo, ili se zapitamo, zaokupiramo time, a onda iznenada odgovor nam dodje kao iz vedra neba...e sad da li sinkronicitet ima veze sa nasim visim ja, pitanje je sad. Mozda ima, mozda ne.
Istina je da odgovor ne mogu procjeniti , kako i sam kazes, no, mozda trebam vjezbati, tek sam pocela. Sjecam se da mi je ucitelj rekao da mi odgovor moze doci u bilo kakvom pakovanju, cak ako osjetim neki smrad ili miris...to isto moze biti kao da ili ne, ili ako osjetim nelagodu ili fi osjecaj....no, meni kako rekoh vazda fin osjecaj, kao da je moje vise ja dobro naduvano hahah :)

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet apr 11, 2014 7:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 02, 2014 9:01 pm
Postovi: 145
100 Benefits of Meditation





image from All Posters
There are so many advantages to meditation. When I first originally thought of this post, I indeed wanted to make it 100 benefits long (think big right!), however, I wasn’t sure I could find more than perhaps 20-25 benefits. Well, I made it happen! Meditation is as powerful as I thought it would be. Here is the definitive list of benefits that meditation can provide you with:
Physiological benefits:
1- It lowers oxygen consumption.
2- It decreases respiratory rate.
3- It increases blood flow and slows the heart rate.
4- Increases exercise tolerance.
5- Leads to a deeper level of physical relaxation.
6- Good for people with high blood pressure.
7- Reduces anxiety attacks by lowering the levels of blood lactate.
8- Decreases muscle tension
9- Helps in chronic diseases like allergies, arthritis etc.
10- Reduces Pre-menstrual Syndrome symptoms.
11- Helps in post-operative healing.
12- Enhances the immune system.
13- Reduces activity of viruses and emotional distress
14- Enhances energy, strength and vigour.
15- Helps with weight loss
16- Reduction of free radicals, less tissue damage
17- Higher skin resistance
18- Drop in cholesterol levels, lowers risk of cardiovascular disease.
19- Improved flow of air to the lungs resulting in easier breathing.
20- Decreases the aging process.
21- Higher levels of DHEAS (Dehydroepiandrosterone)
22- prevented, slowed or controlled pain of chronic diseases
23- Makes you sweat less
24- Cure headaches & migraines
25- Greater Orderliness of Brain Functioning
26- Reduced Need for Medical Care
27- Less energy wasted
28- More inclined to sports, activities
29- Significant relief from asthma
30- improved performance in athletic events
31- Normalizes to your ideal weight
32- harmonizes our endocrine system
33- relaxes our nervous system
34- produce lasting beneficial changes in brain electrical activity
35- Cure infertility (the stresses of infertility can interfere with the release of hormones that regulate ovulation).
Psychological benefits:
36- Builds self-confidence.
37- Increases serotonin level, influences mood and behaviour.
38- Resolve phobias & fears
39- Helps control own thoughts
40- Helps with focus & concentration
41- Increase creativity
42- Increased brain wave coherence.
43- Improved learning ability and memory.
44- Increased feelings of vitality and rejuvenation.
45- Increased emotional stability.
46- improved relationships
47- Mind ages at slower rate
48- Easier to remove bad habits
49- Develops intuition
50- Increased Productivity
51- Improved relations at home & at work
52- Able to see the larger picture in a given situation
53- Helps ignore petty issues
54- Increased ability to solve complex problems
55- Purifies your character
56- Develop will power
57- greater communication between the two brain hemispheres
58- react more quickly and more effectively to a stressful event.
59- increases one’s perceptual ability and motor performance
60- higher intelligence growth rate
61- Increased job satisfaction
62- increase in the capacity for intimate contact with loved ones
63- decrease in potential mental illness
64- Better, more sociable behaviour
65- Less aggressiveness
66- Helps in quitting smoking, alcohol addiction
67- Reduces need and dependency on drugs, pills & pharmaceuticals
68- Need less sleep to recover from sleep deprivation
69- Require less time to fall asleep, helps cure insomnia
70- Increases sense of responsibility
71- Reduces road rage
72- Decrease in restless thinking
73- Decreased tendency to worry
74- Increases listening skills and empathy
75- Helps make more accurate judgements
76- Greater tolerance
77- Gives composure to act in considered & constructive ways
78- Grows a stable, more balanced personality
79- Develops emotional maturity
Spiritual benefits:
80- Helps keep things in perspective
81- Provides peace of mind, happiness
82- Helps you discover your purpose
83- Increased self-actualization.
84- Increased compassion
85- Growing wisdom
86- Deeper understanding of yourself and others
87- Brings body, mind, spirit in harmony
88- Deeper Level of spiritual relaxation
89- Increased acceptance of oneself
90- helps learn forgiveness
91- Changes attitude toward life
92- Creates a deeper relationship with your God
93- Attain enlightenment
94- greater inner-directedness
95- Helps living in the present moment
96- Creates a widening, deepening capacity for love
97- Discovery of the power and consciousness beyond the ego
98- Experience an inner sense of “Assurance or Knowingness”
99- Experience a sense of “Oneness”
100- Increases the synchronicity in your life


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet maj 30, 2014 2:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
bajs je napisao/la:
Sebe ne zaboravi.
[...]
Dakle, održavati pažnju na dah dok ne izroni neki drugi objekat pažnje, recimo zvuk, misao, osjećaj i sl., biti svjestan tog objekta, a na dah se uvijek vratiš kada se u svijesti ne nalazi ništa.


između daha i uvida - gdje si ti?
gdje i koje je to "sebe" koje ne treba zaboraviti? - kad pažnju treba održavati na dah dok ne izroni nešto drugo (uvid). i tko je taj "ti" koji se može "vratiti" na dah kad se u svijesti ne nalazi ništa drugo?
dakle, kojeg i kakvog "sebe" da se tu ne zaboravi i tko je taj koji njiše pažnju tamo-amo, od daha do "ostalih objekata" i natrag?

kada se u svijesti ne nalazi ništa za šta bi se dio "meditacije uvida" mogao uhvatiti i obratiti pažnju na njega, u meditaciji će se vraćanjem na "dah" - uz malo sreće - dogoditi "budnost u spavanju". ali tamo, kao što znamo - nema ništa. praznina je tek "pauza" između 2 sna, ona je "pauza" između 2 misli/čulne percepcije. i onda kada bi se trebala vratiti pažnja na dah tj. disanje - gle, u "budnosti u spavanju", tamo nema niti disanja - jer nema momentalne svijesti tijela, pa tako niti fiziološkog procesa disanja, ne rade vanjska čula (svijest nije u njima) - (zato se i kaže "tijelo spava") pa se niti ne mogu čuti zvukovi koji bi pomogli usmjeriti pažnju ponovno na disanje (bilo zvuk samog disanja, bilo zvuk koji je davao ritam odbrojavanju (ako se odbrojavalo), poput kucanja sata). preostaje samo nekakva varijacija "uvida" - misao, sjećanje, osjećaj - ali ako i dok se ne pojave spontano, ne izrone odnekuda (usred te praznine) s jedne strane, a s druge meditacija na disanje je neizvediva (zbog goreopisanih razloga) - šta misliš, što onda?

da li bi rekao da se tamo nalazi taj "sebe"? tamo gdje nema ničega?
bilo u malecnoj praznini između dvije misli, 2 čula /koje se gornjom preporukom ispunjava obraćanjem pažnje na disanje... dok se uz malo sreće "budnosti u snu bez snova" ne isprazni i od disanja samog/ u većoj praznini između 2 sna; kao što rekoh - jer nema momentalne svijesti disanja apsolutamente/.
ili taj sebe nadilazi i ništavilo s obzirom da može biti svjestan tog ničega (praznina aka ništavilo aka lucidno spavanje), ali ne kao sebe, već kao - 'netko' tko je svjestan postojanja praznine, prostranstva praznine u kojemu je svjestan kao i bilo kojeg drugog uvida, bilo kojeg drugog "objekta koji je izronio".

da ne bude zabune, slažem se s tvojim poticanjem vraćanja pažnje na disanje (na početku bar), jer ako ništa drugo - to je najbolji korak prema osvještavanju 'struja vitaliteta' i onoga što se naziva "en.dvojnik".
ali vraćanje pažnje na disanje tj. dah u jednom momentu mora prerasti u održavanje pažnje bivstvovanja. činjenice tjelesnog disanja kao aspekta i jedne od pojavnosti bivstvovanja, življenja je samo jedan aspekt. a jednako tako je i pojavljivanje misli aspekt istoga. od tjelesno-energetske identifikacije (sebe) do mentalno-emocionalne identifikacije (sebe) je napravljen jaz (da li je isti prirodan ili je 'stvoren i insceniran' umjetno? - kako god:) i onda se kroz taj jaz treba doći u doživljaj koji će transcendirati oba i istovremeno oba ujediniti natrag u jedinstvo koje je postojalo prije zasijecanja jazom. i tada je to, ako se ne varam, ono što oni koji rade sa zen koanima nazivaju "kenšo"? postoje različita iskustva i različiti doživljaji u različitim stanjima (java, sanjanje, spavanje, trans...) no, da ne duljim...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: pon mar 02, 2015 8:03 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Prvo da se ovde predstavim na brzinu, zovem se Boris, 24 god postojanja kao isti :), zivim u malom gradu u RS zvanom, Prijedor.. ovo bijese upoznavanje kao sa licne karte, jbg za drugo stvarajte sliku iz rijeci koje napisem.

Kao prvu temu uzimam meditaciju, jer je ona jedino iskustvo koje mislim svi mozemo da podjelimo (nemamo svi iskustva sa hodajucim bicima drugih svjetova)
Sa engleske wiki "Meditation is a practice in which an individual trains the mind or induces a mode of consciousness, either to realize some benefit or for the mind to simply acknowledge its content without becoming identified with that content, or as an end in itself." mislim da vise nije potrebno da se kaze o njoj, kristalno jasno.
Zanima me vase iskustvo (svoje cu podjeliti)
-razlog zasto praktikujete meditaciju
-simptomi koje najlakse primjecujete
-i generalno njeno znacenja za vas u vasem zivotu.

Ja sam sa svojom praksom poceo prije kojih 5 godina, i sada sam u stadijumu kada svaki dan provodim sat vremena u ekskluzivno direktnom stanju meditacije i gotovo cjelo svoje budno vrjeme provodim u stanju nalik meditaciji.
Razloga je mnogo zasto sam poceo ali mislim da je osnovni podsvjesna teznja za takvim stanjem, ispocetka nisam ni znao sta drugi misle pod rjecju meditacija jer se nisam ni informisao o istoj.
Sada nakon podosta iskustva, razumijem da je meditacija osnovni alat kojim preuzimamo kontrolu nad svojim misaonim tjelom, kao i fizickim iskustvom. Retrospektivno gledajuci prije meditacije sam imao osjecaj kao da sam na suvozacevom sjedistu svoga zivotnog iskustva. A sada svakim danom sve vise preuzimam volan (tako reci), ali opet mislim da je osvnovni razlog moje volje za meditacijom prirodna teznja mog duha za takvim stanjem.

Simptoma koje sada mogu percepcirati je zaista mnogo, mozda i previse za ovaj post, ali su podjeliti osnovne, za koje bih volio da drugima pomognu da se mapiraju a i da meni pomognu mozda sa svojim tumacenjem istih..
Dosta ovdje stvari koje cu sada napisati su koncepcije koje ruse Striktno Fizikalni pogled na svjet (materijalisticki)
Pocecu sa mentalnim simptomima
- Naravno kao i svakome mi se desavaju momenti potpunog Mira ali isto tako i potpunog uzasa ponekad
- Moja sposobnos za inteligentno percepciranje informacija i energije eksponencionalno raste bukvalno svakim danom (sto naravno ne znaci da nemam blokada, imam ih puno ustvari). do tacke gdje sam vise prestao biti sposoban svoje misli izraziti u komunikaciji, cisto nalazim da je nas nacin ekspresije previse ogranicen (jezik itd), sto opet moze biti moja blokada u ekspresivnim vjestinama.
Takva sposobnost za inteligentno posmatranje me dovela do razumjevanja postojanja koji nije karakteristican ljudima (bez da ikoga podcjenjujem, imam razloga da vjerujem u to, ali isto tako znam da ima jos ljudi koji razumiju sustinu na istom ako ne i vecem nivou, svoj cu podjeliti sa vama koliko umijem u drugom nekom postu)
-Meditacija mi je takodjer donijela skoro apsolutno prihvatanje svih aspekata postojanja, do mjere gdje bi me neko okarakterisao kao apaticnog, dok ustvari se suprotno desava. Ja prihatam svaki polaritet postojanja, njegovu ekspresiju kroz tamu kao i svjetlost (dobro/zlo). I moram naglasiti da to prihvatanje ne praktikujem samo kroz teoriju vec i u svakodnevnom zivotu na koji sam trenutno ogranicen.

Sada ona koja su se manifestovala u Fizickom iskustvu, m ozda drugima zanimljivija jer predstavljaju vidljivi dokaz misli (zbog samopouzdanja u put)
-Promjene u fizickom tjelu su naj vidljivije, jedna od prvih je bila ta sto sam u roku od 5 dana od osobe koja uziva u ishrani sa mesom (zaista uziva), presao u osobu koja ga nepodnosi na toliko nivoa da je fascinantno.
-Svako od cula je dobilo svoje unapredjenje na ovaj ili onaj nacin, Dobio sam Tinitus (ali sam odmah razumio sta je, dok mnogi zivot provedu u nerazumjevanju ponekad i cak frustraciji), za one koji nisu upuceni Tinitus su stubovi frekfencija zvuka (vecinom veoma visokih, posto sam "audiophile" mogu reci visi za desetine oktava od onog koji bi trebao pripadati nasem culnom spektru), i moje je razumjevanje da je to slusna percepcija energetskog spektra naseg tjela, svakom stubu pripada odredjenja "cakra" da tako kazem. i kroz meditaciju tinitus se moze iskoristiti kao muzicki instrument kojim stimamo svoje iskustvo (kroz dosta prakse i iskustva naravno, no nisam ni ja daleko stigao), no njegova svrha ce mi postati samo jasnija (volio bi znati vase iskustvo sa istim).
- vid je dobio svog pratioca, u smislu da preko svega vidim veo u vidu svjetlucave svjetlosti, ovaj simptom jos nisam procesuirao, samo znam sledece... da prestavlja krajnji limit fizickog oblika materije, iza je sve "spektralno". Ovaj veo vidim cjelo vrjeme, intezivniji je sto sam u vise meditativnom stanju. Nebo po vedrom danu je posebno zanimljivo. Ovakva svjetlost se cesto organizuje u geometrijske oblike koje mogu kontrolisati mislima, recimo talas koji mogu okretati u prostoru po volji. Jednog dana mi se desilo da je cjelo vidno polje bilo zaokupljeno mrezom ovakve svjetlosti poredanom u uzorku Sestouglova nastavljenih jedan na drugi (slicno pcelinjem sacu samo sto se tamo radi o petouglovima), sto me obradovalo na toliko nivoa iz meni nepoznatog razloga :)
-culo dodira (prejednostavan naziv) je otiso do sfera gdje sam sposoban osjetiti svoj mozak na primjer i njegovu unutrasnjost gdje je aktivniji, isto vrjedi za svaki milimetar tjela kao i osjecaj energetskog tjela (jos nisam sposoban vidjeti "aure" da se razumijemo, ali takvu energiju itekako osjecam)
-takvom energijom i sve vise manipulisem, tako da mogu osjetiti kanale energije kroz tjelo i upravljati pravcem iste, na primjer imam sposobnost da svoju energiju preko ruke prenesem zajedno sa osjecajem za istu bilo kojoj drugoj osobi (sto me spasava da se sam ne strpam u ludnicu :)), sto je njima OMFG momenat (no ne radim to cesto jer nevidim svrhu).

Zaista generalno govoreci (mozda se i ponavljam) vjeruem da je meditativno stanje osnovni alat za evoluciju duha, i vjerujem da niko, ama bas niko bez nje nece moci prevazici fizicko stanje postojanja u svojoj ekskluzivnosti.


zaista hvala svakome ko je izdrzao svaku rjec ovdje napisanu a jos vise hvala svakome ko nesto i napise na temu :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 3:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Dragi Borise, sve što si ovdje napisao je jako zanimljivo i informativno, i hvala ti na tome! :)

Nažalost neću moći podijeliti svoja iskustva meditacije s tobom, jer ih nemam, ali ti želim da nađeš ravnopravne sugovornike koje vjerojatno tražiš (kao svi mi koji iskreno želimo podijeliti doživljena iskustva koja nam se čine važnima).
Ako ne nađeš takve, nemoj se žalostiti.

Tvoj me post razveselio i zato što sam se nejasno sjetila podatka iz tko zna kada i kojeg pročitanog teksta, o tome kako će se u ovo "novo doba" rađati djeca koja će već po rođenju vibrirati višom energijom i sa mnogo više intuicije nego oni rođeni ranije .... e pa, ti mi djeluješ kao jedno takvo "dijete" :wink:

Ovo sam ti napisala jer sam osjećala potrebu da te ohrabrim, i u nadi da ćeš pisati još o svojim iskustvima meditacije, i podrobnije nam opisati sve to što si sada samo natuknuo.

Good luck!!!
:hello2:

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 11:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Pozdrav Borise kao i za celu ekipu....

Sa Vikipedije...Медитација је смирено стање организма са главним циљем умиривања и опуштања ума или тзв. „не размишљања“. У религији, посебно у древним религијама Истока, духовна дисциплина и вештина концентрације на унутрашња, ментална стања, на изазивање визија, просветљења и мистичног доживљаја стапања са Богом или оностраним светом. Као техника психолошке релаксације медитација се практикује у оквиру различитих ментално-хигијенских програма који су усмерени ка неутрализацији последица стресног живота савременог човека. Најпознатији облик медитације је јога.

Реч медитација долази од латинске речи meditatio, што је означавало било коју врсту физичке и интелектуалне вежбе, а касније је за ту врсту праксе почео да се употребљава термин контемплација.


Lično, meditaciju smatram usredsređenošću, tako da tu postoje određeni postupci pre nego što dođe uopšte do toga...

Prvo... vežbe disanja, BA-HA... dvadeset do trideset puta, uz to ide Molitva Duše kako bi polarizovao um ka određenim radnjama, obično nastupa razmišljanje i kontenplacija o nekim suštinskim pitanjima...

Meditacija ka praznini uma je vrlo opasna, obično se uvek tu neko naseli od strane entiteta, tako da zaboravite na zen i fokusiranje na pupak...

Bitno je zašto to radim, i to nije zbog fizičkih osobina mada ima nekih nus-pojava koje ću kasnije opisati, ta kontemplacija je u službi znanja, tj ako sam fokusiran na rad na primer, o Prelazu Duše, onda tako i dovedem um da služi toj radnji, stim što telo dovedem do opuštanja a svest do usredsređenost na tu tematiku... Na početku je išlo samo disanje i molitva, tako da se ta usredsređenost sve više produžava na celi dan i noć...

Nus-pojave toga su depresija, bolovi u telu, čudni snovi i to traje kratko vreme dok se telo oporavi, i onda se sve to podiže na viši nivo... kao i na više uvide i impresije jer vrlo je bitno zašto se to koristi...
Uvek sam obazriv na ove sa višeg sprata koji koriste razne tehnologije kako bi ovaj realitet kontaminirali određenim OPS frekvencijama. Pošto je Zemlja u karantinu te je mreža rasprostrata preko cele planete, traba biti vrlo oprezan prema stanjima svesti, jer ono što misliš da je tvoje može biti i tuđe ili neki novi stari program, ljubavi-svetla i ko zna čega još...

Ako je to meditacija ala Yogi da stojiš na jednom prstu ili da ležiš na ekcerima, ili da zuriš u jednu tačku potpuno bez svesti, to je za mene totalna glupost i gubljenje vremena, jer obično takve meditacije su okrenute na spektakularnost a ne na unutrašnja zbivanja, koja naravno ostaju posmatračima nevidljiva...

I vrlo bitno je, usredsređenost je bez očekivanja i željnog razmišljanja, postoji samo namera, i rezultati toga uvek budu prava otkrovenja...

:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 4:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Bojan71 je napisao/la:
Meditacija ka praznini uma je vrlo opasna, obično se uvek tu neko naseli od strane entiteta, tako da zaboravite na zen i fokusiranje na pupak...


Slažem se da meditacija na prazninu uma može biti opasna, no to nije Zen meditacija ili drugim riječima Zen meditacije nije na prazninu uma, to je uobičajno krivo zapadnjačko shvaćanje. Praznina koju budisti pokušavajući dostići nije praznina lišena svake supstance, nego praznina lišena svega što nije suštinsko. I ta praznina je takoreći dupkom puna kreativnim potencijalom, neispoljenom svješću.

I sami budistički svećenici kažu da je meditacija u kojoj se namjerno zaustavlja um i neda mu se da misli prirodnim tokom opasna i zaglupljujuća pošto srozava prirodni intelekt. Isto tako kažu da onaj koji zapadne u takvo stanje i umre s time kao svojim najvećim dosegom, reinkarnirati će se kao majmun. Znakovito, nije li?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 4:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Hvala na ispravci Sjenko, mislio sam svakako na prazninu, sad koliko ima tih meditacija i postupaka, vrlo je zanimljivo jer ima nekih meditanata koji baš prazninu i potenciraju kao neku katarzu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 4:40 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Bojan71 je napisao/la:
Pozdrav Borise kao i za celu ekipu....

Sa Vikipedije...Медитација је смирено стање организма са главним циљем умиривања и опуштања ума или тзв. „не размишљања“. У религији, посебно у древним религијама Истока, духовна дисциплина и вештина концентрације на унутрашња, ментална стања, на изазивање визија, просветљења и мистичног доживљаја стапања са Богом или оностраним светом. Као техника психолошке релаксације медитација се практикује у оквиру различитих ментално-хигијенских програма који су усмерени ка неутрализацији последица стресног живота савременог човека. Најпознатији облик медитације је јога.

Реч медитација долази од латинске речи meditatio, што је означавало било коју врсту физичке и интелектуалне вежбе, а касније је за ту врсту праксе почео да се употребљава термин контемплација.


Lično, meditaciju smatram usredsređenošću, tako da tu postoje određeni postupci pre nego što dođe uopšte do toga...

Prvo... vežbe disanja, BA-HA... dvadeset do trideset puta, uz to ide Molitva Duše kako bi polarizovao um ka određenim radnjama, obično nastupa razmišljanje i kontenplacija o nekim suštinskim pitanjima...

Meditacija ka praznini uma je vrlo opasna, obično se uvek tu neko naseli od strane entiteta, tako da zaboravite na zen i fokusiranje na pupak...

Bitno je zašto to radim, i to nije zbog fizičkih osobina mada ima nekih nus-pojava koje ću kasnije opisati, ta kontemplacija je u službi znanja, tj ako sam fokusiran na rad na primer, o Prelazu Duše, onda tako i dovedem um da služi toj radnji, stim što telo dovedem do opuštanja a svest do usredsređenost na tu tematiku... Na početku je išlo samo disanje i molitva, tako da se ta usredsređenost sve više produžava na celi dan i noć...

Nus-pojave toga su depresija, bolovi u telu, čudni snovi i to traje kratko vreme dok se telo oporavi, i onda se sve to podiže na viši nivo... kao i na više uvide i impresije jer vrlo je bitno zašto se to koristi...
Uvek sam obazriv na ove sa višeg sprata koji koriste razne tehnologije kako bi ovaj realitet kontaminirali određenim OPS frekvencijama. Pošto je Zemlja u karantinu te je mreža rasprostrata preko cele planete, traba biti vrlo oprezan prema stanjima svesti, jer ono što misliš da je tvoje može biti i tuđe ili neki novi stari program, ljubavi-svetla i ko zna čega još...

Ako je to meditacija ala Yogi da stojiš na jednom prstu ili da ležiš na ekcerima, ili da zuriš u jednu tačku potpuno bez svesti, to je za mene totalna glupost i gubljenje vremena, jer obično takve meditacije su okrenute na spektakularnost a ne na unutrašnja zbivanja, koja naravno ostaju posmatračima nevidljiva...

I vrlo bitno je, usredsređenost je bez očekivanja i željnog razmišljanja, postoji samo namera, i rezultati toga uvek budu prava otkrovenja...

:D


Bojane pozdrav, vidim poprilicno razumijes

Ja obozavam sto jednostavnije definicije, tako da zaista vjerujem da je sustina meditativnog stanja Posmatranje svojih misli i stanja bica bez kontrolisanja istih egom. Naravno da svako od nas posjeduje svoju verziju ili metodologiju ali zarad komunikacije je korisno krenuti od sustine. I uopste nepodcjenjujem mantre, ali one su cisto subjektivne i sto za nekoga funkcionise za drugoga nemora, ako to znaci stajanje na iglama onda super. Jer mantre su cisto demonstracija nas samih da smo spremni za takva dublja stanja. Mozemo reci dozvola koju dajemo sami sebi.

sada.., vjerujem da je meditacija u kojoj preuzimamo aktivnu ulogu u razmisljanju i razbijanju "problema", pa..., prakticna i to je sve, ali ona koja vodi ne u prazninu vec kroz prazninu je sustinski portal za visa stanja.

Znanje jeste sustina jer je znanje sama poenta, da se spoZnamo opet (tako reci), ali i svaka manifestacija toga znanja (fizicko stanje) je njen pratioc i njegova potvrda puta kojim idemo. Mozemo reci praksa.

A jedno od tih sustinskih znanja jeste vezano za iskustva kroz meditaciju. A ono je da sve postoji (bukvalno) i ako zelimo sebe dozivljavati kao manifestaciju svega sto postoji mi moramo biti spremni prihvatiti uzas kao i mir, mrznju kao i ljubav. No zanimljivo je da je produkt prihvatanja straha i mrznje ustvari mir i ljubav :) ako se razumijemo..

I ja zaista imam materijala kojeg sam izvukao iz meditaicja na tone, krenuvsi od poprilicno velikog iskustva u astralnome, pa cak i dodira sa jedinstvom sa samim i cjelokupnim postojanjem (no to je jos u zacecu). Dovoljno da mogu indentifikovati ono sto ti nazivas (ili si implicirao) "nametnutim mislima" ili dozivljajima. inplantima (kako ih drugi nazivaju misleci na fizicke inplante ;)), tu se svrstavaju i susreti sa bicima van ove sfere realnosti.
Izuzetno je lako indentifikovati ono sto ti se dogadja i tudja uplitanja, kroz intuiciju (ali ne intuiciju na slepo vec svjesnu intuiciju, nesto sto vecina tek treba spoznati).
Na primjer mnogi u astralu iskuse susrete sa bicima koja su sami manifestovali, radi se o cistim projekcijama a ne o stvarnim bicima, ili ce sresti stvarno bice a oblikovati taj susret svojom percepcijom, svojom verzijom toga sta se dogodilo koja je mozda kontradiktorna svrhi samog susreta. No intuicijom se lako razikuju oni "izmisljeni" od stvarnih, Ako sretnete bice i uz njega dobijete izuzetno izrazen osjecaj prisustva onda se radi o stvarnoj interakciji. Ona bica koja nose negativne namjere ce takav osjecaj prisustva i ostaviti, znaci, pracen strahom. No taj strah nije ralzog da odbijete interakciju, vec pridjete tom bicu sa razumjevanjem za njegovo stanje i pridjete prihvatanjem cinjenice da oni postoje, sledece sto ce se dogoditi jeste da ce se ono vas ustvati prepasti :), jer posjeduju programe koji tamu u njima ustvari i brane od jedinstva.
Isto tako ako sretnete bice svjetlosti (pozitivno), e tu je jos lakse, jer taj mir i osjecaj oprosta i naklonosti nemoze se izbjeci ni cim u kreaciji.

A otvorio si i pitanje legitimiteta znanja kojeg primimo, informacija, ali tu se ne radi o samo onima stecenim meditacijom vec i u skolama i egom :)
Ja tu koristim jednostavan recept, umjesto da biram i provedem cjeli zivotni vjek braneci jedno u odnosu na drugo (segragacija, izolacija, ekskluzivitet, znamo cije su to osobine), ja prihvatim sve a oni se sami odmjere vremenom, i ostanu ona koja su korisna mome iskustvu.
Zato kad bi meni neko postavio pitanje tipa "da li postoji zivot van ove planete, inteligentni?" moj bi odgovor bio "zavisi od iskustva tvog", jer zaista sistemima vjerovanja mi stvaramo realnost koja je veoma "Realna", i legitiman je onaj koji negira istinu jednako koliko i onaj koji je "Zna". I zavisi koju istinu "mjerimo" onu subjektivnu ili cjelokupnu. Ali ona cjelokupna je daleko ukljucivija tako da ukljucuje i ovu subjektivnu.
Istina je multidimenzionalna, da se tako izrazim. I uvjek Logicna, cak kad mi tu logiku i ne vidimo.

Za ocekivanja si upravu jer su bas ona ona koja sprecavaju Input novih informacija, jer se nemoze "Ocekivati" nesto novo, vec samo ono sto je u sistemu, samom cinjenicom da smo reklli/pomislili "ocekujem "ovo"" znaci vec smo ga imenovali i obojili, znaci nije novo. Zivjela majka logika ! \:D/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 4:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Bojan71 je napisao/la:
Hvala na ispravci Sjenko, mislio sam svakako na prazninu, sad koliko ima tih meditacija i postupaka, vrlo je zanimljivo jer ima nekih meditanata koji baš prazninu i potenciraju kao neku katarzu...


Nema na čemu Bojane, zeznut je ovo posao, a većina ljudi bi iskustva i znanje na prečac i onda ih čekaju svakojake zamke, što njihove vlastite, što tuđe :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 4:54 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Sjenko je napisao/la:
Bojan71 je napisao/la:
Meditacija ka praznini uma je vrlo opasna, obično se uvek tu neko naseli od strane entiteta, tako da zaboravite na zen i fokusiranje na pupak...


Slažem se da meditacija na prazninu uma može biti opasna, no to nije Zen meditacija ili drugim riječima Zen meditacije nije na prazninu uma, to je uobičajno krivo zapadnjačko shvaćanje. Praznina koju budisti pokušavajući dostići nije praznina lišena svake supstance, nego praznina lišena svega što nije suštinsko. I ta praznina je takoreći dupkom puna kreativnim potencijalom, neispoljenom svješću.

I sami budistički svećenici kažu da je meditacija u kojoj se namjerno zaustavlja um i neda mu se da misli prirodnim tokom opasna i zaglupljujuća pošto srozava prirodni intelekt. Isto tako kažu da onaj koji zapadne u takvo stanje i umre s time kao svojim najvećim dosegom, reinkarnirati će se kao majmun. Znakovito, nije li?


Zanimljiv je susret sa prazninom, jer je sama praznina iluzija. Pogledas tren bolje i vidis da i ona vibrira. Opasna jeste u smislu da neznamo sta nas ceka iza nje. ali tako je sa svako avanturom i dozivljajem novi, po meni opasnije je bjezati od nje, ali kao djela iskustva ne kao sustina, neko bi rekao "iza ovog naseg zivota je samo praznina/ void" i taj bi rekao jednu od najvecih gluposti ikad.
Pogledaj na to ovako, da bi nacrtali neki novi crtez prvo moramo uzeti prazan list. Zar ne ?

Veca je zapadna iluzija vjerovanje da "Budisti" i u kom smislu drze monopol nad meditacijom.
Imao sam ja jednog prijatelja koji kaze da su samo budisti sposobni ustvari meditirati, lol how silly!

Po meni budizam je doktrina i kao takva prepuna dogmi. Sto neznaci da budizam nema svoja postignuca, ali budizam nije savrsena i svrsena prica. Najveci konflikt imam sa "mrznjom" koju budizam ima prema materiji. Materija je sastavni dio postojanja i kao takva znaci i sustinski, no nije jedini dio koji je sustinski. beskrajno nogo je takvih djelova. A i materija je ne definisan pojam opet bolje pogledajuci tako da se radi o veoma zapetljanoj Dogmi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 5:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
jaBoris je napisao/la:

Zanimljiv je susret sa prazninom, jer je sama praznina iluzija. Pogledas tren bolje i vidis da i ona vibrira. Opasna jeste u smislu da neznamo sta nas ceka iza nje. ali tako je sa svako avanturom i dozivljajem novi, po meni opasnije je bjezati od nje, ali kao djela iskustva ne kao sustina, neko bi rekao "iza ovog naseg zivota je samo praznina/ void" i taj bi rekao jednu od najvecih gluposti ikad.
Pogledaj na to ovako, da bi nacrtali neki novi crtez prvo moramo uzeti prazan list. Zar ne ?

Veca je zapadna iluzija vjerovanje da "Budisti" i u kom smislu drze monopol nad meditacijom.
Imao sam ja jednog prijatelja koji kaze da su samo budisti sposobni ustvari meditirati, lol how silly!

Po meni budizam je doktrina i kao takva prepuna dogmi. Sto neznaci da budizam nema svoja postignuca, ali budizam nije savrsena i svrsena prica. Najveci konflikt imam sa "mrznjom" koju budizam ima prema materiji. Materija je sastavni dio postojanja i kao takva znaci i sustinski, no nije jedini dio koji je sustinski. beskrajno nogo je takvih djelova. A i materija je ne definisan pojam opet bolje pogledajuci tako da se radi o veoma zapetljanoj Dogmi.


Ima i vrsta praznine koje doista je lišena svake supstance, u kojoj "nema ničega" i "ne vodi nigdje", no isto tako ta praznina nije "ultimativno postignuće". Oni koji kažu da nakon smrti postoji jedno veliko ništa, zapravo predosjećaju smrt vlastite ličnosti, sve mi se čini.

Nepoznato je općenito opasno jer dira u temelje svijeta zasnovanog na razumu. I tu ne mislim to kao nešto metaforično, nego doslovno, može prijetiti da te zauvijek isčupa iz ovog svijeta i ovog vremena.

Naravno da budisti nemaju monopol nad meditacijom, meditacija je kao praksa postojala puno prije budizma kao organizirane religije. Tvoj prijatelj doista je blesav :) No ipak, meditirati na budistički način mogu samo oni koji su u te prakse upućeni, a to su većinom sami budisti :)

Budizam je zapravo religija kao i sve druge i kao sve organizirane religije mora imati nešto "loše" naspram nečeg "dobrog". To je i definicija nečeg što se naziva solarnim ili vanjskim kultom, koji odbacuje "niže" radi "višega". Solarni kult, također ima striktna pravila o tome što se smije, a što se nesmije. Nasuprot toga je lunarni, unutarnji kult koji pokušava povezati više i niže u neku vrstu harmonije i balansa. Taoizam je jedno takvo učenje, makar je i on s vremenom pretvoren u organiziranu religiju. Taoisti za razliku od budista, smiju jesti meso, piti alkohol, imati seksualne odnose i slično. Ne postavljaju si nikakva ograničenja. Chan/zen budizam bi pak, po meni bila, unutarnja varijanta vanjskog učenja, koja se pokušava riješiti viškova i pustiti suštinskom da se samo ispolji. No ipak je vanjsko učenje koje potječe na strogim pravilima. Sam Shakyamuni, Budda kojeg zapadnjaci najbolje znaju je došao kroz iskustvo do toga da ne treba ići u nikakve ekstreme, nakon što je probao sve, od strogih pravila jogija i samana, do razvratnog života punog bluda i nižih strasti. Tako da, ispada da Budda nije bio budist :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 5:27 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Sjenko je napisao/la:
jaBoris je napisao/la:

Zanimljiv je susret sa prazninom, jer je sama praznina iluzija. Pogledas tren bolje i vidis da i ona vibrira. Opasna jeste u smislu da neznamo sta nas ceka iza nje. ali tako je sa svako avanturom i dozivljajem novi, po meni opasnije je bjezati od nje, ali kao djela iskustva ne kao sustina, neko bi rekao "iza ovog naseg zivota je samo praznina/ void" i taj bi rekao jednu od najvecih gluposti ikad.
Pogledaj na to ovako, da bi nacrtali neki novi crtez prvo moramo uzeti prazan list. Zar ne ?

Veca je zapadna iluzija vjerovanje da "Budisti" i u kom smislu drze monopol nad meditacijom.
Imao sam ja jednog prijatelja koji kaze da su samo budisti sposobni ustvari meditirati, lol how silly!

Po meni budizam je doktrina i kao takva prepuna dogmi. Sto neznaci da budizam nema svoja postignuca, ali budizam nije savrsena i svrsena prica. Najveci konflikt imam sa "mrznjom" koju budizam ima prema materiji. Materija je sastavni dio postojanja i kao takva znaci i sustinski, no nije jedini dio koji je sustinski. beskrajno nogo je takvih djelova. A i materija je ne definisan pojam opet bolje pogledajuci tako da se radi o veoma zapetljanoj Dogmi.


Ima i vrsta praznine koje doista je lišena svake supstance, u kojoj "nema ničega" i "ne vodi nigdje", no isto tako ta praznina nije "ultimativno postignuće". Oni koji kažu da nakon smrti postoji jedno veliko ništa, zapravo predosjećaju smrt vlastite ličnosti, sve mi se čini.

Nepoznato je općenito opasno jer dira u temelje svijeta zasnovanog na razumu. I tu ne mislim to kao nešto metaforično, nego doslovno, može prijetiti da te zauvijek isčupa iz ovog svijeta i ovog vremena.

Naravno da budisti nemaju monopol nad meditacijom, meditacija je kao praksa postojala puno prije budizma kao organizirane religije. Tvoj prijatelj doista je blesav :) No ipak, meditirani na budistički način mogu samo oni koji su u te prakse upućeni, a to su većinom sami budisti :)

Budizam je zapravo religija kao i sve druge i kao sve organizirane religije mora imati nešto "loše" naspram nečeg "dobrog". To je i definicija nečeg što se naziva solarnim ili vanjskim kultom, koji odbacuje "niže" radi "višega". Solarni kult, također ima striktna pravila o tome što se smije, a što se nesmije. Nasuprot toga je lunarni, unutarnji kult koji pokušava povezati više i niže u neku vrstu harmonije i balansa. Taoizam je jedno takvo učenje, makar je i on s vremenom pretvoren u organiziranu religiju. Taoisti za razliku od budista, smiju jesti meso, piti alkohol, imati seksualne odnose i slično. Ne postavljaju si nikakva ograničenja. Chan/zen budizam bi pak, po meni bila, unutarnja varijanta vanjskog učenja, koja se pokušava riješiti viškova i pustiti suštinskom da se samo ispolji. No ipak je vanjsko učenje koje potječe na strogim pravilima. Sam Shakyamuni, Budda kojeg zapadnjaci najbolje znaju je došao kroz iskustvo do toga da ne treba ići u nikakve ekstreme, nakon što je probao sve, od strogih pravila jogija i samana, do razvratnog života punog bluda i nižih strasti. Tako da, ispada da Budda nije bio budist :D


Iako se slazem sa onim sto si napisao.

Nelogicno je nistavilo u bilo kom obliku, Ako nesto ne postoji onda nikad nije ni postojalo niti ce postojati, sto implicira da nepostoji informacija koja ne postoji. Nemozemo pricati o nistavilu kao objektu ili kao informaciji. Nistavilo naprosto samo sebe nulira. To reci "nepostoji nepostojanje"
No postoji simulacija Nistavila, i ona je sastavni dio postojanja, jer postojanje u svojoj cjelini sadrzi svaku mogucu informaciju, pa i one nemoguce. a da bi nemoguce informacije manifestovala mora ih izbaciti iz konteksta logike, kao npr. pojam "nepostojanja". Zato imamo odsustvno necega sve dok ignorisemo postojanje iste te informacije unutar sistema koji posmatramo. A ako ignorisemo "sve" onda dozivljavamo stanje koje je najblize moguce "nepostojanju", i to je najdalje sto mozemo stici. ali ignorisati sve opet je ograniceno iskustvo.
naprimjer uzmimo stanje sna bez snova. Postavlja se pitanje da li smo postojali tokom njega. Ali postojanje podrazumjeva percepciju itog a nase percepcije informacija/vremena/prostora nije ni bilo tada tako da je jedini moguci odgovor na to pitanje. nije ni postojala faza sna sto se nase percepcije tice. no ovdje sam metaforu sna uzeo kao uobicajeno iskustvo, narvno da zadrzavamo oblik percepcije vremena cak i tokom najdubljeg sna. I ono je sustinski odmor. jer se oslobadjamo stresa fizickog postojanja bez da srusimo iluziju istog.

I sva ta igra sa Ignorantnoscu i "tamom", nistavilom itd i jeste poenta ovog naseg zivotnog iskustva, sto je recei "da ga prevazidjemo" i ponovo sami sebe nadjemo. kao kad sa malom djecom zaklonis svoje lice pa ga otkrijes pa kazes "evo mene!" :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 5:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Usklađenost postojanju je nepostojanje... možda kao Izbor svesti kad kompletira sve lekcije i dostigne završni level...

..taj izbor, Jovo nanovo, il dosta više, ili ekspanzija kroz celokupno postojanje kao ecencija svesti...

...postoje sve te mogućnosti, što da ne...?

Meditacija nam i služi da spoznamo neke misaone forme, što bi se ja još držao ovog realiteta(doline suza), šta, kako, gde, kuda...

Moramo se prvo usredsrediti na telesni kontejner, um, svest, na tu telesnu krletku majmunolikog oblika u koji smo smešteni... na ovu klanicu ovde, menzu... Debelo nešto nije u redu ovde, i kako god, dobro se trebamo izmeditirati za dalje... :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 6:11 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Bojan71 je napisao/la:
Usklađenost postojanju je nepostojanje... možda kao Izbor svesti kad kompletira sve lekcije i dostigne završni level...

..taj izbor, Jovo nanovo, il dosta više, ili ekspanzija kroz celokupno postojanje kao ecencija svesti...

...postoje sve te mogućnosti, što da ne...?

Meditacija nam i služi da spoznamo neke misaone forme, što bi se ja još držao ovog realiteta(doline suza), šta, kako, gde, kuda...

Moramo se prvo usredsrediti na telesni kontejner, um, svest, na tu telesnu krletku majmunolikog oblika u koji smo smešteni... na ovu klanicu ovde, menzu... Debelo nešto nije u redu ovde, i kako god, dobro se trebamo izmeditirati za dalje... :-k


prvu recenicu iskreno ne razumijem... ali u prethodnom tekstu sam dao svoj pogled na nistavilo i paradox istog

jedna stvar je ovdje ocigledna a to jeste nase oklijevanja ili ne-volja da prihvatimo multidimenzionalnost postojanja koja sa sobom nosi;
- mi jesmo u istom trenutku i sve i samo ovaj zivot, mi to vec jesmo, sada ovdje, upravo. i mi jesmo svi mi i samo ja.
- pitanje je fokusa. zato nas i ego ovog fizickog iskustva konstantno vuce da gledamo njegove klaonice i nered koji predstavlja.
- ali sve je ovo put prepun izazova koje smo sami sebi postavili i prihvatili (zato imamo odbojnost prema samoubistvu cak i kad ga izvrsavamo :)), koliko god to nama paradoxalno izgledalo.


meditacija ne sluzi ni za sta konkretno, vec za ono za sta je iskoristimo, ona je samo alat sa svojim mehanikama. mi smo ti koji biramo kako okrecemo taj kljuc za vijke :). tako da, ne, meditacija ne sluzi za nove misaone forme ali ih donosi. Ja sada iz cuga mogu nabrojati stotine stvari koje ona donosi, ali opet uz napomenu da to nije svojstveno samo meditaciji. mozda je i brzi put od nje pracenje svoje srece u zivotu. ali skoro niko od nas nema hrabrosti za to. jer je sreca direktan putokaz za van. a svako od nas ce izmisliti milion i dve isprike zasto je ustvari nepratimo.

ti mozda vidis kontejnere ali to sto ti nazivas tjelesnim kontejnerom meni vise lici na zamrznutu svjetlost u formi. a opet neko vidi nesto drugacije.
no to neznaci da i ja nemam averziju prema ovoj izolaciji od samog sebe kao i ti. ali tako lako je sjetiti se koliko ustvari su kratke ove epizode koje prozivljavamo. bizarno kratke.

A i postavlja se pitanje agende koju postavljamo sami sebi, sta mislis da je optimalnije;
- pokusavati se rjesiti ovog iskustva
- ili istrazivati siri kontekst njega samog
Ne izlazi se iz prostorije tako sto gledamo u njene zidove i primjecujemo koliko nas ogranicavaju, vec tako sto otvorimo vrata osmotrimo sta je van pa napravimo korake van.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 7:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Svakako...- ili istrazivati siri kontekst njega samog(iskustva)


..epizode nisu kratke, i jedan trenutak a kamoli život, ili na hiljade života.... skupi se to za dovoljno da se pitamo, čemu sve ovo...?
Mene zanima agenda tog zaborava, zaborava za sad a posle ćemo da se setimo... To mi je oduvek bilo sumnjivo. Da baš i ne bi da je tako, ostavio bi neki znak, malecki, nešto što mi daje nadu da se to dešava kako treba i sa razlogom...
Pravim imenom treba imenovati, ako su naša tela sabijena svetlost, čula nam baš i nisu da možemo zasada tako neštoi osetiti, potpuno smo slepi i gluvi za više realitete, i sve mislim da je tako sa nekom čudnom namerom.

...Misao Svesti je sve, ne postoji ništa više iznad toga, ona je ja, ti i sve što postoji... Mislim da nema granica, i ako nema granica, sve mogućnosti su moguće...

Da li smo mi misli Kreatora koje skupljaju iskustva za njega da bi sebe razumeo? Možda?

Ti nisi nov Borise, pa te pitam, čemu sve ovo, i zašto? :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 7:56 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned mar 01, 2015 9:28 pm
Postovi: 12
Bojan71 je napisao/la:
Svakako...- ili istrazivati siri kontekst njega samog(iskustva)


..epizode nisu kratke, i jedan trenutak a kamoli život, ili na hiljade života.... skupi se to za dovoljno da se pitamo, čemu sve ovo...?
Mene zanima agenda tog zaborava, zaborava za sad a posle ćemo da se setimo... To mi je oduvek bilo sumnjivo. Da baš i ne bi da je tako, ostavio bi neki znak, malecki, nešto što mi daje nadu da se to dešava kako treba i sa razlogom...
Pravim imenom treba imenovati, ako su naša tela sabijena svetlost, čula nam baš i nisu da možemo zasada tako neštoi osetiti, potpuno smo slepi i gluvi za više realitete, i sve mislim da je tako sa nekom čudnom namerom.

...Misao Svesti je sve, ne postoji ništa više iznad toga, ona je ja, ti i sve što postoji... Mislim da nema granica, i ako nema granica, sve mogućnosti su moguće...

Da li smo mi misli Kreatora koje skupljaju iskustva za njega da bi sebe razumeo? Možda?

Ti nisi nov Borise, pa te pitam, čemu sve ovo, i zašto? :D



Zaista je jednostavno poput one igre sto igras sa malim djetetom pa sakrijes lice, onda ih kao iznenadis kad sklonis ruke :)
Ali pitanje je da li mi volimo jednostavnost.
I pitanje je da li nama treba odgovor u njegovom izvornom stanju ili odgovor koji ce se oblikovati prema Sistemu Informacija kojim raspolazemo.

Meni licno je izvor svih odgovora "Jesam", i to je to. ali to je kao seme drveta sa bezbroj grana, lisca i plodova. otuda sva kompleksnost i sva zbrka i zbunjenost.

Meni cak i postojanje lici na drvo. Sa svojim korjenom (percepcijom logike i samog sebe) i tako imamo mi tamo neki list sa neke daleke grane koja je poprilicno odlutala od izvora. Pitamo ga onda ko si ti listu ?
A on ce nam mozda reci. nemam pojma sve sto vidim jeste da visim o ovoj grani i nikako da se otrgnem sa nje pa da vidim nesto novo.
A mozda ako je list mudar. Mozda ce reci, pa ja sam preko te grane dio svega, vidi, cak i ona lijepa jabuka pored mene je dio mene, cak i ono mocno stablo koje sve nosi. Ja sam sve ovo.

Ali ja takodjer razumijem da je promjena percepcije (fokusa) proces iz naseg ugla gledanja. Proces trazi vrjeme kao osobinu. Nesto sto mi tesko prihvatamo, i ja takodjer u mnogo slucajeva.
No utjeha je da takav proces nosi sa sobom osobinu "eksponencionalne kompresije". Ako zamilsimo nase iskustvo kao balon koji punimo vodom (znanjem informacijama), onda razumijemo da sto vise vode sipamo to ce balon sve vise i vise biti pod pritiskom, sve dok ne pukne i voda u njemu (koja je prije toga bila pod formom zbog balona) ne dobije "slobodnu formu" ili svaku mogucu u isto vreme (kvantno stanje svjesti je ono ka cemu mi idemo). e taj proces sam po sebi je pod uticajem zakona exponencionalnog rasta informacija. Ovdje je to jednostavno objasnjeno i vec je cak i u opstem znanju. http://www.industrytap.com/knowledge-do ... hours/3950 . To je razlog kompresiji u glavi koju osjecamo kada ispraznimo um. Jer on dobija toliko potencionalnih informacija da mi imamo osjecaj kao da pokusavamo proci kroz gumeni zid koji sto ga vise guramo on vise gura nazad :)

I zaista izvini ako se ucini da skacem sa temu na temu. To u mom umu sve ide paralelno i zaista imam poteskoca u ovakvom linearno izrazavanju. :-k

I jos nesto, jedan od "napornijih" simptoma ovog razvoja koji sam kao izabrao. jeste sto sam okusio svoju starost u pravom smilu te rjeci. sve sto mogu reci nije ni malo lako imati iskren osjecaj starosti 20 tak hiljada godina. Pogotovo kad nemas sjecanja iz tog perioda ali osjecaj se ipak odlucio manifestovati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija i simptomi (licna iskustva)
PostPostano: uto mar 03, 2015 11:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
jaBoris je napisao/la:

Iako se slazem sa onim sto si napisao.

Nelogicno je nistavilo u bilo kom obliku, Ako nesto ne postoji onda nikad nije ni postojalo niti ce postojati, sto implicira da nepostoji informacija koja ne postoji. Nemozemo pricati o nistavilu kao objektu ili kao informaciji. Nistavilo naprosto samo sebe nulira. To reci "nepostoji nepostojanje"
No postoji simulacija Nistavila, i ona je sastavni dio postojanja, jer postojanje u svojoj cjelini sadrzi svaku mogucu informaciju, pa i one nemoguce. a da bi nemoguce informacije manifestovala mora ih izbaciti iz konteksta logike, kao npr. pojam "nepostojanja". Zato imamo odsustvno necega sve dok ignorisemo postojanje iste te informacije unutar sistema koji posmatramo. A ako ignorisemo "sve" onda dozivljavamo stanje koje je najblize moguce "nepostojanju", i to je najdalje sto mozemo stici. ali ignorisati sve opet je ograniceno iskustvo.
naprimjer uzmimo stanje sna bez snova. Postavlja se pitanje da li smo postojali tokom njega. Ali postojanje podrazumjeva percepciju itog a nase percepcije informacija/vremena/prostora nije ni bilo tada tako da je jedini moguci odgovor na to pitanje. nije ni postojala faza sna sto se nase percepcije tice. no ovdje sam metaforu sna uzeo kao uobicajeno iskustvo, narvno da zadrzavamo oblik percepcije vremena cak i tokom najdubljeg sna. I ono je sustinski odmor. jer se oslobadjamo stresa fizickog postojanja bez da srusimo iluziju istog.

I sva ta igra sa Ignorantnoscu i "tamom", nistavilom itd i jeste poenta ovog naseg zivotnog iskustva, sto je recei "da ga prevazidjemo" i ponovo sami sebe nadjemo. kao kad sa malom djecom zaklonis svoje lice pa ga otkrijes pa kazes "evo mene!" :)


Ja ne pričam o ništavilu, nego o sferi koja je sama po sebi prazna, u kojoj nema ničega osim praznine i koja ne vodi nigdje, kao neka vrsta bezlične sljepe ulice, s tim da se i ona može percipirati. Ta vrsta "praznosti" bi bila slična onome kako opisuju vakum svemira. S time da ja ne teoretiziram tu sferu, niti ju zamišljam, ja sam ju kao takvu "vidio" i doživio, ja sam ju takvom percipirao. Koliko god se mi trudili biti logični, postojanje jednostavno ne sljedi našu logiku.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: LunarWisp i 6 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz