Sada je: pet apr 19, 2024 6:43 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 892 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 45  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub dec 09, 2006 4:40 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Purgatorium somni
Tako je. :!: Sada sam se setila i odakle mi je poznata pesma :D Iz II dela Basarine „Fame o biciklistima“: „Na Gralovom tragu“, u kome von Klosovski „prica“ celo jedno poglavlje. Kakva luda knjiga 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 01, 2007 4:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
astralno ja: također zvano astralno tijelo: drugo tijelo - za koje se, prema nekim filozofskim ili religijskim mišljenjima, kaže da pripada svakom pojedincu, sastavljeno od tvari koja je iznad ili ispod osjetilnog opažanja i koja ispunjava cijeli prostor. Prema tim vjerovanjima, astralno tijelo prati pojedinca kroz život, po volji je sposoban ostaviti ljudsko tijelo i nadživjeti pojedinca nakon smrti. Astralna tijela zapravo su samo nečija obmana. Obično su to zamišljene stvari u koje mistik tada istinski pokušava vjerovati.
On astralno tijelo vidi kao nešto drugo i onda ga nastoji nastaniti najčešće kroz praksu "astralnog putovanja".

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 01, 2007 5:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Osnovna razlika između "astralnog putovanja" i izlaženja iz tijela; je u tome što kod izlaženja iz tijela osoba ne kaže "Ja sam tamo negdje", već če reči ja sam ovdje(zavisi di je u prostoriji) i opisat če vam gdje se u prostoriji ona točno trenutno nalazi, i vidi svoje tijelo iz te pozicije kao i sve ostalo što je prisutno u samoj prostoriji. Također po želji može napustiti prostoriju i otiči na bilo koje drugo mijesto u ovom fizičkom svemiru. Može otiči u susjednu prostoriju i kad se ponovo vrati u tijelo može vam do detalja opisati tu prostoriju(iako fizički nikada možda nije ni bila tamo) i što se tamo dešavalo dok je ona bila tamo.


:D :D :D

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 01, 2007 7:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 08, 2005 3:56 pm
Postovi: 320
Nedavno sam sanjao da letim i mislim da sam vidio Zemlju iz zraka (more, kopno). U snu sam znao da je to astralno iskustvo. Zanimljivo. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 07, 2007 10:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Primjer jednog ( poznatog ) van tijelesnog iskustva;

slikaI literally left my body. I had this feeling that I could see myself on the bed, with people grouped around me. I remember them all trying to resuscitate me. I was above them, in the corner of the room looking down. I saw people putting needles in me, trying to hold me down, doing things. (Jane Seymour).

NDEs of the Rich and Famous
( ...ako netko zna odlićno engleski #-o neka prevede ... :D :wink: )

Jack987:
Evo, nabrzinu:
Doslovno sam napustila svoje tijelo. Imala sam taj osjećaj da mogu vidjeti sebe na krevetu, okružena grupom ljudi oko mene. Onda se sjećam da su svi pokušavali oživjeti. Bila sam nad njima, u kutu sobe, i gledala prema dolje. Vidjela sam ljude kako me bodu iglama, pokušavajući me pridržavati i spasiti.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 12, 2007 2:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1193
Pozdrav svima!

Evo me "privirih" i ovamo :D
Hvala svima koji su podijelili svoja iskustva na ovom području /i onima koji će to tek učiniti/.
Možda se jednom odlučimo "projicirati" više nas na "astralni forum galaksije". Kakvo bi to tek iskustvo bilo!!!!! :D :angel4: :thumbup:

Evo i jednog mog iskustva. Nadam se da nije predugačko. Buđenje svjesnosti /osobito iz stanja sanjanja/ u tzv. eteričnom tijelu u mojim "doživljajima" zna biti pomalo neugodno. Kako je s vama ostalima?


Spavam ležeći na stomaku. Budi me osjet nalik guranju i stiskanju po mojim leđima i ramenima – poput polaganog vibriranja (dizanja i spuštanja) kao da su moja leđa uzvisine i udoline koje se neprekidno polagano izmjenjuju, ili još bolje poput tijeka valova vode. Osjet nije uopće bolan, ali je intenzivan, živ i zapravo pomalo neugodan. Svjesna misao mi je da hoću da to prestane, izvijam leđa koliko mogu, pokušavam se pridići, ali to neravnomjerno talasanje ne prestaje. Pokušavam progovoriti, viknuti, ali glas ne izlazi iz usta, čak se i usta ne daju otvoriti. Uspjevam se pridići iz ležećeg položaja i sjesti na krevet, vidim crvenu (crvena je zaista) deku ispred sebe (samo što mi je percepcija bila pomalo drukčija, izmijenjena, nekako "mutna"), ponovno pokušavam viknuti, teškom mukom otvaram usta i pokušavam proizvesti zvuk, barem istisnuti zrak kroz otvorene usne i čak svojim rukama pokušavajući odagnati taj osjet /pa da – poput masiranja u jakuzziju, ali onda kada vi to ne želite/. Začudo, ne osjećam neki veliki strah, samo snažnu potrebu da se otresem tog kretanja mojih leđa. Konačno, uspijem istisnuti zrak iz pluća i kroz grlo, ali nije izišao nikakav glas, samo jedva čujan zvuk izdisanja, užasno sporog. U tom času javi se tiha spoznaja: ne mogu ispustiti zvuk glasa jer se nisam probudila, jer ono u čemu sam se probudila je ono što nazivaju eterično tijelo, a ja, moja svijest, sam "izašla" očito iz fizičkog i sada sam budna u tom eteričkom tijelu. Spoznavši to, odlučih jednostavno leći i pokušati "otići dalje". Tako jednostavno se ispružih na leđa, sa zidom točno povrh moje ležeće glave; od trenutka gornje spoznaje više ne osjećah to guranje po mom tijelu. Čim sam se ispružila u vodoravan položaj, započe silovit osjećaj kretanja – vodoravnog kretanja u smjeru uzduž tijela – kao da sam raketa, a glava mi je vrh te rakete i ja jednostavno bijah ispucana u vodoravnom smjeru. Brzina kretanja je bila silna i da je bila fizička adrenalin bi mi definitivno toliko skočio da bi vjerojatno izašao i iz mog tijela brzinom munje. Neobičan osjećaj kretati se tako tim neuobičajenim vodoravnim "uzdužnim" smjerom posve ravne linije. Svjest okoline kroz koju prolazim: kao da postoje neke pregrade: prazan prostor pa pregrada pa opet prazan prostor (imah dojam kao da je to neka prostorija i ja projurih kroz nju pa kroz zid, pa opet kroz prostor, pa kroz zid); dojam mi je ostao kao da sam prošla kroz tri takva prostora /zapitah se "gdje" ću se zaustaviti/ i prošavši kroz zadnji zid trećeg, uhvatih se kako se kretanje zaustavlja iza tog zida, u nekom četvrtom "prostoru", točno iza tog zida. U tom trenutku kad sam stala (a stajanje je bilo trenutačno, bez ikakvog osjećaja inercije, posve prirodno, kao da se nisam upravo bila kretala ogromnom brzinom), zapravo nisam stala, već sam se našla u nečemu poput turskog sjeda ni na čemu. Tada su se dogodile dvije stvari, tj. jedna se dogodila (a), drugu sam ja pomislila (b). I one su se ispreplele. Ono što se dogodilo je (a) da sam se tako našla sjedeći a u rukama mi "knjiga" koja se počela "listati". To zapravo nije bilo listanje, već kao da se dosta brzo jednostavno "materijalizirala" stranica po stranica knjige u mojim rukama, jedna na drugu (što je ostavljalo dojam listanja). Oko mene nema ničega, samo ta knjiga koju gledam iako nema niti nekog direktnog osvjetljenja/svjetla u prostoru oko mene. Listovi bijahu ispunjeni crtežima, gomilom crteža, i tekstom. Ostala su mi u sjećanju dva crteža: jedan crtež ljudskog oblika i koncentričnim krugovima s centrom u području trećeg oka; drugi crtež ljudskog dlana i oko jagodica i zglobova prstiju zadebljane crtice (pomislih, neko isijavanje energije). Ovo "listanje" i moje pregledavanje knjige nije "dugo" trajalo, a mogući i vrlo vjerojatan razlog tome je ono što sam bila počela misliti pri zastaju kretanja (b): misao bijaše, što ako se izgubim, što ako se ne budem mogla vratiti u svoje fizičko tijelo (jer osjećaj nelagode zbog "načina" buđenja nije sasvim nestao, što ako se zaista ne budem mogla vratiti u svoje fizičko tijelo. Budući da je ovo bila misao koju sam pomislila pri početku "listanja", cijelo pregledavanje te knjige je zapravo ostalo nepotpuno, jer se već nakon prve ili druge stranice moja svijest počela kao "udvostručavati" i ja polako postajah svjesna da ujedno i ležim u krevetu: dio mene je završavao s listanjem, a drugi dio se budio u fizičkom tijelu. I tako se i "uhvatih" ležeći na stomaku u svom krevetu, svjesna da sam sada posve u fizičkom tijelu otvorih (ovaj puta fizičke) oči.

To bi bilo jedno moje iskustvo.



Spyro,

Citat:
Osnovna razlika između "astralnog putovanja" i izlaženja iz tijela;


Astralno putovanje JEST oblik "izlaženja" svijesti iz fizičkog tijela.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 12, 2007 9:44 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
- Divno. Osjetio sam pozitivnu energiju dok sam čitao tvoj post. :D

- Samo osoba zna da li je ili nije izašla iz tijela, jer je to na kraju krajeva ipak osobni doživljaj. Terminologija i nije toliko bitna jer to nisu krute stvari pa se mogu pokazat prstom. Postoje neke naznaka po kojima se može znati da li je to pravo izvan tijelesno iskustvo ili nije, no ako izađeš i milimetar iz ležaja opet je i to izvan tijelesno iskustvo a to netko drugi ne može po nikakvim znacima znat da li se ili nije desilo. Tako da ima tu svega. Sve to može bit ali i ne mora. Na kraju krajeva osobna istina je ono što svaki od nas misli da je istina.

:D :wink:

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 14, 2007 11:11 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 25, 2007 9:07 pm
Postovi: 7
Eterichna proekcija

Pozdrav do site vas !

--------------------------------------------------------------------------------------------
Na pochetokot ne beshe temno,crno i ne beshe nishto,beshe neshto svetlina,eter slabo crvenkasto portoklovo treperenje na vozduhot no toa “neshto” ne beshe i neforma ,beshe prozracha bela,branovidna koja lebdeshe vo toj eter i se chuvstvuvashe sebe si,beshe svesen za svoeto postoenje,za svojata svest, toa neshto bev Jas – Dusha.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Za moeto posledno vontelesno iskustvo tocno onaka kako shto go opishuva parapsiholoshkata literatura.

Eterichnata proekcija ja doziveav onaka kako shto e prikazana i opishana vo knigata na Steven Duun “Tjanstveni paralelni svet
(edicija JPJ – misterije) str. 146 isto onaka kako shto e prikazano na fotografijata, koja prv pat ke se pogledne ne izgleda bash prijatna i mozebi za nekogo e morbidna ,no moram vednash da kazam deka ne e taka. Samoto iskustvo e mnogu prijatno i voshituvachko, no koga ke se dobie svest, potochno ke se dobie realen uvid vo ona shto se sluchuva odn. ke pochnesh da rasuduvash za samoto sluchuvanje togash nastanuvaat problemite poradi pojavata na stravot koj e mnogu silen pri prvoto vakvo iskustvo.
Nema sega da go povtoruvam seto ona shto e napishano za AP vo literaturata (sekoj onoj koj go interesira ova moze da najde soodvetna literatura i se zapoznae so problematikata koja ja izuchuva Parapsihologijata) samo nakratko ke opisham shto doziveav jas i shto vidov vo toj moment. Tochno e ona za “katalepsija” pri AP i jas nejze ja doziveav vo edna takva sostojba koja namerno ja predizvikav no ne so taa cel, jas se obiduvav da meditiram i bev vo sostojba na “koncentracijska”meditacija“deautomatizacija” ili (deavtomatizacija) prekinuvanje na avtomatskata selektivnost na vnimanieto, a mojata svest beshe onakva kakva shto ja opishuvam vo mojot posleden tekst kade shto pishuvav za “halucinaciite, iluziite i poremetena svest” [zatoa i go postirav prvo toj tekst koj mislam deka ke pomogne vo razbiranjeto na moite “PSI” iskustva] odn. neshto slichno na ‘somnolencija’, bev pospan,apatichen i inerten i se obiduvav da meditiram i pri vakva sostojba predizvikav i kratkotrajna katalepsija, (vakvi sostojbi na katalepsija predizvikav ushte nekolku pati toa leto 2000 – ta god. svesno i namerno.) a potoa se sluchi i AP. Vo eden moment pochuvstvuvav lesno pridvizuvanje nagore so imanje oset za sopstvenata tezina i koga se najdov od prilika neshto nad eden metar nad moeto fizicichko telo svativ deka lebdam pod tavanot od mojata soba i ona shto sakam sega da go napomnam e toa deka go vidov moeto eterichno telo [sosema razlichno i mislam pogresno toa e pretstaveno na fotografijata koja ja posochuvam vo tekstov] moeto etericno telo beshe providno i jasno go vidov samo negoviot oblik,forma identichna so moeto fizichko telo chija ocrtana linija beshe svetlikavo srebrenkasta i belkasta, i niz nego gledav kako niz meur od sapunica ili niz staklo, [ nemashe iskrivuvanje na predmetite i na prostorot pod toa staklo ili meur od sapunica] bev ‘gore’ i sobata ja vidov od “druga perspektiva”,vo ovoj moment sakam da go potenciram slednovo : imav oset deka sobata istovremeno ja gledam vo site pravci sakam da kazam deka gledav i zad mene i pod mene i imav chuvstvo na ‘identichnost’ i ‘paralelnost’ na ona shto bev jas gore i ona shto jas bev dole, moeto fizichko telo koe lezeshe na trosedot ova traeshe samo mig,koga se javi mislata i svesta (rasuduvanjeto) za dozivuvanjeto vednash dobiv “oset na tonenje” [shto ne e isto koga se dobiva oset za vistinsko tonjenje – dvizenje nadole -] i go pochuvstvuvav povtorno moeto fizichko telo. Ova e moeto kratko iskustvo so spontanata AP.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 14, 2007 11:28 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hellion, welcome i puno hvala na tvojem iskustvu!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 14, 2007 11:38 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 25, 2007 9:07 pm
Postovi: 7
Jack987, vi blagodaram na vasheto gostoprimstvo i se nadevam deka ke mi dozvolite i jas da napisham neshto za moite VTI iskustva na makedonski jazik.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 16, 2007 6:45 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 25, 2007 9:07 pm
Postovi: 7
Ke opisham samo 4-ri moi sluchuvanja,dozivuvanja za koi mislam deka se “VTI” iskustva, za eterichna i astralna proekcija.

1) Lezev na trosedot vo mojata soba,bev voznemiren i premoren od ona shto go pravev i isplashen i premnogu introverten se naogav vo mnogu stresna sostojba fiksiran za samiot sebe oddelen od nadvoreshnata sredina koja ja chuvstvuvav kako neshto odvoeno od sebe i postojano sakav da meditiram, mnogu lesno zapagjav vo plitka meditacija,ja slushav muzikata na Betoven potocho 5- tata simfonija i moram da naznacham deka ovaa 5-ta simfonija mi beshe tie 6-est meseci koga mislev deka eksperimentiram so mojata svest neshto kako “inicijacija” neshto so shto gi zapochnuvav moite eksperimenti i so chija pomosh uspeav da doziveam skoro se shto sakam da opisham vo ovie moi tekstovi,bez muzikata na Betoven mislam deka nemashe da postignam nishto, nemashe da zapagjam vo tie dushevni sostojbi vo koi zapagjav i da go doziveam iskustvoto za koe sekogash ke se sekavam. I vo eden takov moment naednash pred moite ochi se otvori eden tunel vo koj bev vovlechen i se najdov vo druga sredina,nadvor na nekoe nepoznato mesto,se chuvstvuvav bestelesen ,ne se gledav samo se chuvstvuvav. Vednash po vovlekuvanjeto vo tunelot pred mene se pojavi raza (morska riba)koja letashe a jas ja sledev vo nejziniot let,letav zaedno so nea,vidov sino nebo i pesokliva zemja,visinata na koja letav ne mozev da ja odredam,no imav chuvstvo deka toa beshe visina na koi letaat pogolemite ptici i ja sledev razata vo nejziniot let ,no koga taa pochna da leta nad bregot na eden okean ili more ,toa beshe nepregledna golema vodna povrshina koja ja vidov od mojata desna strana i pochna da leta kon vnatreshnosta na nepregledna sina povrshina se isplashiv i sakav da go nasocham svojot let vo obraten pravec toa go napravi i razata,taa go nasochi svojot let kon bregot istoto se sluchi i so mene [se prashuvam dali vo toj moment jas,odnosno moeto astralno telo poprimi oblik i telo na raza na shto ukazuva literaturata vo koi se opishuvaaat ovie fenomeni na VTI vo koja pishuva deka astralnoto telo bidejki deka e od astralna materija moze da prestojuva na astralni nivoa i pri toa da go menuva svojot izgled i boja i pishuva dokolku ste izvezbani za vakvo neshto mozete da poprimite drug oblik i mozete da izgledate kako kamen,rastenie,simbol,zivotno,da bidete so drug pol – no shto e tuka bitno,koga ke go poprimite sakaniot oblik vashata svest vo najgolemiot del ostanuva ista no mozete da go pochuvstvuvate i naplivot na karakteristikite na svesta na prevzemeniot od vas oblik. Se prashuvam dali moze da go potvrdam ova – jas ne mozev da go pochuvstvuvam naplivot na svesta na razata,bidejki taa svesta ja nema,no jas imav chuvstvo deka jas sum raza,jas bev razata koja leta] povtorno se najdov nad pesoklivata zemja no sega veke letav nad eden lozov nasad koj beshe blisku do bregot ili mene taka mi se chineshe ... a potoa naednash kako shto i zapochna ova se vrativ vo mojata soba silno vozbuden i isplashen od ova fantastichno iskustvo.

2) Slichno vakvo iskustvo no doziveano na podrug nachin mi se sluchi ushte ednash vo napolno isti uslovi i na istoto mesto koga slushajki ja muzikata na Betoven i vo meditirachka sostojba naednash se proektirav “odletav” so brzina na mislite,go pochuvstvuvav toa “dvizenje” vo edna gusta temna shuma vo kroshnite na edno drvo se prilepiv na edna granka no samo kako senka, kako crna sfera i vednash vo istiot moment pochuvstvuvav i dvizenje nanazad, neshto shto izleze od mene od moite gradi, sega se vrati povtorno nazad vo mene so naglo dvizenje na moeto telo, refleksno dvizenje poprateno so strav i silna vozbuda. Shto beshe ova, shto beshe toa shto vo eden kratog mig go napushti moeto telo i povtorno se vrati nazad, dali i ova beshe halucinacija ili se raboteshe za VTI,bi sakal nekogash nekoj da mi odgovori na ova prashanje.

3) Sedev na skalite pred mojata kukja, iskustvoto se sluchi nadvor mislam deka beshe maj ili juni mesec koga naednash povtorno se pochuvstvuvav bestelesen,neshto kako da izleze od temeto na mojata glava(site moi spontani eterichni proekcii osven astralnata se sluchuvaa ili se manifestiraa preku temeto na glavata,preku temenata chakra osven ona pod reden broj 2 i mojata astralna energija (ili mozebi moeto eterichno telo), kako da beshe pomeshano so vetrot koj duvashe vo toj moment,se pochuvstvuvav kako lebdam i se nisham zaedno so vetrot na 3-ri ili 4- ri metri nad mojata glava, bev soedinet so vetrot,vnatresnosta na moeto fizicko telo beshe prazna ne go chuvstvuvav moeto fizichko telo, ova traeshe nekolku miga i jas povtorno se pochuvstvuvav telesen – site moi eterichni proekcii koi bea spontani ushte ednash ke napomenam, se prekinuvaa poradi strav i pregolema vozbuda.

4) Ova istoto, no na podrug nachin doziveano poradi uslovite vo koe se sluchi, ova VTI se sluchi vo soba, - i povtorno neshto go napushti moeto fizichko telo,se pochuvstvuvav razlean na tavanot od sobata i za mig se pochuvstvuvav povtorno bestelesen no sega go imav chuvstvoto deka moeto fizichko telo e “lushpa” praznina, go chuvstvuvav samo delot nad ochite odnosno imav oset deka go chuvstvuvam samo mojot mozok i moite ochi i shto e najbitno tuka a shto mi e teshko da go opisham poradi apsurdnosta na nastanot, vo toj moment jas se doziveav svrten naopaku, shto sakam da kazam, sakam da kazam deka imav chuvstvo deka ona shto go napushti moeto telo (toa beshe nekakva energija,moeto eterichno telo) so moeto fizicko telo beshe spoeno vo temeto na mojata glava, odnosno bea spoeni vo temenata chakra, energijata koja shto izleze od temeto na glavata, beshe razleana niz tavanot no istovremeno taa energija beshe i spoena so moeto fizichko telo, taa se ushte ne beshe celosno odvoena. Vo momentot koga go doziveav ova jas sakav da eksperimentiram so mojata svest no koja beshe celta i idejata odnosno shto sakav da postignam toa nema da go zapisham ovde samo ushte ke kazam deka vo ovoj sluchaj kaj mene imashe namera i volja neshto da predizvikam i doziveam, toa shto go zamisluvav da go postignam jas go doziveav no istovremeno se sluchi i ovaa delumna eterichna proekcija. Mnogu pati pomisluvav deka mozebi vo ovoj sluchaj se paboti i za spontano,nesvesno osloboduvanje na “Kundalini” kosmichkata energija vo nasheto telo. Bi sakal nekoj da go prokomentira i ova moe moshne neobichno iskustvo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub feb 17, 2007 12:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
-/- Bilo bi dobro kad bi se ovo gore moglo malo prevest na BHS jezik. Čini mi se da prijo ima šta za reć. Nešto jesam razumia ali ne mogu baš svaku riječ znat pa sam samo shvatia da tu nečega stvarno i ima. Stvarno ne bi bilo loše potpuno shvatit i razumijeti Hellion-ova iskustva. Iskustvo po iskustvo pa ako ništa drugo bar da imamo šta čitat. -/- :mrgreen:

Hellion,hay i welcome i također puno hvala na tvojem iskustvu!

:D :wink:

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 18, 2007 3:22 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 25, 2007 9:07 pm
Postovi: 7
spyro,se izvinuvam na mojata zakasneta replika na vashiot komentar na moite iskustva na eterichna i mislam edna astralna proekcija. Jas ne mislam deka, kako shto vie velite 'tuka neshto ima' jas sum siguren deka doziveav nekolku spontani eterichni proekcii no za astralnata toa ne mozam so sigurnost da go kazam, ne znam shto i kakvo beshe toa neobichno dozivuvanje bidejki istoto moze da se svede i kako moja halucinacija pa zatoa bi ve zamolil da dadete vash komentar na toj del od mojot post. Toa iskustvo go doziveav kako eden izlet vo astralnata sfera bidejki beshe skoro isto onaka kako shto go opishuva i literaturata koja go prouchuva ovoj fenomen. Drugo,jas ja prifakjam vashata zabeleshka vo odnos na jazikot na koj gi pishuvam moite dozivuvanja no istovremeno vi kazuvam deka e dosta teshko takvite iskustva da se opishat i na sopstven majchin jazik, vo idnina ke se potrudam ona shto imam da go iznesam i jas na ovoj forum da bide na srpski jazik kako shto i treba i go nalagaat pravilata za uchestvo na forumot. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 18, 2007 5:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
- Nije problem u jeziku... ... ... problem je u tome što ga ja ne razumijem. :mrgreen: -

- Malo se šalim na svoj račun ali istina je da moje vlastito neznanje je problem a ne postojanje nekog ( bilo kojeg ) jezika ili bilo koje druge nepoznanice u mom vlastitom životu.

- Primjetio sam neke stvari u tvom tekstu koje "dobro zvuče" :mrgreen: ali na žalost neke riječi stvarno ne mogu znat pa čak ni da idem po korjenu ( izvoru ) same riječi ali dosta toga sam uspio povezat i dobiti nekakvu sliku. -

- Evo ovdje također imaš neka iscrpna iskustva vezano uz ovu tematiku pa pogledaj i usporedi sa svojim iskustvima. Vjerovatno nekih sličnosti u onim osnovnim crtama ima. Vidi sam jer izvan tijelesna iskustva su ipak osobni doživljaj pa kao takva i nisu za raspravu več za pobliže istraživanje i utvrđivanje zajedničkih karakteristika kako bi se neke činjenice mogle izvući i staviti na vidjelo i povezati kao takve. Misterij ostaje misterij sve dok ga se ne otkrije i logički ne poveže. Pozdrav.:D :wink:

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=1270

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 10:32 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon mar 05, 2007 12:22 pm
Postovi: 20
Lokacija: Beograd
prgledao sam temu ali ono sto nisam nasao (ili mi je promaklo) je koje su tehnike potrebne da se nauce za astralno projekktovanje i gde naci knjige na tu temu ali na hr ili sr jeziku. Ako neko ima neku knjigu u pdf ili txt formatu dobro bi mi dosla

_________________
"Ne spavaj , nego radi, dok je dan jer kad noc dodje vise nece biti vremena "
Isus Hrist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 8:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Citat:
koje su tehnike potrebne da se nauce za astralno projekktovanje



- Imaj na umu ( ako se stvarno misliš igrat s ovim :mrgreen: ) da :

- 1/3 posla je izlaženje iz tijela.
- 1/3 posla je naučiti se ponašati u energetskom svijetu ( barem osnove ).
- 1/3 posla je znati pravilno se vratiti u tijelo bez nekih naglih vračanja.

- Samo izlaženje iz tijela nije problem jer je to čisto mehanički postupak. -
- Šta možeš očekivati kad izađeš iz tijela je pola praksa pola znanje. -
- Vračanje u tijelo mora biti lagano i bez buke jer kad ove stvari rade amateri obično se uspaniče kad vide da je ona druga osoba "zaspala" ( tijelo postane biljka jer JA više nije unutar tijela pa ga ne kontrolira direktno mada se to i s vremenom može postič da se nauči s distance kontrolirat tijelo ) i počmu trest osobu i vikat nešto tipa "Probudi se" ili "Vrati se" a šta je u tom trenutku jako nepoželjno jer se osobi na taj način može nesvijesno dati posthipnotička naredba. Najbolji način je bez riječi nego samo laganim dodirom koljena i to po mogučnosti što nježnije. Iako nije u tijelu JA če osjetiti taj dodir i vratiti se nazad u tijelo. -

- Ne preporučavam ti da ovo radiš u kombinaciji tipa "sami svoji majistori". -

- Ovo je izlaženje iz tijela uz pomoć druge osobe koja ti daje tzv naredbe koje se koriste u ovoj tehnici. Naredbe su samo rečenice koje su dane JA da ih mentalno izvrši i nakon probijanja mentalne blokade ( zna potrajat ) JA samo isklizne. To je tehnika koja je meni poznata a vjerovatno postoje i druge u kojima ti ne treba pomagač no meni te tehnike tipa "sam svoj majistor" nisu poznate pa ti to možda neko drugi da i te podatke. Ja ti neču dat detalje čisto zato šta ne želim bit odgovoran za tvoje psihičko zdravlje. Ove stvari nisu za igru jer ako ih se nestručno izvodi može doč do neželjenih mentalnih posljedica. Trebaš se dobro raspitati pa tek kad budeš mentalno siguran da sve tri stvari si dobro upozna i da si spreman onda idi gdje god hočeš i nečeš imat problema. Stvar je u tome da kad jednom pravilno naučiš raditi i koristiti tehniku onda si siguran i nema problema za psihičko zdravlje. Onda je to dječja igra. -

- Prvo skupi dosta znanja opčenito o ovim stvarima itd pa se onda u njih upuštaj ako te baš zanima i da ih sam iskusiš. -

- Nemoj se baš upuštaš u nešto ako ti sve one tri točke šta sam ti ih gore navea nisu sigurne i da ih nisi proučia. -

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 10:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 30, 2007 5:15 pm
Postovi: 70
Lokacija: Banjaluka
Desdinova je napisao/la:
prgledao sam temu ali ono sto nisam nasao (ili mi je promaklo) je koje su tehnike potrebne da se nauce za astralno projekktovanje i gde naci knjige na tu temu ali na hr ili sr jeziku. Ako neko ima neku knjigu u pdf ili txt formatu dobro bi mi dosla


Postavio je neko link za Ključeve psihičke Magije, sad ću ga potražiti, tamo imaš detaljno opisanu tehniku kontrole snova (koja zahtijeva dosta rada ali je nekako "najzdravija") i osvrt na tehniku magijskog imena.

E evo ga:
http://rapidshare.com/files/9935418/Slavinski_-_Kljucevi_psihicke_magije.pdf

_________________
Eros and Thanatos are branches on the same old Tree, rooted in the soil of Shadow and Light;
If God was separated from the dark twin, the Devil, could he ever know the Soul of Mankind?


http://www.inner-sunrise.co.nr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 15, 2007 11:16 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon mar 05, 2007 12:22 pm
Postovi: 20
Lokacija: Beograd
Sneni je napisao/la:
Desdinova je napisao/la:
prgledao sam temu ali ono sto nisam nasao (ili mi je promaklo) je koje su tehnike potrebne da se nauce za astralno projekktovanje i gde naci knjige na tu temu ali na hr ili sr jeziku. Ako neko ima neku knjigu u pdf ili txt formatu dobro bi mi dosla


Postavio je neko link za Ključeve psihičke Magije, sad ću ga potražiti, tamo imaš detaljno opisanu tehniku kontrole snova (koja zahtijeva dosta rada ali je nekako "najzdravija") i osvrt na tehniku magijskog imena.

E evo ga:
http://rapidshare.com/files/9935418/Slavinski_-_Kljucevi_psihicke_magije.pdf



HVALA

_________________
"Ne spavaj , nego radi, dok je dan jer kad noc dodje vise nece biti vremena "
Isus Hrist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 15, 2007 11:21 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon mar 05, 2007 12:22 pm
Postovi: 20
Lokacija: Beograd
vec dugo se bavim i proucavam razne pravce spiritualnog razvoja i ono sto me je prilicno zainteresovalo zadnjih oko godinu dana je ova tema. No svako ima svoje poglede na sve to moje misljenje je da je svako iskustvo itekako dobrodoslo i da sve sto je u nasim mocima (na nesrecu ili mozda srecu davno zaboravljeno i zakrzljalo) treba obnoviti i ponovo nauciti. Tako da se neplasim nikakvih novih iskustava priznajem da moze da bude malo nelagodno ali..... cilj je jasan i ka njemo treba teziti svim svojimm bicem.

_________________
"Ne spavaj , nego radi, dok je dan jer kad noc dodje vise nece biti vremena "
Isus Hrist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 18, 2007 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Htijeli vi to ili ne, ali svi se mi nalazimo na astralu dok nam fiziclo tijelo spava

I naravno imamo svakakva iskustva od ruznih do onih kad treba nekome pomoci ka nevidljivi pomagac .

E sad druga je stvar dali ce to sjecanje doci u fizicki mozak kad se probudimo .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 892 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 45  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz