Sada je: sub apr 27, 2024 10:03 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 385 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Problem
PostPostano: uto feb 26, 2013 11:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Objasni.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Problem
PostPostano: uto feb 26, 2013 11:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
Samo tako je napisao/la:
Kako god ti kažeš. :lol:


Čitaj Beelzebuba. Pozdrav :kiss:
objasnjavam...frekvencija gornjeg odgovora (izlaska iz ove teme) rezonira sa frekvencijom tvog ulaska u ovu temu, tako da zakljucujem da si izasao tamo gdje si i usao, a nisi odabrao put zapetljavanja...ukratko 8)

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Problem
PostPostano: uto feb 26, 2013 12:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
vjetar je napisao/la:
snoopy je napisao/la:
@Vjetre,

ovo receno:

`` kad god se čini da nema izlaza, uvijek postoji bar jedan. Ulaz na koji se u situaciju i ušlo``

, me jako privuklo molim te dodaj jos nesto, mozda neki primer ``obicne```situacije, dodatno misljenje i tako to...:)


Pa kad bih se zatekao u nekoj situaciji koju bi okarakterizirao kao "problem" ona bi sama po sebi u tom trentku izgledala bezizlazna tj. to što bi ju ja doživljavao kao bezizlaznu pretvaralo ju je u problem.

E sad, sam trenutak kad bih se sjetio gore citirane (a davno negdje pročitane) rečenice i njena (bar meni) besprijekorna logika, doveli bi me do jednog nešto izmijenjenog stanja svijesti (dajući mi širi rakurs na situaciju iz kojeg se mogao sagledati i "ulaz" na koji sam u situaciju ušao, tj. niz odluka koji me doveo tu gdje jesam) u kojem bi se raniji doživljaj situacije premetnuo iz "problema" u "izazov".

Izazovi su za razliku od problema manje osobni, manje "ljepljivi", pa samim tim i lakše riješivi. Čovjek može i odbiti sudjelovati u njima. Okrenuti leđa situaciji i iskoristiti ulaz kao izlaz, pogotovo tijekom kafanske čarke :D .

Poz


:D
Vjetre, svaka cast ovo si lepo opisao... :wink:
bas sam hteo da vidim sta bi neka druga osoba rekla na ovo s obzirom da slicno gledam.
Na sve ovo rekao bih, da je u sustini tradicionalnog i dobro poznatog ``resavanja problema``, kada se npr. o medjuludskim odnosima radi, cesto tezi da se okrivi onaj izvan nas da tako kazem, tj, retko ljudi tad zastanu i porazmisle sta su oni LICNO uradili da bi dosli u tu situaciju.
JER, mnogo je lakse posmatrati ono u domenu naseg opazanja nego karakteristati druge ljude u smislu : ``ma on/ona je ovakav/onakav`` itd...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Problem
PostPostano: uto feb 26, 2013 4:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
snoopy je napisao/la:
vjetar je napisao/la:
snoopy je napisao/la:
@Vjetre,

ovo receno:

`` kad god se čini da nema izlaza, uvijek postoji bar jedan. Ulaz na koji se u situaciju i ušlo``

, me jako privuklo molim te dodaj jos nesto, mozda neki primer ``obicne```situacije, dodatno misljenje i tako to...:)


Pa kad bih se zatekao u nekoj situaciji koju bi okarakterizirao kao "problem" ona bi sama po sebi u tom trentku izgledala bezizlazna tj. to što bi ju ja doživljavao kao bezizlaznu pretvaralo ju je u problem.

E sad, sam trenutak kad bih se sjetio gore citirane (a davno negdje pročitane) rečenice i njena (bar meni) besprijekorna logika, doveli bi me do jednog nešto izmijenjenog stanja svijesti (dajući mi širi rakurs na situaciju iz kojeg se mogao sagledati i "ulaz" na koji sam u situaciju ušao, tj. niz odluka koji me doveo tu gdje jesam) u kojem bi se raniji doživljaj situacije premetnuo iz "problema" u "izazov".

Izazovi su za razliku od problema manje osobni, manje "ljepljivi", pa samim tim i lakše riješivi. Čovjek može i odbiti sudjelovati u njima. Okrenuti leđa situaciji i iskoristiti ulaz kao izlaz, pogotovo tijekom kafanske čarke :D .

Poz


:D
Vjetre, svaka cast ovo si lepo opisao... :wink:
bas sam hteo da vidim sta bi neka druga osoba rekla na ovo s obzirom da slicno gledam.
Na sve ovo rekao bih, da je u sustini tradicionalnog i dobro poznatog ``resavanja problema``, kada se npr. o medjuludskim odnosima radi, cesto tezi da se okrivi onaj izvan nas da tako kazem, tj, retko ljudi tad zastanu i porazmisle sta su oni LICNO uradili da bi dosli u tu situaciju.
JER, mnogo je lakse posmatrati ono u domenu naseg opazanja nego karakteristati druge ljude u smislu : ``ma on/ona je ovakav/onakav`` itd...



Ovo podebljano me je zainteresovalo,s`obzirom da citam ``Celestinsko prorocanstvo`` i da sam bas juce dosao do jednog zanimljivog dela,a u vezi sa navedenim gore :


``...On duboko udahne. Moje područje je sukob, istraživanje zbog čega su ljudi
toliko nasilni jedni prema drugima. Oduvijek znamo da to nasilje proistječe iz
ljudske potrebe za kontrolom i dominiranjem nad drugima, no tek smo nedavno
počeli proučavati to pojavu iznutra, s točke gledišta svijesti pojedinca. Upitali
smo se što se to dogada u ljudskom biću kada pojedinac pristupi drugoj osobi i
razgovara s njom, u to se dogada milijardu puta dnevno u našem svijetu.
Pojedinac može otići osjećajuči se jače ili slabije, ovisno o tome što se dogodilo
u toj razmjeni.
Zbunjeno sam ga pogledao i on kao da se malo posramio toga što je požurio s
dugačkim predavanjem o toj temi. Zamolio sam ga da nastavi.
Iz tog razloga, nastavi on, izgleda da mi ljudi uvijek zauzimamo manipulativan
stav. Bez obzira na pojedinačnu situaciju ili temu razgovora, pripremamo se
reći što god je potrebno kako bi u razgovoru prevladali. Svatko od nas traži
nekakav način kontrole kako bi stekao prednost u susretu. Ako smo uspješni,
ako naš pogled prevlada, ne osjećamo se slabima, već doživljavamo psihološki
poticaj.
Drugim riječima, mi ljudi pokušavamo nadmudriti i kontrolirati jedni druge ne
samo zbog nekog opipljivog cilja u vanjskom svijetu koji pokušavamo dostiči,
već i zbog psihološkog poticaja. To je razlog zašto ima toliko iracionalnih
sukoba u svijetu, kako na pojedinačnom, tako i na nacionalnoj razini.
U mom području rada postoji suglasnost da cijela to stvar počinje ulaziti u
javnu svijest. Sad shvaćamo koliko puno manipuliramo jedni drugima i shodno
tome iznova procjenjujemo naše pobude. Tražimo drugačije načine za suradnju.
Mislim da će to nova procjena biti dio novog pogleda na svijet o kojoj Rukopis
govori....``

Da dodam i neko svoje skromno misljenje u vezi teme na kojoj smo: mislim da vas-nas mali malo voza u krug :angel4:

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Problem
PostPostano: uto feb 26, 2013 10:16 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet feb 22, 2013 4:09 pm
Postovi: 5
Kad vec pricamo od medjuljudskim odnosima , evo ga i moje misljenje.


Od rodjenja roditelji (ili...) deci usadjuju 'vestacke' emocije , zelje i nagone.
Naravno ako su tu roditelji koje drustvo kontrolise ili (ko vec) sa istom namerom onda je njihova svrha jasna.
Tako da oni potpuno 'beznamerno' unistavaju dete i sve tako naivno i potpuno nenamerno ce se zivot tog deteta naci u paklu.Ali pakao postoji samo kada pocinjemo da ga primecujemo.
Od malena decu uce da se nadmecu medjusobno , da se 'bore' , 'prezivljavaju'.Pricaju da je to jedini nacin da ih neko primeti i da nekako 'uspeju' -Ali ne znam u cemu.Jednostavno je sve ka tome usmereno.
Tako da deca bivaju pogresno orjentisana , nisu tu da bi voleli , vec da bi se mrzeli.Naravno nije tu samo ta mrznja , tu se ubrajuju i mnoge druge stvari.
Time roditelji uništavaju duhovne osobine u detetu i tako i ta deca kada postanu 'roditelji' sire zarazu tako da zivot obicno ljudskog zivota nije nista vise sem pojava neke bolesti koje se treba 'izleciti'.

Da li si kao 'mali' dobar ili los sin/cerka odredjuje se prema pokornosti i poslusnosti kao 'dete' , sto je previse smesno da bi uopste postojalo ali i jos , njihov roditeljsko-destruktivni um (ovih dana) ide ne ide do nikakve granice da ih nesto zaustavi.Vec i sami sebe uveravaju da su u pravu , samo zato sto misle da jesu jer su sami sebe prozvali roditeljima -sto im je i najcesci izgovor...
Tako da ako bi svaki covek mogao sam sebe da prozove kraljem , u svakom njihovom 'carstvu' bi zavladao haos.
I sad se zapitajte , ko je vas 'roditelj'?

Sad , zasto sam pomenuo decu , roditelje...
Zato sto to i jeste problem , problem 'svakog' coveka.Jedina stvar koju vidim u ocima drugih ljudi jeste pritisak , bol , mrznja...Prlicno je retko da vidim pravu 'cistinu'.
Kada bi me napao covek ili zivotinja , zivotinju bih razumeo ili je gladna ili je to uradila iz nekakvog straha ali ...
Ljudi napadaju i kad nisu gladni , vec zbog svog 'zadovoljstva' bolnog.
Zanimljivo je koliko covek zeli da se udalji svoje sopstvene prirode , toliko da zeli da povredjuje druge , ali jos gore je to sto , on tada ustvari povredjuje samog sebe.
Jer ono sto se dogadja 'kada on gleda' jeste ono sto se dogadja samo njemu tog trenutka , jer Vi ste oni koji ste bas sada kreirali svoj sledeci 'trenutak'.
Ko se sada osloni na ljubav drugih ljudi , nesvesno zeli da pati.

Plitkoumnim ljudima , tj. onih kojih danas ima najvise je potpuno svejedno.Oni ne pokusavaju da pomognu jedni drugima, da pokazu ili poduce .Oni ne pokusavaju da isprave jedni druge , vec potpuno suprotno oni medjusobno dodele 'titilu' jedan drugom.Ti si dobar , los , zao , pokvaren , poseban , zanimljiv , dosadan...I tako nastave dalje , ne pokusavaju da se razumeju nego se samo zaglave kod 'cinjenice' da je neko ono sto tada u tom trenutku misle da jeste.
Oni ne zele da prihvate situaciju kakva jeste , da su oni tu bas i u takvim okolnostima zato sto su oni zeleli.
Ne zele da 'zamaraju' svoj mozak time koje je u pravu , vec sa 'izmisljenim' pravom na to samo potvrdjuju.I cak savest kada im se pobuni oni 'izmisle' vec neki razlog.
Na primer ,
Zasto si ga udario!?
Onda neko kaze:'Zato sto je glup'.
Ljudskim umom je previse lako manipulisati , jednostavno nacrtamo put ko kojim ce da hodaju , podignemo stap i udaramo.Sve ostalo ide samo , ista stvar je i sa svinjama.

Tako da iz raspona iz kog se um siri , vise ne moze nista da me iznenadi. :evil3:

Ne trazim da ovo prihvatite , ovo je samo iz moje perspektive...
I primetio sam da vam je ponekad tesko da razumete ono sto napisem , mislim na pojmove koje upotrebljavam i ostalo.Ako bilo kome treba dodatno neko objasnjenje ... [-o<


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 385 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 89 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz