Sada je: sub apr 27, 2024 7:12 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zen "Ox Herding"
PostPostano: sub mar 10, 2012 11:59 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri sep 28, 2011 9:35 pm
Postovi: 13
Lokacija: Zagreb
Fantastična priča o 10 slika, koje su veoma korisne svakome, siguran sam!

http://homepage2.nifty.com/sanbo_zen/cow_e.html

Koliko sam shvatio, prije ih je bilo 9 prikazano po samostanima, a 10. je bila zabranjena iz manje više jasnih razloga :D

_________________
http://perennialacademy.weebly.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: pon mar 12, 2012 10:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
Odličan! =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: pet jan 24, 2014 1:10 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet jan 24, 2014 11:44 am
Postovi: 12
Lokacija: Jug
:mrgreen: Ovo je sjajno. Tražio sam neki spis ili bilo šta na ovu temu pre par meseci, neuspešno.

Jedan moderni pisac je pominjao ovaj zen motiv koji se još nazivao i "Jahanje tigra", samo ga je malo drugačije i uže tumačio. Čitava njegova ideja je bila da u ovo moderno vreme raspadanja i izvrtanja hijerarhije rešenje nije direktna konfrontacija, već "jahanje" ja procesima raspadanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: sri jan 29, 2014 10:38 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Čini se da tu postoje neke paralele s onih – deset faza „istočnognostičkog Puta“?! Ili mi se samo čini?! Interesantno je to da buđenje (povezivanje s Istinskim Ja) podrazumijeva i prevazilaženje - dualizma? (Što je već diskutovano pod nekim drugim temama)

Pitanje: Kako će naše ličnosti bez dobro-loše, crno-bijelo, lijepo-ružno, pravilno-nepravilno, svijetlo-tamno... itd?

Odgovor: Buđenje podrazumijeva i prevazilaženje - ličnosti.

E, jebiga, nećemo tako. Onda je ljepše spavati. Šta ću ja bez moje ličnosti ovako lijepe i pametne?! Ili, šta ću ja kao ličnost bez sebe, ovako lijepog i pametnog!? Ili, hebem ti život bez volana u mojim rukama?! Ma, ne ide nikako!

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: sri jan 29, 2014 11:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto okt 23, 2012 6:14 pm
Postovi: 169
Citat:
E, jebiga, nećemo tako. Onda je ljepše spavati. Šta ću ja bez moje ličnosti ovako lijepe i pametne?! Ili, šta ću ja kao ličnost bez sebe, ovako lijepog i pametnog!? Ili, hebem ti život bez volana u mojim rukama?! Ma, ne ide nikako!


Slažemo se k`o drva. :mrgreen:
:thumbup:

_________________
Neznanje je majka svih zala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: sri jan 29, 2014 6:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
galaksija je napisao/la:

Odgovor: Buđenje podrazumijeva i prevazilaženje - ličnosti.

E, jebiga, nećemo tako. Onda je ljepše spavati. Šta ću ja bez moje ličnosti ovako lijepe i pametne?! Ili, šta ću ja kao ličnost bez sebe, ovako lijepog i pametnog!? Ili, hebem ti život bez volana u mojim rukama?! Ma, ne ide nikako!

..


+ sve sam o sebi "ja lep i pametan" i izmislio?! :rofl Sunce mu žarko, pa to stvarno ič ne bi valjalo. :rofl


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: sri jan 29, 2014 11:34 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
lezilebovic je napisao/la:

+ sve sam o sebi "ja lep i pametan" i izmislio?! :rofl Sunce mu žarko, pa to stvarno ič ne bi valjalo. :rofl


Takva ti je ličnost. Mada su mnoge programirane da se kulturnije ponašaju, iako većina njih slično razmišlja. Što bi se reklo, - „princip je isti a sve ostalo su nijanse“.

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zen "Ox Herding"
PostPostano: čet jan 30, 2014 2:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
galaksija je napisao/la:
Takva ti je ličnost. Mada su mnoge programirane da se kulturnije ponašaju, iako većina njih slično razmišlja. Što bi se reklo, - „princip je isti a sve ostalo su nijanse“.

..


Kulturnije? Možda živiš u manjem gradu?

Imam teoriju da su ličnosti kulturnije ako su iz manje sredine. Eto recimo, moj slučaj: odrastao u malom mestu, naučen da odrasle pozdravljam sa "ljubim ruke" i tako to, a onda dopadoh u ovu veliku divlju rupčagu gde niko nikog unapred i bez pardona ne j... i hteo-ne hteo, morao da se prilagodim. :toothy2:

Lepše je sa kulturom, kakva god bila.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz