Sada je: čet mar 28, 2024 8:59 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 138 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: ned sep 14, 2014 9:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
https://www.youtube.com/watch?v=rdx9mRvZfdw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: ned sep 14, 2014 9:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
A što da je prošla već apokalipsa? Preživjelo je trećina stanovništva i ti si među njima? Gladan, sit, ranjen, poživjet ćeš možda nekoliko dana, možda dulje, pokopao si mnoge svoje drage ljude, potpuna neizvjesnost, nemaš gdje spavati, nema doktora, ni lijekova, ni pitke vode.Preostaje samo Bog. Da mu se pomoliš i čekaš novi dan. U takvim uvjetima tek se u čovjeku bude pravi nagoni, samo za Bogom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: ned sep 14, 2014 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Uvijek se možeš okrenut sebi mjesto da se okrećeš nečemu što je "van tebe" (tu ne mislim na mali ego i egocentričnost).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 6:03 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"pa da mi je i dolinom smrti proći, zla se ne bojim, jer ti si sa mnom.." Nisu to samo lijepi stihovi, to je stvarnost. U velikoj nevolji sruši se čovjekov ego. I čovjek se konačno prepusti volji Božjoj i osjeti da nikad nije bio sam. Zamislimo čovjeka na bojnom polju, prije bitke. On zna da će tog dana poginuti stotine, ali njemu je bitan samo njegov život. Kao da nikoga nema oko njega. I uvijek smo zapravo sami, samo Bog korača s nama.

I vjera je čudna stvar. Vjere ne može biti ako nema volje. Danas sam povjerovala i osjetila Boga i sretna sam. Ako nema moje volje da obnavljam tu vjeru svaki dan makar nekoliko minuta vjera se gasi, gasi i na kraju ugasi.O tome je govorio Gurđijev. Jednog dana čovjek je u veselom raspoloženju, drugog dana pritisle su ga nevolje , trećeg dana njegov um traži izlaz, četvrtog dana se sjeti Boga itd. Hoću reći, čovjek u sebi mora izgrađivati jak magnetni centar, a to je vjera. Ako toga nema čovjek je poput lista na vjetru.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 11:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Nekako mi se čini da sljepo vjerovanje u bilo što nije znanje niti ima veze sa samospoznajom ili ljubavlju, no zato ima veze s nečim što se zove programiranje uma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 12:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Sjenko je napisao/la:
Nekako mi se čini da sljepo vjerovanje u bilo što nije znanje niti ima veze sa samospoznajom ili ljubavlju, no zato ima veze s nečim što se zove programiranje uma.

Ali kako reći što je znanje u uobičajenoj čovjekovoj situaciji,i kako on može vidjeti koje je to znanje povezano s samospoznajom ako nezna što je to ustvari u najboljem slučaju može znati kakve bi trebale biti neke vanjske činjenice ali i to je skoro ništa, a još manje s ljubavlju tu nemože ni početi imati sliku što bi to bilo.

Vjerovanje nemože biti drugačije nego slijepo,bilo u znanje ili bilo što drugo,nemožeš potvrdit sa 5 čula i onda je ustvari slijepa u tom smislu vjera u bilo što,radi se kolko sam shvatio o unutarnjem osjećaju,niti bilo kakav vanjski događaj ili čak susret s nekim izuzetnim čovjekom nemože povećati vjeru sam od sebe.S te strane to i je programiranje uma,koje mora raditi iskusni programer a ne sam čovjek.Pitanje je zašto bi čovjek to htio,da ga neko programira,ali to je druga stvar,htio sam reći da si ustvari lijepo to sročio.Ako čovjek zna da nezna ništa ni o samospoznaji ni o ljubavi,i želi naći nekog da mu pomogne se reprogramirati, nije dosta ni jako željeti nove programe i stručnjaka za to,nego treba biti uporan i imati sreće i kapacitet za rad i pouzdanje u vlastite snage i još se neke sretne okolnosti trebaju poklopiti na koje čovjek možda utječe a tu je i sumnja u tog stručnjaka i njegovo znanje i stručnost.Znaci nemože se bilo ko reprogramirat ni kad bi to jako i iskreno htio.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 12:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Osjećaj je zeznuta stavka i on može biti dio programa. Tu pod pojmom program smatram gotov paket uvjerenja, misaonih obrazaca i ponašanja koji "ne vodi" nigdje, tj. služe samom održavanju i recikliranju programa.

Ima i više od 5 čula, sve one priče o naprednoj intuiciji, astralnom vidu i svemu sličnom što može služiti za potvrdu. Opet i ta čula mogu biti zavarana programiranjem uma. To doslovno znači da unaprijed bude pripremljeno i dano ti na viđenje ono što program/er želi da vidiš.

No usprkos tome, ti lijepo opisuješ razliku između onog što ja smatram sljepim vjerovanjem, tj. onim nastalim na programu koje ne vodi nigdje i pravom vjerom koja ide ukorak sa samospoznajom. Rečeno drugim riječima, vjera je bitna, no nije dovoljna. Ako nejde ukorak sa razvojom bića i dubljim razumjevanjem sebe i svijeta oko sebe, onda ne vodi nigdje. Također i vjera se mora provjeriti, ako ništa, da bi se učvrstila. Tu dobro dođe nešto što sam nazvao miniranje vlastitih koncepata, tj. kategoričko brisanje uvjerenja kad postanu zastarjela i nekompatibilna sa trenutačnom situacijom.

Ima tu na metafizici lijepa tema o znanju u kojoj se Gurdjefovim riječima opisuje paralelno napredovanje znanja kao informacija i razvoj bića. Tu sam nešto više pisao o miniranju koncepata, makar je i ta tema otišla u offtopic.

viewtopic.php?f=7&t=4612&p=146658#p146658


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 5:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Da se vratimo na Kamijevo pitanje ,,...da li život vredi ili ne vredi da se proživi?``

Gurdjijev nam govori da smo nečija hrana, i da smo u zatvoru iz kojeg sami ne možemo pobeći.
Istočne religije nam govore da živimo u samsari.
Zapadne religije nam nameću da smo grešni.

Život kao život je besmislen i besciljan, tako da je čoveku data mogućnost da osmisli i stvori svoj cilj, svoj život...ali tu nastupa društveni kalupi koji mrve čovekovu slobodu, i samim tim uništava vrednost života.

Šta mislite da li je silazak s pozornice dokaz slobode, da čovek barem u jednom trenutku može da čini ili je to samo dokaz slabosti, naravno da ovo pitanje ne važi za afektno silaženja s pozornice.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 6:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ostrov je napisao/la:
Da se vratimo na Kamijevo pitanje ,,...da li život vredi ili ne vredi da se proživi?``

Gurdjijev nam govori da smo nečija hrana, i da smo u zatvoru iz kojeg sami ne možemo pobeći.
---
Šta mislite da li je silazak s pozornice dokaz slobode, da čovek barem u jednom trenutku može da čini ili je to samo dokaz slabosti, naravno da ovo pitanje ne važi za afektno silaženja s pozornice.


Po Gurđijevu, ljudi su stvoreni kao samo-razvijajuća bića. To nam je sudbina. Psima, da žive pasji život, mačkama, mačiji a nama, da pokušamo da se usavršimo sopstvenim naporom. S te strane, život vredi proživeti a onaj koji se ubije pre nego što ostvari svoj puni potencijal je svakako slab.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 7:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
U odredjenom trenutku dolazimo k sebi i vidimo dva aspekta, dve naravi u nama - višu povezanu sa jednim svetom i nižu povezanu sa drugim, drugačijim svetom. Šta smo mi? Nismo niti jedno niti drugo - ni Bog ni životinja. U životu učestvujemo sa obe, i božanskom i životinjskom. Čovek je sastavljen od dve, ne samo jedne naravi i kao takav, on je samo biće koje ima mogućnost da postane čovek samo ako bude u stanju da živi sa obe naravi u sebi, a ne da bude povučen od strane jedne ili druge. Ako se povuče u viši deo, on se udaljava od njegovih ispoljavanja i ne može ih više vrednovati. On više ne poznaje niti doživljava njegovu životinjsku narav. A ukoliko sklizne u drugu narav, on zaboravlja sve što nije životinjsko i nema ničega da tome pruži otpor. On je životinja.....nije čovek. Životinja uvek odbacuje andjela. Andjeo se distancira od životinje.


Svestan čovek je onaj koji je uvek budan, uvek oprezan, onaj koji se seća sebe u obe krajnosti i onaj čije su obe prirode u njemu uvek suočene .


http://gurdjiev.blogspot.com/2014/09/strazar.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon sep 15, 2014 11:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ostrov je napisao/la:
---
Život kao život je besmislen i besciljan, tako da je čoveku data mogućnost da osmisli i stvori svoj cilj, svoj život...ali tu nastupa društveni kalupi koji mrve čovekovu slobodu, i samim tim uništava vrednost života.
---


Samo još jedan detalj... ova rečenica kao da sadrži poveliku dozu egzistencijalizma??? Auu... pa pominjati njih na metafizičkom forumu je neverovatna blasfemija. :mrgreen: Nema koga oni nisu u stanju da bace u totalni bedak ako im se bar malo poveruje... bež od njih! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: sub nov 15, 2014 9:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Postavlja se pitanje samo od sebe koliko je čovek slobodan u današnjem svetu, i da li može da se izbori za slobodu?

I da li je nekad čovek bio slobodnij nego danas?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon feb 02, 2015 12:15 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet nov 28, 2014 5:57 pm
Postovi: 34
Pozdrav
Naisao sam na jedan zanimljiv dio iz knjige koji govori o tome sta se desava sa dusom posle smrti.
Ovaj razgovor je vodjen sa pacijentom koji se sjeca prijasnjih zivota svoje duse( putem metode hipnoticke regresije)

N: Nakon sto si ostavio prijatelje koji su te docekali, gdje ti dusa odlazi?

S: Prvo sam sam… a onda se krecem sirokim prostranstvima… vodic me navodi u mjesto ciste energije.

N: Na sto slici ta oblast?

S: Za mene je to mjesto oporavka.

N: Opisi mi ga u detalje.

S: Vidim topli, svijetli energetski zrak. Dolazi do mene kao tecna energija… dotice me, uvija se oko mene… i njezno dodiruje moju dusu. Upijam tu energiju i imam osjecaj da me cisti od zemaljskih bolova.

N: Ali ako nemas vise fizickog tijela, kako te moze ova energija lijeciti?

S: Tako sto mi dopire do samog bica. Umoran sam od proslog zivota i od tijela koje sam imao.

N: O.K. Sta je slijedece?

S: Kada sam oporavljen, odlazim na tiho mjesto na razgovor sa svojim vodicem.

N: I ko je on?

S: Njegovo ime je Clodees.

N: Zasto ga trebas vidjeti?

S: Mi cemo proci kroz moj zivot… i napraviti rezime. Ovo radimo svaki put, ali ovaj put sam stvarno nagrabusio.

MN: Zasto?

S: Zato sto sam izvrsio samoubistvo.

N: Da li to znaci da ces biti kaznjen?

S: Ne, ovdje nema kazne, to je zemaljsko stanje. Ali ce Clodees biti jako razocaran sto sam izbjegao odgovornosti i nisam mogao da se suocim sa izazovima na Zemlji. To znaci da cu se trebati vratiti kasnije i ponovo prolaziti kroz slicnu situaciju u novom zivotu. Jednostavno sam protracio dosta vremena.

Mislim da je sve receno u zadnje 3 recenice ovog razgovora, trebamo se soucit sa svakim problemom i patnjom u zivotu, tad i mozda nikad vise(u buducim zivotima), samoubistvo je samo gubljenje vremena.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: pon feb 02, 2015 1:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Cheetah je napisao/la:
S: Mi cemo proci kroz moj zivot… i napraviti rezime. Ovo radimo svaki put, ali ovaj put sam stvarno nagrabusio.


Rekapitulacija zivota?? Orao trazi samo nase zivotno iskustvo ali ne i zivotnu snagu??
(Castaneda)

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: uto feb 24, 2015 6:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
,,N: Da li to znaci da ces biti kaznjen?

S: Ne, ovdje nema kazne, to je zemaljsko stanje. Ali ce Clodees biti jako razocaran sto sam izbjegao odgovornosti i nisam mogao da se suocim sa izazovima na Zemlji. To znaci da cu se trebati vratiti kasnije i ponovo prolaziti kroz slicnu situaciju u novom zivotu. Jednostavno sam protracio dosta vremena.``


Znači kad se siđe sa pozornice na ovaj (prirodni) ili onaj način polažu se računi nekom i samim tim postupkom dolazimo do saznanja da ni tada nema slobode...zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: uto feb 24, 2015 8:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Ostrov je napisao/la:
Znači kad se siđe sa pozornice na ovaj (prirodni) ili onaj način polažu se računi nekom i samim tim postupkom dolazimo do saznanja da ni tada nema slobode...zar ne?


U praksi se pokazalo da slobode ima onoliko koliko se sami izborimo za nju, gdje god to bilo. A to je opet direktno povezano sa ostvarenim nivoom svjesnosti.

A trebamo imati na umu i to da „odjava“ odavdje ne mora automatski podrazumijevati i „silazak s pozornice“ jer postoje i neke indikacije koje ukazuju na mogućnost da se pozornica proteže i na „drugu stranu“.

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: sri feb 25, 2015 11:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
galaksija
U praksi se pokazalo da slobode ima onoliko koliko se sami izborimo za nju, gdje god to bilo. A to je opet direktno povezano sa ostvarenim nivoom svjesnosti.


Živimo u materjalnom svetu, pa samim tim do slobode se teško dolazi što zbog samih prirodnih zakona, što zbog materije, što zbog sistema u kojem čovek živi.

Citat:
galaksija
A trebamo imati na umu i to da „odjava“ odavdje ne mora automatski podrazumijevati i „silazak s pozornice“ jer postoje i neke indikacije koje ukazuju na mogućnost da se pozornica proteže i na „drugu stranu“.


Možda ima istine i u tome, ako se pozornica proteže na drugu stranu, ipak je ta strana izvan materjalnog sveta, pa samim tim postoji velika mogućnost da se ostvari slooboda.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: čet feb 26, 2015 8:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
što je sloboda?

o kojoj razini slobode razgovarate?

o kojoj dimenziji/denzitetu u kojoj se očituje određeni stupanj slobode?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: čet feb 26, 2015 10:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
arwen dor
što je sloboda?

o kojoj razini slobode razgovarate?


Smisao slobode je relativan pojam, zavisi od čoveka do čoveka, dok u suštini mislim na slobodu takvu da čovek može ostvariti vaznesenje i naj taj način sići sa pozornice.

Citat:
arwen dor
o kojoj dimenziji/denzitetu u kojoj se očituje određeni stupanj slobode?



O dimenzijama i o denzitetima nisam dublje istraživao, uglavnom dok se god postoji u trodimenzijonalnom materjalnom svetu i u sistemu nametnutog društva sam čovek teško može ostvariti bilo kakvu slobodu a kamoli da čini.
Može se slobodno reći da životinje (koje ne zavise od čoveka) imaju veću slobodu od samog čoveka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Silazak s pozornice...
PostPostano: čet feb 26, 2015 10:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Citat:
Može se slobodno reći da životinje (koje ne zavise od čoveka) imaju veću slobodu od samog čoveka.

Mislimo da kućni ljibmci zavise od čovjeka?
Moj mačak uopće nije moj mačak. Dođe kad hoće, traži jelo i odmah ga dobije, spava na mom kauču, jede moju hranu, onda ode i nema ga danima, pa se opet vrati....nije on moj mačak, ja sam njegov čovjek. on je slobodan a ja sam njegov sluga
Isto je i sa psom.

Ali, to nije bitno...
htjela sam reći da je sloboda relativan pojam koji ovisi o situaciji ali totalna sloboda ...to bi moglo biit samo u međuzvjezdanom prostoru, tamo gdje ne djeluju ni sile gravitacije ni ništa drugo...
a denizteti...slobodu bi mogao imati samo najviši , tj. izvor svega...velika glava, ideja koja je stvorila kreatora zato da je on realizira. ili nešto još prije ideje...sve ostalo nije totalna sloboda

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 138 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz