Sada je: pet mar 29, 2024 12:00 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Da li je neko cuo?
PostPostano: uto feb 14, 2006 2:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 21, 2006 2:55 am
Postovi: 37
Da li je neko od vas cuo za nekog indijskog gurua (ili tako nesto) koji se zove Sandza? Koliko sam ja cula on u svojoj religiji vazi za zivog sveca. Stalno putuje i jednom godisnje dolazi u Novi Sad na 2-3 dana.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 10, 2006 3:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Ja ne cuh za takvog gurua koji dolazi u Novi Sad, mada svi ti indijski gurui uvek imaju imena tip "sambarandakambagava" pa mi se ime "Sandzi" cini malo kratkim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Guru
PostPostano: sri mar 22, 2006 8:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Koje je vaše mišljenje o pojedinačnim guruima tipa Sai Baba, Osho, Krishnamurti, Rama itd.?

Koje preporučate a koje ne?

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 22, 2006 8:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Citat:
Koje je vaše mišljenje o pojedinačnim guruima


Nevjeruj im nista, to je bagra koja samo pokusava zgrnit par, vjeruj SEBI i samo SEBI :!:

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 22, 2006 10:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Sto se tice Sai Babe, njega smo vec ovde razotkrili kao seksualnog manijaka i to iskljucivo nad deckima:

http://www.galaksija.com/forum/viewtopic.php?t=358

Mr. Rainbow Smile :toothy2: formally known as Mr. Sai Baba


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 23, 2006 1:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 8:37 pm
Postovi: 260
Lokacija: Na glogu
Znaci Sai Baba je pele(peder)
Znao sam da mu netreba vjerovat :twisted:

_________________
Absense of evidence is not evidence of absence.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 23, 2006 8:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
"Kad je učenik spreman , učitelj se pojavljuje" :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 16, 2006 11:07 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jun 12, 2006 11:39 pm
Postovi: 23
Ja poznajem ženu koja je upoznala Sai Babu, i više njoj vjerujem, pa da mi google izbaci ne znam šta. Naivno je vjerovati svemu što pročitaš...

Jeste li čuli za Meher Babu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 11:43 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Lota je napisao/la:
Jeste li čuli za Meher Babu?


Svetac tišine... :)

A što se tiče Sai Babe, šta ja znam, nisam čovjeka upoznao osobno ali znam ljude koji su bili kod njega i zadovoljni su... Sad, ako i voli dečke, pa šta, nisam tradicionalist hehe... No šalu na stranu, ko zna kakav je čovo u privatnom životu, ja znam da sam čitao dosta njegovih stvari i ok su mi bile... Tako da tu isto dolazi do izražaja ono - nije važno od koga je već šta piše.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Guru
PostPostano: sub jun 17, 2006 11:44 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Faaip de Oiad je napisao/la:
Zasto svi pisete Isususovo ime velikim slovom ako ga osporavate :?:


Mali offtopic:
Zato što je vlastita imenica možda? ;)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 12:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
"Guru" bilo koje geografske širine svakako ima veliki značaj za zatupjele mase, da ih pokrene iz latentnosti njihovih života!
Večina na tome i ostaje, masturbirajući naučenim parafrazama, i što je interesantno, čine se zadovoljnima(na prvi pogled, i samo na van)! Do izražaja dolazi pojedinačna nemoć da se sukobe sa realnošću na adekvatn način, jer je lakše pobjeći u nerealno obožavanje nego realno živjeti i raditi na sebi!
Sasvim je sigurno da će ovakav stav naići na negodovanje, no i to je bolje nego mantrati(moliti) do besvesti i čekati Božju pomoć!
Postoji jedna hvale vrijedna narodna..."Pomozi si sam, pa će ti i Bog pomoći!"

Postoji također mali broj pojedinaca, koji se "drznuo" iskočiti iz te žabokrečine, pa sam nastaviti traganje! U tim slučajevima "Guru faza" za njih ima pozitivan značaj, kao odskočna daska.
Također put samotnjaka, težak je put, te se velika večina radije prikloni nekom sistemu koji ne iziskuje vlastiti napor!

"Avatari" gotovo da spadaju u sličnu kategoriju, no to je samo neka terminološka razlika.


Bitno je u svakom slučaju osobni stav prema Stvoritelju, Bogu, te pojedinačan pristup! Samo na taj način moguće je otisnuti se na pravi put, a ne da nam mental radi kao fotokopirka! 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 1:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
"Guru" bilo koje geografske širine svakako ima veliki značaj za zatupjele mase, da ih pokrene iz latentnosti njihovih života!
Večina na tome i ostaje, masturbirajući naučenim parafrazama, i što je interesantno, čine se zadovoljnima(na prvi pogled, i samo na van)! Do izražaja dolazi pojedinačna nemoć da se sukobe sa realnošću na adekvatn način, jer je lakše pobjeći u nerealno obožavanje nego realno živjeti i raditi na sebi!
Sasvim je sigurno da će ovakav stav naići na negodovanje, no i to je bolje nego mantrati(moliti) do besvesti i čekati Božju pomoć!
Postoji jedna hvale vrijedna narodna..."Pomozi si sam, pa će ti i Bog pomoći!"


AlMyHeart svaka ti čast, na ovo stvarno nemam šta posebno dodati osim da se slažem u poptpunosti. =D>

Kad smo već kod ove teme da kažem da sam se "sasvim slučajno" prije nepunih mjesec dana učlanio na jedan ovdašnji forum koji se bavi pitanjima joge i tantre, a kojim administrira jedan od članova galaksije (ali nije nešto puno aktivan ovdje u zadnje vrijeme). Iako mi nisu nešto posebno bliske navedene teme odlučim da napišem koji post tamo iz prostog razloga što su momci koji kreiraju taj forum moji sugrađani.
E sad desilo se da nakon par mojih postova koji sadržavaju moje vlastite ideje tipa "razmišljam samo svojom glavom" ili "slušam samo svoje više ja" i tako slično, nekoliko članova koji su naročito aktivni u organizovanju raznih seminara i dovođenju nekih poznatih "indijskih faca" iz svijeta joge i tantre, počinju prilično nervozno i kritički da reaguju na moju pisaniju.
U čemu je, u stvari, bio problem nisam ni sam siguran, uglavnom stekao sam uticaj da (dozvoljavam naravno mogućnost i da griješim) ti momci (i djevojke) na tim svojim skupovima i seminarima prolaze kroz neki vid mentalnog programiranja i žestokog ispiranja mozga a da toga, naravno, nisu ni malo svjesni. Ono što je najznačajnije, od svih tih indijskih gurua, učitelja ili ne znam kako ih više nazivaju, su napravili prave kultove ličnosti i moderna idolopoklonstva koja se graniče sa božanstvima tih ljudi. Nameće se zaključak da oni misle da sve što je potrebno za neku samospozanju jeste da samo treba da slušaju sve savjete tih njihovih gurua, meditiraju po 3 i više sati dnevno, slušaju neku indijsku muziku i sve će doći samo od sebe.

Naročito ih je pogodilo kad sam se ja izuzetno kritički osvrnuo na njihovo NAPLAĆIVANJE i tih seminara i predavanja i čak propagiranja stavljanja tamo nekih štandova gdje prodaju, pazite sad ovo: dekice i štapiće za meditaciju, neke mirise i tako slično. :lol: Čak je jedan od tih "organizatora" tih "simpatičnih" okupljanja, vidno uznemiren i iznerviran mojim stavovima i razmišljanjima dopustio sebi da napiše par, rekao bih, "prizemnih" postova, nesvjestan da time poništava, na neki način, većinu truda koji je do tada uložio u svoj duhovni razvoj, jer je dopustio da ga samo par rečenica tuđeg načina razmišljanja dobro izbaci iz takta. Al dobro sad.

Isto tako, jako im je zasmetalo kad sam ih upitao zašto im uopšte služe ti njihovi duhovni učitelji i da li su svjesni da postoje mnoge lekcije u ljudskom životu kroz koje čovjek mora proći isključivo sam da bi shvatio suštinu nekih stvari. Kad sam jednom prilikom rekao da mene zanima samo šta mi govori moje više ja a ne tamo neki govinda jedan član me čak upita kako sam siguran da to više ja uopšte postoji. :shock:

Da, da me ne bi neko pogrešno razumio sa svoje strane nisam pisao ništa uvredljivo ili sličnog sadržaja za bilo koga ili za bilo koju vrstu učenja, jer sam u potpunosti svjestan da sve što nam se dešava predstavlja, u stvari, izuzetno vrijedne i važne lekcije i da to treba poštovati, pa ako neko misli da treba da izabere put joge ili jehovinih svjedoka, to treba poštovati jer su to za njega jako važne lekcije kroz koje mora da prođe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 2:55 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jun 12, 2006 11:39 pm
Postovi: 23
Slažem se da sve treba poštovati, ali kako sam negdje pročitala ‚‚puteva do Boga ima koliko i ljudskih duša". Te masovne organizacije zloupoterebljavaju Bibliju i druge svete tekstove, ne kažem ni da je sve u tim tekstovima istina, negdje pročitah kako je Biblija kroz vrijeme pretrpila razne hirurške zahvate(čini mi se baš na ovom sajtu), ali i to istine što ima oni izvrću, tako da je to bliže suprotnosti istine, nego njoj samoj...
Alergična sam na te raznorazne ‚‚recepte"-kako doći do prosvjetljenja, i u potpunosti kapiram šta pričaš...evo priložiću jednu priču, malo ću je skratiti i uprostiti, ali neće vam izmaći poenta....
Naime, negdje u Indiji živjeli su Kralj i Kraljica(u nekom mjestu koje nije poznato po mudracima, guruima i sl., onako ‚‚običnom"). Kralj se naslušao priča o Tibetu, o prosvjetljenju i pošto su ga toliko oduševile on ode na Tibet u namjeri da se prosvjetli, a Kraljica ostane kod kuće...I tako se on mučio, meditirao, upražnjavo razne tehnike itd. ali od prosvjetljenja ni p...Poslije određenog vremena Kraljica mu se prikaže (pošto je razvila svijest do te mjere da može da se transportuje). On ostane potpuno iznenađen (kako to da je ona uspjela kod kuće, a ja sam došao čak na Tibet, pa opet ništa), a kraljica mu kaže: NA TIBETU ŽIVI TOLIKO PACOVA, PA SE NI JEDAN NIJE PROSVJETLIO...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 4:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Lota, odlična priča i baš se fino nadovezuje na moj gornji post. :D

Što se tiče biblije i drugih svetih knjiga (e ovdje očekujem upad našeg prijatelja predatora :mrgreen: ) moje je mišljenje, a znam da ne griješim kad kažem i velikog broja članova ovog foruma, je ne samo da je ona tokom vijekova isfalsifikovana i izmjenjena već i da je napisana od strane onih koji su kreirali sve te religije sa samo jednim ciljem: surova manipulacija ljudskim bićima i vijekovno držanje istih u neznanju namećući im, na taj način, božanstva i idolopoklonstva koja nemaju svoje stvarno uporište u našim dušama.

Lota istina je da postoji bezbroj, kao što ti reče, puteva do boga, ali samo je jedan onaj pravi a to je onaj koji ti sama tvoja duša, tj. više ja pokaže.

Btw. pozdrav i dobrodošla na forum. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 5:12 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 11, 2006 1:11 am
Postovi: 18
Sistem integralne adaptacije na sam zivot, (ne na neki "nebeski", "duhovni" zivot) ustanovljen je u raznim delovima sveta, vishe hiljada godina u proshlost. Oko pojedinaca izrazene moguchnosti logichkog razmishljanja, tj. fizichki i psihichki zdravih, formirane su zajednice osoba sa slichnim aspiracijama, tj. sa aspiracijama da postanu isto tako logichni, fizichki i psihichki zdravi. U takvim zajednicama su ostajali najvishe 12 godina, posle chega su nastavljali svoj ordinarni zivot, zenili se i udavali, pravili decu, bavili se poljoprivredom, naukom, zanatima.... U tim zajdenicama su uchili kako da brzo i efikasno shvate i koncipiraju opshti sistem po kome se deshavaju stvari, tj. da sebe istreniraju da prepoznaju kauzalitet medju pojavama. Neshto kao neki ozbiljan univerzitet, samo sa temom koja se tiche svih tema. Najbolji su ostajali u zajednici i duze od 12 godina i postajali predavachi i uchitelji, a kako se stvar popularizovala sve vishe, osnivane su i nove zajednice.
To je bilo vreme kada su ljudi bili izlozeni mnogo manjem influksu informacija nego shto je to sluchaj sada, tj. manje je bilo "djubreta" koje je trebalo ochistiti da bi osoba mogla stati na ravnu, nedvosmislenu, podlogu i odatle graditi stabilnu zgradu sopstvenog zivota. Nadalje, informacije koje su tada ljudi primali, bile su opshtijeg karaktera, tj. bile su imanentne vechem broju osoba kao iste ili veoma slichne. Narochito se mnogo posmatrala priroda i njeni mehanizmi. Danas je sve to skoro potpuno drugachije. Svoje bazne informacije vishe ne primamo od prirode vech od drugih ljudi, tj. njihovih umova, chesto nekoliko puta pervertovanih. Kauzalitet pojava se, u takvoj situaciji, teshko moze spoznati. Svaki je chovek, bukvalno, postao jako razlichit od drugog choveka. Grupna terapija vishe ne daje pozitivne, harmonizujuche rezultate. Chovek je postao patoloshi zaljubljen u sebe, kodifikovao je "homocentriju" kao neshto krajnje pozitivno. Chak je i, u ovom dobu veoma popularna, Astrologija uformljena na takav nachin da podrazumeva Zemlju kao osu oko koje se okrechu planete, pa i samo Sunce. Da nije tragichno, bilo bi komichno. Moderna civilizacija gradi zatvore za zivotinje (koje naziva Zoo vrtovima), pokazujuchi da se definitivno odluchila za rat protiv prirode. U takvoj situaciji, prirodni kauzalitet se ne moze ni shvatiti ni pocheti primenjivati. Jednom rechenicom, sistem koji je obezbedjivao opshtu psiho-fizichku harmonizaciju, a koji je podrazumevao zajednice okupljene oko uchitelja (Gurua), odavno je postao anahron i samodovoljan. Danashni uchenici danashnih Gurua teze da postanu i sami Gurui. To je ochigledno. Da to nije tako, ne bi postojala agresivna propaganda mnogobrojnih Guru-sistema, niti bi svoje "uchenishtvo" tzv. uchenici smatrali svojom profesijom i uhlebljenjem. Nichiji poziv nije da bude vechni tragalac i da ga za tu njegovu avanturu-igrariju josh neko i placha. "Po delima njihovim, poznachete ih", stoji u jednom Jevandjelju. Suvishe je lepih rechi i "metafizichkih visina" a, istovremeno, mnogo ruznih dela proizvedenih mentalnom letargijom, infantilnoshcu, insistiranjem da ti Guru (otac) kaze ko si i shta si, patoloshkom teznjom i insistiranjem da se zivi u svetu bez sopstvene odgovornosti. Religije su, takodje, osnovane, i funkcionishu, na slichnom principu.
Definitivno je da postoje ljudi koji su dugotrajnim radom razvili odredjene mochi (sidije). Svetina je fascinirana tim mochima, jer joj je bazni poriv "volja za moch". "Volja za moch" je glavna odrednica za tzv. "malogradjanshtinu", koja postoji, kako u ekonomskom, tako i u svakom drugom referentnom sistemu, npr. u "duhovnom". Verujem (ne trvdim) da se za najnaprednije, tj. najharmonichnije osobe nije chulo dalje od njihovog porodichnog ili uzeg socijalnog okruzenja. Duhovni napredak obavezno podrazumeva skromnost, a skromnost tishinu. Smatram da je mnogo uputnije potroshiti svoje vreme na dobar odabir brachnog partnera, na dobar odabir profesije, na dobar odabir mesta u kome chete ziveti. To su sve toliko opsezna i ozbiljna pitanja da se za tudje "tripove", pa makar oni bili i "tripovi" tzv. Gurua, jednostavno nema vremena. A Vreme je jedina kategorija koju zaista moramo posthovati, hteli mi to ili ne.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 5:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Svačija staza je sveta i zato manje suđenja i presuđivanja...o tuđim i drugačijim...jer da citiram Bibliju: Sudi i bit će ti suđeno...Malo više širine u pogledima nije naodmet nikome. Za nekoga je Sai Baba Božanska osoba, za nekog prevarant, za nekog pedofil...možda upravo zato je i sam Sri Satya Sai Baba rekao svojim devoty- ima: Ne govorite i ne prezentirajte svoje mišljenje o meni nikome, jer svako treba sam za sebe da dokuči tko sam i šta sam. Pa ako je neko zaključio i da je pedofil, i to je vjerovatno hvale vrijedan zaključak...mislim da se Avatari (oni istinski, sa takvim dosegnutim nivoom Božanske Svjesnosti u Sebi) ne ljute ni za takve kvalifikacije, jer su u stanju u kome ljutnja nikad nije niti će moći ući...
Što se tiče brojnih drugih gurua, opet podvlačim, ne sudite onima koji idu ka njima, to je ono što je nekim ljudima trenutačno potrebno, oni možda provedu koju godinu kraj nekog učitelja, onda odu dalje svojim putem, i nađu drugog, itd...Možemo samo posmatrati taj spektar širokog odabira duhovnih pravaca i učitelja koji ih vode...i probati ne suditi im...Imati svoje mišljenje da, ali ne isključivati a priori nijedan od pravaca već na samom početku dok ga nismo proučili...barem "in basics"... Uostalom, tko smo mi da sudimo šta je dobro za drugoga i koji će makar i najotkačeniji način na svijetu naći da se prije svega "popne" na duhovnu stazu a onda da njome hrabro kroči? Jer jedno znam: da bi se počelo ići bilo kojom od bezbroj duhovnih staza, potrebna je ogromna personalna hrabrost. zato, radije salutirajmo svima onima koji su već krenuli, a to što se nama čini da su na pogrešnom putu ili stazi, to više govori o nama nego o njima i dobar je materijal za razmišljanje i daljnji proces čišćenja nas samih iznutra.
Toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 7:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
E da, zaboravio sam reći da sam ih pitao i to šta im je, u stvari, krajnja svrha, tj. šta im je cilj tog "njihovog" puta duhovnog razvoja. Da li samo ovladavanje tim nekim "mističnim" vještinama i mađioničarskim trikovima po kojima su poznati neki indijski gurui ili im je cilj spoznaja samog sebe? Ovo sam pitao zbog toga što sam bio malo zbunjen nekim njihovim izjavama i onime o čemu su najviše i pisali na tom forumu.

Anđela ko i kome sudi? :?: :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 7:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Svačija staza je sveta

Onda je naprimer i nacizam sveta staza ?
Citat:
Ne govorite i ne prezentirajte svoje mišljenje o meni nikome, jer svako treba sam za sebe da dokuči tko sam i šta sam.

I ja da imam svoju sektu bih isto to kazao.Sto se manje ljudi bavi mojim ucenjem manje su mi sanse da ce me otkriti.
Citat:
Pa ako je neko zaključio i da je pedofil, i to je vjerovatno hvale vrijedan zaključak...mislim da se Avatari (oni istinski, sa takvim dosegnutim nivoom Božanske Svjesnosti u Sebi) ne ljute ni za takve kvalifikacije, jer su u stanju u kome ljutnja nikad nije niti će moći ući...

Mozda im nece uci ljutnja ali ce im uci nesto drugo. :mrgreen:
Citat:
Što se tiče brojnih drugih gurua, opet podvlačim, ne sudite onima koji idu ka njima, to je ono što je nekim ljudima trenutačno potrebno, oni možda provedu koju godinu kraj nekog učitelja, onda odu dalje svojim putem, i nađu drugog, itd...

Sve dok ne dodju do nekoga koji nece bas tako lako da ih pusti.A onda su ga najebali.
Citat:
Možemo samo posmatrati taj spektar širokog odabira duhovnih pravaca i učitelja koji ih vode...i probati ne suditi im...Imati svoje mišljenje da, ali ne isključivati a priori nijedan od pravaca već na samom početku dok ga nismo proučili...barem "in basics"...

Hoces reci da apsolutno nista ne znas o nacinima delovanja sekti i kako oni manipulisu ljudima ne bi li ih uvukli u svoje organizacije?
Ako hoces mozemo slobodno da otvorimo jednu temu o tome pa da ljudi shvate kako nije sve tako bezazleno kao sto ti mislis.
Citat:
Uostalom, tko smo mi da sudimo šta je dobro za drugoga i koji će makar i najotkačeniji način na svijetu naći da se prije svega "popne" na duhovnu stazu a onda da njome hrabro kroči?

Mi mozda nismo neki strucnjaci ali bas zbog toga sto mnogi hrabro kroce u pakao trebali bi da upozorimo druge na opasnosti koje vrebaju na tim duhovnim stazama.
Citat:
Jer jedno znam: da bi se počelo ići bilo kojom od bezbroj duhovnih staza, potrebna je ogromna personalna hrabrost.

Sto uopste nije tesko posle nekih traumatskih dozivljaja.
Citat:
zato, radije salutirajmo svima onima koji su već krenuli, a to što se nama čini da su na pogrešnom putu ili stazi, to više govori o nama nego o njima i dobar je materijal za razmišljanje i daljnji proces čišćenja nas samih iznutra.

Mozes ti sebe da ocistis koliko god hoces ali ce ovaj svet i dalje biti prljav.
Citat:
Anđela ko i kome sudi?

Ja sudim naivnim pogledima na svet.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Esperio Max, ti ne sudiš samo naivnima nego svima...U tome je stvar. A šta ti misliš da sam ja mala beba koja pojma nema o sektama i sektašenjima i načinima njihovog vrbovanja?
Stalno zaboravljaš jedno - svako ima slobodnu volju da odluči hoće li ili neće pridružiti se nekoj sekti, ako ode tamo, to je njegova stvar i pošto uvijek postoji razlog za sve na svijetu, pa tako i za sve ono što nam se dešava u životu, onda vjerovatno i te osobe koje odu i " zablude" trebale su tamo da odu i da steknu to loše ili ružno iskustvo, kako ga ti tumačiš. A ti si se stavio u ulogu policajca i savjetnika koji će da usmjerava te zabludele ovčice da nipošto ne odu tamo gdje bi oni željeli. Šta si ti? Bog? I misliš da imaš odgovore na sva pitanja? Tačnije, ti si izgleda već sve lijepo razvrstao u svojoj glavi, ova sekta valja, ona ne valja, onaj duhovni učitelj je O.K. onaj nije itd. i sad bi da svi misle kao ti.
Blagi Bože, osvijesti se čovječe, ali zaista osvijesti! I dalje ponavljam: manje sudi i presuđuj (ne kažem ne razmišljaj i ne zaključuj!)

A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 10:08 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jun 12, 2006 11:39 pm
Postovi: 23
fingolfin je napisao/la:
Lota, odlična priča i baš se fino nadovezuje na moj gornji post. :D

Što se tiče biblije i drugih svetih knjiga (e ovdje očekujem upad našeg prijatelja predatora :mrgreen: ) moje je mišljenje, a znam da ne griješim kad kažem i velikog broja članova ovog foruma, je ne samo da je ona tokom vijekova isfalsifikovana i izmjenjena već i da je napisana od strane onih koji su kreirali sve te religije sa samo jednim ciljem: surova manipulacija ljudskim bićima i vijekovno držanje istih u neznanju namećući im, na taj način, božanstva i idolopoklonstva koja nemaju svoje stvarno uporište u našim dušama.
. :D


Da je falsifikovana i mijenjana je istina-mijenjana je od strane onih koji žele svjetovnu vlast i u tom smislu je zloupotrebljavaju.Jedan od najvećih razloga zloupotrebe je njena alegoričnost, paraboličnost. Čitala sam Bibliju i sigurna sam da postoje mjesta koja su odoljela falsifikovanju(u većoj ili manjoj mjeri), uzmi i pročitaj ako već nisi, ako jesi uzmi opet( mislim isključivo na Novi zavjet)... Eto pročitaj tekst ‚‚Galaktički supertalas" (mislim da se tako zove) ako već nisi, nalazi se na ovom sajtu.Autor je u prilog svojoj priči naveo neke citate iz Biblije. Možda ni to nije pravo tumačenje, ko zna...ona pruža veliku širinu samo što kratkovidima to izmiče, i najlakše im je da to prihvate onako bukvalno, takvi su npr. Jehovini svjedoci, mada i zvanična Crkva, sve je to jedna ogromna laž.

p.s. hvala na dobrodošlici...i ja sam iz BL...sad živim u CG


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz