Sada je: sub apr 27, 2024 9:34 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 62 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 6:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Uopće dualnost nam služi kako bi barem približno pokušali objasniti principe JEDNOG, uostalom, i funkcioniramo dualistički!

Kad se odmakne spolnost osobe u fizičkom smislu, rješimo se tijela, što nam ostaje? Psihičko tijelo, mental, karakter, i sve daljnje supstance koje ćine psihičko tijelo! samo naučeni dijelovi tog tijela u inkarnaciji, odaju nam spolnost, sve ostalo je bez toga!


Da, i ja ovo nekako ovako shvatam. Po meni, mislim da je jako vazno da spoznamo u nama i nas muski i zenski deo, i da se trudimo da se sto manje ogranicavamo na polaritete (ne misim seksualno).
Kako sada stvari stoje primeticete da se u muskarcu npr, ne cene zenske osobine tj. kvaliteti nego sto "muskije" to bolje. Snaga, zestina, hladnokrvnost, osobine predatora, sve ono sto je "zivotinjsko", a jako cenjeno kod muskaraca medju prostim, obicnim svetom, forsira se vec vekovima, praveci ogromne razlike medju polovima. Svaka zenska osobina u muskarcu i obrnuto, muska u zeni, bila je ponizavana i izvrgnuta ruglu. Tome treba dodati i stavove monoteistickih crkava, i hriscanske i islamske, koji su dali legitimitet jednom takvom principu.

Verujem da cemo tokom procesa samospoznaje u jednom trenutku doci do saznanja da u sebi imamo manje-vise podjedako i muskih i zenskih aspekata. Nase objektivno shvatanje stvarnosti u neku ruku i zavisi od nase sposobnosti da musko/zenski aspekat dozivimo kao celinu odnosno da se trudimo da svet shvatamo i kroz musku i zensku "vizuru", i naravno da razumemo sve ono sto se nalazi izmedju ovih krajnjih polariteta.


Citat:
Ako pak razmatramo pojavnu razinu i događanja oko feminizma, sasvim je sigurno da je uloga ženskih bića daleko degradirajuća u odnosu na muška bića! Svakako da je nužno barem približavanje zahtjeva i odgovornosti, no kako to uvijek biva u povijesti i na zemaljskoj razini, počesto se pretjera, i ode u sasvim drugom smjeru od početno zacrtanog i zamišljenog! Uostalom, to zavređuje i posebni topic, jednako kao i homoseksualnost, pedofilija, nasilje, bogaćenje...i slične devijacije i ekstremi! Ovo nabrajanje ne treba shvatiti kao trpanje u isti koš istaknutih pojmova...........već jednostavno da o tome treba dati svoj stav ili pak postavi na ispravne noge, potražiti razloge nastajanja i sl!


Mozda i nije losa ideja da napravimo jedan topik o predrasudama, jer one predstavljaju veliku prepreku u sagledavanju objektivne realnosti, samospoznaji i podizanju svesti.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 7:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Citat:
A ovdje dalje ćemo o dotičnoj "gospođi u crnom"... MM... ( ovo je kao suprotnost MAN IN BLACK??? Hehehehe??? )

:wink:


Ni to nije loša varijanta, mada sam mislo na damu u bijelom i plave kose s identičnim inicijalima! :D

Da li se tu daju povući kakve paralele :?: :?: :?:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 7:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Andjela je napisao/la:
Uuuuuuuuuuh, AlmyHeart, al' si ratoboran - ako misliš na Drvo Života, priznajem nisam mnogo ušla u to, ali nisam nigdje čula da je muškost vezana za stvaranje i kreaciju. To mi je sasvim novo. Gdje si to pročitao ili kako to znaš?

Vozdrica,
Andjela


Ispričavam se ako je to ispalo "ratoborno" :D

Ako samo pogledamo 1. trijadu, te ubacimo "Sveti Gral", vidjet ćemo da suptilan dio sadržaja "muškog" pricipa, a čvršći dio tj. posuda, "ženskog"!

Ako promatramo nastanak života, vižljasti dio s mnogo opcija, čak i određuje spol(da ne velim kreativan....), jeste spemij, dok jajna stanica, u izčevinju svaki mjesec uz maternicu daje "posudu" za sadržaj koji dolazi "u nju"! Jednostavno ali očito!

Naravno da su vanjske manifestacije sasvim suprotne, izfurane na nježnost s jedne strane, i na grubost s druge!

Podsjetnik iz rane mladosti...."dečki ne plaču, budi muško, ti si jači.......kako ti je lijepa haljinica, imaš krasne lutke, bit ćeš preljepa kad odrasteš....."! Hm, nismo li zapravo u startu programirani u tradiciju nepravilnosti?

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 7:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Aragorn, slažem se s tvojim opservacijama................ 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Znaš šta AlmyHeart: em je večer, em proljeće, tako da ovaj tvoj dio posta o spermijima i jajnim ćelijama boooooogami - budi što šta u ovom čitaocu tvog posta. Nemoj molim te više tako slikovito opisivati stvari za koje će mi trebati tečaj da osvježim znanje, s obzirom na vremenski period kad se to zadnji put desilo. Zato, molim te, njeeeeeeežno i oooooprezno o tim stvarima, može?

Vozdrica,
Andjela


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Eto, meni bilo asocijativno baš netom odigranog čina! :twisted:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
E, jesi neki....Nema veze, uradit ću to i ja makar za koju godinu pa ću ti isto ovako odgovoriti na tvoj neki post. Pamti pa vrati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Odošsmo u off topic! :D

no kako nebi ipak otišli predaleko, valjalo bi nešto reći i o seksualnosti, te kako se ona reflektira u našem fizičkom, a i u psihičkom životu!
Kakve su nam želje i potrebe, što je od tih korisno a što manje, i dali je moguće tu potrebu adekvatno zamjeniti nekom od disciplina, koje s tim nemaju nikakve veze!?
Kakav je stav okoline, a kakav ja naš?
Gdje je seksualnost iznad fizičke razine, i što je to upće! :?: 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Znaš šta, AlmyHeart ja ti imam stav o sexualnosti par zadnjih godina oličen u slijedećem: ako dođe, dobro, ako ne dođe - opet dobro. Jednostavno, već odavno sve pojave u svom životu promatram sa jednog drugačijeg aspekta - naime, nastojim da SVE PRIHVATAM ONAKO KAKO MI DOLAZI U ŽIVOT. Tako je i sa sexualnošću. Davno mi je rečeno da slijedi od tog momenta moje intenzivno učenje na stazi duhovnosti. Nisam pitala hoće li tu biti i sexa ili ne. No, izgleda da sam bila spor učenik jer moj period intenzivnog duhovnog treninga dosad nije polučio i ponovno sexualno iskustvo. I otud tvoje pitanje je sasvim u mjestu: Gdje je sexualnost iznad fizičke razine i šta je to uopće?
Mislim da je sex potpuno prirodan dio nas i da ga ne treba niti uzdizati u Nebesa, niti ga spuštati samo na razinu fizičkog zadovoljavanja potrebe. Ona stara poslovica da je najefikasniji sex onaj koji je spojen s osjećajem ljubavi i dalje stoji, barem kod mene. Postojalo je vrijeme kada sam bila intenzivno aktivna na ovom planu, i često sam upražnjavala sex upravo zbog zadovoljavanja fizičke potrebe. Naravno, tu je bio i onaj drugi slučaj - kada sam u sexu uživala jer sam bila s osobom koju volim i koja voli mene.
Sada više mnogo i ne razmišljam o sexu. Posmatram druge ljude i vidim da ih on i dalje jako opterećuje, svugdje u svijetu, traže s fizička pomagala, neprestano se juri za onim vrhunskim osjećajem na kraju, a meni to sve polako postaje zamorno i dosadno. Čak sam neki dan pročitala u novinama da je osnovana svjetska udruga anti-sexa. Naime, okupili se ljudi koji nemaju potrebu za sexom, i koji smatraju da on uopće nije tako važan u našim životima, s napomenom da se ne radi o frigidnim ljudima, već o osobama koje imaju prosto takav stav o sexu. Interesantan je i podatak da je u toj udruzi i značajan broj mladih ljudi - dobi od 19 do 23 godine. Možeš li to zamisliti? Kakvi su tek onda njihovi stavovi o drugim stvarima u životu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
AlmyHeart,

zaboravih da pomenem: Da li si čitao knjigu od Evalda Flisara (Slovenac) "Čarobnjakov šegrt"? Meni je izuzetno mnogo pomogla. Ako jesi čitao, kaži da se ne ponavljam. Ako nisi ,onda mogu proširiti temu o sexu. Naime, ova knjiga govori o potrazi za duhovnim učiteljem i nalaženjem - odgovora na spoj sexualnosti i duhovnosti.

Andjela


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 10:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Interesantno napisano, rado bih se nadovezao, no putujem sutra pa moram i odmoriti malo!
>Svakako ćemo nastaviti započetu temu...............
Laka noć A, i ostalima...... 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 21, 2006 11:02 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hajde o seksu u:

http://www.galaksija.com/forum/viewtopic.php?t=390

Da ovdje ne bude off topic... thanx!

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 6:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Ne brini Jack, ovdje je riječ o sexu samo na prvi pogled! Ustvari tek vrh sante leda iznad vode!
Topic o sexu sasvim sigurno ima svoju publiku, no ono što se ovdje pokušava dosegnuti (nadam se da će i uspjeti) sex stavlja u drugi plan! 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 7:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Dobro veče, AlmyHeart! Tačan odgovor Jacku, potpisujem. Nema veze sa sexom, u biti, nego o nadrastanju naših svakodnevnih potreba, ili još bolje o njihovom novom i drugačijem shvatanju, građenju sasvim novih stavova o svim bitnim elementima života, a koje smo donedavno gledali na običan, rekla bih svakodnevan način.

Dakle, Jack 987 ako se slažeš, ja bih ovdje nastavila sa AlmyHeart-om o "Čarobnjakovom šegrtu". Usput, Jack987, jesi li ga čitao?

Prekrasna knjiga, a znaš šta: ima u njoj i sexa, ali u obliku tantričke yoge i sexa kao dijela puta duhovnog tragaoca - glavnog junaka ove knjige.
Iako sam je zaista poodavno čitala, još uvijek se sjećam dobro nekih dijelova, a jedan od njih je kada našem junaku učitelj Yogananda (ali ne onaj iz "Autobiografije jednog jogija") kaže da bez obzira što ovaj želi naći prosvjetljenje bez daljnjeg upražnjavanja sexa, on nije ta osoba. On jednostavno mora proći krajnje sexualno iskustvo, transmutirati ga i tek onda preći i tu posljednju prepreku ka - prosvjetljenju. Njegov put je, kazao mu je Učitelj Yogananda, put tantričke yoge (iako postoji i srednji put tantre koji ne uključuje sex.) I znaš šta je ta prepreka?

Za njegov, pro-zapadnjački um i shvatanja, bilo je neprihvatljivo da u tantričkom samostanu pred svima isproba sve poze (koje su u stvari "duhovni vodič" ka prosvjetljenju prilikom postizanja orgazma,) sa 13.-godišnjom djevojčicom koju je zavolio kao svoje dijete dok je boravio u samostanu i sa staricom od nekih 70 i kusur godina.
Za onog koji traži Istinu i za svakog tragaoca, pogotovu ako je muškog spola, zanimljivo bi bilo vidjeti kako bi reagovao? Da li bi to i učinio ili ne bi- i time propustio priliku za prosvjetljenje?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 9:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Moram priznati da sam Šegrta čitao davno, i tek iznesene crtice su me potsjetile na sadržaj!

Vjerujem da je tantra jedan (od mnogih) puteva, no sasvim sigurno svojstveniji istočnjacima i njihovoj tradiciji, kulturi i filozofiji! Čitao sam dovoljno da sam informiran, no ne i "ekspert"! moja je životna filozofija, pravilo, da akceptiram sve, vjerujem u moguće (a i nemoguće!), a tvrdim samo isprobano na vlastitim leđima, kako se kaže!

No zašto stigosmo do seksualnosti u topicu o MM!?

To što je navelo MM da i u onim vremenima posegne za bludom, sve dok nije upoznala J(Fr)K ( :D ), ne bih komentirao, osim samo da je to normala za sva vremenska razdoblja, i najniže materijalne razine! Osim što je potreba za užitkom (jer se drugačije ne zna doseći), to je i način egzistencije!
Vidna transformacija se događa kad upoznaje dotičnog gospodina, i evoluira do te mjere da je trebala biti njegov nasljednik! Ostalo je na tome da je bila samo majka njihove djece! Častoljublje, zavist, urota i novac, nadvladali su zapčeti kozmički sljed i prolongirali ga "po volji čovjeka" u instituciju na četri temelja, brižljivo odabranih tekstova!
I tu povijst ide dalje, znanim tokovima u tom smjeru!

Početak ovog napisa je ovdje interesantan!

Što je MM navelo da promjeni svoj stav i stil, te se okrene sasvim drugom putu, bez starih navika? Kakve je to zasluge stekla, da sjedi "s desna" Jesusu, i to na "posljednjoj večeri", sama među JEDANAEST(!!!!?) zvekana? 11 je znakovit broj, a iznad njega su samo 1+1, MM(kao 12) i J(Fr)K :D (kao 13)!

Malo tematike za noćna promišljanja, a ja odh na odmr, nastavak slijedi............... 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 10:15 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Dakle, Jack 987 ako se slažeš, ja bih ovdje nastavila sa AlmyHeart-om o "Čarobnjakovom šegrtu". Usput, Jack987, jesi li ga čitao?


Ok, nema problema - samo nastavite.

Nisam čitao, ima li negdje na netu za skinuti u e-formatu? Ako znaš, zahvaljujem na linku!

:wink:

Citat:
Za onog koji traži Istinu i za svakog tragaoca, pogotovu ako je muškog spola, zanimljivo bi bilo vidjeti kako bi reagovao? Da li bi to i učinio ili ne bi- i time propustio priliku za prosvjetljenje?


Za onog tko traži Istinu - to uopće ne treba. Stvar slobodne volje. Nitko ti ne može nametnuti neki uvjet - učini ovo ili ono da bi napredovao!!! Napreduješ baš - bez toga što ti drugi nameću da moraš!!!

Sve je u glavi, a ne u održavanju bilo kakvih rituala. Rituali samo sprečavaju napredak jer ograničavaju.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 10:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Jack, ne znam da li ova knjiga postoji u elektronskoj verziji jer se nisam interesovala.
Drugo: tačno je, mnogima nisu potrebni rituali i slažem se da oni ograničavaju čovjeka u krajnjoj liniji (mada su nekima od onih koji su tek kročili na Stazu ti rituali još uvijek potrebni, bez obzira slagali se mi ili ne) no ovdje imamo situaciju kada duhovni tragalac ima potpuno i nepodjeljeno povjerenje prema riječima svog Učitelja. On vjeruje da mu on govori Istinu jer čitava knjiga odnosi se na to da on traži svog učitelja i debelo se namuči dok ga ne nađe. On je na ivici života i smrti i smatra da, ako ne nađe učitelja, da više ništa nema svrhe i da svu svoju duhovnu potragu prekida zauvijek. I zamisli kad ga je našao, sa kolikim povjerenjem on sluša sve što mu učitelj kaže? U tom smislu nije lako odgovoriti na ovo pitanje, a za nekog ko nije imao takvu životnu stazu dosada, naravno da izgleda - bezveze. I logično je onda da samo možeš i odgovoriti onako kako si ti Jack odgovorio.

I, da, na kraju - thanks for your "permission".
A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 11:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
I nije nam potreban nikakav učitelj, mi smo sami sebi učitelji, to je jednostavno tako određeno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 11:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Zavisi u kojoj si fazi razvoja, Fingolfine! znam mnoge koji su tvrdili još od samog početka da im nije potreban učitelj, da oni nikada neće kleknuti ni pred kog ma kako svet ili mudar bio, a znam gdje su danas ...nisu mnogo odmakli od početne tačke. Njihov problem je uglavnom bio svima znani i zajednički imenitelj - njihov ego. I još je to i danas, iako su prividno mnogo naučili, načitali se knjiga, itd. a kad progovore, bez obzira na svu lukavštinu kojom obmataju rupe u svom znanju, iz njih i dalje viri samo ego i ništa drugo.
Lično, prošla sam i fazu u kojoj sam imala učitelje (više njih i poneke sasvim neobične, jer je jedan od njih npr. bio delfin) a prije stanoviti broj godina, i fazu kada sam ostala bez njih, i rečeno mi je od tad - sada idi sama. Po onom sistemu, "ti radi, a mi ćemo nadgledati". I tako do danas. Dakle, želim samo reći da ne treba biti previše bahat i smatrati da ti učitelj u obliku neke druge osobe nije uopće i nikada potreban.
No, s druge strane, zaista smo mi na kraju najbolji učitelji sami sebi, ali valja doći do te faze, valja doći...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 22, 2006 11:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Iz prostog razloga Anđela, jer svo potrebno znanje imamo u nama samima, i tu ti ni jedan učitelj ne pomaže jer to znanje moraš sama "iznijeti" iz sebe, odnosno sama se svega moraš sjetiti.
:)

Krivo si me shvatila ako misliš da ovo govorim zbog bahatosti ili potrebe za hranjenjem ega, uzmi da je to samo moje subjektivno mišljenje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 62 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 77 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz