Sada je: sub apr 27, 2024 11:43 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned maj 27, 2007 5:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 11, 2007 2:05 pm
Postovi: 73
Lokacija: Cakovec
Citat:
Mind Twister (23): Sloboda izbora
Danas sam vodio zanimljiv razgovor sa starim prijateljem. Otud i poticaj za današnji blog. Kako vi poimate izraz 'sloboda'? Je li dovoljno živjeti u deklariranoj 'slobodnoj i demokratskoj' zemlji da bi se čovjek osjećao slobodan? Ma ne, ovo nije političko štivo, samo sam to spomenuo jer je nekako (barem imam takav osjećaj) sloboda nas asocira na vrijeme što dolazi poslije nekog rata ili slično. Ali oni koji me čitate možda već pogađate da mislim na slobodu izbora. Sloboda!

Da li se osjećamo slobodnim? Svatko tko radi vjerojatno se tako ne osjeća. Jer osjeća obavezu. I ne mora puno brinuti, brine netko drugi. Jeste li slobodni izabrati da danas, recimo, ne idete na posao? Jeste. Koliko ja znam nije zabranjeno ne doći na posao. Ali to ima svoje posljedice. Može vam se reći pa-pa. Zato ne biramo tu opciju iako možemo. A i zašto bi? Zarađujemo novac, zadovoljni smo suradnicima, zadovoljni smo poslodavcom, volimo ono što radimo. To se traži, to je naš najpoželjniji izbor.

Kad bih sad mogao napraviti taktičku stanku da vam se neke stvari otkotrljaju u glavi. Ali u pisanju je to nemoguće. Hal, ti nisi normalan. O čijem i kakvom zadovoljstvu pričaš? Da, postoje ljudi koji vole ono što rade, za koje je ponedjeljak ujutro najbolji dan u tjednu, doma im je bilo dosadno. Oni su izabrali da će i dalje raditi baš to što rade. Zašto ne, pa imaju slobodu izbora. I vjerojatno su izabrali dobro. Samo... njihov izbor baš i nije težak.

Većina ljudi nije zadovoljna ali novac može donekle izliječiti nezadovoljstvo. Poznajem i neke koji nikako nisu zadovoljni. Idu i rade a ne dobivaju plaću... idu i rade a ne dobivaju plaću... idu i rade a ne dobivaju plaću, idu i rade... I oni imaju slobodu izbora. Izabrali su da idu i rade a ne dobivaju plaću. Da se razumijemo, ti ljudi ne vjeruju u sebe, oni vjeruju u neku lažnu nadu da će biti bolje, ali ne i u sebe, da ONI mogu nešto napraviti. Vrijedi nadati se, ali moraš imati osobni utjecaj. Htio bih ohrabriti one koji su u nedoumici. Ako vam nije dobro tražite dalje, svaki dan, zovite, tražite i dobit ćete. Samo tako se možete nadati. Tamo gdje su problemi nitko ne misli na vas. Misli na sebe. Vi ste slobodni ljudi. Netko vas je naučio da ste vezani nevidljivim lancima za nešto od čega nema koristi, ni za vas ni za bvašu obitelj.

Strah! Razumijem. Prošao sam to. Jedini način da savladate strah je da imate snove koji su jači od njega, da imate strast da nešto napravite od života. Netko od vas očekuje da nešto napravite. Može li biti gore nego što je sad?

Baš sam zapeo za ove "radne odnose" ali nekako mi se činilo da to dobro ilustrira činjenicu da živimo u kapitalističkom uređenju, sve je na profitu i da nitko ne mari za nas (osim nas samih) jer svatko mari za sebe. Zato je loš izgovor nemam novaca jer nisam dobio plaću već tri mjeseca. Pa niti nećete. A zašto bi? Zato jer imate pravo na to? Svakako. Pravo je u redu, ne osporavam, imate pravo dobiti zarađeni novac za svoje prodano vrijeme, znanje, i trud. Koliko ćete još dugo čekati? Mjesec, dva, godinu, dvije? To je sjajno. Novac na koji imate pravo sve je veći, pretvara se u bogatstvo. Još samo danas, pa još samo danas... Ali do trenutka kad naplatite svoje pravo, nemate više struje, ni plina, ni vode, možda ni stan ili auto. I padate, tonete, nestajete. Naplaćeno pravo je premalo za povrat dugova. Kad radimo bez plaće onda ni ne znamo da ta koju smo trebali dobiti (a nismo) nije čak ni dovoljno velika za naše potrebe kad bismo je i dobili.

Samo sam u svojoj prvoj firmi radio tri mjeseca bez plaće. A bilo je tako teško odlučiti otići. Svi su govorili da će se stvari riješiti. Netko drugi je kriv... vraga... sam sam kriv što sam još tu. Teško je bilo ostaviti suradnike, uhodan posao, napraviti promjenu, krenuti negdje iz početka. Lakše je pričekati, nadati se da će se stvari riješiti i ponovo će sve biti po starom. Happy end. To bi bilo najbolje za sve.
Nije se dogodilo ništa. Bila je frka, bilo mi je neugodno, bilo me je strah i zavidio sam svima koji nemaju takve probleme. Ali znam da su neki otišli prije mene. Smogao sam hrabrosti, odlučio i krenuo dalje. Iskoristio sam slobodu izbora. Moja sloboda nije mi omogućavala da radim gdje hoću. Omogućavala mi je da ne radim gdje neću. Nakon toga sam kroz nekoliko godina još par puta promijenio posao, na prvi znak problema. Nije više bilo odlaganja, nije bilo straha, probao sam to i može se, prvi put je najteže. Traži i naći ćeš, ako imaš radne navike. Pošten, marljiv i slobodan, za samog sebe.
"Želim slobodu za potpuni izraz moje osobnosti."
Mahatma Gandhi
"Sloboda je imetak neprocjenjive vrijednosti."
Cicero
"Slobodu se ne isplati imati ako nemate slobodu da pogriješite."
Mahatma Gandhi

"Dobar dan, gospodine, izuzetno cijenim što ste me primili na ovaj razgovor. Ne želim trošiti ni svoje ni vaše vrijeme, dozvolite mi samo nekoliko minuta. Ja zaista trebam posao. Znam raditi to i to i to i to i to. Ako ne znam raditi nešto od onoga što se radi u vašoj tvrtki, spreman sam to naučiti u najkraćem mogućem roku. Moje su odlike lojalnost, učinkovitost i pravilan odnos prema poslu i suradnicima. Nudim vam da me primite na probni rok određeni broj dana, koliko sami odredite, kako bih upoznao i naučio poslove koje biste mi mogli povjeriti i potkrijepio ovo što sam rekao o svojim sposobnostima kao djelatnika i osobe. Ukoliko želite ne morate mi platiti taj probni rad. Evo ovdje su moji podaci na koji me možete kontaktirati. Recite mi što mislite, bi li osoba mojeg profila mogla uspješno doprinjeti u razvoju bilo kojeg segmenta vaše djelatniosti a time i vaše firme?" Pri tom se moj ego neugodno meškoljio u mom džepu, a kasnije sam shvatio da mi je i jedna kragna bila unutra a druga vani. No, ipak je uspjelo :)

Ovih par dana ramisljam o slobodi i razmisljam i ramisljam i.......i citam.Tekst iznad sam naisao na nekom blogu i covjece ko da sam ga ja pisao!Sta je sloboda?To je ocito nesto cemu svi tezimo,ali je nemamo niti cemo je ikad imati(barem u 3d) ali ono sto imamo je sloboda izbora.Kao sto je u tekstu napisano Moja sloboda nije mi omogućavala da radim gdje hoću. Omogućavala mi je da ne radim gdje neću. =D>

_________________
ima koga doma?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 27, 2007 9:43 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, dobar tekst.

Što je svijest veća - to je i stupanj slobode veći.

Naravno, svi imaju slobodnu volju unutar ograničenja koje postoji radi nivoa svijesti, tj. denziteta u kojemu se nalazi.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 27, 2007 12:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 03, 2007 4:58 pm
Postovi: 350
Citat:
Što je svijest veća - to je i stupanj slobode veći.


Ja mislim da vrijedi i obrnuto , da što je sloboda veća veći je i stupanj svijesti
Svijest se ne može razvijati u ropstvu , u ničijem ropstvu , pogotovo ne u ropstvu nas samih. Naš je robovlasnik naš EGO i osjećaj naše Ogromne vlastite vrijednosti i važnosti. Da postanemo potpuno slobodni trebamo se osloboditi svega što nas sputava i uživati u životu razvijajući svoju svijest i smijući se , smijuće se u slobodi. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 27, 2007 11:28 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Ja mislim da vrijedi i obrnuto , da što je sloboda veća veći je i stupanj svijesti
Svijest se ne može razvijati u ropstvu , u ničijem ropstvu , pogotovo ne u ropstvu nas samih.


Lepo zapazanje, nix.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: freedom
PostPostano: pet nov 09, 2007 2:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 24, 2007 3:28 pm
Postovi: 31
slika

_________________
dont ju dear distrb sajln bob


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 09, 2007 7:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 03, 2007 4:58 pm
Postovi: 350
thx arjica :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 09, 2007 9:24 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pitanje je što je upće sloboda? Jel taj pojam možda proizašao iz predatorskog uma ne bi li težili krivoj stvari?
Primjetio sam u sebi čežnju, beskonačnu čežnju da se stopim sa "znanjem" na sveobuhvatan način i izgorim u tome. To bi za mene bilo ono što želim u finalu i ne bih to povezao se pojmom slobode.
Želim punim bićem biti ono iz čeg izvirem, a tamo smo po nekoj mojoj intuiciji istovremeno svatko i nitko, sve i ništa... ne znam kako bi pričao o tome što osječam no nema paralelu sa pojmom slobode nego više da će me nešto pustiti na taj nivo postojanja.
Voli bih čuti još viđenja "slobode", pišite, možda se dopunimo pa nam još malo svane. :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 09, 2007 9:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jun 03, 2007 4:58 pm
Postovi: 350
naravno da svi čeznemo za slobodom kad nismo slobodni.
čežnja za znanjem i čežnja da se stopimo sa svime , da se stopimo sa izvorem , da postanemo naša srž , MI , pravo ja.
a da bi do toga došli moramo se OSLOBODITI mnogih stvari. Ne trebamo se razvijati , nemojte me krivo shvatiti .. ne trebamo se razvijati da gomilamo stvari u svome duhu , dapače , trebamo osiromašiti duhom. Isus je rekao blago siromasima duhom , njihovo je kraljevstvo nebesko. Trebamo se osloboditi da bi stigli u ZNANJE , u IZVOR .
Zato svi čeznemo za slobodom.
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 09, 2007 9:57 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Slažem se puno s ovim da ne smijemo svojatati znanje, ne smijemo osječati da imamo nešto pa ni znanje, moramo biti lakši od zraka, samo tako možemo biti prijemčivi za duh.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 10, 2007 2:10 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Marin je napisao/la:
Sviđa mi se što nikad nisi sam ,uvijek imaš neku sigurnost.Čuješ sve misli u kolektivu i oni tebe čuju.
Svi su jedno ,jedno je sve.
Ja se osječam kao da su me izbacili iz kolektiva.


Osječaš li hrpu bića koja nisu ljudi? Hrpa veselih svijesti koje jedva čekaju da budu s nama i vesele se i dotrće kad ih čovjek nacentrira.
Osječaš li zemlju kao dobronamjernu podržavajuču svijest koja nas centriranjem prožima toplinom? Ja bi se najradije uvukao u mišju rupu kolika je slast i strast u zemlji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 13, 2007 5:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
Eat shroomz and connect to Freedom channel
Buckle-up your seat belts and enjoy the Trip!

:D
WOOT!!!

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 13, 2007 5:16 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
He, he, znanje je u nama, i svugdje oko nas, i vakum je nabijen znanjem.
"Znanje" nema veze sa znanjem u glavi! Jedan vid "Znanja" je ono što se ovdje zove vibrirajuča sila.
Smatram da je na nama da pljevimo vezu sa "znanjem" i da radimo na tome da budemo brzi u centriranju tog "znanja" u svakodnevnom životu, kako bi si brzo zameli trag i bili zaštičeni i slobodni.
"Znanje" kad se centrira otvara samo sebi još širi put i svaki idući put se doživi konkretnije i sveobuhvatnije.
Znanje u glavi je plitko, inirektno i korumpirano!
Od znanja u glavi samo krečemo u potragu za informacijama i pričom npr. ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 22, 2007 2:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 8:53 pm
Postovi: 75
Veliki Majster Ekhart rekao je:

"Bog se ne dostiže procesom sabiranja nečega u duši, već kroz proces oduzimanja. Ništa ne morate učiniti da biste bili slobodni. Potrebno je samo da odbacite nešto. Tada ste slobodni“.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 25, 2008 2:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Bitno je, mislim, naglasiti određene i tako očite stvari i postaviti određena logična pitanja o slobodnoj volji...

Svi smo ovdje, bar večina, svjesni manipulacije, zar ne? Ovdje, na ovome planetu u zadnjih nijebitnokoliko godina vladaju poprilično negativne sile, koje se i koriste manipulacijom, i svakako ne poštuju našu slobodnu volju.

U isto vrijeme svi mediji, razni pokreti, razni pojedinci i skupine i neznam ni ja što ne se konstantno pozivaju na tu istu slobodnu volju, koje, kako primjećujem zapravo u jednome žalosno visokome postotku i nema.

Svaki čovjek ima slobodnu volju...

To općenito nije niti malo netočna rečenica kad se radi o Čovjeku u jednome prirodnome stanju...

...ali koliko je točna u uvjetima u kojima se mi sada nalazimo... koliko uopče ima Ljudi?! Svi viču o slobodnoj volji , svi "biraju" svoj put...pa tako imamo izbora između mnogo stvari već...iz dana u dan sve više...
izbor religije, izbor seksualne orjentacije, izbor političkoga opredjeljenja... uglavnom...da ne nabrajam dalje...ima dovoljno toga.

Jeli to slobodna volja? Slobodna volja NIJE jednaka pravu izbora. Slobodna volja je nešto daleko više. Sloboda je prirodno stanje čovjeka.
Čovjek NIJE u svome prirodnome stanju.

Slobodnu volju smo izgubili u početku manipulacije. Priču opisuju metafore kao pad iz Edena... od toga događaja, čovjek NEMA slobodnu volju, ona je samo paravan i samo je način za sve više i više kontrole.

Diktatura je stalna... samo su ljudi neke svjesni, a neke nisu...

Eto, pošto slobodna volja, vjerujem, ne postoji u večoj mjeri u širim krugovima društva... na što se ti ljudi pozivaju?! Kad sve tako i tako završava po volji manipulatora. I koju to slobodnu volju i Tko ima poštovat, kad je jedva gdje ima?!

Slobodna volja, također, vjerujem i raste! Kad je njezin rast dopušten... ili kod eto određenog možda ne previše velikog postotka populacije na koje sustav kroz cijelu njihovu povijest nije imao utjecaj...

Ovo mnogi ovdje, sreća, znaju (pretpostavljam). Ipak mislim da je važno još više naglasiti koliko je slobodne volje zapravo Malo među ljudima...

Zahvaljujem na mogućoj pozornosti...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 53 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz