Sada je: pon maj 13, 2024 2:47 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 299 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: MONADA, DUŠA I LIČNOST
PostPostano: čet aug 03, 2006 1:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Evo teksta u vezi sa ovom tematikom.

"Monada, duša i ličnost"
(dr. Joshua David Stone)

U početku Bog je stvorio sinove i kćeri u duhovnom stanju. On je stvorio ono što se u ezoteriji naziva "monadama" ili individualiziranim duhovnim iskrama Tvorca. To je monada koja se također naziva i "JA JESAM PRISUTNOST". To je bila naša prva, suštinska inteligencija i prvi individualizirani identitet. Ova božanska iskra, također nazvana duh - naš je pravi identitet.

Monada ili duhovna iskra je odlučila da doživi gušću formu od one u kojoj obitava, a tu gušću formu može doživjeti u materijaliziranom univerzumu. Svaka od ovih monada, snagom svog uma stvorila je 12 duša. Svaka duša je manji i djelimičan reprezentant stvog tvorca - monade. Duša se također naziva i višim sopstvom, super svjesnim umom ili višim umom.

Bpg je stvorio neograničen broj monada ili duhovnih iskri i svaka monada je onda stvorila 12 duša koje će iskusiti gušću formu materije koju dotad nisu imale priliku "doživjeti". Svaka duša je potom, želeći da doživi i još gušći oblik materijalnog univerzuma, stvorila 12 ličnosti ili tzv. "produžetaka duše" koji se onda inkarniraju u najgušćim formama materijalnog univerzuma.

Mi, na Zemlji smo ličnosti ili "produžeci duše" naše (glavne, op. prev.) duše, baš kao što je i naša duša ustvari produžetak jedne veće svjesnosti, a to je naša monada. Naša monada je također produžetak još veće svijesti, a to je Bog, Otac i Majka cijele Kreacije. Time svatko od nas na Zemlji ima svoju "porodicu duše" (soul family) ili 11 ostalih "produžetaka duše". Ovih 11 produžetaka duše može biti inkarnirano na Zemlji, ali i na nekim drugim planetama ovog Univerzuma.

Isto tako, neki od tih 11 produžetaka duše ne moraju uopće biti inkarnirani na Zemlji u ovo vrijeme nego postoje na nekim drugim eteričnim planovima (područjima egzistencije). Tih naših 11 produžetaka duše može se smatrati našom najbližom "porodicom duše". Kada proširimo ovu metaforu, to znači da mi imamo i produženu porodicu monade. Svako od nas ima dakle skupinu od 12 u grupi "porodice duše" i 144 u "grupi monade". Djhwal Khul je potvrdio kroz poruke date Alice Bailey da postoji 60.000 miliona monada koje djeluju u našem planetarnom sistemu. Kada bi se pomnožio broj od 60.000 miliona sa 144 dobio bi se broj "produžetaka duše" ili ličnosti koje su uključene u proces inkarniranja na ovoj planeti.

Dalje, dr. Joshua D. Stone govori o ličnom iskustvu i prepoznavanju svojih ostalih produžetaka duše. On kaže da je u svojim istraživanjima došao do podataka u vezi sa svojom "grupom duše". Četiri "produžetka duše" još uvijek su inkarnirana u tijelu, a osam ostalih je negdje na drugim nivoima postojanja. Od četiri produžetka duše koji su inkarnirani u tijelu, jedino je dr. Stone inkarniran na planeti Zemlji. Jedan od njegovih produžetaka duše je inkarniran na Plejadama, a druga dva su na planetama ove galaksije za koja on čak nikad nije ni čuo. Od 144 produžetka duše, tri četvrtine od tog broja više nisu inkarnirani, a jedna četvrtina je još inkarnirana na drugim mjestima u materijalnom univerzumu.

Kada se dosegne određeni stupanj duhovnog razvoja, duša počne "prikupljati" - dozivati na određen način svoje druge dijelove kako bi opet postala cijela.

(Ako ste zainteresirani za nastavak ove priče, pošto je članak dosta obiman i u nastavku se govori o sedam ravni egzistencije našeg Sunčevog sistema i sedam ravni postojanja ovog Kosmosa, kažite, pa ću to prevesti u narednom topicu. )

Pozdrav,
A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 03, 2006 4:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
O.K. važi!

Thanks for the pic!

A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 03, 2006 4:34 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da... trebali bi znati da na eteričkoj egzistenciji duša ne postoji vrijeme, a ni prostor nije problem... možda bude jasnije ako pročitamo neke informacije sa teme o CTP energiji...

Ne možeš dušu opisat "materijalnim jezikom", niti ju možeš dokazati "materijalnim alatom", već eteričkim. Mi smo duše, trenutno u kombinaciji s materijalnim tijelima - pa nas se tiču OBJE komponente postojanja...

Dušu bi mogli opisati i kao jedan energetski otisak ( svaka osoba ima svoje vibracijske frekvencije, tj. svoj otisak u okolinu ).

Mi i jesmo - duše. Energetski otisci misaonih centara.

Sad, tko je u kojem... to ovisi o pojedincu. Ima mnoooogo realiteta i dimenzija ( beskonačno mnogo ), pa možemo imati "ogranke" i u drugim, nama neshvatljivim, okruženjima.

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 03, 2006 10:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 15, 2005 7:40 pm
Postovi: 147
Hm da u onom tekstu malo pise kako i sto, ali nije mi bas jasno na sto se mislilo moze li tko ovo malo pojasniti:


"Da li se može kod čovjekove smrti fotografirati izlaz astralnog tijela?
Znadem, vi tražite mogučnost dokazati znanosti izrazitu egzistenciju duše. Da bi se fotografiralo astralno tijelo potrebna je materijalizacija. Za materijalizaciju potreban je medij koji daje materijal. Ali postoje i izuzetci gdje priroda, na primjer močvarno tlo, daje materijal za materijalizaciju. Ali nije isključeno da če tehnika razviti aparat s kojim se mogu fotografirati duhovna biča. "

Dakle sto se misli na močvarno tlo, sto mislite o tome ?

_________________
Jedino je Bog svemoguć


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 03, 2006 11:17 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da. Kako možeš nešto što nije materijalno ( energiju ) fotografirati??? Fotkom možeš jedino VIDJETI SLIKU odbijenog svjetla od nečeg materijalnog i još k tome samo vidljivi spektar za ljudsko oko i mozak.

Dakle, imamo problem: htjeli bi materijalnim postupkom opisati eteričko postojanje.

Kako možeš, npr. fotografirati električnu struju ili magnetsko polje??? Njih same - ne možeš.

Možeš jedino vidjeti njihovu MANIFESTACIJU u nekom mediju. Npr. užarenu nit u žarulji, munju kao posljedicu prolaska struje kroz plin ( zrak ), razbacanu željeznu piljevinu u smjeru magnetskog polja... ali NJIH SAME ne možeš.

Tako je i sa dušom. Možeš fotkat jedino njezinu MANIFESTACIJU u nekom mediju ( što god on bio i kako se god ona manifestira u njemu ).

Duša je energija. Svjesna energija.

Ona se može detektirati tehnologijom, ali nažalost, mi ju trenutno nemamo. Pitaj Sive oće li ti pomoći... hehe! :mrgreen:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 04, 2006 2:15 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 15, 2005 7:40 pm
Postovi: 147
Ma meni to netreba j aimam 100 % vjeru da sam dusa u tijelu, medjutim zanimalo me to mocvarno tlo nije mi bas jasno na sto se mislilo, a i dalje nemam pojma hehe

dakle ova recenica :

"Ali postoje i izuzetci gdje priroda, na primjer močvarno tlo, daje materijal za materijalizaciju"

Kuzis :-)

_________________
Jedino je Bog svemoguć


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 04, 2006 12:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 18, 2006 3:19 am
Postovi: 120
Andjela, podržavam te u prevođenju ostatka članka.

Samo me iteresuje na koji je način dr. Joshua David Stone došao do tih informacija (znanja) koje prezentira?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 04, 2006 2:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Nastavak članka „Monada, duša i ličnost“ od dr. Joshua David Stone-a


„Produžeci duše“ mogu se posmatrati kao – dobro razvijen posao.Recimo da su četiri od onih inkarniranih dobre „podružnice“ u poslu koji obavljaju u Los Angelesu, Tokiju, Parisu i Briselu, ali onih ostalih osam – gubi novac. Dobar biznismen će vjerovatno onda zatvoriti tih osam podružnica koje ne posluju dobro i i prebaciti sve njihove izvore u one četiri podružnice koje su veoma aktivne i finansijski uspješne. Ova metafora na dobar način pokazuje kako duša izgleda sa svojih 12 produžetaka. Tih 12 produžetaka duše dobro rade za evoluciju same duše, baš kao i što deset prstiju na ruci rade za dobrobit tvog fizičkog tijela.

U mom slučaju, četiri moja produžetka duše su bila više aktivna i uspješna, u duhovnom smislu, tako da je ostalih osam produžetaka duše bilo pozvano od strane glavne duše nazad, i odozgo „kanaliziraju“ svoje izvore sredstava u uspješan duhovni biznis, dole, nama ostalima.
Ista stvar dešava se, samo u širem kontekstu, sa 144 produžetka duše. Svih mojih 12 duša su u fazi duhovne evolucije i inicijacije iz koje one šalju sve svoje dobrobiti/izvore/sredstva/talente u one uspješne produžetke duše. Baš kao i prsti na ruci oni se ne natječu jedni s drugima, i svi rade zajedno za isti cilj; u idealnom smislu sve ekstenzije duše rade zajedno za evoluciju (glavne) duše i kasnije – monade.

Nastavak lične priče

No, moja lična priča o ovom iskustvu, kako mi je saopćio Uzašli Majstor Djwhal Khul, dopunjena je podatkom da sam ja oversoul ili učitelj za moje druge produžetke duše u mojoj „grupi duša“. Zbog moje posvećenosti duhovnoj stazi, moji drugi produžeci duše na unutrašnjem (duhovnom) planu dosta su napredovali, dobijajući dobrobiti od moje svjesnosti i prisustva. U vrijeme kad sam to čuo, to su bile zaista nove vijesti za mene, jer nisam uopće imao svjesnog sjećanja na svoj kontakt i uključenost u život mojih produžetaka duše. Dosta od tog mog uključivanja u njihov život i napredak odvijalo se tokom sna.Djhwal Khul mi je također rekao da Duhovna Hijerarhija želi da svoje tijelo koristim za služenje i da se ne zatrčavam mnogo i ne uzimam na sebe previše karme od mojih drugih produžetaka duše, kako bih njima pomogao. Intuitivno znao sam da je ono što mi govori – istina. Znam da sam to podsvjesno radio tako da sam odmah „rekao“ mojim ostalim produžecima duše da ih volim, ali da sad sve staje ovdje, i da oni moraju odsada sami biti odgovorni za otpuštanje svoje vlastite karme. Postavio sam odgovarajuće granice, baš kako uvijek i radim s ljudima u vanjskom svijetu.

Susret sa svojim „monadičnim parom“

Zadnja fascinirajuća priča koja se tiče cijelog procesa je priča o tom kako sam sreo svoju ženu Terri. Prije dvije godine prijatelj mi je rekao da će se održati jednodnevni seminar nazvan „Usidravanje monade“. Uvijek sam bio zainteresovan da saznam više o monadi, ali sam rijetko nalijetao na informacije o tome. Kad sam čuo riječ, monada, rekao sam sebi: „Idem na taj seminar“. Da iznenađenje bude veće, kad je seminar počeo, Terri koja je vodila taj seminar, počela je kanalizirati Djhwal Khul.-a. A ja sam baš u to vrijeme uzeo da ponovno čitam knjige Alice Bailey koje je diktirao Djhwal Khul. Bio sam impresioniran Terri-nim kanaliziranjem tokom kojeg je prezentirano kako Veliko Bijelo Bratstvo radi u 144 grupe u cijeloj zemlji, usidravajući monade u fizičko tijelo. To se, naime, nikada dosad nije provodilo, i to je bila jedna vrsta eksperimenta koji je Hijerarhija poduzela da vidi kakav će biti efekat. Seminar je bio veoma moćan i kad je završen, zamolio sam Terri da mi uradi privatnu sesiju putem kanaliziranja.

Prije toga, dosta sam proučavao materijale koje je prezentirala Alice Bailey i zato sam Djhwal-u postavljao mnoga pitanja koja se tiču tih knjiga. A nakon novog seminara, Terri i ja smo počeli svako veče sanjati jedno drugo, i to na romantičan način. Nijedno od nas nije tražilo novu ljubavnu vezu, niti smo bili zainteresirani za to, no snovi su se nastavljali i mi smo konačno odlučili da ih provjerimo. I, zamislite, to je bilo spajanje para iz nebesa!

Naime, tri-četiri sedmice nakon što smo se mi spojili, imao sam san jedne noći u kome mi je D. Khul rekao da Terri i ja dolazimo iz iste monade. Nakon što sam se probudio bio sam zapanjen, jer i sam sam to osjećao u nutrini cijelo vrijeme, tako da je ovo bila samo potvrda tog osjećaja. Odmah sam nazvao Terri u Alabamu i onda smo zajedno nakon toga imali kanaliziranje i povezivanje sa D. Khul-om gdje smo ponovno dobili istu informaciju o nama. Još nam je rečeno da smo Terri i ja bili jedini produžeci duše iz naše monade na Zemlji. Drugim riječima, svi naši ostali produžeci duše, tačnije jedna četvrtina od 144 su bili inkarnirani na drugim planetama, a jedna pogolema grupa produžetaka duše bila je inkarnirana na Plejadama. Time, Terri i ja ne pripadamo istoj duši, već istoj monadi. Terri je jedna od mojih 144 produžetaka duše, tako da se mi možemo nazvati „monadic mates“ (monadični par). A značajno je bilo to što smo se sreli baš na seminaru o usidravanju monada u ovu našu stvarnost.

Sedam ravni/planova našeg Sunčevog sistema

Naš Sunčev sistem sačinjen je od sedam ravni/planova ili dimenzija stvarnosti. Na najgušćem nivou nalazi se fizička ravan. Iznad nje, astralna ili emocionalna ravan. Iznad ove- monadična ravan. A iznad monadične nalazi se budička ili intuicionalna ravan. A iznad budičke, postoji atmička ili duhovna ravan. A iznad nje, i dalje monadična ravan i konačno Božanska ravan ili Logos. U procesu evolucije i inicijacije neophodno je ovladati i evoluirati kroz sve ove ravni. Naša monada je usidrena u drugu ravan odozgo, a to je monadička ravan. Duša je usidrena dvije ravni dole niže, u budičkoj ravni. Na kraju, naravno, produžetak duše i ličnost su usidreni u sedmoj ravni koja je gusta fizička ravan.

Sedam kosmičkih ravni

Sedam dimenzija koje sam upravo pomenuo su sedam ravni ovog Sunčevog sistema. Postoje međutim i sedam kosmičkih ravni. Svaka od ovih ravni koje sam upravo pomenuo ima i svoj odgovarajući kosmički komplement. Drugim riječima, postoji kosmička fizička ravan, kosmička astralna ravan, kosmička mentalna ravan, kosmika budička ravan, kosmička atmička ravan, kosmička monadička ravan i kosmička ravan Logosa. Sedam ravni našeg Sunčevog sistema su sedam pod-planova, ili pod-ravni kosmičke fizičke razine.

Drugačije rečeno, kad evoluiramo kroz ovih sedam pod-ravni, tada ćemo završiti samo kosmičku fizičku ravan. Onda ćemo zasigurno evoluirati kroz šest viših kosmičkih ravni. Uzašli Majstori za koje imamo tako veliko poštovanje su u stvari samo Majstori kosmičke fizičke ravni. Oni čak nisu još ni započeli svoju kosmičku evoluciju. Ovo nije nikakva kritika, nego podatak koji pokazuje nevjerovatnu bezgraničnost i magnitudu Božije kreacije.

Vywamus je rekao da se duhovna staza može usporediti sa linijarom od 10 inča. Uzašli Majstori, poput Isusa, Bude, Sent Žermena, Kutumija, Lorda Maitreje, El Morije i drugih su samo postigli jedan inč od ovih deset inča koliko ih ima na linijaru. Kako ove velike duše budu nastavljale sa vlastitom evolucijom, one će zasigurno napustiti ovaj Sunčev sistem i krenuti na svoju kosmičku evoluciju. Mi, ovdje na Zemlji, nastavit ćemo da rastemo i evoluiramo i uzlazimo te zauzimamo njihova mjesta u Duhovnoj Hijerarhiji. Nama je svima suđeno da se procesom evolucije vratimo na Kosmički plan Logosa odnosno nazad svojoj Božanskosti na kosmičkim nivoima. Vywamus je označio ovo stanje svjesnosti kao Nivo Tvorca.


Duhovna konstitucija čovjeka

Duhovni sadržaj/konstitucija čovjeka može se podijeliti na tri nivoa.

1. Monada, duh, moćna JA JESAM Prisutnost, Otac Nebeski

1A. Tri osobine/aspekta Monade su:

1. Volja ili moć/snaga – princip Oca
2. Ljubav/mudrost - princip Sina
3. Aktivna inteligencija – Sveti Duh


2. Duša, Više sopstvo, super-svjesni um

2A. Tri osobine/asepkta duše su:

1. Duhovna volja
2. Intuicija – ljubav/mudrost, Hristovski princip
3. Viši um

3. Ličnost ili produžetak duše

3A. Tri tijela ličnosti su:

1. Mentalno tijelo
2. Emocionalno tijelo
3. Fizičko tijelo i eterično tijelo


Tri nivoa pokretanja Sopstva

Kao što se vidi iz prethodno izloženog, postoje tri posebna nivoa naše duhovne konstitucije i posljedično tome postoje tri posebna nivoa pokretanja sopstva (samo-aktualizacije). Prvi nivo samo-aktualizacije u vezi je sa samo-aktualizacijom ličnosti. Postoji mnogo,mnogo ljudi na ovoj ravni postojanja koji su dostigli ovaj nivo. To znači da su se oni psihološki pokrenuli, ali što ne znači da su se neophodno i duhovno pokrenuli. Uzeću za primjer poznatu filmsku zvijezdu Toma Kruza. On je izvršio samo-aktualizaciju u ovom zemaljskom smislu i došao na sami vrh. Da li se, međutim, njegova duša probudila, ja ne znam, jer ga ne poznajem lično. Ali, on je definitivno samo-aktualizirao/pokrenuo svoju ličnost. Drugi primjer je npr. poznati psiholog koji još nije istražio svoj duhovni život, ali i dalje pomaže mnogim ljudima psihološki.

Dakle, drugi nivo samo-aktualizacije bio bi na nivou duše. To se neće javiti dok se ne dogode treća i čevrta inicijacija, koja će biti objašnjena kasnije. Samo-aktualizirana ličnost na ovom nivou postala je jedno sa svojom dušom i Višim Sopstvom i živi i dalje u ovoj našoj stvarnosti. To bi bilo stanje svjesnosti u kome se živi neuvjetovana ljubav za sebe i druge. Takva osoba želi uvijek da služi, pomaže, prepoznajući prvobitnu Jednotu u cjelokupnoj kreaciji, te shvaća svoj pravi identitet kao Božijeg bića, Krista, Bude, i prihvatajući da su svi ostali ljudi također sinovi i kćeri Boga.

Treći nivo samo-aktualizacije je onaj na monadičkom ili duhovnom nivou. To se ne događa dok se ne obavi peta i šesta inicijacija. Osoba na ovom nivou je majstor mudrosti i gospodar saosjećanja – milosrđa. Takva osoba je čak prevazišla nivo duše, stapajući se sa monadom i JA JESAM Prisutnošću. Ona je postala jedno sa duhom monade na Zemlji. Ona mora postati Uzašli Majstor, potpuno neograničena i slobodna od sve planetarne karme, istinski samo-realizirano Biće.

Tri faze Duhovne Staze

1. Dvorana neznanja
A. Identifikacija sa materijalnim svijetom i upotreba vanjskih organa percepcije

2. Dvorana učenja
B. Nemir i potraga za znanjem o sopstvu ili duši.

3. Dvorana mudrosti
C. Realizacija, širenje svjesnosti i identifikacija sa duhovnom osobom.

Duhovni aspiranti, koji ulaze na stazu „probnog rada“ nalaze se u Dvorani Učenja. Nakon što uzmu prvu inicijaciju, idu dalje u Dvoranu mudrosti.

Pozdrav.
A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 04, 2006 2:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Om, iz teksta je jasno kako dr. Stone dobija informacije. O njemu sam čitala i na nekim drugim mjestima i koliko vidim u duhovnim krugovima izuzetno je cijenjen. No, i o tome se naravno, da raspravljati.

Pozdrav.
A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 04, 2006 8:50 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
dakle ova recenica :

"Ali postoje i izuzetci gdje priroda, na primjer močvarno tlo, daje materijal za materijalizaciju"

Kuzis


Kužim. Možda ima veze s vlagom... vodena para... :idea:

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 05, 2006 6:23 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4217
Iz ezoteričkog riječnika:

http://glossary.cassiopaea.com/glossary.php

Duša

Taj pojam podrazumijeva onaj dio čovjeka koji je stalan i koji preživljava smrt njegovog fizičkog tijela. Alegorički, taj pojam može da se odnosi na samu suštinu nečega. U religijskom, duhovnom i ezoteričkom žargonu, ta riječ se koristi u svakojakim značenjima koja često čovjeka dovode do konfuzije.

Duša obično podrazumijeva onaj dio čovjeka koji je permanentan u smislu opstanka nakon fizičke smrti i specifično pripada jednoj određenoj individui a istovremeo ne i nekoj drugoj. Na primjer, jedan ‘organski portal’ ili ‘pre-adamični čovjek nema dušu u tom smislu, iako bi kod njih mogla da postoji neka vrsta ne-individualizirane animirajuće energije na mjestu gdje se normalno nalazi individualna duša. S tim u vezi, ta vrsta duše se smatra fragmentom grupne duše iz 2-gog denziteta.

Ukoliko duša egzistira u jednom takvom smislu, onda ona može biti manje ili više razvijena. Ukoliko ona i postoji, može se desiti da ona nema mnogo upliva na to kako čovjek živi svoj život. Ona većim dijelom može da spava, što se obično i događa i kao takva je odvojena od doživljaja uma i tijela. Ovdje se možemo poslužiti onom starom gnostičkom Parabolom o Kočiji, u kojoj se čovjekovo biće poredi sa jednom kočijom, odnosno, konjskom zapregom, gdje sama kočija ili kola, simbolizira čovjekovo fizičko tijelo, konji predstavljaju njegove emocije, osjećanja i strasti; kočijaš predstavlja jedan intelektualni sklop koji je sposoban da rezonuje (Ličnost) a u kočiji se nalazi i jedan putnik, koji je ujedno i njen gospodar (Duša). U svom normalnom stanju, cijeli taj sistem bi trebao da bude u jednom besprekorno skladnom odnosu i perfektno da funkcioniše – kočijaš drži uzde čvrsto u svojim rukama i upravlja konjima i kočijom u pravcu i na način koji mu gospodar nalaže. Međutim, u praksi je stvar prilično drugačija jer putnik u kočiji spava a kočijaš koji se nalazi u nekoj vrsti transa smatra da je on gospodar kočije. Tako on putnika u svojoj kočiji nije ni svjestan ili je zaboravio na njega.

U tom smislu, u nekim gnostičkim učenjima smatra se da bi kočijaš trebao da se "probudi" tj. poveže sa svojim višim centrima te tako stekne uslove za povezivanje sa svojim – "istinskim Ja", gospodarom (putnikom u kočiji), koji bi se tek tada razbudio i preuzeo upravljanje kočijom tj. čovjekovim bićem. Tako, s gnostičkog aspekta, na kočiju, odnosno, kočijaša, gleda se kao na nešto što ima potencijal za razvoj ili napredak a ukoliko se taj potencijal ne iskoristi, kočija veoma lako može završiti u provaliji. Čini se da je čovjeku potrebno da prethodno ostvari određeni stepen razvoja svog bića prije nego što se njegova duša usidri u njemu kao jedan svjestan gospodar misli, osjećanja i fizikalnosti.

U sklopu filozofije new-age pokreta, pod dušom se smatra sve ono što se podrazumijeva kao svijest i namijerno napušta tijelo, dozvoljava astralno putovanje, proizvodi vidovnjačke efekte itd.. Za razliku od toga, učenje 4-ti Put traži načine da se prvo duša dovede u tijelo, ukoliko ona postoji. Duša prvo treba da preuzme vlast nad svojom vlastitom inkarnacijom od svih sila ličnosti, bioloških i drugih, koje normalno upravljaju tijelom, odnosno, koje upravljaju cijelom "priredbom."

Međutim, duša tu nije potpuno odsjećena, nego se manifestuje u smislu povremenih impulsa svijesti, dubokih emocija, osjećaja nekog dubljeg smisla u svom životu itd. Čovjek je tu, iako ne pod direktom upravom svoje duše, još uvijek odgovoran za sve svoje postupke. Prema uobičajenom stanju stvari, duša ipak mora da karmički plati za sve greške i štetu koju je čovjekova ličnost napravila, mada ona nije bila ta koja je njome upravljala.

Možda je to razlog zašto u vezi s tim, Gurdjieff kaže: "Blagosloveni je onaj koji ima dušu; blagosloven je i onaj koji je nema; ali tuga i jad će zadesti onoga koji ju je imao u sebi u začetku.'

Čak i u sklopu učenja 4-ti Put, duša nema fiksno značenje. Tu se ona nekada pominje kao astralno tijelo a u nekim slučajevima se tvrdi da ju čovjek mora sam proizvesti iz ‘sirovih materijala’. To onda podrazumijeva opstanak nakon smrti. Međutim, ako je duša napola izgrađena, onda ona može da se zaglavi u "limbu", jer se ne može razgraditi a ne može se ni inkarnirati u ljudskom tijelu.

Za vrijeme jedne inkarnacije, duža može da raste a može i da se ‘smanjuje.’ On nije nepokretna ili nepromjenljiva. Upuštanje u magiju u smislu upravljanja višim spiritualnim silama da bi se nešto dobilo na zemlji može npr. da ošteti dušu. Duša nema vezu sa čovjekovim intelektualnim kapacitetom, fizičkim čulima ili fizičkom kondicijom, ali se čini da, da bi se ona inkarnirala, DNA u fizičkom tijelu mora na neki način da bude kompatibilna s njom. Interakcija duša-DNA može takođe da bude dvosmijerna ulica, gdje DNA u jednu ruku predstavlja preduslov, a u drugu, duša utiče na nju svojim prisustvom, te je tako na neki način može i modificirati.

Čini se da riječi duh i duša imaju veoma usko ako ne isto značenje, mada se ponekad upotrebljavaju u različitom kontekstu. Ponekad riječ duša ima značaj emocija. dok riječ duh podrazumijeva nešto generalnije. Tako neko može da osjeća nešto iz dubine svoje duše ali ne i iz dubine svog duha.


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 05, 2006 9:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Parsifal je napisao/la:
Andjela, hvala na trudu, nastavak je odlican.

Vidi se da je tip dosegao izvestan stepen duhovnog razvoja, medjutim jedna stvar me zbunjuje, ne smatram da duhovno razvijena osoba obavezno mora da pomaze beskucnike, zivi na hlebu i vodi i sl., ali dr. Joshua je (kako on sam kaze) na 22 stepenu/nivou/dimenziji svesti, (za razliku od nas sa 3-4 og), a ipak svaki njegov stampani kurs kosta od 70- 180 $.

Jos jedno vazno pitanje: dr. Joshua cesto pominje Svetlosno telo (Lightbody), al' nisam uspeo da pronadjem, sta ono predstavlja i koji je njegov odnos sa Monadom, Naddusom i Dusom?

P.S. opis kurseva na hrvatskom jeziku: http://www.iamuniversity.org/international/index.html


Kao prvo, čini mi se Parsifale da sam nedavno pročitala da je dr. Stone preminuo tj. otišao na više ravni postojanja. Ovaj dodatak riječi preminuo stavila sam jer se navodno javio nakon što je prešao na drugu stranu, ali to sam uzela s rezervom. Naime, u samom saopćavanju informacija o ovom autoru i kroz njegove riječi, ima nešto što me smeta, a to je upravo i ovaj segment koji si ti spomenuo. Čini mi se da kod njega proviruje malo previše ega u odnosu na duhovni stupanj i svjesnost koju bi trebalo da je dosegao, ako je suditi po informacijama koje je prezentirao ne samo u ovom već i u brojnim drugim člancima.
Što se tiče svjetlosnog tijela, mislim da je ovdje na forumu Jack prezentirao knjigu "Proces svjetlosnog tijela" pa možda da to prvo pogledaš?! Isto tako, nedavno smo (više ne znam gdje) raspravljali o procesu svjetlosnog tijela, možda baš tu gdje je prezentirana knjiga, i navela sam i druge izvore koji govore o ovoj pojavi. Mislim da svjetlosno tijelo u krajnjoj konsekvenci predstavlja 1. cilj duhovnog razvoja u nekim ezoteričnim disciplinama, 2. dosegnuto stanje svijesti. Tada sam spomenula Babaji-a i indijske sidhe koji su postigli ne samo svjetlosno već i tzv. zlatno tijelo svojom dugogodišnjom spiritualnom praksom. Pokušat ću pronaći gdje smo o tom govorili pa ću ti dati link.

Pozdrav.
A.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 06, 2006 11:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
A tko zna možda je dr. Stone otišao prije jer su tečajevi bili preskupi :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Duša, Duh, Razum, Svijest
PostPostano: ned sep 03, 2006 9:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Da pocnemo sa objasnjenjima iz rijecnika:
Dusa imenica;
1. Animirajuci i vitalni princip u ljudskih bica, sa atributima misljenja, akcije i emocija cesto promatran kao nematerijalni entitet

2. spiritulana priroda ljudi, shvacena besmrtnom, odvojiva od tijela prilikom smrti i nadalje podlozna sreci ili patnji .
3. bestjelesni duh mrtvog covjeka.
4. Necija emotivna i moralna priroda st for news” (Marvin Kalb).
5. Jaka i duboka emocija prenesena od strane govornika , izvodjaca ili umjetnika.

Da vidimo onda sta kaze aristotel

De Anima II.1
Zivo bice se sastoji od sljedecih prirodnih supstanci sustine i materije- Sustina;dusa te Materija :tijelo
1. Dusa je forma tijela koje zivi
- pravi razliku u materiji izmedju zivih i nezivih supstanci
2. Dusa je mogucnost tijela za potencijalni zivot
- dusa dakle tijelu daje zivot i ono zivot ima dok god ima dusu
3. Dusa je prva mogucnost tijela za potencijalni zivot
- prva mogucnost:Imati znanje druga mogucnost:koristiti isto
4. Dusa je prva mogucnost tijela sa instrumentima (organima) za potencijalni zivot
Kao instrumental - tijelo je tu zbog duse, kasnije- dusa je finalni uzrok tijela
Zagonetlka: Kako dusa moze biti u isto vrijeme uzrok tijela i korisnik tijela kao instrumenta?
4. - Najcesca definicija
Implikacije :
i) kao sustina i materija, mogucnost i potencijalnost iste stvari, dusa i tijelo su jedno
ii) Analogija dio-cijelina- dusa kao cijelina odnosi se prema tijelu kao cijelini na isti nacin kao sto se dijelovi duse odnose prema dijelovima tijela.Npr. Ako je je oko zivotinja, vid bi bio njegova dusa,




I tako dalje i tako blize...
Ukratko termin dusa je veoma cesto upotrebljavan i zloupotrebljavan. Primjetio sam da ljudi koji ga cesto upotrebljavaju u isto vrijeme imaju vrlo malo razumjevanja za ovaj termin.
Ni ja nisam iznimka.

U zivotu sam procitao hrpu svakojakih knjiga. Naucnih, filozofskih, medicinskih , ezotericnih, religijskih. hodao sam kroz New Age dzunglu i tamo se sreo sa svakojakim zvjerkama. Sreo mnoge samozvane proroke, cak i chanelere samog boga ili nekih demijurga.
Svi oni pricaju o dusi Cijelo vrijeme.
Medjutim dosad mi nitko nije uspio objasniti neke osnovne stvari u cijelom konceptu.
Kada sam o njima razmisljam uvjek se nadjem u corsokaku.

Okay - mogu razumjeti da je Duh univerzalna svijest, dio boga ili bolje reci Kreatora. takodjer mogu razumjeti da duh ima mnogo dijelova i da svaki dio inkarniran u tjelu jeste dusa. medjutim kako idemo dolje stvari postaju nejasnije.
Kako se dusa odnosi prema umu? Gdje dusa prestaje i um pocinje?
Kako se emocije odnose prema dusi i odakle dolaze? Iz duse ili iz uma?
Sta je onda um? Ukoliko ga odstranis kako onda moze postojati svijest?
Sta je svijest...


U svakom slucaju zanima me kako vi sve ovo razumijete....

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 06, 2006 10:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
eto sam si rekao,
men u stvari zanima kako mozes odvojiti svijest od razuma odnosno misli

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 06, 2006 11:13 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Jesi već ovo pročitao?

http://www.galaksija.com/forum/viewtopic.php?t=381

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 07, 2006 2:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Ja po obicaju... :)

Citat:
Q: (L) Well, when one is dealing with psychology, what
would be the best approach... what is the true aspect of the
self or the being that one should inquire into in order to heal?
A: Subconscious mind.
Q: (V) Is the statement that psychology studies emotions, is
that a fair statement?
A: No. Subconscious is same in body or out.
Q: (V) The subconscious is part of the soul?
A: One and same.
Q: (V) Is the higher self the same as the soul and the
subconscious?
A: Yes.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 07, 2006 1:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Da EM ali to ne daje odgovor na pitanje gdje je razum u cijeloj prici,

dali je podsvijest komponenta duse ili komponenta razuma, cesto se cuje termin podsvjesni um !?

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 07, 2006 1:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Jack987 je napisao/la:


poretpostavljam da si mislio na ovo:

Jack987 je napisao/la:
SVIJEST je stupanj razumijevanja okoline, odnosno univerzuma. Dakle, sposobnost nekoga/nečega da shvati univerzum ili neki njegov dio.

Da bi se razumjela ukupna svijest čovjeka, treba napomenuti da je ona zbroj ili unija 4 posebne svijesti koje čovjek ( a i neka druga bića ) ima:

1. Fizička svijest - svijest koju imamo kad smo budni, sve kontroliranje radnje i pokreti, u biti, većina onog što se danas smatra kao svijest
2. Podsvijest - energetska svijest, duša, tu se bilježe sva iskustva koje je duša proživjela, kontrola jednog dijela funkcija fizičkog tijela
3. Duhovna svijest - svijest o duhovnoj strani, duhovnom razvoju bića
4. Svijest DNA - to je svijest na nivou gena, ona određuje psihofizičke karakteristike materijalnog tijela, vrši određene funkcije fizičkog tijela.

Dakle, kad pričamo o svijesti ( ljudskoj ), trebali bi gledati na UNIJU ove 4 svijesti od koje se ukupna svijest sastoji, a ne samo na 1. kao što ljudi jako vole, a tu su u zabludi. Jer mi funkcioniramo kao biće - entitet sa te 4 svijesti i nebi trebalo raščlanjivati i doživljavati neki entitet samo kao jedan dio, odnosno samo jednu ( ili ne te sve ) svijesti zajedno.

:wink:


U cemu je razlika izmedju svijesti i razuma tj uma ( mind)?

Dali dusa ima odvojenu svijest ili i razum i dusa dijele istu svijest?

Da li se uopce moze diferencirati zimedju duse i razuma?

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet sep 07, 2006 4:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
U cemu je razlika izmedju svijesti i razuma tj uma ( mind)?

Um je podskup svesti.
Citat:
Dali dusa ima odvojenu svijest ili i razum i dusa dijele istu svijest?

Dusa ima odvojenu svest koju zovemo podsvest. Dusa = podsvest.
Citat:
Da li se uopce moze diferencirati zimedju duse i razuma?

Mozes da imas razum a da nemas individualnu dusu.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 299 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz