Sada je: uto maj 14, 2024 2:11 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ishmael
PostPostano: sri okt 21, 2009 4:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Jeste li već čitali Ishmaela... ? :D
Iako je objavljen još 2007. ja sam ga tek sada otkrila...

U knjizi sam pronašla mnogo zanimljivih i novih informacija o tome "zašto je sve ovako kako jest"....
Autor dijeli ljude na dvije grupe: Uzimatelje (mi, tzv civilizirani narodi) i Ostavitelji (tzv primitivni narodi, oni koji izumiru) i početak povijesti Uzimatelja stavlja negdje 8000 godina pr. Krista,kada su zapravo započeli prvi ratovi i nasilja na Zemlji....
Izvrsna tumačenja biblijskog Raja, Adama i Eve, te Stabla Spoznaje Dobra i Zla...
Adam je prvi Uzimatelj koji je, jedući sa Stabla spoznaje Dobra i Zla, pod utjecajem tog "ploda" počeo vjerovati da je kao Bog odnosno da je van ograničenja prirodnih zakona koji važe za sve vrste jednako; tako je on postao Gospodar Života i Smrti... vjerujući kako i on, poput bogova, ZNA tko treba živjeti a tko umrijeti... i da on može o tome odlučivati na Zemlji, a ne Bog... jer sve je stvoreno za čovjeka koji je Centar Svijeta i oko kojega se sve vrti i kojim evolucija završava.
I tako je Adam otišao da se namnoži, proširi po cijeloj Zemlji nauštrb drugih plemena (Ostavitelja) i drugih vrsta, te da uzme svu Zemlju koja mu zatreba jer sve je to njegovo....

Eva je riječ koja označava ŽIVOT - simbolično, Adam nije "pao" zbog požude prema ženi nego zbog ŽIVOTA koji mu se svidio i kojega je htio produžiti u vječnost... nekontrolirano se razmnožavajući nauštrb drugih vrsta, osvajajući prostor i zemlju za svoje mnogobrojne potomke, kao da je jedini na Zemlji.
Kultura u kojoj živimo priča nam priču-mit o čovjeku s kojim je započela povijest, veličajući tu povijest kao Povijest napretka, novih tehnologija i izuma, osvajanja prostora.... To je povijest Uzimatelja koji čine 99% današnjeg čovječanstva. Takav nas je bahati način života doveo do današnje bezizlazne situacije jer nije u skladu sa Zakonom. Stoga mu neminovno slijedi kraj.

Preporučujem svima .....
http://www.dvostrukaduga.hr/index.php?o ... &Itemid=29

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishmael
PostPostano: čet okt 22, 2009 6:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Pročitao sam tu knjigu,a preporučujem od istog pisca i ovu
Quinn, Daniel: Priča o B
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishmael
PostPostano: pet okt 23, 2009 9:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Izašao je i drugi dio knjige (Ishmael - II), mislim da sam je vidio prosle ili pocetkom ove god. u jednoj knjižari.
Prvi dio sam citao i odlican je...

poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishmael
PostPostano: pet nov 13, 2009 7:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Zanimljivo je kod Ishmaela (ili u Priči o B :wink: ) to što po njemu ispada da se ljudi s pravom boje da "nema dovoljno za sve" - uistinu nema jer smo napučili planetu kao skakavci u Starom zavjetu... Proširili smo se kao pošast i nema više pedlja Zemlje koje se može nazvati "divljina" - sve je ispipano, istraženo, zauzeto, iskorišteno, kupljeno....
Interesantno je u svjetlu ovih spoznaja sjetiti se raznih new age stručnjaka i modernih psihologa koji utemeljene ljudske strahove proglašavaju neurozama i psihozama jer po njima kao "ima dovoljno za sve" .... i čovjek se ne treba plašiti da će ostati bez ovoga ili onoga jer "svemir/bog proviđa za sve" ... a to što živimo jedni drugima iznad glave, njima je to normalno .... treba biti sretan i "usklađen" (društveno iskoristiv) usprkos tome što je sve pošlo ukrivo i već odavno se raspada ....

Sada vidim da je ono što se smatra "srži" svih religija i što sve njih povezuje usprkos razlikama, zapravo mazanje očiju kako bi se manjkava kultura mogla i dalje provoditi i opstati takva kakva jest... kao, zlo dolazi iz nas samih, Bog nas kuša da postanemo jaki, zemlja je samo golema učionica a ono pravo je "out there" itd itd .... Žalosno, žalosno.... i u stvari prilično providno....

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz