Sada je: sri jun 05, 2024 8:57 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: I Ching / Ji Djing
PostPostano: sub dec 10, 2005 11:23 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4231
I CHING je prilično interesantna stvar. Da li neko ima iskustva s tim?

Evo jedan dobar vebsajt koji se bavi tom tematikom:


http://members.iimetro.com.au/~lofting/IChingPlus/



Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 11, 2005 12:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 25, 2005 4:53 pm
Postovi: 477
Iskreno da kažem 0 bodova. Čuo ali niš posebno.

Bilo bi dobro da netko progovori što...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 11, 2005 1:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Bavio sam se i interesira dosta dugo time. Danas ne tolko vise jer su mi bili vazni koncepti koje sam usvojio u razmisljanju oko nekih stvari.
Knjiga promjena me je privukla vec svojim nazivom.
Uz Tao te king meni najbitnija knjiga sa tog podrucja kulturoloskog.
Bio sam fasciniran nekim principima na kojima se mogu objasniti mnoge stvari. Slicnost sa kodiranjem DNA i sa jos sijaset stvari vidim da je spomenuta i na ovom linku pa zbilja ne znam sta bih dodao pametno a da ne moram napisati ono sta vec pise tamo.

Na I Chingu se baziraju uz dodatak ciklusa 5 elemenata i Yin-Yang simbolike Feng Shui, njihova astrologija itd, itd.

Svakom bih preporucio da malo prouci.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 11, 2005 11:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
http://www.asterzin.com/iching/index.htm

Za postaviti pitanja link
I Ching je vrlo kompleksan, uči se cijeli život.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 11, 2005 12:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned nov 14, 2004 1:05 pm
Postovi: 149
Lokacija: Pula
Nisam ulazio dublje u simboliku ali praktično ga koristim već duži niz godina. Odličan alat za samoanalizu koji na direktan način pokazuje sve aspekte situacije za koju se postavlja pitanje.

_________________
"The Knower of Truth should go about the world outwardly stupid like a child, a madman or a devil"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Ji Djing
PostPostano: pon nov 06, 2006 10:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
jidjing.zip - 11.95MB

Ovde su tri knjige Ji Đinga, kompletan prevod Davida Albaharija i sa tumačenjem od R.L. Vinga i R. Vilhelma.
Naravno, tu je i programče za postavljanje pitanja.


Zadnja izmjena: Pantelija; pon nov 13, 2006 5:44 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 07, 2006 4:22 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Hej, stari dobri Ji Djing.
3000 godina, zar ne?
Svojevremeno me je taj pogled na svet istinski fascinirao.
Napisana vrhunski simbolickim jezikom; dobar deo je doduse izgubljen prilikom prevoda. No, da ne bismo ucili kineski.... a i heksagrami sami po sebi pricaju jezicki neomedjenu pricu.
Cista praksa – dati pogled na svet se ne usvaja citanjem, vec „kumunikacijom“ sa knjigom, odnosno postavljanjem pitanja i tumacenjem odgovora.

Zaista Funkcionise kao prorocanstvo, nepruzajuci doduse sliku determinisane, jednom date stvarnosti. Knjiga promene. Implikacije? Privodjenje podsvesnog znanja svesti?

Nego, vidim da nam vise ne trebaju ni stapici ni novcici, postoji programce za postavljanje pitanja. :wink: To ne da radi, ne, ne. [-X


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 07, 2006 8:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
I te kako radi, provereno već godinama.
Naravno bolje je ručno.
Važna je koncentracija, da se pitanje postavi samom prostoru i duhu koji je svuda i sve. Tada dobijaš odgovor na sve načine, pa i preko kompa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 13, 2006 5:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Skidajte opet, dodao sam Vilhelmov prevod


jidjing.zip - 11.95MB

http://www.zshare.net/download/jidjing-zip.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 25, 2006 4:14 pm 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: pon dec 25, 2006 3:13 pm
Postovi: 19
Ovisi,mozes ga uzeti kao zivotnu filzofiju,ali i kao sredstvo za proricanje buducnosti.
Mozda vise pomoc pri donosenju odluka,nego proricanje buducnosti.

Ipak ja bas i ne gotivim Ji Djing,i star je oko 4000,a ne 3000 godina.

Ji Djing usporedivati sa Taom je neprimjereno,kako je to vec netko pokusao ovdje u diskusiji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 25, 2006 4:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Možda ne gledam "dovoljno daleko", ali meni to vuče na neki ekvivalent onih testova za "izracunavanje postotka ljubavi" koji se obicno igraju klinci, za odrasle. Smatram to praznovjerjem. Osim naravno, ako to nekome sluzi kao sredstvo da si organizira mnemotehnički neke stvari, to je moguće, nesto slicno kao tarot. Ko voli nek' izvoli, ja nikad nisam imao previse potrebe za tim.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 25, 2006 9:10 pm 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: pon dec 25, 2006 3:13 pm
Postovi: 19
Pantagruel je napisao/la:
Možda ne gledam "dovoljno daleko", ali meni to vuče na neki ekvivalent onih testova za "izracunavanje postotka ljubavi" koji se obicno igraju klinci, za odrasle. Smatram to praznovjerjem. Osim naravno, ako to nekome sluzi kao sredstvo da si organizira mnemotehnički neke stvari, to je moguće, nesto slicno kao tarot. Ko voli nek' izvoli, ja nikad nisam imao previse potrebe za tim.


otprilike tako
56 stapica
mozes jednostavnije sa 3 kineska novcica

onda bi mogao dodati i svoju metodu
jedan novcic,pa pismo glava


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 25, 2006 9:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Suzdržite se od pričanja gluposti o onome što ne poznajete.
Koristim Ji Đing od 1979 godine, sva pitanja i odgovore beležim i mnogi su odgovori dokazali svoju neverovatnu preciznost i posle više od 10 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 26, 2006 2:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Pantelija je napisao/la:
Suzdržite se od pričanja gluposti o onome što ne poznajete.
Koristim Ji Đing od 1979 godine, sva pitanja i odgovore beležim i mnogi su odgovori dokazali svoju neverovatnu preciznost i posle više od 10 godina.


Pa dobro, tebi očito djeluje. Jel' treba djelovati svima? To je ono "subjektivno iskustvo" u koje ne mozemo ulaziti u priči baš... Nekome treba to, netko zivi dobro i bez toga. Dapače. To sve se vjerojatno moze izraziti i nekim matematickim metodama, metodama vjerojatnosti i drugim, osim toga uvijek postoji i faktor samo-uvjeravanja. Koliko se baba bavi gatanjem iz šalice pa njima već "40 godina eto uvijek ide i sve biljeze i susjeda Micika uvijek dodje kod nje". Pa šta? Pričat' ću što hoću jer forum tome i služi, a ja to smatram praznovjerjem samim po sebi. Praznovjerjem u koje se moze projicirati nesto sto nije praznovjerje. Ali to je opet ono "subjektivno". I zato se o tome ne moze pricati kao o necemu sto uvijek vrijedi za sve. Pa onda nema ni smisla. Osim u Ji Đing klubu.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 26, 2006 2:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Nego, a što je onda sa bacanjem graha? To nije dovoljno istočno pa samim time i mistično ili? Može li tko povući paralele sa bacanjem graha i ji đingom? Ne vidim zasto ne... Ali ajde, mozda se ovo sa grahom jos nije stiglo toliko razviti zbog kraće tradicije...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 26, 2006 8:22 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Moram priznati da je (auto)ironicno umetanje nekih „misticnih“ reci kao sto je „proricanje“ iskusenje kome ponekad tesko odolevam. 8)

Ali da malo demistifikujemo stvari.
Ji Djing je verovatno jedna od najstarijih knjiga na planeti. Vec i impozantnoj starosti same knjige (odnosno rituala postavljanja pitanja) je prethodio verovatno podjednako dug proces posmatranja smene prirodnih ciklusa i njihovog „utiskivanja“ u simbolicne slike, kojima je cilj da ocrtaju obris vremenske matrice. Koncept pociva na postavci da je citava stvarnost neka vrsta odjeka te vremenske matrice, te da u nama postoje delovi koji joj mogu pristupiti. Dijalog – da ga tako nazovemo – sa knjigom predstavlja stvaranje neke vrste unutrasnjeg prostora u kome se odvija razgovor sa nasim sopstvom, odnosno sa nesvesnim u nama.
To se, naravno, odnosi na danasnjeg citaoca. Kako je stvar funkcionisala nekad i da li je tadasnji covek bio blizi ovom danas podsvesnom znanju, je pitanje na koje je tesko dobiti odgovor. Cak i uz pomoc Ji Djinga. :wink:

Buducnost se javlja kao mogucnost, ne kao jednom zauvek determinisana stvarnost. Ne bavim se Ji Djingom vec dugo, ali mogu da potvrdim da su neki od odgovora, koje sam dobijala, bili upravo zapanjujuce precizni i tacni.

Kako funkcionisu drugi metodi zavirivanja u buducnost, bilo da je rec o bacanju pasulja, zavirivanja u Akasu, gledanja u pilecu dzigericu ili tarota, ne znam. :P

Jung je recimo dosta proucavao Ji Djing i koristio ga u radu, posmatrajuci heksagrame kao – da pogodimo 8) – arhetipske slike, koje ga mogu pribliziti psihi njegovih pacijenata. Slicno kao sto je pronasao nedvosmislene paralele izmedju alhemijskih simbola i simbola u kojima se ocituje nase nesvesno npr. u snovima.

Ovo je jedan od aspekata knjige - otisak vremenske matrice - cime se ona ne iscrpljuje u potpunosti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 27, 2006 6:37 am 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: pon dec 25, 2006 3:13 pm
Postovi: 19
Sve je to tako jednostavno,ako covjek zna kako!
Jedna velika istina!
Onda je svejedno da li ti gledas Ji Djing,Tarot,ili bilo sta drugo.
Mogu reci,oni koji se cude preciznim odgovorima,daleko su od gore napisane istine.

Puno ljudi povezuje Ji Djing i Junga.
Uzmite u ruke"Arhe tip i podsvijest",od Junga.
Tamo sasvim lijepo pise njegovo misljenje o Ji Djingu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 27, 2006 8:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
abraksas je napisao/la:
Onda je svejedno da li ti gledas Ji Djing,Tarot,ili bilo sta drugo.


My point exactly.

abraksas je napisao/la:
Puno ljudi povezuje Ji Djing i Junga.
Uzmite u ruke"Arhe tip i podsvijest",od Junga.
Tamo sasvim lijepo pise njegovo misljenje o Ji Djingu!


Jungov radim izuzetno cijenim no ovu knjigu nisam držao u rukama, a kamoli nešto više. Hvala na referenci.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 27, 2006 11:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Kod Ji Đinga radi se o sledećem:
Ceo kosmos je svest izvan vremena i prostora, tj. kao Jedno.
Mi smo kao subjekti umom odvojeni od tog Jednog i zato smo subjektivni.
Ji Đing je REČNIK s kojim prevodimo signale i procese kosmosa u poznati nam jezik svakodnevnog bivanja. Postavimo pitanje celini koja je SVE i ona nam da odgovor koji prevedemo pomoću Ji Đinga.
Zato se Ji Đing potpuno razlikuje od ostalih metoda gatanja jer objektivno pokazuje cele procese svakog zbivanja. Zato on uopšte nije metod gatanja. Ostali metodi mogu samo da daju refleksiju trenutnih procesa (gledanje u šolju, pasulj, tarot i dr.) ali ne mogu da daju uvid u ceo proces nekog zbivanja sa objektinvom tačnošću kao što to može Ji.

Zato moje viđenje i korišćenje Ji Đinga nije subjektivno jer njega jednostavno nije moguće koristiti na subjektivan način - tada ništa ne razumeš i ne vidiš ili misliš da je to isto kao bapsko gledanje u pasulj.
JI Đing je najveće delo objektivne svesti koje postoji.
Ji možeš da koristiš u onoj meri u kojoj si objektivan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 27, 2006 3:43 pm 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: pon dec 25, 2006 3:13 pm
Postovi: 19
ti bas ne razumijes o cemu se tu radi
istina je u tebi
onda...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz