Sada je: čet maj 16, 2024 3:09 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: pon nov 30, 2009 3:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Heh, kud baš sad daco. Naime, ovo što Tolstoj veli na kraju teksta je jedan od njegovih poznatih citata... Evo baš nedavno naletio na njega u jednom Woody Allenovom filmu. :mrgreen:
Zanimljiv sinhronicitet u svakom slučaju...

Nego, kad smo več u tim vodama, evo jednog filozofa pesimista istočknjačke inspiracije; Schopenhauera:



Njegov 'vanity of existence' iliti neka 'praznina postojanja', pogađa bit savršeno.

"Life... must be some kind of a mistake."
:|

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: sub dec 12, 2009 1:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Gdje je zapelo, daco? :D
:blob: :wink:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: ned dec 13, 2009 12:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Gdje je zapelo, daco? :D


Ma piši ti.
Ja ovaj tvoj topic i ujedno pisanje sa tvoje i moje strane vidim kao jedan krug,a filozofe smatram pripadnicima toga kruga,jel svi se vrte oko njega pričajući o ozbiljnim stvarima,a ni sami sebe nepoznaju.
:toothy2:

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: ned dec 13, 2009 11:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
No dobro. :mrgreen:
Pročitoh Sartreovu Mučninu prije par dana, izvrstan roman. U narednih par dana ću postat citate, bilješke itd.

I tak.

:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: ned jan 03, 2010 1:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
Nietzsche II je napisao/la:
Pročitoh Sartreovu Mučninu prije par dana, izvrstan roman. U narednih par dana ću postat citate, bilješke itd.


Malo kasnim al neka. :mrgreen:
Evo par različitih citata, što od samog Sartrea, što od interpretatora, da steknete dojam.

Npr. wikica je uvijek korisna za početak: Mučnina (La Nausée)


"Postojim i ništa više. A svi su moji jadi toliko mutni, toliko metafizički, da ih se čak i stidim."



Ili ovo, iz predgovora Mučnine, jedno malo objašnjenje:


Kako se "oprati od grijeha postojanja", pita se Sartre. Doista, kako drukčije nego nepostojanjem? [samoubojstvom]
Međutim, sasvim suprotno onome što bi se moglo očektivati, pojavljuje se na kraju Mučnine tračak nade. U trenutku kad napušta, kao što se život napušta, grad u kojem je teklo njegovo postojanje, Roquentin sluša u kavani jazz melodiju: Some of these days - You'll miss me honey, čiji mu refren kanda navješćuje da "iza sveka postojećeg što upada iz jedne sadašnjice u drugu, bez prošlosti, bez budućnosti, iza tih zvukova što se od dana do dana raspadaju, ljušte i klize prema smrti, melodija ostaje ista, mlada i čvrsta!" Čvrsta! Ta je "čvrstoća" melodije u čudnoj opreci s monstruoznom mekoćom jednog svijeta u kojem se pokazalo da je svijest osuđena da živi i umre. Moguće je dakle, zahvaljujući umjetnosti, prizvati jedan svijet posve drukčiji od ovoga. Kad je to ustanovio, Roquentina je obuzelo osjećanje za koje se nije nadao da će ga ikad više obuzeti, neka vrsta radosti: "Postojanje se dakle može opravdati?" Postojanje, kako ga prihvaćamo, jest apsurdno. Ono nema smisla. Ali možda postoji način da mu se prida smisao? Smisao postojanja nije nešto što se daje posve gotovo. To je nešto što čovjek tek naknadno sâm, činom svoga duha, daje sebi. (Mučnina - J. P. Sartre, Predgovor by. Georges Poulet)



Fotkao sam par dobrih djelova :mrgreen: :lol:

http://i45.tinypic.com/htut6w.jpg

http://i49.tinypic.com/2ebwieb.jpg

...To je uglavnom to za sada.
Genijalan roman u svakom slučaju :thumbup:

:love3:

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: pon jan 04, 2010 2:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
meni je taj roman bio mučno dosadan...došao sam negdje do pola i više nisam mogao :mrgreen:
tad valjda još nisam bio spreman za filozofiju, puno bolje mi je prisjeo Camus i njegov Stranac.

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Filozofski kutak (za filozofe i one koje če to tek postat)
PostPostano: sri jan 06, 2010 9:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 17, 2009 6:27 pm
Postovi: 84
Lokacija: Zagreb
extranoize je napisao/la:
meni je taj roman bio mučno dosadan...došao sam negdje do pola i više nisam mogao :mrgreen:
tad valjda još nisam bio spreman za filozofiju, puno bolje mi je prisjeo Camus i njegov Stranac.


Jebiga :mrgreen: Takvo je djelo, nema gotovo nikakve prave fabule i potiče samog čitaoca da proživljava Mučninu. Ja sam eto naviknut na takvo stanje pa mi nije toliko smetalo, ali razumijem te. Al eto, dotiče se nekih temeljnih pitanja metafizike, ljudskog postojanja a ima i par manje važnih no svejedno cool stvari (npr. ono o gadovima), sve to zajedno čini jedno izvrstno filosofsko djelo...
Što se tiće Stranca, to ću sljedeće posuditi :thumbup:

Evo sad još jedan citat iz Mučnine za tebe i zainteresirane


Ali zauzvrat mu sve ono što je nevjerojatno, čemu u kavanama nebi povjerovali, ne izmiče. Na primjer, u subotu, oko četri sata po podne, uz sam rub drvenog nogostupa ispred gradilišta novog kolodvora, jedna ženica u nebeskiplavom ogrtaču trčala je natraške, smijala se i mahala rupčićem. Istodobno je jedan crnac u kišnoj kabanici krem žute boje, u žutim cipelama i zelenim šeširom na glavi, zaokretao za ugao zviždućući. Žena koja je i dalje uzmicala naletjela je na njega ispod svjetiljke koja visi na drvenoj ogradi i pali se svake večeri. Tako se odjednom, pod zažarenim nebom, našla ta ograda koja jako miriše na mokro drvo, ta svjetiljka i ta zgodna plavokosa ženica u crnčevu naručju. Da nas je bilo četvero ili petero, vjerojatno bismo opazili njihov sudar, sve one nježne boje, onaj lijepi plavi ogrtač koj je izgledao kao perina, onu svijetlu kabanicu, crvena stakla svjetiljke; i nasmijali bi se zaprepaštenju što se ocrtalo na ona dva dječja lica.
Kad je čovjek sam, malokad mu se smije: taj je prizor zadobio za mene vrlo snažan, čak i pomalo grub, ali čist smisao. Zatim se raspao, ostala je samo svjetliljka, ograda i nebo: ali i to je još bilo prilično lijepo. Nakon sat vremena svjetiljka je upaljena, nebo potamnjelo: od svega onoga nije ostalo ništa.



:thumbup:
Zašto mi je ovaj dio toliko dobar?

_________________
"Homer je imao krivo kad je rekao: 'Nek iščezne borba između bogova i ljudi!' On nije uviđao da moli za uništenje svemira jer, da mu je molitva uslišana, sve bi stvari nestale." - Heraklit


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz